Ogród z różanymi impresjami 3

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
justi177
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3224
Od: 22 wrz 2011, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze, 6a/6b

Ogród z różanymi impresjami 3

Post »

Witam w trzeciej części, i z drugim - forumowym sercem ;:oj :wit
Poprzednia część historii ogrodu z różami jest tutaj: Różane impresje 2

Od dłuższego czasu zmienia się otoczenie wokół mojego domu, razem ze zmieniającymi się potrzebami mojej rodziny i moimi. Na szczęście dane mi jest spokojnie przekształcać ogród według mojego widzenia świata, uwzględniając domowników........ a na nieszczęście samodzielnie :wink: Powierzchnia gruntu do uprawy ogrodu, nie jest duża. Zatem pielęgnacja, mimo sporej ilości róż, nie jest bardzo uciążliwa. Od kiedy zagościły one w ogrodzie na dobre, od wiosny, poprzez lato - aż do jesieni, większość czasu wolę spędzać na świeżym powietrzu. Obserwuję zachowania roślin, ich rozwój i zmienność.
Mam też świadomość zmieniających się u mnie ogrodowych warunków: zarastająca drzewami zachodnia granica działki, powodująca rosnące zacienienie i wilgoć w glebie. Warunki te też skutecznie temperują się moje różane zapędy, oszczędzając zawartość portfela i mój czas.... ;:224

Mogę się zgodzić z opinią, że ogród nigdy nie jest skończony. Mój z pewnością nie.... zmienia się on, zmieniają się warunki, okolica, zmienia się moja świadomość i znajomość tematu. Mimo zdecydowanych różnic w dwóch częściach ogrodu, staram się zachować ich prostotę, spójność, nie wprowadzać zbyt wielu gatunków, barw i faktur. A przede wszystkim sadzić rośliny w nieco większej ilości, nie pojedynczo. Unikam też kwiatów w kolorze ostrej żółci....
Różankę uzupełniam typowym towarzystwem dla róż. Kosze, pojemniki i donice corocznie obsadzam swoimi kompozycjami, głównie roślinami jednorocznymi z uzupełniaczami.
Bieżący sezon obfituje w samodzielnie uprawiane z nasion lobelie, petunie, i inne, które okazały się być pomyłkami producenta :evil: ale ten jeden raz, to jakoś przeżyłam

Do rzeczy....
Pogoda dzisiaj nieodwołalnie przypomina o zbliżającej się jesieni: deszcz, wiatr, chłód i na zmianę gorące słońce....kilka aktualnych obrazków:
Część zachodnia działki, z tylko kilkoma różami i zakątkami bylinowo - trawiasto - hortensjowo - różanecznikowymi:

Obrazek

Obrazek Za domem jest też zakątek leśny - zdjęcia aktualnego nie mam....

Część wschodnia, z różanką, podzielona na spokojną, ze szpalerem, Pastelli i Graceful Palace, wśród formowanych kul:
Obrazek

Obrazek

i ognistą - tutaj tylko w tle :
Obrazek
natomiast tutaj jeden, bardzo rozkrzewiony - po czterech miesiącach :shock: krzew różany, Mary Ann:
Obrazek

ogniste połączenie tej pierwszej z ukochanymi czekoladkami:
Obrazek

oraz intensywna teraz Tip-Top
Obrazek

i kończąc wstęp ;:173 ....zdjęcia dla Majki411:
Maxima Romantica, zrównała się z Chippendale'em - ponad 1,2 m ;:oj
Obrazek

i ujęcie z tyłu części ognistej, stojąc za tymi właśnie różami, po prawej Maxima, po lewej Chipek 8-) ....
Obrazek
Pozdrawiam
x-ag-a
---
Posty: 13320
Od: 23 kwie 2011, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogród z różanymi impresjami 3

Post »

Justi, witam serdecznie w kolejnej części Twojej ogrodowej przygody, z różanymi impresjami w tle, a może z nimi przede wszystkim :)
Interesująco opisałaś Twój ogrodowy punkt widzenia wraz z założeniami z jakimi go tworzysz... Zastanawiałam się ostatnio, czy ogród może być dziełem skończonym... w teorii nie jesteśmy w stanie ciągle poszerzać rabat kosztem trawnika, wciąż zmieniać pierwotnych koncepcji. Kiedyś musi się ten stan zakończyć, albo bardzo poważnie zminimalizować. Jednak każdy rok niesie przecież za sobą pewne zmiany: coś wypada po mroźnej zimie, coś zachoruje... dzięki temu możemy zmienić diametralnie niejeden zakątek. Różane z pewnością należą do tych najbardziej zmiennych.
Zdjęcia obejrzałam z zaciekawieniem - niemal na nowo poznałam Twój ogród, za co Ci dziękuję ;:173
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Ogród z różanymi impresjami 3

