Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
rianoks
 Tytuł: sadzonki truskawek
PostNapisane: 12 lip 2011, o 18:37 
100p
100p

---
Witam wszystkich. Mam pytanie co do plantacje truskawek. Jaka folia jest najlepsza pod truskawki czarna czy brązowa czy brązowa też może być? czy jak mam truskawki na foli i powstają sadzonki nowe truskawki to kiedy ucinać aby wsadzać do doniczek?? czy jak pojawią się małe białe korzenie to gdy odetnę młodą sadzonkę od odnogi i wsadzę do doniczki to wypuszczą mi korzenie??

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Alembik
 Tytuł: Re: sadzonki truskawek
PostNapisane: 12 lip 2011, o 21:45 
Folii/ włókniny lub słomy używa się tylko w okresie zbioru. Później należy je usunąć, zwłaszcza jak chcesz pozyskać sadzonki a w zasadzie w takim wypadku wcale nie powinno być tam żadnej folii. Niech sadzonki spokojnie ukorzenią się w gruncie a sadzi się je dopiero jesienią najlepiej do gruntu. W doniczkach tylko przetrwają szkodniki i grzyby a tego nikt nie chce. Truskawki bardzo dobrze zimują i raczej nigdy nie marzną. Przed wysadzeniem jesienią truskawek dobrze jest oczyścić korzenie z ziemi i chwastów. Można je namoczyć w lekkim roztworze owadobójczym. Ściółkuje się je dopiero na wiosnę jakiś czas po pojawieniu się pierwszych pąków a najlepiej jak najpóźniej się da. Jeśli to uprawa amatorska to słoma idealnie się nada i zdaje się, że wyjdzie najtaniej. Jedna kostka kosztuje złotówkę lub dwa złote i ogólnie dobrze ją ścielić pod wszystko.

rianoks
PostNapisane: 13 lip 2011, o 12:18 
100p
100p

---
dzieki:) a jak ogólnie mam plantacje na foli to lepiej jest gdy truskawki są otwarte czy posadzone na foli bo jak na foli to jest mniej chwastów itp.

Alembik
PostNapisane: 13 lip 2011, o 14:07 
Nie wiem po co się upierać na folię. Zbiera się na niej woda co może sprzyjać gniciu owoców. Lepsza jest zwykła słoma. Chroni przed mrozem i gniciem, można jej nasypać tyle, że nie przepuszcza chwastów a jak przepuszcza to takie które można później prawie bez wysiłku wyrwać utrzymuje też wilgoć. W mojej miejscowości wynalazek ściółkowania słomą rozpowszechnił się błyskawicznie w ciągu kilku lat na całą okolicę i to świadczy o jego skuteczności. I do tego słoma jest ekologiczna ;)
Jeśli jednak naprawdę nie ma w okolicy słomy na sprzedaż to już lepiej od folii użyć agrowłókniny.

KasiaPuk
PostNapisane: 13 lip 2011, o 14:15 
500p
500p

1 szt.
rianoks, ja swoje truskawki rozmnażam podstawiając pod te sadzoneczki na końcu rozłogów małe doniczki z ziemią, jak się ukorzenią poodcinam rozłogi i sadzonki gotowe;) Mam w planach zmienić miejsce mojej truskawkowej plantacji więc "mobilne" sadzonki bardzo mi pasują.

Dorcinda
PostNapisane: 13 lip 2011, o 14:33 
200p
200p
Zgadzam sie z Alembikiem. Z braku łatwego dostępu do słomy, od kilku lat ściółkuję skoszoną trawą (tej mam zawsze nadmiar), chwasty nie rosną prawie wcale, owoce są czyste, przepuszcza wodę i dodatkowo wzbogaca glebę, ponadto da się na tym ukorzenić "wąsy" - słowem same zalety. Słoma jest o tyle lepsza, że nie przyczepia sie wcale do owoców, a trawa jak ją niestarannie rozłożyć to się przyczepia, ale i tak trochę trawy łatwiej usunąć niz piach. Kilka lat temu miałam truskawki na czarnej agrowłókninie, ogólnie było nieźle - wystarczyło pozamiatać żeby było czysto, krzaczki szybciej owocowały, bo ziemia była bardziej nagrzana, chwasty całkowicie spacyfikowane, dobrze przenikała woda. Z pozyskiwaniem sadzonek było trochę kłopotu (używałam doniczek ustawionych na włókninie, a krzaczki z brzegu ukorzeniałam na zewnątrz włókniny). Wszystko było cacy do czasu jak po 3 latach nie usunęłam całej płachty, pod spodem rosły jakieś dziwne "glony" po których łaziły różne robale - widok na tyle obrzydliwy, że odstąpiłam od pomysły z włókniną. Wolę sobie nie wyobrażać co mogłoby sie wylęgnąć pod folią, poza tym jak sobie wyobrażasz podlewanie, będziesz mieć z jednej strony kałuże na folii a z drugiej suchą ziemię pod krzakami.

