Od ugoru do ... cz.1

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Daga_28
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 11 kwie 2016, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie bliżej Częstochowy

Re: Od ugoru do ...

Post »

Oj cisza tutaj, znaczy się pracujemy, prawda ? Pozdrawiam
Daria.
Awatar użytkownika
drakka
500p
500p
Posty: 921
Od: 4 lip 2016, o 23:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rokitnica, łódzkie

Re: Od ugoru do ...

Post »

Hej, Zigi jesteś moim ogrodowym królem. Przeczytałam cały wątek jednym tchem !
Jestem amatorem jeśli chodzi o uprawy szklarniowe. Póki co założyłam ogród, we wrześniu będzie miał rok :)
Od dawna pasjonuje mnie ogrodnictwo, uprawa roślin. Ogromną radość sprawia mi możliwość obcowania z roślinnością, możliwość dawania życia- wysiew. Uśmiech nie schodzi mi z twarzy kiedy wszystko zaczyna kiełkować, rosnąć a potem kwitnąć :)

Moje ulubione to nagietki aksamitki, suchołuska, stokrotka afrykańska, sanwitalia :) oj.. chyba uświadomiłam sobie że kocham wszystkie i brakło by miejsca żeby wymieniać.
Zawsze chciałam założyć swój mały sklep ogrodniczy, albo zacząć sprzedaż na targu. W tym roku poczyniłam już pierwsze kroki, wysiałam stokrotkę, bratki, orliki, niezapominajkę, jeżówkę.
Nieustannie (małymi krokami) pogłębiam wiedzę. W tym roku chciałabym żeby stanęła u mnie szklarnia, bądź tunel foliowy ( jeszcze nie zdecydowałam) jednak mały szkrab(2 latka) zajmuje dość sporo czasu w ciągu dnia i ciężko ogarnąć temat organizacji materiału itd. Na szczęście mam jeszcze trochę czasu.

Chciałabym spróbować również z chryzantemami, myślałam o ok. 100 szt żeby zobaczyć na własnej skórze z czym to się je, bo czytać to nie to samo co robić. Cała reszta to jednoroczne, dwuletnie..

Odłożyłam 10 tys zł na rozruch działalności, kawałek ziemi a jeśli trzeba będzie więcej mam możliwość wydzierżawienia od siostry. i nie wiem za bardzo jak ruszyć z miejsca własciwie, żeby nie utopić pieniędzy. Jak to wygląda od strony formalnej?
Angelika / Żelka:)

Kwiatowisko
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Od ugoru do ...

Post »

Cieszę się , że coraz więcej osób interesuje się ogrodnictwem , to naprawdę może być pasja a nie praca :uszy
Od czego zacząć ? Jeśli mówimy o szklarni , to przede wszystkim sprawa zezwoleń. Na budowę , na instalację grzewczą , na użytkowanie (odbiór techniczny) i masę innych. Tunel foliowy jeśli nie posiada fundamentów nie wymaga zezwolenia na budowę. Ogrzewanie montowane w tunelu nie stanowi ogrzewania w sensie formalnym i również nie wymaga zezwolenia. Uprawa kwiatów nie jest działalnością gospodarczą i nie podlega wpisowi do ewidencji , a jeśli obiekt nie jest podłączony do instalacji CO nie klasyfikuje się do działów specjalnych produkcji rolnej niezależnie od metrażu. Podsumowując , na początek po prostu stawiasz tunel i sadzisz kwiatki , gdy biznes się rozwija możesz spełnić warunki klasyfikacji do działów specjalnych lub działalności gospodarczej. Sprzedaż kwiatków z własnej produkcji nie podlega opodatkowaniu jeśli nie spełniasz warunków produkcji rolnej :uszy To wszystko wydaje się skomplikowane , ale nie jest tak źle :uszy
Od czego zacząć ? Od postawienia tunelu :uszy
Co do chryzantem , to jedna paletka (z jednej odmiany ) to 125 szt , albo się w to wchodzi albo lepiej nie zawracać sobie głowy. Uprawa większości odmian nie jest trudna , poradzisz sobie , a zawsze możesz liczyć na naszą pomoc , naszą w znaczeniu kilku osób w temacie :

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 32&t=83582

Powodzenia :uszy :uszy :uszy
Awatar użytkownika
drakka
500p
500p
Posty: 921
Od: 4 lip 2016, o 23:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rokitnica, łódzkie

Re: Od ugoru do ...

Post »

Dzięki !
Orientowałam się w kwestii działalności gospodarczej i faktycznie produkcja własnych roślin to działalność rolnicza, nawet dość nie dawno to było, bo rozpytywałam się u księgowej.