Post »

Oj te zmiany ciągle nas dopadają i końca praktycznie nie ma.
Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nigdy ogród nie będzie skończony póki my żyjemy..... ;:306
Monotematyczne zakątki miałam onegdaj i po czasie wydały mi się nudne, bez wyrazu, bo ostre było ostre a łagodne łagodnym.
No i teraz mam buszowatość, nieuporządkowany "ład", który staje się coraz bardziej wyrazisty i ciekawy, bo ciągnie mnie za każdy zakręt, żeby spojrzeć jaka to inna barwa zaszczyci mnie widokiem.
Tak więc jesteśmy Justynko po dwóch skrajnych wizjach ogrodu. :D
Ale na tym polega ten urok, że stale coś się zmienia , stale coś znika by po czasie znów się pojawić.
Najważniejsze jest to, żeby ogród dawał radość i wytchnienie od codzienności i wyścigu szczurów. :uszy
Tip Top przepięknej urody. ;:333
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
justi177
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3224
Od: 22 wrz 2011, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze, 6a/6b

Re: Ogród z różanymi impresjami 3

Post »

Witaj Agnieszka :wit
W końcu (biorąc pod uwagę, że siedzę w grządkach odkąd pamiętam, to trochę późno :;230 ) wiem, jak powinien wyglądać mój ogród ;:oj Wiem też czego niestety nie będę nigdy mieć w tym ogrodzie, albo czego nie chcę mieć....
U mnie najczęściej Matka Natura weryfikuje wszystkie nasadzenia i pomysły... staram się dostosować, nie sterować i nie walczyć..... Właściwie tak, jak piszesz...

Mam nadzieję, że przybliżyłam chociaż trochę to, jak wygląda mój mały ogród, chociaż zapewne jeszcze nie pokazałam jego znacznej części.... :wink:

Grażynka :wit
Jakoś tak wyszło, że jesteśmy różni, i to wspaniale ;:oj inaczej nie odwiedzalibyśmy swoich ogrodów z zaciekawieniem, bo wszytko byłoby znajome....prawda?
Powiem jeszcze, że bardzo, ale to bardzo dużo roslin wprowadzilam pod wplywem FO...Że nie wspomnę o 70 różach ;:306

Na początku nawet się tym - dla mnie chaosem - gatunkowym roślinnym :;230 - zmęczyłam, ale wszystko można pogrupować :;230 także jest całkiem dobrze, jak to się dzisiaj mówi: bioróżnorodność jest i u mnie ;:306

Edit: Rzeczywiście....Ostatnio ogród przy moim domu, ale i zagladanie na forum są dla mnie szczególnie przyjemną odskocznią....
Tip - Top niestety do połowy łysa....żeby nie było za dobrze :;230
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Edyta1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1926
Od: 20 paź 2011, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ogród z różanymi impresjami 3

Post »

Jestem na pierwszej stronie :heja .
Wspaniała wizytówka Twojego ogrodu ;:138 .
Wciąż czekam na odwiedziny ;:224 . Jak tu jeszcze raz wyczytam, że moje sąsiadki najeżdżasz a mnie omijasz ;:124 ...
Pozdrawiam - Edyta
Zapraszam do mojego ogrodu
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16028
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Ogród z różanymi impresjami 3

Post »

Justynko, uchyliłaś jakby więcej rąbka twojego ogrodu. Podejrzewam, że w całości jest piękny, nie tylko w szczegółach. I może odkyjesz go z czasem nieco więcej? A że nie jest skończony, to całe szczęście! Nie wyobażam sobie, bym usiadła na leżaku i nie miała nic do zrobienia w ogródku. Cóż to by była za straszliwa nuda...
Awatar użytkownika
AnaAn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1963
Od: 10 gru 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogród z różanymi impresjami 3

Post »

Dzień dobry Koleżanko Justynko :wit
Cieszę się, że szybko otworzyłaś kolejną część wątku i będę mogła dalej systematycznie Cię odwiedzać :)
Bliskie są mi Twoje kompozycje roślinne, lubię Twoje zdjęcia. A to co piszesz o ogrodzie... nachodzą mnie różne refleksje... całe życie się przecież uczymy, ulegamy modom, rośliny przestają się podobać lub zwyczajnie wypadają np. po zimie, zmieniają się warunki w ogrodzie itd, itp. W moim mniemaniu ogród to dzieło absolutnie nieskończone ...
Najważniejsze jest oczywiście to, żeby praca w mim była przyjemnością, a nie utrapieniem :)
Pozdrawiam, Ania
Ogród 100 róż cz. IV
Awatar użytkownika
majka411
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13236
Od: 12 sie 2009, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, ogród k/Wyszkowa

