Na starym po nowemu.

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Beaby
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6296
Od: 16 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Na starym po nowemu.

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zdjęcia miniaturki wykonane wiosną 2014 r w moim ogrodzie :D

;:138 Witam! To moje pierwsze kroczki pisania tu na Forum, ale mam nadzieję, że mi się uda to małe co nieco. Piękne są wasze ogródki, roślinki, opisy i zdjęcia! Bez chwili zastanowienia próbuję zatem przyłączyć się do tak Szanownego Grona ;:172.
Pozdrawia śląskie i mały ogródek z iście wiejskim klimatem i starym małym domkiem z bali.
Wiąże się z tym tu ten mój post - prośba o fajne wskazówki i małe podpowiedzi - jak zaaranżować ogródek.
Celowo nie załączam zdjęć - obiecuję - będą na finiszu. A aranżacja może być o tyle ciekawsza, że aranżujemy w "ciemno", że na jakim miejscu to wiemy tylko z opisu.
Obiecane zdjęcia:
No i mamy "przedfinisz " co do studni, bowiem na razie nie będzie brana pod uwage, więc troszkę kwiecia wokół niej się stworzyło:
Obrazek

W pytajnikowym miejscu stanął dereń - na razie w towarzystwie jednorocznych (maciejka, czarnuszka, onętek, groszek pachnący). Nadal bowiem roztrząsam kolor pęcherznicy - powinna być żółta, ale chyba zdecyduję się na Diabolo :D

Obrazek

Rośnie tu od lat:

piwonia
Obrazek

clematis:
Obrazek

hortensja ogrodowa:
Obrazek

brzoskwinia:
Obrazek

laurowiśnia:
Obrazek

piwonia jasna:

Obrazek


Temat roślin i architektury ogrodów nie jest mi obcy, ale uważam, że zawsze warto zaczerpnąć wieści z innych, dobrych, sprawdzonych Żródeł i żródełek.
A wiadomo, że: z karafki napić się łatwo: uścisnąwszy za szyjkę i przechyliwszy ku ustom. Lecz ten, co ze żródła pije musi uklęknać i pochylić czoło.

Oczywiście także służę jakąś radą czy pomocą - być może i moje pomysły kiedyś się tu sprawdzą.

Spróbuję w kilku zdaniach opisać "nasz" przyszłościowo cudny obiekt aranżacji, a obecnie raczej coś z ogrodowego horroru:

mały ogród na podstawie kwadratu, o płaskim terenie, zwykły płot.
Wykarczowane stare drzewka owocowe, po których zostały duże, zbutwiałe korzenie.
Co rośnie z bylin - będziemy odkrywać na bieżąco, bo chyba mam szczęście, że ogródek "przejęłam" w listopadzie ub. roku, a więc będę mogła sukcesywnie odkrywać to co zostało po gospodarzach (rzekomo też uwielbiali prace w ogrodzie) i tylko przesadzać lub dosadzać. Ach - wiosno - przybywaj!
Zamiast trawnika mamy chrzannik - na połowie działki rośnie jak na razie tylko on...
A na wejściu straszy zmizerniała i poobijana studnia murowana - tradycyjna, taka, która najczęściej obija się dekoracyjną deską i daje daszek na górze.

Na razie tylko te dwie sprawy plus 1 gratis - gdyż nie wiem czy taka forma "zabawy" w aranżację będzie miała jakikolwiek oddźwięk, a po drugie chyba nie wypada :oops: tak zarzucać problemami od samego początku. Raczej może jakaś dobra kawka czy piwko .... ;:304 ;:136 ;:oj

Czyli mamy temat (z zapytaniem czy dobre wnioski wyciągnęłam z opisów tu na Forum):
1) chrzanu na działce - z tego co tu wyczytałam to najlepiej wyrywać, konsumowac, rozdawać do zupki i ogóreczków, aż zabraknie za 2-3 latka,
2) studni, która ma być i funkcjonalna ( tylko gospodarczo - do podlewania ogrodu, itp) i ma jednocześnie spełniać rolę dekoracyjną - obłożyć murkiem z kamienia, wykonać fajny daszek np z drewna,
3) wejścia: bezpośrednio przy furtce jest dwumetrowe (to jego szerokość) skośne przęsło płotu - co tam posadzić: a) pęcherznica, krzewuszka, pęcherznica, b) jakiś trzymany w ryzach soliter (wystawa południowa) np czarny bez z czarnymi liśćmi, tamaryszek, biały dereń, berberys, perukowiec, c) postawić ozdobną donicę ze zmienną roślinnością d) coś innego?
Przy czym żadne tuje itp nie będą tu miały miejsca, po prostu nie pasują do domku, tylko świerki, jodły, sosny, jakby co...