Czy przy takiej działalności trzeba prowadzić jakąś dokumentację, wystawiać rachunki? chodzi o ewentualną kontrolę.


I sprawa techniczna.
Jeżeli weszłabym w chryzantemy w większą ilość niż wspomniałam wcześniej, powiedzmy 6 odmian ( liczę wielkokwiatowe 3 kolory, samo krzewiące się 3-4) ile powierzchni bym potrzebowała?
Mam nadzieję że mimo iż dzieci starsze to nadal jesteś cierpliwy :)
Angelika / Żelka:)

Kwiatowisko
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Od ugoru do ...

Post »

Najpierw napisz , czy już prowadzisz produkcję rolną ? Jeśli nie , to zakwalifikowanie do działów specjalnych produkcji rolnej nie jest takie proste. Musisz posiadać tunel o powierzchni co najmniej 50m2 z instalacją CO podłączoną do sieci ciepłowniczej ( może być np. CO domu ). W takiej sytuacji w Skarbowym wszystko Ci wytłumaczą. Jeśli nie , to na początek nie przejmuj się papierami. Co do chryzantem , to wielkokwiatowe wymagają określonych warunków uprawy , nie polecam na początek. Określenie samokrzewiące jest niezbyt precyzyjne , domyślam się , że chodzi o drobnokwiatowe letnie lub jesienne. Polecam letnie , odmiany jesienne wymagają zaciemniania , czyli sterowania długością dnia.
Sporo wiadomości zdobędziesz tu :

http://www.chryzantemy.pl/

Zależnie od sposobu uprawy powierzchnia znacząco się zmienia , przy stołąch zalewowych takich jak moje możesz liczyć 4szt/m2 :uszy :uszy :uszy
Awatar użytkownika
drakka
500p
500p
Posty: 921
Od: 4 lip 2016, o 23:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rokitnica, łódzkie

Re: Od ugoru do ...

Post »

Nie prowadzę żadnej działalności, chyba że wysiew na multipalety bratków, stokrotek już kwalifikuje to do działalności rolniczej. Czy to już powinnam udokumentować? np zdjęciami.

Odnośnie chryzantem, dokładnie tak jak piszesz, miałam na myśli drobnokwiatowe.
Czy odmiany letnie ( którym mówisz że nie trzeba sterować) normalnie kwitną na 1 listopada?
Angelika / Żelka:)

Kwiatowisko
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Od ugoru do ...

Post »

Jeśli nie prowadzisz żadnej działalności , to nie ma się czym przejmować . Po prostu rób swoje , a o legalizacji pomyślisz gdy stwierdzisz że już Cię na to stać.
Odmiany letnie trzeba trochę przychamować nawożeniem , duży wpływ ma pogoda , ale o szczegóły lepiej pytać na bierząco. Nie jest to specjalnie trudne :uszy :uszy :uszy
Awatar użytkownika
drakka
500p
500p
Posty: 921
Od: 4 lip 2016, o 23:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rokitnica, łódzkie

Re: Od ugoru do ...

Post »

Doczytam wątek, który podlinkowałeś, wynotuję wszystko jak zrozumiałam ( może się komuś notatka zbiorcza przyda) i powiesz mi czy dobrze zkumałam ( oczywiście jeśli to nie problem)



Otóż pozbierałam to do kupy, wygląda to tak:
Chryzantemy uprawa:
1. Stawiamy tunel foliowy
a. Dobrze jest zamontować folię cieniującą 42-46%, by słońce nie popaliło liści- przydaje się w upały, kiedy upały ustąpią siatkę zdejmujemy.
2. Budujemy stoły zalewowe
Czy je w trakcie należy odkażać? Czy wystarczy desogerme przy podlewaniu?
3. Najlepiej wybrać odmiany, które nie wymagają sterowania.
Odmiany drobnokwiatowe LETNIE polecane dla początkujących:
? amico white
? boda red
? conaco gold
? conaco orange
? conaco yellow
? lesonil white
? proxima violet
? aduro violet
? appro yaune
? lariva red
? patinka white
? patinka yellow
? primo pistache green
? jasoda white
? jasoda yellow
Odmiany 40-41 tygodniowe, tak by zdążyły zakwitnąć na 1 listopada.
Rozumiem, że odmiany letnie stoją w tunelu foliowym? Czy stoją one na powietrzu a przenoszone są kiedy nadchodzą przymrozki?
Bez uszczykiwania, bez sterowania, bez skarlania.
4. Dostawa
Najlepiej zamawiać od chryzantemy.pl i umawiać transport firmowy. Przy transporcie kurierem sadzonki chorują, są przesuszone.
Zamówienie powinno być u nas na koniec maja.
5. Nawożenie
a. Polecane nawozy:
- Fertiplant albo Kristalon
- Mocznik (tylko dla odmian drobnokwiatowych)( pomaga tworzyć masę zieloną )