11krzych
PostNapisane: 13 lip 2011, o 14:58 
Dorcinda napisał(a):
Zgadzam sie z Alembikiem. Z braku łatwego dostępu do słomy, od kilku lat ściółkuję skoszoną trawą .

I jak stoisz z szarą pleśnią?

Alembik
PostNapisane: 13 lip 2011, o 20:16 
Ja tam od szarej pleśni po prostu pryskam. Fungicydy chyba nie są szkodliwe dla smaku owoców. Co innego środki chwastobójcze których się wystrzegam i owadobójcze które stosuję tylko czasami i tylko z dużym wyprzedzeniem przed zbiorem. Szara pleśń faktycznie trzyma się słomy, ale zdaje się, że ma ona właściwości antymączniakowe. Do tego co roku dobrze jest ściąć truskawki, zebrać słomę i spalić. Nie warto robić próchnicy pod kilkuletnią uprawą. Gnieżdżą się w niej tylko szkodniki. Złym pomysłem jest również przesadzanie truskawek z dużą grudą ziemi albo w doniczce. One naprawdę świetnie się przyjmują nawet jak korzenie są całkowicie otrząśnięte ze starej ziemi i przycięte. Słyszałem że można nawet moczyć przez jakiś czas korzenie w roztworach oprysków przed posadzeniem aby nie przenieść na nowe miejsce starych chorób.

A tak zapytam z ciekawości. Jakie odmiany sadzicie? Ja mam ostatnio ochotę powrócić do dukata. Była to smaczna i plenna odmiana a jedyną jej wadą (nie dla mnie) były nietrwałe owoce. Ale pamiętam jakie wielkie niektóre rosły.

11krzych
PostNapisane: 13 lip 2011, o 21:34 
Alembik napisał(a):
Szara pleśń faktycznie trzyma się słomy, ...

Miałem na myśli siano, które podobno przyczynia się do rozwoju szarej pleśni na truskawkach. Słoma jest ok.

Dorcinda
PostNapisane: 13 lip 2011, o 23:18 
200p
200p
11krzych napisał(a):
I jak stoisz z szarą pleśnią?

Na 60 krzaczków miałam w tym roku może, z 5 truskawek spleśniałych i tak jest jest od kilku lat. Nie powiem,że to zasługa ściółkowania trawą, może po prostu pogoda jest dobra, albo wytępiłam wszelką zarazę przez ścinanie liści, robię to 2 razy w roku na wiosnę i po owocowaniu -żadnej chemii nie używam.

Dorcinda
PostNapisane: 13 lip 2011, o 23:26 
200p
200p
Alembik napisał(a):
A tak zapytam z ciekawości. Jakie odmiany sadzicie?

Może właśnie w odmianach jest powód dobrego zdrowia moich krzaczków, z nazwy znam tylko jedną, odziedziczoną wraż z działką po teściu to Senga Sengana (przynajmniej teść tak twierdził) -doskonała na przetwory, a to u mnie priorytet, pozostałe to przybłędy od sąsiadów: wczesna "ananasowa" - najlepsza prosto z krzaka i trochę póżniejsza o bardzo dużych dekoracyjnych owocach ale średnio smacznych.

szczytrus
PostNapisane: 10 mar 2012, o 02:30 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Ja bym proponował nawiązać kontakt z doświadczoną szkółką lub instytutem jeżeli interesuje Cię uprawa truskawek na poważnie, np do celów handlowych.

rianoks
PostNapisane: 21 mar 2012, o 18:34 
100p
100p

---
przykrywajcie truskawki

juda
PostNapisane: 31 mar 2012, o 08:27 
1000p
1000p

1 szt.
Sadzonki truskawek to najlepiej z dobrego żródła nie przypadkowe od sąsiada

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości