Rozmaitości w kolorowym ogródku amatorki

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MoniaK
200p
200p
Posty: 383
Od: 25 cze 2013, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozmaitości w kolorowym ogródku amatorki

Post »

PAŹDZIERNIK

"Co lubi październik...?

Październik złoto ukochał
i babie lato poczochrał...
Pertraktuje z drzewami,
złocąc listki tchnieniami.

Łapie w jesienne kleszcze
wichry, ulewy i deszcze...
Zmywa najpierw purpurę
i zmienia lasu koloraturę.

Jaskrawożólte klony lubi,
ale ogniste barwy studzi...
Złotouste, brunatne żołędzie
strąca z dębów wszędzie.

Szybuje gdyż się spieszy;
listopad dzieło to zniweczy.
Na razie jednak króluje
i złotem do syta częstuje!"
[autor - Aleksandra Baltissen]

Początek października 2015 zaskoczył mnie, zmroził wszystko to co zostało na ogródku. Było mi bardzo szkoda, bo nawet pelargonii nie zdążyłam zabrać a potem pamiętam były piękne słoneczne zimowe miesiące bez większych mrozów i śniegu. No cóż, tak bywa, widocznie matka natura potrzebowała odpoczynku. :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Aiss- zgadza się mam ogromne połacie trawnika do wykorzystania. Mam zamiar to zrobić. :heja Na razie to są moje początki, uczę się na własnych błędach a dodatkowo oglądając Wasze ogrody tak mi szkoda że sama czegoś nie mam i tak dokupuję bez ładu i składu. Może kiedyś to uporządkuję. :)
Co do świdośliwy, kupiłam ją jako niestety "NN", długo nie mogła się też zaaklimatyzować. W tym roku kwitła niesamowicie, kwiat na kwiatku ale owoców już była zaledwie garstka. Pytałaś o smak, nie wiem do czego porównać, są słodkie, niektórzy mówią że smakuje podobnie jak borówka amerykańska, niestety jakoś się nie złożyło abym próbowała borówki. :oops: Mi jagody bardzo smakują a i szpakom również, czekam tylko na większe plony.
Awatar użytkownika
zlotko73
100p
100p
Posty: 198
Od: 30 mar 2015, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź, Łódzkie

Re: Rozmaitości w kolorowym ogródku amatorki

Post »

Witaj Moniu.
Jak u Ciebie pięknie i kolorowo,daleko mi jeszcze do tego ale staram się ze wszystkich sił a wraz ze mną stara się mój osobisty mąż :)
Niestety w tym roku skrzydła zostały podcięte.W ubiegłym roku posadziłam swoje pierwsze pomidory ,rosły pięknie .
W tym roku dopadła moje krzaczki zaraza ziemniaczana i w diabły poszło 20 krzaków .Zal było patrzeć jak zmieniały się w oczach.
Ale jeśli pozwolisz będę u Ciebie częstym gościem.
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16974
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Rozmaitości w kolorowym ogródku amatorki

Post »

Moniś :wit
Bardzo podoba mi się twój przegląd miesięczny z ogrodu ;:433 ;:433
Pięknie i kolorowo.I bogato w roślinach , w kwitnieniach też masz u sibie bardzo duży.
Jedym słowem pięknie i to bardzo masz ;:180
Awatar użytkownika
Beaby
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6296
Od: 16 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rozmaitości w kolorowym ogródku amatorki

Post »

Pomidorki bardzo apetyczne ;:215
Śliczna jest ta pełna różowa malwa. Z mieczykami będę się musiała zaprzyjaźnić w przyszłym roku.
Taki oszroniony był początek ubiegłorocznego października? ;:oj
Awatar użytkownika
Aiss
200p
200p
Posty: 299
Od: 20 sty 2012, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie strefa 5b

Re: Rozmaitości w kolorowym ogródku amatorki

Post »

Moniczko ;:196 Tak czy siak świdośliwa już kupiona, a jeśli w smaku przypomina borówkę :tan to radość po pachy, bo borówka tak mężowi posmakowała, że dokupiłam ...naście krzaków. Na boróweczkę namawiam Cię koniecznie, nie będziesz żałowała, najlepiej sadzić w torf, taki z bagna lub lasu...
Moja świdośliwa - Lamarcka -? ,bardziej przypomina maluśki krzew, ale upieram się, że będzie z tego drzewo, a jak to jest u Ciebie, może dasz jeszcze fotkę ;:131
Awatar użytkownika
MoniaK
200p
200p
Posty: 383
Od: 25 cze 2013, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozmaitości w kolorowym ogródku amatorki