Uffff - obiecuję, że następne wypociny nie będą dłuższe ;:306, no chyba, że ktoś wyrazi na to zgodę :tan

Pozdrawiam bardzo, bardzo!
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Na starym po nowemu.

Post »

Witamy na forum :wit Ostrzeżenie : Przed zalogowanie się na FO skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą gdyż przebywanie tutaj powoduje silne trudne do wyleczenia uzależnienie objawiajace się . min szybszą palpitacją serca w sklepach ogrodniczych. Większość z nas ma zakaz wchodzenia gdziekolwiek są sprzedawane rośliny. Podobno komuś się udało z tego uleczyć. Podobno :lol:
1. Tak
2.Tak
3.Tak
ad3 z czego jest płot ? deska czy stal ? jak deska i typowo wiejski płotek to szkoda pieniędzy na renowację co jeszcze może być piękniejsze. Dla laika może kojarzyć się z tandetą dla smakosza wspomnieniem z dzieciństwa a mianowicie posadzenie i rzucenie na płotek pnączy. Tj. wiciokrzewy , powojniki lub winobluszcz. :wit w razie czego pytaj.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
Beaby
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6296
Od: 16 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Na starym po nowemu.

Post »

Bardzo dziękuję za miłe ostrzeżenie - obiecuję, że nie bedę tym wyjątkiem, któremu sie udało wyleczyc z pasji do ogrodów ;:65

Co do płotu, to mimo, że jest stary, metalowy - to pasuje tam jak na początek, prosi tylko o pomalowanie. Też sprawdzałam kolory, rzekomo brązowy powinien fajnie się prezentować (ciemna czekolada, oczywiście). Więc ta prośba dotyczyła, nie tyle zakrycia płotu ale obsadzenia czymś fajnym tylko dwóch metrów przy wejściu (bo na prawdę trudno mi się zdecydować czy posadzić 3 czy tylko jeden jakiś fajny krzew - stąd moja prośba o doradzenie co się może sprawdzić). Wiciokrzew jak najbardziej też by tam mógł wystąpić w roli glównej - fakt.
I musi to być taka roślinka, która fajnie się prezentuje przez cały rok (oczywiście nie musi byc zimozielona, ważny bowiem jest dla mnie też pokrój lub kolor gałązek).
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Na starym po nowemu.

Post »

To może dereń o czerwonych pędach Dereń biały 'Elegantissima' ? Lub o żółtych rozłogowy ,, Flaviramea ''

Albo szał kwiatów - Tawuła Szara
Obrazek

Obrazek

Wiosna i zima
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Na starym po nowemu.

Post »

Witaj serdecznie :wit

Jeśli roślina ma być tylko jedna, duża i ciągle dekoracyjna to faktycznie dereń o barwnych liściach. ;:108
Ale możne jakiś piękny berberys? Ja bardzo lubię kolorowe pęcherznice - posadzić dwie blisko siebie :żółtą i bordową, tak aby wplatały się gałązkami. Albo 1-2 żółte obok siebie i dół podsadzić bordowym berberysem ( np:'Darts' Red Lady') ?
Można też wybierać z krzewuszek o barwnych i kwiatach i liściach... :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Beaby
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6296
Od: 16 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Na starym po nowemu.

Post »

Bardzo, bardzo dziękuję.
Wszystkie zaproponowane rośliny znajdą się na pewno na głównych miejscach ogrodu (bo jak wspomniałam, sadzić jest gdzie jak na razie). Powojniki jakieś są (2 szt) ale nie mam pojęcia jakiego koloru i kiedy kwitną - cieszę się, że czeka mnie teraz szukanie roślinnych skarbów w ogrodzie.
Dziękuję za tawułę szarą (i zdjęcia!) - jakoś wcześniej nie zwracałam na nią uwagi i z tawuł posadzic chciałam wczesną - ale już postanowione, będzie ta szara!
Na tych dwóch metrach jednak będzie 2x pęcherznica ale chyba tylko jasna (bo jest ciemny domek, a to jest bliziutko niego) no i albo dereń w środku albo ten proponowany niski berberys (dziękuję za podanie odmian - to szalenie dla mnie istotne).
Super, już jeden problem z głowy! A i decyzja dzięki Waszemu wsparciu podjęta.
Pozdrawiam!
Dzisiaj Słoneczko pięknie świeci, więc i może dzionek będzie miły - czego wszystkim życzę!
Awatar użytkownika
ewamaj66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 21497
Od: 19 lut 2011, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Na starym po nowemu.

