Mały ogródek

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Lisica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1430
Od: 19 lut 2013, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i Ziemia Kaszubska

Re: Mały ogródek

Post »

Jolu!

Jak lubię do Ciebie zaglądać! ;:167
Twój styl myślenia jest mi bardzo bliski. Mój ogród, podobnie jak Twój, bez wiejskich kotków pędzących mi na spotkanie, stających słupka w oczekiwaniu na jedzenie - nie miałby uroku!
Bo ogród musi żyć, a nic go tak nie ożywia jak zwierzęta.

Jolu, ogłosiłam częściowe wyniki mojego konkursu różanego, ale o ilustrację zdjęciową powinnam prosić Ciebie. Robisz takie piękne portrety swoim rozom ;:167 ;:167 , po prostu wspaniałe. Moje zdjęcia, to marna amatorszczyzna. Ale sprawiłam już sobie nowy aparat, mam zamiar przyłożyć się lepiej w nadchodzącym sezonie.
Gdybym miała wybrać Miss Rose Twojego ogrodu, byłby to zdecydowanie A Shropshire Lad ;:195 . W tym roku zobaczymy, jak się zaprezentuje mój, już nie mogę się doczekać.

Jeżeli chodzi o cięcie, to ja nie zastanawiam się zbytnio, tylko mocno przycinam wszystkie rozy. Mniejsze niemal do ziemi, a większe na wysokość ok. 60-80 cm.
Lisica
"Tylko błękit wciąga nas..."
Awatar użytkownika
Yollanda
500p
500p
Posty: 952
Od: 23 maja 2014, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małe Trójmiasto

Re: Mały ogródek

Post »

Lisico,
bardzo mnie cieszą Twoje wizyty :wit . Cenna jest także aprobata zachwytów nad kotami.
"Kocie mamy" łatwiej się dogadają i w innych sprawach.
Moje fotki są przeciętnej jakości. Widuję lepsze. To róże są tak piękne, że na każdej dobrze wyglądają.
Do Twoich fotek nie mam najmniejszych zarzutów, są tak samo dobre jak moje. Zbyt skromnie je oceniasz.
Obserwuję Twój ranking różany. 'James Galway' mnie kusi.
Twój pokaz róż zachęcił mnie do przypomnienia własnych piękności.
Moje róże rosną na kilku rabatkach.
Prócz rabatki Pastelowej, którą prezentowałam poprzednio, zachwycam się także rabatką Purpurową.

Sezon różany rozpoczyna na niej wczesna 'Munstead Wood' i ' Princess Aleksandra of Kent' . W pobliżu rosną 'Parky' oraz 'Burgundy Iceberg' i 'Artemis'
Princess Aleksandra of Kent jesienią się pochorowała. Przedwcześnie straciła wszystkie liście. Mam obawy, czy w nowym sezonie nie dopadną ją choroby.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprócz róż lubię też takie rabatki z łubinem

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16014
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Mały ogródek

Post »

Ja także bardzo lubię łubin jako roślinę towarzyszącą różom. W moim starym, dawnym ogrodzie rósł bez problemu i sam się wysiewał. Natomiast tutaj czyniłam już kilka prób i niestety, najwyraźniej nie pasuje mu mój odczyn gleby. Szkoda, bo ten kształt kwiatu jest niesamowity.
Jolu ja o cięciu róż czytam co roku na nowo i teorię znam na pamięć, ale gdy staję twarzą w twarz z różą, to nadal jestem głupia. Najlepiej chyba tak jak radzi Lisica. Ciąć, nie patrzeć i niech się dzieje co chce. Widzę po Twoich zdjęciach, że różane pędy są w doskonałym stanie, szkoda by było ciąć bez litości. Warto może jednak przygiąć.
Awatar użytkownika
nifredil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4371
Od: 26 mar 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Mały ogródek

Post »

Jola, z tym cięciem to jest pewnie tyle szkół ilu właścicieli różanych ogrodów :lol: . Chyba najlepiej dopasować to do swoich krzewów i tego jak rosną. Osobiście angielek nie tnę praktycznie wcale. Kosmetyczne przycinanie końcówek, które są czarne po zimie i małych wymizerowanych łodyżek. Tyle. W pierwszym roku przycięłam bardzo mocno i zanim zbudowały satysfakcjonujący krzew to sezon się skończył ;:224 :;230 Wyjątkiem jest Queen of Sweden, której kwiaty kwitną praktycznie na jednym poziomie i jeśli nie pokombinuję to jest pusty krzew i nagle burza kwiatów na samym wierzchu. Tnę ją kaskadowo - pędy z przodu rabaty niżej i co "rząd" to kilka cm wyżej. W tamtym sezonie bardzo fajnie to wyszło ;:108
Z twojego zdjęcia wynika, że zima nie wyrządziła większych szkód. Niestety u mnie wygląda to o wiele mizerniej. Obawiam się, że w tym roku będzie sporo wycinania ;:222
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Mały ogródek

Post »

Dla odmiany powiem, że ja roże tnę i to wcale niemało. Odnoszę wrażenie, że one to lubią , a jeśli chcą być duże, to i tak będą. Pewnie, że czasem żal, ale jeśli nie mam miejsca do zakulkowania, to wolę , aby krzew był ukwiecony prawie cały, a nie tylko na wysokości . Oczywiście fajnie mieć kilka potworków i te tnę oszczędniej.
Łubiny mi w ubiegłym roku nie wyrosły, kupione w O..i zmarniały i zgniły.
Awatar użytkownika
Yollanda
500p
500p
Posty: 952
Od: 23 maja 2014, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małe Trójmiasto

Re: Mały ogródek

Post »

Witajcie,
Biorąc pod uwagę wszystkie podpowiedzi, jak ciąć róże, dochodzę do wniosku, że do zagadnienia należy podejść nie tylko z sekatorem, ale z rozsądkiem i wyobraźnią. Mam róże różnego typu i każdą z nich muszę potraktować indywidualnie.
Wielkokwiatowe krótko, rabatowe o 1/3 krzaczaste o 1/3 i 1/2.
Te które się uda zakulkuję. Mam jednak nadal wątpliwości co do:
ASL - wypuściła wysokie pędy, mają do 3 m wysokości. Widziałam wspaniałe angielki rosnące na podporach do 2,5 m.
Nina Renaissance ma pędy dwumetrowe, Madam Issac Pereire pędy 3 metrowe.
Czy te dwu i trzymetrowe pędy kulkować, czy ciachnąć do 1,5 m?
Jak ciąć Rosarium Uetersen? Nie urosła zbyt duża.

Wandziu,
Czy mocno przycinasz Lagunę i New Dawn ? Podoba mi się ten zestaw. Jestem ciekawa ile urosły i jak się zaprezentują w nowym sezonie oraz czy Bengali dadzą popis jak w minionym roku? To też wysokie róże. Czy bardzo urosły? Jak je przytniesz?
Łubiny co roku sadzę nowe. U mnie to dwu letnie, nietrwałe rośliny. Pięknie pachną dlatego je lubię.

Sabinko - Nifredil,
dzięki za cenne, różane porady. Podziwiam Twój wspaniały ogród pełen róż.
Zima nie zrobiła u nas szkód, ale i tak czeka mnie cięcie kujących potworów. Niektóre mocno się rozrosły.
Crocus Rose zajęła pół rabaty. Angielki przytnę kosmetycznie, niech będą wielkie.
Queen of Sweden nie mam.

Ewo,
krótkie cięcie lubią róże wielkokwiatowe. Mam taką Capistrano , co roku tnę ją na 20 cm, a i tak wyrasta na 2 metry.
Krzaczaste Angielki jednakże nieco oszczędzę. Niech będą duże.
Łubiny u Ciebie nie rosną , za to róże jak na drożdżach. Nie wszystko musi dobrze rosnąc.

JagiS
Princess Aleksandra of Kent owszem ładnie mi zakwitła, ale Eifelzauber raczej przeciętnie.
Kwiatów było niewiele, choć trzeba przyznać ,że są wyjątkowej urody.
Nie wszystkie róże mi się udają. U każdego znajdzie się jakaś maruderka.


Obrazek

Obrazek

'Petticoat' ma śliczne bielutkie kwiaty o falujących płatkach
Obrazek

Zaprezentuję dziś 'Waniliową rabatkę'.
W roli głównej występuje tu 'Nina Renaissance', która zachwyca pięknymi kwiatami oraz oryginalnym zapachem "mirry, kadzidła i złota". Towarzyszą jej 'Golden Border', Marselisboorg', Tchaikovsky. Czekam na te różyczki z wytęsknieniem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

dla Lisicy czekającej na ASL

Obrazek


Obrazek

Ciekawą purpurową różą jest 'Burgundy Iceberg'. Cudne wysmukłe pączki rozwijają się w półpełne kwiaty, o srebrnych płatkach od zewnątrz i purpurowo aksamitnych wewnątrz.



Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16014
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Mały ogródek

Post »

Jolu, swoją Lagunę i New Dawn tnę kosmetycznie. Wycinam tylko drobne, cienkie pędziki oraz te, które wystają nad ścieżką, żeby nikogo nie zraniły. Natomiast swoje Bengali będę ciąć pierwszy raz i chyba powinnam ją potraktować jak inne rabatowe. Wyrosły u nich bardzo wysokie, prawie dwumetrowe pędy, ale 2/3 zetnę. Przyginać nie będę, bo nie mogłabym nawet przejść po rabacie w tej plątaninie.
Burgundy masz fajną, ja ze swoją walczę, lecz ona nie chce wypuszczać z ziemi nowych pędów, tylko kwitnie stale na jednym starym, choć tnę różę bardzo nisko. :(
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Mały ogródek

Post »

Moja Rosarium też nie urosło wysokie, rozrosło się za to wszerz. I prawdę powiedziawszy też nie wiem, jak je ciąć. Podobnie jak Mini Eden - olbrzymka, z którą nie potrafię sobie poradzić.
Awatar użytkownika
nifredil
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4371
Od: 26 mar 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Mały ogródek

Post »

Jola, mogę te twoje różyce oglądać przez cały dzień ;:167 ;:167 Masz dar zestawiania ze sobą odmian dzięki czemu wyglądają bardzo naturalnie, a towarzystwo nie wydaje się wymuszone i niespójne ;:180 Piękne i zdrowe krzewy, a tyle kwiatów i pączków to u siebie nigdy nie widziałam ;:108 Słów mi brakuje. Poproszę więcej zdjęć.

Wracając jeszcze do cięcia, to tnę podobnie jak napisałaś: "wielkokwiatowe krótko, rabatowe o 1/3 krzaczaste o 1/3 i 1/2." .. no może krzaczaste bardziej delikatnie, ale to też zależy od indywidualnego podejścia do każdego krzewu. Jak coś wygląda koślawo i nieforemnie to wiadome, że będzie mocniej przycięte.
Awatar użytkownika
Ann_85
1000p
1000p
Posty: 1209
Od: 26 mar 2010, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Mały ogródek

Post »

Yollanda pisze: Jak ciąć Rosarium Uetersen? Nie urosła zbyt duża.
Jolu, ja rok temu swoją RU przycięłam dosyć mocno, bo własciwie na 0,5m. Potem pomyslałam, że zrobiłam bład i będzie słabo kwitła. Ale nie! Wspaniale kwitła i podwoiła swój zeszłoroczny wzrost. Na jesień porozginałam ją bardziej horyzontalnie i w tym roku będę już cięła słabiej. Ale może czasem warto trochę mocniej ciachnąć :wink:
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Mały ogródek

Post »

Witaj Jolu :wit . Cudne wspominki z rabat różanych. Ta różowa naparstnica cudna ;:oj . Waniliowa rabata prezentuje się bardzo ładnie, taka elegancka ;:108 . Widzę, że temat cięcia róż jest już na tapecie ;:224 . No cóż, ja zielona w temacie ale też mam RU i nie wiem jak ją będę cięła. To jednak młodzik więc pewnie tylko cięcie kosmetyczne będzie . Ja bladego pojęcia nie mam jak ciąć historyczne i angielki ale na to jeszcze mam czas i dokształcę się ;:224 . Pozdrawiam i słoneczka życzę :wit .
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11514
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Mały ogródek

Post »

Jolu powtórzę za Ewelinką, pięknie zestawione kolory. ;:138 Burgundy z towarzystwem cudnie wyglądają. ;:oj Zazdroszczę tej umiejętności. :) Dziękuję za doszkalanie w cięciu róż. ;:196
Awatar użytkownika
Annes 77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11686
Od: 6 maja 2008, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Mały ogródek

Post »

Jola jak Ty potrafisz połączyć odmiany,a na dodatek tak bujnie kwitną,pączków cała masa ;:333
Moja Princesse Aleksandra ma po kilka kwiatów i to koniec,chyba ją przesadzę...jak patrzę na Twoją to dech mi zapiera ;:167
Rabatki kolorystyczne wspaniałe,mogę patrzeć tak jak Sabinka bez końca i marzyć ;:170
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”