Post »

POCZĄTKI POWSTAWANIA RABAT KWIATOWYCH 2013-2014 - 2015 ;:306

Jak wynika z tytułu wątku jestem całkowitą amatorką. Swoją przygodę z kwiatami rozpoczęłam jakieś 9 lat temu gdy zaczęłam uprawiać kwiaty doniczkowe na parapecie w domu. Wiele niestety nie przetrwało :? ale coraz bardziej zaczęłam się wkręcać w przesadzanie i patrzenie jak kwiat odwdzięcza się troską. Kolejne lata mijały i tak naprawdę dopiero ostatnie 3 lata to próba stworzenia kwitnień przed domem. Potem znalazłam to forum i wtedy wsiąkłam całkowicie.

A teraz chciałabym pokazać trudne początki, aby amatorki ogrodnictwa nie zniechęcały się tak szybko a i starzy wyjadacze może przypomną sobie początki potyczek ogrodniczych. :wink:


Na początku było tak:

Obrazek Obrazek



Myślę sobie trzeba byłoby posadzić jakieś tło dla moich kwiatów. Co szybko rośnie i jest zielone przez cały sezon? A wiem, thuja Shmaragd! :idea:

Obrazek Obrazek



Uff, udało się, tuje przyjęły się i rosną:

Obrazek



Oj przydałoby się parę kwiatków (kolejna rabatka przekopana):

Obrazek



Jakie szczęście mnie spotkało :lol: , bo kwiaty nie dość że urosły to jeszcze zakwitły, co prawda proporcje średnio zachowane ale wtedy to była dla mnie sama radość:

Obrazek Obrazek



Skoro z jedną rabatą udało się więc spróbujmy z drugą:

Obrazek Obrazek



Niezbyt dobrze to wygląda, może spróbuję wykombinować coś innego:

Obrazek



Yupii, znalazłam forum ogrodnicze. Ogrodnicy tam mówią aby wyznaczyć linie rabat wężem ogrodowym. Może wymyślę sobie jakieś fale???

Obrazek



Mój najdroższy "M" postanowił mi pomóc, więc narzędzie do pracy mam:

Obrazek



Boże, a gdzie moje fale?!!! Lepiej mu było "cycki" zrobić, - "kwiaty zakryją" - tak powiedział:

Obrazek



No dobra, może jakoś to będzie, działajmy dalej:

Obrazek Obrazek


Początek nasadzeń, głównie jednorocznych:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek



I jak wyglądają moje "cycki" w czasie kwitnienia? Jednak luby miał rację, kwiaty trochę zakryły i powstały powiedzmy półokręgi: :D

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


A co z moją drugą rabatą koło domu? Jak potoczyły się jej losy? :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

;:112 ;:112 ;:112 ;:112 ;:112 ;:112 ;:112 ;:112 ;:112 ;:112 ;:112

Także tak wyglądały moje początki.

Tym samym zamykam sezon 2015.

I już niedługo postaram się w miarę szybko ogarnąć rok 2016. ;:79
Pashmina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1658
Od: 1 sty 2016, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmaitości w kolorowym ogródku amatorki

Post »

Moniko, wpadłam z rewizyta iiiii
czapka z głów. Masz kochana cierpliwość do siewu i pikowania. Warzywnik imponujący. Pisałyście o świdośliwie. Ja mam dwie i niestety jedna jest bardzo smaczna a druga niedobra, bardzo słodka, bardzo mdła i sucha. Ta smaczna rośnie już w gruncie a ta druga w doniczce i dostanie eksmisje. Posadzę ją u mnie w pracy ;:306 ;:306

Niestety owoce tej dobrej smakują też ptaszkom i mało dla nas zostało. Ślinka mi poleciała jak oglądałam owoce bez których nie wyobrażam sobie ogrodu. Czy ty masz jagodę leśną? Noszę się z zamiarem posadzenia u mnie kilku krzaczków. Już nawet mam dla nich miejsce.
Monika, wydaje mi się, że spokojnie możesz powiększyć te rabatki w przedogródku.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Rozmaitości w kolorowym ogródku amatorki

Post »

