Kiedyś to będzie raj ;)

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Kiedyś to będzie raj ;)

Post »

To mamy wspólne hopla - ja też uwielbiam sianie z nasion, nie wiem jak można tego nie lubić :)
Ale nasiona piwonii nigdy nie widziałam. Myślałam, że rozmnaża się je tylko przez kłącza.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kiedyś to będzie raj ;)

Post »

W ogrodach właściwie nie stosuje się rozmnażania piwonii przez wysiew nasion - podział karp gwarantuje zachowanie cech rośliny matecznej oraz jest znacznie szybsze. Kto w dzisiejszych czasach chciałby czekać 1,5 roku na wykiełkowanie nasion i kolejne kilka lat na kwitnienie nie mając żadnej pewności jakie będą kwiaty? Oczywiście ja :wink: Przypuszczam, że część piwonii ogrodowych, które są hybrydami międzygatunkowymi nawet nasion nie wytwarza. Piwonie drzewiaste nasiona zawiązują choć ja jeszcze tego nie doczekałem (w zeszłym roku ktoś oberwał niedojrzałe nasienniki a w tym roku po kwitnieniu musiałem piwonie przesadzić i bardzo mocno to odchorowała i nie wiem czy ona w ogóle odbije wiosną - musiałem ją ratować przed robotnikami ocieplającymi dom...). W każdym razie czasem piwonie nasiona zawiązują tylko ich kiełkowanie i wzrost trwa w sumie kilka ładnych lat. Szczególnie kłopotliwe jest właśnie to bardzo długie kiełkowanie, z reguły jesteśmy nauczeni, że jak coś w 2 tygodnie nie wykiełkuje to jest spisane na straty. A tu trzeba czekać miesiącami, jak nie prawie latami. Ala jaka to byłaby radość wyhodować piwonię z nasiona i doczekać kwitnienia :D Zobaczymy :wink:

Z takich długo kiełkujących nasion wyhodowałem sporo obrazków włoskich. Wysiałem je jakoś późnym latem, kolejnego roku nie wyrosły dorosłe okazy z powody bezśnieżnej, mroźnej zimy (wymarzły wszystkie), z ogrodu zniknęły wszystkie obrazki. Rok później wyrosło kilka obrazków z nasion. Kolejnego roku kolejne. Teraz mam 1 dorodną kępę plus 2 mniejsze. W tym roku wykiełkowało chyba jedno nasiono z tego siewu sprzed kilku lat :wink: A siałem je chyba 6 lat temu :wink: Chociaż nie chciałbym czekać 6 lat na kiełkowanie piwonii :wink:

No i jesienny wygląd jednej z traw - miskant 'Yakushima Dwarf':
Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Kiedyś to będzie raj ;)

Post »

To z całego serca Ci życzę powodzenia! Fajne jest to co robisz. Widać pełną pasję.
Ciekawa jestem efektu.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kiedyś to będzie raj ;)

Post »

Pasja to fajna rzecz, bez pasji życie byłoby smutne :wink:

Byłem ostatnio w markecie kupić jakąś rzecz i niestety zobaczyłem stoisko z roślinami cebulowymi... Miałem już nic nie kupować ale znalazłem kilka ciekawych roślin i musiałem je kupić :wink:
Może za rok jesienią uda mi się już coś posadzić w nowym ogrodzie... W tym roku jeszcze wszystko musze sadzić u rodziców :wink: Rodzice zresztą sami dużo cebulowych co roku dokupowali sobie więc nie będzie im brakowało moich cebul :wink:

A to też tegoroczna nowość u mnie - cyklamen bluszczolistny:
Obrazek
Zakupiony wiosną i wsadzony w zacisznym miejscu. Ogólnie to spisałem go już dawno na straty :wink: Od momentu zakupu czyli chyba w lutym nie dał żadnego znaku życia więc trochę też o nim zapomniałem. Teraz zaczął kwitnienie więc o sobie przypomniał :wink: Na zimę muszę go jeszcze okryć więc lepiej żebym o nim pamiętał :wink:
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kiedyś to będzie raj ;)

Post »

Nieuchronnie nastała jesień w ogrodzie. Latem podzieliłem swoją kępę zimowitów jesiennych, sporą część oddałem siostrze. U rodziców nie ma miejsca na duże ilości zimowitów a chcę ich sporo namnożyć ponieważ będę potrzebował do własnego, przyszłego ogrodu :wink:
Obrazek
W tym momencie w ogrodzie mam już 4 kępy zimowitów plus 2 cebule odmian pełnych posadzone kilka tygodni temu.

