W ogrodzie u dzikiej

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

W ogrodzie u dzikiej

Post »

Gorąco witam Miłośników Ogrodów! :wit
W życiu każdego człowieka następuje taki moment, kiedy obcowanie z przyrodą staje się ogromną przyjemnością i odskocznią od trudów dnia codziennego. Mimo, że miłośniczką przyrody jestem całe życie, dopiero jakiś czas temu zaczęłam dojrzewać do decyzji założenia ogrodu i w tym roku nastąpiło spore przyspieszenie w działaniach. Chociaż doprowadzenie ogrodu do stanu z moich marzeń potrwa pewnie parę lat, miło mi będzie zaprosić Was w moje skromne progi już dziś i prezentować postępy w rozwoju tego zakątka.
Cztery lata temu działka była chwastowym pustkowiem. Stopniowo pojawiał się trawnik i iglaczki przy ogrodzeniu. W tamtym roku pojawili się pierwsi ozdobni mieszkańcy, którzy zasiedlali przypadkowe miejsca. W tym roku jednak mój umysł ogarnęła wizja ogrodu i jesienią trzeba będzie niektórych przesiedlić.
Powoli, powoli ogród nabiera kształtów. Mam nadzieję, że kiedyś to miejsce dorówna Waszym oazom spokoju.

Dzisiaj zaprezentuję pierwszych mieszkańców, którzy są już na swoich miejscach, tych którzy to miejsce zmienią i takich, którzy jeszcze oczekują w doniczkach. Zdjęcia szerszych ujęć innym razem, kiedy trawa będzie skoszona :)

Na początek tuje. Muszę się nimi pochwalić. To pierwsi mieszkańcy działki, wyhodowani przeze mnie od maleńkich szczepek, pobranych z poprzedniego miejsca zamieszkania:
Obrazek
Jestem z nich bardzo dumna.
Te na zdjęciu to największe egzemplarze, ukorzenione w drodze eksperymentu. W kolejnych latach sadziłam następne sztuki. Mam ich łącznie ponad 150, w różnej fazie wzrostu. Kiedyś wszystkie dorosną i można będzie je przyciąć od góry. Najważniejsze jest jednak to, że to są "moje dzieci".

Poniżej widać irgę, którą dostałam od znajomej, dziewięć małych sadzoneczek. Dzisiaj tworzą niewysoki szpaler i przyciągają chyba wszystkie pszczoły z okolicy. W okresie kwitnienia bzyczenie było słychać z kilku metrów, a ruch był jak na autostradzie.

Obrazek

Obecnie już zawiązują się owoce, ale pszczele patrole jeszcze przylatują.
Obrazek

Kolejny "starszy" mieszkaniec to winobluszcz trójklapowy. To jego trzeci sezon. Ma za zadanie obrosnąć pergolę przy tarasie, żeby osłonić go w czasie letnich upałów.
Obrazek

Pierwszy rok zaczął tak porządnie się rozrastać:
Obrazek

Obrazek
Dla mnie to urocza roślina cały sezon. Jesienią tak pięknie się przebarwia.

Enkiant dzwonkowaty.
Aż wstyd się przyznać, ale od pięciu lat mieszka w doniczce. Jednak nie daje się i w tamtym roku nawet zakwitł. W tym tyg zostanie z honorami posadzony na swoje własne miejsce ;:173, co oczywiście zostanie uwiecznione.
Obrazek

Obrazek

Irysy karłowate
, również jeszcze oczekujące:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Oparły się o ścianę drewnianej przybudówki i grzeją się w promieniach słońca. Te oznaczone są jako odmiana Ballyhoe, ale w necie nie znalazłam nic na ten temat.

Jarząb biały Setschwanensis.
Obrazek

Rośnie w postaci krzewu do 2-4 m wysokości. U mnie ma około 1m. Dopiero w tym roku, po czterech latach, zaczął rosnąć. Niestety muszę mu zmienić miejsce i już się boję, czy to się uda.
Ma piękne czerwone gałązki:
Obrazek

Jesienią przebarwia się na prawie grafitowy kolor, na którym białe owoce pięknie się prezentują.