b. Cykl nawożenia
? Przesadzanie sadzonek do donic ( śr. 21cm) do odkwaszonego torfu ? nawożenie Kristalon żółty (13-40-13) w pierwszym tygodniu + częstsze podlewanie przez jakiś czas, + mocznik
CZAS: 1 tydzień
? Od drugiego do 4 tygodnia po przesadzeniu nawożenie Kristalonem fioletowym (9-6-6)
? Od 5 tygodnia do pojawienia się pierwszych pąków kwiatowych nawożenie 2 razy w tygodniu Kristalon niebieski (19-6-20) + pomarańczowy (6-12-36) proporcja 2:1
Czy tu już należy podawać żelazo?
? Od zawiązania pąków kwiatowych ( od fazy pąka- nie wiem co to znaczy, czy znaczy to kiedy pąki zaczynają się otwierać? ) ? nawożenie Kristalon biały (15-5-30) + Kristalon żółty (13-40-13) 0,5kg +0,5kg na 1000l wody, kiedy pąki zaczną się otwierać można nawozić przy każdym podlewaniu

Fosfor- wspomaga system korzeniowy i krzewienie
Potas- wspomaga kwitnienie
Azot, mocznik (n56, n46) - budowa masy zielonej
W połowie września podsypujemy nawozem o wysokiej zawartości fosforu i potasu.
6. Działania zapobiegawcze
a. Do każdego podlewania dodajemy środek dezynfekujący DESOGERME (do wykorzystania również przy dezynfekcji tunelu przed zimą)
b. Opryski grzybobójcze i owadobójcze stosowane zapobiegawczo
1 tydzień
- Amistar
- Mospilan
2 tydzień
- teldor
- fastak ( nim trzeba dokładnie spryskiwać, działa kontaktowo)
Jak długo opryskiwać?
7. Ziemia w trakcie nawożenia (np. azotem) może ulec zakwaszaniu, stosujemy wtedy roztwór 100% kredy z wodą w proporcji 2-3 łyżeczki kredy na 1l wody.
Angelika / Żelka:)

Kwiatowisko
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Od ugoru do ...

Post »

Ogólnie wszystko się zgadza , nie znam nawożenia Kristalonem bo stosuję tylko Fertiplant. Przy optymalnym podlewaniu zakwaszenie zdaża się sporadycznie , ale ogólnie dobrze jest. Jeśli mowa o odkażaniu , to Desogerme w zupełności wystarczy. Teraz trzeba zakasać rękawy i brać sie za budowę :uszy :uszy :uszy
Awatar użytkownika
drakka
500p
500p
Posty: 921
Od: 4 lip 2016, o 23:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rokitnica, łódzkie

Re: Od ugoru do ...

Post »

Jaka wielkosc szklarni foliowej bylaby dobra do 1000 sztuk chryzantem? Musze teraz dobrze zagospodarowac kawalek ziemi jaki mam przy domu.
Angelika / Żelka:)

Kwiatowisko
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Od ugoru do ...

Post »

W dotychczasowych obiektach o powierzchni 130m2 mieszczę po 280 dużych chryzantem. Wiosną ruszy obiekt 600m2 przewidziany na 1200 chryzantem na stołach i z wygodnymi przejściami ( 1m ) bo w dotychczasowych jest troche ciasno :roll:
Awatar użytkownika
drakka
500p
500p
Posty: 921
Od: 4 lip 2016, o 23:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rokitnica, łódzkie

Re: Od ugoru do ...

Post »

Z rozmachem ! a co ! :heja
Niestety przy domu mam raptem odcinek 20m x 10m, więc póki co zacznę od tego tak myślę. Zobaczymy jak to wszystko wyjdzie w praniu.
Dzierżawę ziemi tak myślę rozpocząć jak już trochę podszkolę się w praktyce. Bo jak się czyta to zawsze wszystko piękne się wydaje.

Dziękuję Euzebiuszu ;:196 ;:167
Angelika / Żelka:)

Kwiatowisko
Awatar użytkownika
drakka
500p
500p
Posty: 921
Od: 4 lip 2016, o 23:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rokitnica, łódzkie

Re: Od ugoru do ...

Post »

Przepraszam, pomierzyłam i wyszło 12x12 m
Dzisiaj zaczęłam zamawiać materiał na budowę. Próbuję podpatrzeć u Ciebie jak wykonałeś szkielet.
:wit
Angelika / Żelka:)

Kwiatowisko
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”