Wsi moja sielska, anielska

Zdjęcia naszych ogrodów.
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wsi moja sielska, anielska

Post »

Cześć :wit
Chciałabym zaprosić Was do naszego skromnego ogródka i sadu na wsi. Jest u nas trochę tego i owego, a najwięcej chęci i zapału - ze względu na potrzebę posiadania kawałka ziemi i płynących z tego korzyści, zdecydowaliśmy się wyprowadzić z miasta na małą wieś.

Mieszkamy tu od niedawna, wraz z działką dostaliśmy w spadku po poprzednich właścicielach sporo roślin wieloletnich w ogródku i w sadzie i staramy się o nie zadbać jak umiemy. Cały czas się uczymy, korzystamy z metod możliwie ekologicznych, trochę permakulturowych.

Nasz ogródek kwiatowy jest nieduży - wąski pas przed i wzdłuż domu - ale wystarczy nam w zupełności. W momencie przeprowadzki ogród był pełen kwiatów - aksamitek, dalii, astrów, piwonii, róż, jukk, rudbekii itd., w przeciwieństwie do poprzednich właścicieli pracujemy i mamy mniej czasu na prace w ogródku i prawie codzienne pielenie (nie było trawnika, tylko goła ziemia), podjęliśmy więc decyzję, że musimy znaleźć rozwiązanie dość ładne i niezbyt czasochłonne. Jesienią usunęliśmy wszystkie rośliny jednoroczne - zajęło to naprawdę dużo czasu, i przesadziliśmy róże, piwonie, jukki itp. tam, gdzie planowaliśmy rabaty. O dziwo tylko bardzo pojedyncze rośliny się nie przyjęły ;:63 Dosadziliśmy na froncie parę drzewek - jarząb "flanrock", śliwę wiśniową "pissardii", wiśnię kolumnową "amanogawa", z czasem urosną i będą stanowiły przeciwwagę dla dużej bryły domu. Wytyczyliśmy rabatę wzdłuż płotu frontowego i z boku domu, mąż zrobił opaskę pod budynkiem. Na jesień posadziłam sporo tulipanów, hiacyntów, czosnków ozdobnych, krokusów, które ładnie pokolorowały świat na wiosnę ;:167 Na rabatach nadal dużo miejsca, z czasem zapełnimy ładnymi roślinami. Ostatnio wysialiśmy trawnik i czekamy na efekty :heja

Sad z kolei znajduje się za domem i ma ok 550m2. Rosną w nim: grusza, jabłonki, stara duża czereśnia (piękna teraz na wiosnę!), kilka wiśni, śliwki węgierki, renklody, brzoskwinie. Oprócz tego porzeczki i agrest. Przygotowaliśmy sobie parę drewnianych podwyższonych grządek, od jesieni "dojrzewały" a niedawno wysiałam na nich pierwsze warzywa (kalarepę, marchew, pietruszkę), mąż przygotował także teren pod warzywnik (ok. 150m2) - przekopał, wymieszał z kompostem, odrobiną słomy z kurnika (kury też mamy :wink:), wyłożyliśmy wszystko zrębką drzewną i końcem marca wysiałam pod tuneliki foliowe pierwsze w życiu warzywa - rzodkiewki, sałaty, cebulę z dymki, kalarepę, szpinak. Na razie wszystko rośnie i baaardzo mnie cieszy ;:3 Ostatnio posadziliśmy też późne maliny truskawki, jagody kamczackie i parę borówek amerykańskich. Niedługo powiększy nam się rodzina, więc owoce będą jak znalazł ;:215

Dużo pracy przed nami. W planach system nawadniania (mieliśmy używać deszczówki, ale przez całą jesień i zimę było tak sucho, że szkoda gadać), jakiś żywopłot wokół sadu, bowiem wkoło same pola i wiecznie wieje.

Będę systematycznie wrzucać zdjęcia i relacje z naszych prac. Śmiało komentujcie, krytykujcie, radźcie - uczymy się, więc chętnie skorzystamy z waszego doświadczenia :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Amanogawa puchnie w oczach
Obrazek

Kwiatuszki na Pissardii - może będą i owoce?
Obrazek

Jarząb
Obrazek

Obrazek

Sporo tulipanów - widać zostały też cebule po poprzednich właścicielach
Obrazek
Piwonia - szykuje się do kwitnienia?