Tuja Whipcord.
Obrazek

Obrazek
Mam ją od miesiąca. To było moje ogromne chciejstwo. Podobno powoli przyrasta. Ja tak nie uważam. Owszem, do góry to ona już nie urośnie, ale na boki i w dół owszem. Te wszystkie widoczne rozgałęzienia sznurków wyrosły już u mnie, a dopiero minął miesiąc.

Mały świerk, wybarwiający drugi letni przyrost na żółto. To jego pierwsza wiosna u mnie. Posadzony był jesienią ubiegłego roku.
Obrazek

Niestety nazw niektórych roślin nie pamiętam. Lubię mieć wszystko poopisywane i dlatego zbieram oznaczenia, ale zimą mój małżonek znalazł jakieś dziwne karteczki z jakimiś dziwnymi napisami i wyrzucił do kosza ;:192 I tak niestety część roślin pozostaje bezimienna.

Berberys, również bezimienny:
Obrazek

Wybarwia się na pomarańczowo czerwony kolor.

Obrazek

Gingko biloba
Obrazek

Miał być kulą, ale tej figurze chyba bliżej do serca niż kuli.

Obrazek

Świerk Early Gold
Obrazek

Dorasta do wysokości około 140cm, pokrój zwarty, płaczący. Tegoroczny nabytek.

Obrazek

Berberys miniaturowy, złoty. Również bezimienny.
Obrazek

A to jedna z towarzyszek małego świerka, znana wszystkim hosta Fire and Ice.
Obrazek

Kupiłam cztery sztuki miesiąc temu. Posadzone są za małym świerkiem od strony północnej domu. Będą takim dwukolorowym tłem dla tego malucha. Zwłaszcza jak wybarwi się na żółto, będzie na ich tle ładnie się prezentował.

Hortensja bukietowa Vanille Fraise.
Obrazek

Jedna z czterech. To jeszcze maluchy, kupione również w tym roku, ale wszystkie zakwitną. :D Wybrałam tą odmianę, bo podobno najlepiej się nadaje na pełne słońce, a u mnie cienia na razie na działce niet.
Już nie mogę się doczekać na ich piękne kwiaty.

Fragmencik mojego wymarzonego buka Rohan Weeping
Obrazek

Zdjęcie całości następnym razem, bo nie wyszło. To piękne drzewo i dla mnie bardzo ważne i cenne z powodów osobistych. Prędzej dam się posiekać niż pozwolę go skrzywdzić.

Roślinka, której nazwa jest również dla mnie zagadką, z powodów jak powyżej.
Obrazek
Zimozielona, jak widać wypuszcza nowe pędy. Posadzona jesienią 2013.

Jałowiec Golden Carpet. (chociaż mam wątpliwości, gdyż rośnie w pełnym słońcu, a wcale nie jest złoty. Tymczasem inne moje Goden Carpety, w takich samych warunkach są pięknie złoto wybarwione)
Obrazek

Prowadzony jedną "nogą" go góry. Muszę mu zmienić kijek, żeby mógł piąć się do góry dalej. Przyrasta bardzo szybko.

Obrazek

Obrazek

Iglaczek, którego nazwa również została zatracona:
Obrazek

Jest taki uroczy. Wszystkim gościom się podoba.

Obrazek

Obrazek

Na dzisiaj to tyle. Jest jeszcze kilka roślin do zaprezentowania, ale to dopiero jak czas pozwoli. No i szersze ujęcia po skoszeniu trawy. Może też mi parę rzeczy doradzicie, bo mam kilka dylematów, jak to początkujący ogrodnik.