Moniko uwielbiam takie porównawcze zdjęcia. ;:215 Widać ile pracy włożyliście ;:180 i jak szybko ubywa trawnika. :) Mnie M od razu pogonił, jak zrobiłam ostre zakończenia rabat, było mu źle kosić. ;:131
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Rozmaitości w kolorowym ogródku amatorki

Post »

U Ciebie w ogrodzie to istna burza kwiatów, owoców i kolorów :) Ty masz dziką owocującą świdośliwę a ja mam dwie ze szkółki i słabo owocują. Smak mnie też nie powalił, ale zobaczymy czy nalewka z nich wyjdzie :) Widziałam, że siałaś pelargonie i petunie. Ja też się przymierzam w przyszłym sezonie na własny wysiew tych kwiatów, napisz kiedy mniej więcej zaczęłaś wysiewy. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Beaby
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6296
Od: 16 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rozmaitości w kolorowym ogródku amatorki

Post »

Moniko - super te porównania ;:215
Pewnie i Tobie ogląda się to wszystko z niedowierzaniem - jak było a jak jest teraz.
Uśmiałam się z tych "nie fali" :;230
A tę obwódkę z aksamitek siałaś od razu do gruntu czy sadziłaś roślinki z sadzonek?
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11530
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Rozmaitości w kolorowym ogródku amatorki

Post »

Moniko jeśli mogę, to podpowiem w sprawie hortensji bukietowej pod oknem. Jeszcze teraz możesz z niej zrobić szeroki krzew. Wiosną przytnij wszystkie pędy tylko na dwa oczka, szybko się zagęści. Młode pędy wyrosną mocne i zwieszając się lekko wdół zakryją te dwa wysokie patyki.
Awatar użytkownika
MoniaK
200p
200p
Posty: 383
Od: 25 cze 2013, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Rozmaitości w kolorowym ogródku amatorki

Post »

;:7 Dziewuszki!

Ewo w przyszłości mam zamiar poszerzyć moje rabatki kwiatowe ale chwilowo dzieci jeszcze małe to niech się nacieszą trawnikiem :wink: . Pytałaś o jagodę leśną - niestety nie mam ale też i warunków do jej uprawy u mnie brak. Mam tylko jagodę kamczacką, która również smakuje wyśmienicie.

Obrazek Obrazek Obrazek



Aiss w sprawie świdośliwy to moja zakupiona w szkółce ale nie pamiętam odmiany. Smaczna jest naprawdę, fajnie też byłoby aby poszła w co najmniej spore krzaczysko. Niestety chyba to miejsce w którym jest posadzona nie służy jej, ponieważ słabo przyrasta a ma kilka lat. Widziałam u innych że rośnie jak na drożdżach a u mnie lichy krzaczek:

Obrazek



Marto w 2015 r. bawiłam się w wysiewanie pelargonii i petunii, ciekawa byłam nowego doświadczenia. Wysiewy rozpoczęłam na początku lutego, po tygodniu wzeszły mi nasionka a kwitnące rośliny otrzymałam na początku czerwca. Trochę z tym zachodu było, zresztą wtedy za dużo nawysiewałam roślin, w pewnym momencie pikowania miałam po dziurki w nosie ale potem radość z kwiatów była niesamowita.

ObrazekObrazek



Bea co do moich aksamitkowych obwódek to przyznam się że co roku je sieję a potem wysadzam na miejsce stałe. Zresztą one są tak bezproblemowe że właściwie po wysianiu od razu wystawiłam je do tunelu foliowego i tam sobie śietnie radziły. Aksamitki na moją patelnię są znakomite i wytrzymałe nawet bez codziennego podlewania. No i świetny zapełniacz pustych rabat. :)

Obrazek Obrazek



Soniu bardzo dziękuję Ci za radę co do hortensji. ;:196 Wcielę ją na pewno w życie na wiosnę. Nawet w którymś wątku na forum pisałam co zrobić aby hortensja przybrała pokrój krzaczasty. Teraz wiem, że źle ją przycięłam, za wysoko, a obawiałam się jej ciąć niżej. Teraz tak zrobię. Moja bidulka:

Obrazek
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rozmaitości w kolorowym ogródku amatorki

Post »

Witaj, normalnie jesteś Królową pikowania i hodowania roslin z nasion :wink: Serio, niezłe ilości ogarniasz ;:333 Ale efekty super, osiągnęłas chyba tę wielobarwność, o której pisałaś na początku. Bardzo fajnie się ogląda jak tworzyłaś swój ogród ;:108 Oj jak ja zazdroszczę metrażu... :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”