Re: Ogród z różanymi impresjami 3

Post »

:wit i ja biegnę się wpisać Droga Koleżanko Justynko ? :;230 hahaha? ha to ja sobie tyram i właśnie zmieniam,
co się da tylko w ogrodzie, a tu proszę nowy wątek? z wątkiem na czasie?.. ;:173
To znaczy mam na myśli najlepszy czas na kolejne zmiany mojego dzieła nieskończonego?.. ;:306
Justynka faktycznie Twoja Maxima Romantica ?. ;:180 , to piękny okaz.
Nic tam może i moja się poprawi w przyszłym sezonie?. potencjał ma?. tylko mi marudzi.
Pięknie nam pokazujesz swoje zakątki ogrodu. ;:333
Zakątek Pastellkowy cudny?. ;:215 nóżki mają faktycznie zacienione.
Awatar użytkownika
dodad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 21 cze 2009, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska Gorlice

Re: Ogród z różanymi impresjami 3

Post »

Witaj Justyś!
Wydawało mi się, że mniej więcej się w twoim ogrodzie orientuję, ale znów jestem zaskoczona. Ech chyba muszę zobaczyć w realu by sobie to jakos uporządkować. Kiedyś...
Wiesz jak powinien wyglądac twój ogród i konsekwentnie realizujesz swoją wizję. Podziwiam!
U mnie znów trochę chaosu (a nawet więcej niz trochę:;230 ) ale szykuję zmiany i może sie lekko uspokoi :wink: . Zobaczymy.
Powiedz jak to robisz, że twoje Gracefull takie zwarte, nizutkie. Moja znów ogromna, zatanawiam sie czy nie powinnam jej po kwitnieniu mocniej przycinać.
Ogród - moje miejsce na ziemi
Zapraszam serdecznie - moje linki
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
nena08
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2648
Od: 8 lut 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ogród z różanymi impresjami 3

Post »

:wit Nie kazałaś długo czekać na nowy wątek.
Sprawdzałam codziennie, czy już, a gdy postanowiłam zapewnić ciepły posiłek rodzinie prawie do końca tygodnia, miła niespodzianka. No może zdążę na pierwszą stronę.
Jeżeli skończymy nasz ogród to co dalej :?: ... zostaje tylko Eden.
Podziwiam twoje zestawienia kolorystyczne i dyscyplinę w doborze roślin, na razie dla mnie jest to cel niedościgniony. Jako młody ogrodnik chcę mieć wszystko co zobaczę, no może bez roślin bagiennych :;230
Podziwiam Twoje trawy. Są takie dostojne. Mam nadzieję, że się nie zniechęcę do ich uprawy , przecież czeka mnie pierwsza porażka ;:306
Te róże to ty masz zdrowiutkie, jak ta lala.
Awatar użytkownika
Mufka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2401
Od: 11 lut 2009, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa i Wilkowyja

Re: Ogród z różanymi impresjami 3

Post »

:wit

Justynko, cudne zdjęcia pokazujesz ;:138
Kusisz kochana tak, że pewnie niebawem nawiedzę Twoje królestwo, by w realu móc podziwiać pięknie zaaranżowane nasadzenia i nacieszyć oczy kolorami przed zimą ;:224
Prawdziwa kobieta potrafi zrobić wszystko, zaś prawdziwy mężczyzna to ten, który jej na to nie pozwoli ;)
Moja Wizytówka Mufka - ogrodowe marzenia...cz.1 cz.2 cz.3 cz.4
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ogród z różanymi impresjami 3

Post »

JUSTYNKO....a ja podglądam Twoją zachodnią stronę ogrodu, bo też mam u siebie do zagospodarowania i mimo że z działka żyję już bardzo długo, na nowym miejscu nie mogę znaleźć koncepcji.....być może za dużo bym chciała mieć naraz .....dlatego zadomowię się u Ciebie i będę podglądać wszystkie Twoje strony świata.....może mi zaświeci :;230
JagiS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5044
Od: 8 kwie 2012, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Ogród z różanymi impresjami 3

Post »

No, Justi, jak dobrze, że już jesteś, bo pogawędki o różach bez Ciebie to.... ;:185.
Pokazałaś zakątki, które bardzo mnie interesują, np. ten z zielonymi kulami, który mnie zachwycił już wcześniej. Daniki z różami świetnie się komponują ;:215.

Powodzenia w nowym wątku ;:196 - Jagoda
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”