Dopiero teraz widzę ile każdy ogród zawiera w sobie ludzkiej pracy, serca i finansów. Ale jak wiecie warto!
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: W ogrodzie u dzikiej

Post »

To ja będę pierwsza. Masz sporo fajnych roślinek, chociażby enkiant, który należy do moich ulubionych - wrzosowatych. Mogłabyś pokazać kilka zdjęć prezentujących ogród jako całość?
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16947
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: W ogrodzie u dzikiej

Post »

:wit
Ładne roślinki ;:215
Tuja Whipcord ładna.też ja mam i inne roslinki widze mamy podobne :D
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: W ogrodzie u dzikiej

Post »

Anabuko1, Madziagos witajcie :wit
Bardzo Wam dziękuję, że wpadłyście do mnie. :D
Jestem początkującą ogrodniczką i na razie szału u mnie nie ma, ale mam już wizję, tego co chcę.
Dzisiaj koszenie, więc zrobię zdjęcia całości, chociaż w większości to jeszcze trawnik.
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16947
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: W ogrodzie u dzikiej

Post »

U mnie na początku w większości tez był trawnik wokół tylko trochę roślin.
A potem,, ;:oj ,, co rok trawnik się zminiejszał i nawet w tym roku jeszcez się zmniejszył,po 8 latch!!
A już myślałam,że wszystko mam inic już nie rusze,Guzik prawda,ciągle coś się zobaczy i ciąle coś nowego się chce ;:108 ;:7
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: W ogrodzie u dzikiej

Post »

anabuko1 pisze:U mnie na początku w większości tez był trawnik wokół tylko trochę roślin.
A potem,, ;:oj ,, co rok trawnik się zminiejszał i nawet w tym roku jeszcez się zmniejszył,po 8 latch!!
A już myślałam,że wszystko mam inic już nie rusze,Guzik prawda,ciągle coś się zobaczy i ciąle coś nowego się chce ;:108 ;:7
Myślę, że u mnie podobnie będzie. Zakładając ogród trzeba mieć świadomość, że będzie powstawał całe życie. Zawsze znajdzie się roślina, którą trzeba koniecznie mieć i miejsce dla niej też się znajdzie :D
DTJ_1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3539
Od: 14 lis 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 60 km od W-wy

Re: W ogrodzie u dzikiej

Post »

Aniu fajnie się zapowiada, nie pokazałaś perspektywy ogrodu, ale za roślinami cokolwiek można dojrzeć,
na pewno już masz pięknie zagospodarowaną działkę, czekam na więcej.
To teraz będziesz miała kredyt do spłacania i wydatki na rośliny- ja już w obłęd popadłam ;:306
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: W ogrodzie u dzikiej

Post »

DTJ_1 witaj u mnie :wit
Działkę mam owszem zagospodarowaną: trawnik, tuje i sosny oraz coś tam na trawniku i pod domem. Takie totalne początki ogrodu. Ale działam :D A i zapomniałabym o mini sadzie, mini tzn nie drzewa a krzewy owocowe w powijakach.

Trawnik jest nadal koszony, dlatego dzisiaj wklejam kilka zdjęć poglądowych z miejsc, gdzie trawnik zdążył się wykosić.

Najpierw pod domem takie co nie co. Moje pierwsze nasadzenia bez specjalnej koncepcji, ale jak rośliny urosną będzie ładnie :D

Przy wejściu do domu od strony północno-wschodniej:
Obrazek
Hosty ponoć dobrze radzą sobie w cieniu. Wybrałam taką odmianę, która swoją wielkością nie zagłuszy tego małego świerczka. Słońce zagląda tu tylko późną wiosną, latem i wczesną jesienią, rano i po 17-18.00.

Reszta wieczorem. Idę kosić.
Awatar użytkownika
dzika
500p
500p
Posty: 762
Od: 17 lut 2012, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: W ogrodzie u dzikiej

Post »

Trawnik wykoszony. Ufff....
Zawsze robi to mąż, ale ma obecnie złamany najmniejszy palec u nogi i nie może chodzić, bo takich złamań nie wsadza się do gipsu ani szyny. W związku z tym ja przez 3 dni robię to, co on w jeden.

Kontynuując temat moich roślin strona północno-zachodnia domu, z większą wystawą na zachód:
Obrazek

Obrazek
Z moją biedną piwonią drzewiastą w środku, która miała być już krzakiem, a jest jakimś karłem, ale walczę o nią.