Bratki w doniczkach:
Obrazek

Obrazek
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Teraz małe co nieco z sadu :)
Od późnej wiosny czekałam, aż sad się ukwieci - nie ma dla mnie wielu ładniejszych wiejskich widoków niż drzewa obsypane kwiatami ;:172

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Może się doczekamy pierwszych owoców jagody kamczackiej - nawet nie wiemy, jak smakuje
Obrazek

sałatka
Obrazek
danuta z
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3366
Od: 26 cze 2011, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Pogratulować.Wszystko bardzo ładnie rośnie.Widać,że znacie się na drzewkach ,kwiatkach i kurkach.Tak trzymać. ;:138 ;:215
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16966
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

:wit Adweno !
Czytam jak dużo prac już zrobiliście.
A jeszcze są nowe w planach.To trzymam kciuki za nie.
Sporo różnych drzew masz i krzewów.To suuper.Ja też je lubię i mam duzo.
I warzywnik i kochane kwiatuchy.
Jagody kamczackie mam 3 różne odmiany .Ponoć aby lepiej owocowały trzeba posadzić chociaż 2.
Smakują też różnie. mniej kwaskowate i słodsze.Ja je bardzo lubię.a ciasto z nimi wyborne.
Kwiatuszki na Pissardii też mam pierwszy raz.To czekamy obie na owocki. :)
U ciebie widzę piękną wiosnę. Kolorową i bogatą. ;:63 ;:63
tulipany śliczne.Bratki też ;:333

Ps. Jeszcze podpis musisz zrobić sobie, aby łatwiej było później trafić do ciebie.
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Danusiu, znamy się tyle, ile wyczytamy albo usłyszymy od bardziej doświadczonych :D Dziękuję za miłe słowa :)

Anabuko - dziękuję, jeszcze bardzo dużo pracy przed nami, mamy napięty grafik na dobre 2 lata do przodu 8-) Jagody mam dwie odmiany - Zojkę i Wojtka. Ponoć dobrana z nich para.
Też kocham drzewa i krzewy. Mamy jeszcze leszczyny, które właśnie rozwijają liście, ale orzechów nie będzie - w szkółce się pomylili i dali nam same Olbrzymy z Halle, nie mamy zapylacza i lokalnie nie udało się znaleźć, chyba jesienią zamówię online.
Nie wspomniałam o starym winogronie, który dał nam wiele radości w ubiegłym roku - mamy i wino, i sok ;:138 Owoce jasne, bardzo smaczne, o tajemniczym posmaku, którego nikt nie umie nazwać (mnie kojarzy się z dzieciństwem i gumą do żucia, to tylko skojarzenie, nie smak Donalda :wink:). Wino zachowało ten fajny posmak. Pokażę winogron, jak się zazieleni a mąż zrobi mu nowe podpory.

Mąż ostro pracował łopatą w sadzie (nie ma możliwości wjechania cięższym sprzętem), trzeba było nieco poprawić ukształtowanie terenu. No i miał wizję, że zrobi wokół części grządek mały murek oporowy obudowany starą cegłą, ale jak to w życiu bywa - nie ma cegły, funduszy też nie, więc na razie jest skarpa obłożona kamieniami. Jest dość stroma i wąska:

Obrazek

Chciałabym ją czymś obsadzić na kilka sezonów, ale pomysłów brak ;:218 Warunki dość surowe - południowa strona, tyle cienia, co rzucają wiśnie, z podlewaniem krucho, bo stromo, na dodatek w zimie wieje z pola (brak finalnego pomysłu, czym się osłonić). "Na górze" będą truskawki i poziomki, "na dole" widać zrębkę - to warzywniak. Niby możemy wysypać całość zrębką, ale będzie smutno. Może macie jakieś pomysły? Mogą być nawet rośliny siane, jednoroczne, byle wytrzymałe.
Awatar użytkownika
JaSNa
100p
100p
Posty: 169
Od: 11 kwie 2014, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Ładnie u Ciebie. Ja też mieszkam na wsi i moje podwórko w ogromny procencie opanowane jest przez brzozy. Ciężka sprawa z takimi lokatorami, ale po kilku latach wspólnego życia nie zamieniłabym ich na najpiękniejsze kwiaty i rabaty. Grunt to dostosować się do warunków i trwać z nimi z symbiozie. Z suszą tylko ciężko walczyć. Pozdrawiam i życzę wytrwałości w pracach ogrodowych.
Awatar użytkownika
nowapasja
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 28 sty 2011, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kwidzyna

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Witaj :wit Śliczny ten wasz ogródek na wsi ;:167 a już sad to bomba ;:oj ile drzewek owocowych - moje marzenie ;:167
Kurki też planuje mieć :D , jednym słowem masz tak jak ja chcę mieć :lol:
Awatar użytkownika
Annes 77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11686
Od: 6 maja 2008, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Witam się z uśmiechem:) Ładnie się u Was zapowiada:)

Pozdrawiam

Annes
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Dziękuję za odwiedziny, witam Was wszystkich :D :wit

jaSNa - z suszą postanowiliśmy się rozprawić za pomocą zrębki, do sadu i ogrodu w sumie pójdzie ok. 12m3. Wysypaliśmy część zrębki już na jesień i widzimy ogromną różnicę w nawilżeniu i pulchności gleby pod nią i obok, gdzie ściółki już nie ma. Podlewamy rośliny i tak, ale możemy to robić oszczędniej i rzadziej. Na jesień kupiliśmy dwa zbiorniki 1m3, wystawiliśmy też kilka beczek, chcieliśmy być tacy eko i używać deszczówki, i... od dawna nie ma w nich wody a na deszcze się nie zapowiada ;:185

nowapasja - kury to super sprawa, myślałam, że jest przy nich więcej zachodu, ale są prawie bezobsługowe. Odwdzięczają się pysznymi jajkami, na 9 kurek mamy codziennie 7-8 jaj (czasem nawet mutanty o wadze ponad 100g!), karmimy tylko naturalnie. Zabrudzona ściółka ląduje na kompostowniku, więc jest i nawóz. Czasem puszczamy kury także do sadu (ale musimy ich pilnować), na swoim wybiegu już zjadły całe zielsko - niech mają coś od życia ;:3
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Kury w sadzie są super niszczycielem wszelkich szkodników w glebie (pędraki itp). Moje wypuszczamy też na trawniki gdy wylatuje ogrodnica niszczylistka. Przydają się też do pielenia malin, porzeczek itp.
Pozdrawiam. Sławka
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Gdyby nie fakt, że spora część sadu jest przeznaczona na nieogrodzony warzywnik, to kury mogłyby sobie po nim chodzić swobodnie. Ale jak je puszczę samopas, to o warzywach mogę zapomnieć ;:222 Pies szybko zrozumiał, że nie wolno mu wchodzić tam, gdzie zrębka (czyli na grządki), kur tak nie wytresujemy. Może na jesień dostaną więcej luzu :wink:
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Masz albo inteligentniejszego psa albo jesteś lepszym treserem. Moja seterka od 4 dni walczy z kretem na rabacie różanej ;:145 .
Pozdrawiam. Sławka
Adwena
50p
50p
Posty: 63
Od: 24 kwie 2019, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wsi moja sielska, anielska

Post »

Sawko, mamy starszą, dużą (40kg?) suczkę ze schroniska, spędziła 2 lata "za kratami". Jest bardzo mądrym i karnym psem, miałam kilka psów w życiu, część szkoliłam sama od szczeniaka, i ona jest bez wątpienia najgrzeczniejsza i najbystrzejsza. Nie miała wcześniej złych doświadczeń z ludźmi, ewidentnie ktoś ją uczył podstawowych rzeczy i teraz to procentuje. Jest typowym psem podwórkowym (boi się pomieszczeń), jest bardzo kochana - nie odstępuje mnie na krok i wiecznie jej się morda śmieje ;:167
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”