Post »

Jeszcze jedna propozycja-róża Therese Bugnet :D Duża rośnie, powtarza kwitnienie, pachnie obłędnie, robale jej nie lubią i nie choruje, a zimą ma czerwone pędy. Z roku na rok coraz wyższa i szersza :wink:
Pozdrawiam-Ewa
Spis treści ,
Mój fijoł 16
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Na starym po nowemu.

Post »

No ładna, tylko Ewa gdzie to sadzić :wink: :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
ewamaj66
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 21497
Od: 19 lut 2011, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Na starym po nowemu.

Post »

Sadzić tam, gdzie jest miejsce na duży krzak :D Na tyle blisko, żeby można było cały czas czuć zapach.
Pozdrawiam-Ewa
Spis treści ,
Mój fijoł 16
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Na starym po nowemu.

Post »

Beaby pisze: .....Super, już jeden problem z głowy! A i decyzja dzięki Waszemu wsparciu podjęta. ...
Witaj Beaby. :wit
Ja bym się jednak jeszcze nad tą sprawa zastanowiła, ponieważ warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co właściwie chce się osiągnąć? Czy nasadzenia przy furtce mają pełnić funkcje izolacyjną i mają nas zasłonić przed wścibskim wzrokiem zza płotu, czy mają one mieć charakter typowo ozdobny?
Jeśli mają być izolacją, to jakiej wysokości powinna ona być? Jeśli zaś ozdobą, to może nie tak wysokie i rozległe rośliny jak pęcherznica lub dereń? Może warto posadzić przy wejściu, coś pachnacego? Są np. żółtolistne odmiany jaśminowca, niezbyt wysokie, ewentualnie coś z japońskich tawułek, które nie pachną, ale bardzo długo i obficie kwitną, oczywiście przy właściwej pielęgnacji. :)
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Na starym po nowemu.

Post »

Albo coś funkcjonalnego przy okazji- może bez czarny Sambucus nigra? Jest tyle pięknych odmian, w sumie łatwo dostępne. Nasza rodzima roślina, łatwa w pielęgnacji. No i soczki można robić :wink:
Wiem wszędzie piszę o bzach ale totalnie się w nich zakochałam ;:167
Awatar użytkownika
Beaby
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6296
Od: 16 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Na starym po nowemu.

Post »

Bardzo dziękuję za kolejne podpowiedzi. Wybór przeogromny! Nie wszystkie Wasze propozycje były mi dotąd znane, więc tym bardziej jestem wdzięczna za tak miły odzew!
Ta róża to świetny pomysł, jednakże też muszę brac pod uwagę zestawienie kolorów - w sąsiedztwie rosną dwie bordowe wysokie róże - na razie nie wiem co to za odmiana, ale jak zakwitną to poproszę o identyfikację ze zdjęcia. Na zdjęciach, które mi się otworzyły ta róża jest tylko różowego koloru....
A te krzewy przy wejściu mają pełnić wyłącznie funkcję ozdobną, brakuje mi ich właśnie w tamtym miejscu.
Ja też bardzo lubię czarny bez, głównie "Black Tower".... Wprawdzie też kwitnie na różowo ale ten odcień przy powcinanych czarnych liściach - sprawdza się bardzo....
Stąd taka trudność w decyzji co posadzić na tym małym odcinku, blisko domu, blisko furtki, blisko drogi.... - a przetestowane podpowiedzi warto wziąć pod uwagę przede wszystkim.
Rozumiem, że mam się jeszcze wstrzymać - no cóż, jeśli jeszcze coś wpadnie do głowy - może akurat będzie idealne!

Ponownie bardzo dziękuję i proszę o jeszcze!
Awatar użytkownika
Beaby
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6296
Od: 16 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Na starym po nowemu.

Post »

Próbowałam wstawic zdjęcie studni, która czeka na zmianę swego wyglądu, ale wszystko wskazuje na to, że zdjęć jeszcze tu wstawiać nie potrafię ;:65
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”