I za wykuszem ta sama strona domu:
Obrazek
Zastanawiam się, co by tu jeszcze dosadzić, żeby trochę urozmaicić.
Nie jestem specjalnie zadowolona z tych "kompozycji". Wiecie, takie początkowe próby. Ale jak rośliny urosną i zagęszczą się, może nabierze to jakiegoś wyglądu.

Idąc dalej za wykuszem i wejściem na taras:
Obrazek

I widok z huśtawki na kawałek tarasu:
Obrazek
Winobluszcz ma obrosnąć całą tą konstrukcję nad tarasem, żeby go zacienić, bo to akurat jest strona południowo-zachodnia i słońce grzeje w upalne dni koszmarnie.
Jak widać, trawa tam jeszcze nie była wykoszona. Z tarasu jest taka górka, która w przyszłym roku zamieni się w ogródko-skalniak. W tym roku chcę się zająć częścią ogrodu od przodu działki.

Reszta obejścia jutro z wykoszoną trawą, jeśli uda mi się wysłać zdjęcia do pxd.

A to z przodu działki przed ogrodzeniem:
Obrazek
Rowem w czasie ulewnego deszczu dosłownie płynie rzeka, bo spływa do niego woda z drenów z pól położonych powyżej naszej działki. A że nornice porobiły sobie całe labirynty korytarzy , woda z rowu wlewała się nam na działkę. Musieliśmy coś z tym zrobić. Wykorytowaliśmy rów, położyliśmy agrotkaninę i posadziliśmy jałowce. Od razu pomogło. Zastanawiam się, czy by jeszcze tam czegoś nie dosadzić gdzieniegdzie. Albo jakieś kamienie?

Po drugiej stronie siatki: (i tutaj chcę poczynić najwięcej inwestycji w tym roku)
Obrazek

I z innego ujęcia na ten sam róg działki i obecnie najwyższe moje drzewo, jarzębina czerwona, forma pendula:
Obrazek
Posadzona tydzień temu.
Już nie mogę się doczekać, kiedy się rozrośnie i jej piękne korale, a jesienią czerwone liście, będą się odznaczały na tle sosen, albo pięknego lazurowego nieba:
Obrazek

Sosny posadziliśmy z dwóch stron ogrodzenia, żeby ograniczyć wiatr. U nas jak wieje, to już wieje. Zimą jest najgorzej.

Bliżej bramy wjazdowej znajduje się coś takiego:
Obrazek
DO ZMIANY! Ta biała puszka to część oczyszczalni, którą chcę jakoś zasłonić. Postanowiłam na środku tego kawałka posadzić jakieś drzewko, żeby zasłonić tą puszkę i właz do oczyszczalni przed oczami wchodzących gości. Myślałam o judaszowcu penduli, bo piękną sztukę spotkałam, ale odpuściłam. Przy mrozach, jakie zdarzają się w dolinie, gdzie mieszkam, raczej by nie przeżył. Kupiłam za to dzisiaj buka purpurea pendula z dość ładnie już zarysowaną koroną. Atrakcyjny jest cały sezon, bardziej wytrzymały i nawet jeśli trochę przemarznie, da sobie radę.
Te przypadkowe rośliny na kamykach znikną stąd jesienią i cały ten róg zmieni się nie do poznania :D

Po lewej stronie powyższego zdjęcia widać mojego maluszka, bza palibina. Bardzo go lubię, ma takie maleńkie listeczki, lekko czerwono obrzeżone:
Obrazek

Obrazek
Zostanie tam gdzie jest i wejdzie w skład nowej kompozycji.

A w tym kamyczkolandzie mam m.in. forsycję:
Obrazek
której po wyprowadzce muszę znaleźć jakie odpowiednie miejsce, bo teraz jest w pełnym słońcu i średnio to znosi.

Za kamyczkolandem jest bramka i za nią to:
Obrazek
Iglak, którego prezentowałam poprzednio. Nie widać na zdjęciu jak soczysta jest jego zieleń, ale każdy kto nas odwiedza, zwraca na niego uwagę. Jak już rozrośnie się na krzaczor, będzie takim wyrazistym akcentem na tle ogrodzenia.

I mój ukochany buczek w całości:
Obrazek

I w częściach:
Obrazek

Obrazek

Często będzie u mnie się prezentował. Skradł moje serce, gamoń jeden ;:173

Najbardziej się teraz cieszę, że hortensje bukietowe szykują się do kwitnienia:
Obrazek
Obawiałam się, że w tym roku nie zakwitną, bo to świeżo posadzone małe sadzonki, a tu wszystkie mają pąki ;:138
Człowiek dosłownie cieszy się jak dziecko.... :D

Na koniec kilka zdjęć nieroślinnych. Widziałam, że wiele osób ma ogrody w pobliżu bocianich gniazd. Ja natomiast mam pod strzechą nie jedno gniazdo a sześć, wróblęcych. Można więc moje domostwo nazwać pod Wróblem Ćwirkiem ;:191

Mamy takiego jednego śpiewaka nadwornego:
Obrazek
który to ledwo świta już nas śpiewem wita ;:433

A tutaj wywalił brzusior w celu zmiany tonacji.
Obrazek

Normalnie znam już te ptaki jak własną kieszeń. ;:306
Zostawiliśmy te gniazda. Niech tam sobie żyją i dzieci wychowują.
Może to i nie szlachcice, ale za to jacy śpiewacy! ;:191
Awatar użytkownika
reniuniek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4615
Od: 30 sie 2010, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czerwionka koło Rybnika

Re: W ogrodzie u dzikiej

Post »

Aniu, zaznaczam sobie twój wąteczek,bo dużo masz roslin które bardzo mi się podobaja i ciekawie zapowiada się twój ogród :D Buczki i ja kocham, iglaczki też bardzo lubię a Tują Whipcord jestem zauroczona :D
Miejsca na rabatki masz bardzo dużo, wiec będę ci kibicować ;:108
Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
Mój zielony kwadrat cz.5-aktualna
Zapraszam :-) Renata
Awatar użytkownika
wiewioreczka
500p
500p
Posty: 902
Od: 11 maja 2012, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jaworzno.... Śląsk

Re: W ogrodzie u dzikiej

Post »

Aniu fajnie że założyłaś wątek ;:196 Ja Ciebie jeszcze pamiętam, sprzed 3 lat z ff jak mi pomagałaś na PW ogarnąć dojazd do Pisarzowic ;:196 Niesamowity masz ogród ale i koszenia sporo, ja niestety też mam jeszcze trochę trawnika ale co roku go ubywa :;230 Ta zimozielona roślinka to miała może czerwone owoce - bo mi przypomina golterie... Relacja wróbelkowa super zwłaszcza ten brzuszek :wink: Świerczek ;:167 U mnie cienia jak na lekarstwo podobnie. Berberyski też lubię.... jednego nawet mam z Pisarzowic - bordowego w ciapki chyba Royal Roket. A ostatnio kupiłam u siebie 2 mocno czerwone w nazwie coś orange ;:224 Planuje dokupić jeszcze inne ;:196

Pozdrawiam serdecznie, miłego dzionka ;:3 ;:196
DTJ_1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3539
Od: 14 lis 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 60 km od W-wy

Re: W ogrodzie u dzikiej

Post »

Bardzo ładnie, nowe nasadzenia więc nie ma się co dziwić że jeszcze nie rzucają się tak w oczy, dużo przestrzeni , wszystko zaplanowane, fajnie zogranizowane, trochę więcej kwiatów , kolorów (jeśli lubisz) i nic więcej - czekać aż wszystko urośnie.
U mnie to busz- ale ja właśnie chcę mieć bardziej naturalistyczny zakątek, nie powiem trochę nowoczesności mi się marzy i coś tam kiedyś wprowadzę, A jak dzieciom się podoba?,Buczek-miodzio nie dziwię się że skradł Ci serce.
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16947
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: W ogrodzie u dzikiej

Post »

Aniu, :wit
pięknie u Ciebie i widzę ,że lubisz drzewka liściaste,ja na takowe,nie mam miejsca ( tylko owocowe mam )
Pięknie je w zbliżeniach pokazujesz ;:63 ;:63
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”