Pogoda bardzo sprzyja lotom motyli, których nad niektórymi roślinami w ogrodzie jest pełno. Szczególnie dużo jest ich nad rozchodnikiem okazałym:
Obrazek
Czasem w jednym momencie na roślinie było kilkanaście motyli, większość to rusałki pawik ale znalazły się tez rusałki pokrzywnik czy ceik. Rusałki admirał upodobały sobie owoce jeżyn :wink:
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kiedyś to będzie raj ;)

Post »

Kolejne, jesienne zdjęcie:
Obrazek
Taki mały kwiatek a tak cieszy :wink:

Moja mama chcąc trochę posprzątać w ogrodzie poobcinała suche pędy piwonii. I wszystko byłoby ok gdyby obcięła piwonie bylinowe - ale niestety chcąc dobrze mocno przycięła mi piwonię drzewiastą. Ona miała podsuszone liście z powodu wiosennego przesadzania ale pędy były żywe. Na szczęście piwonia teraz wygląda tak:
Obrazek
Widać, że piwonia odrasta. Problem tylko taki, że jest trochę późno i te gałązki nie zdrewnieją do zimy. Oby przezimowała bez problemu. Na kwitnienie nie mam co liczyć w przyszłym roku ale ważniejsze żeby ona przeżyła to wtedy kiedyś zakwitnie ponownie.
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Kiedyś to będzie raj ;)

Post »

Przychodzę z rewizytą :wit
Czasem zdarzało się, że pąki piwonii drzewiastej zaczynają wegetację zbyt wcześnie, na ogół w czasie większej zimowej odwilży.
Pąki takie zazwyczaj przemarzają.
Tak też może być w przypadku piwonii po przycięciu.
Jednak nawet jeżeli się tak wydarzy, to piwonia odbije od ziemi i może nawet zakwitnąć.
Radziłabym Ci usypać jej późną jesienią mały kopczyk, ale nie wcześniej niż przed nadejściem mrozu.
W przypadku silniejszych mrozów bez okrywy śnieżnej kopczyk można powiększyć, być może piwonia przezimuje bez strat.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
silversnow
500p
500p
Posty: 602
Od: 30 maja 2016, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kiedyś to będzie raj ;)

Post »

Witaj Sauromatum :D Pozwoliłam sobie odwiedzić Twoją galerie i widzę mały ogród botaniczny ;) Tyle gatunków..okazałych , pięknych i zadbanych . Widzę również że robisz bardzo ładne fotki. . Ja jestem dopiero po pierwszym sezonie prac w ogródku..bo do tej pory zajmowała się nim Mama ;) Masz piękne zimowity. Też sobie w tym roku kupiłam cztery cebulki ..Dwie zakwitły , a na kolejne dwie czekam.. Mam nadzieję, że przetrwają do wiosny nienaruszone przez myszy i nornice.. Z przyjemnością będę odwiedzać Twoje roślinki, o ile oczywiście nie masz nic przeciwko temu ;)
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Kiedyś to będzie raj ;)

Post »

To będziemy czekać na piwonie razem, bo ja też w tym roku chciałam odświeżyć krzaczek ( u mnie też wszystkie piwonie wyglądają jakby konały) i ścięłam go przy samej ziemi. Niby powinien odrosnąć, ale widząc jak usycha jakoś poczułam, że zrobiłam błąd. Tyle że u mnie chodzi o tą zwykłą piwonię, nie drzewiastą.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kiedyś to będzie raj ;)

Post »

Madziagos, tę piwonię na pewno okryję jakoś na zimę, mam do niej spory sentyment :wink: Może i jest bezodmianowa ale kupiłem ją jako roczną siewkę i wiele lat minęło zanim się pięknie rozrosła i zakwitła i nie chciałbym jej stracić. Druga piwonia drzewiasta, też kupiona jako roczna siewka w tym roku kwitła po raz pierwszy - ale nie mam pojęcia jakie ma kwiaty... Akurat w tym czasie mnie nie było, nikt nawet nie zauważył, że ona kwitła. Nie wiem czy za rok zakwitnie ponieważ robotnicy ocieplający dom ją zmasakrowali i wyrwali część pędów bo im przeszkadzała... od ziemi odbiło kilka pędów ale również prawdopodobnie nie zdrewnieją do zimy.

silversnow, zapraszam do spacerów po moim ogrodzie :wink: My nie mamy na szczęście żadnego problemu z nornicami ale ja i tak teraz sadze część roślin w dużych doniczkach produkcyjnych, które wcześniej dziurawię specjalnym wiertłem. Ułatwiam sobie w ten sposób ewentualne wykopywanie cebul ponieważ wielokrotnie zdarzyło mi się uszkodzić cebule łopatą czy widłami. Teraz wykopie tylko doniczki, cebule na tym nie ucierpią a dodatkowo mogę sadzić różne odmiany obok siebie i nie pomieszają mi się :wink: W przyszłości planuję spory łan zimowitów, zobaczymy co z tego wyjdzie :wink:

Foxowa, u mnie co roku piwonia lekarska 'Rubra Plena' latem wygląda źle, właściwie to nie wygląda wcale - pędy ma suche, brązowo-czarne. Piwonie chińskie cały sezon wyglądają dobrze ale ta lekarska zawsze zamiera bardzo szybko. Już dawno przestałem się tym martwić, kępa co roku jest większa, co roku obficie kwitnie i nie widać żadnego negatywnego wpływu tego wczesnego zamierania. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że Twoje też wcale na tym nie ucierpią. My pędy wycinamy jeśli wyglądają już bardzo źle :wink:

Wcześniej poruszona była kwestia wpływu słońca na wybarwienie liści funkii, pisałem też o wybarwianiu innych roślin. I zrobiłem specjalnie 2 zdjęcia pokazujące tę samą roślinę, te samą odmianę (zrobiłem sadzonki z jednej rośliny i posadziłem w innych miejscach). Mowa tu o barwinku 'Illumination'. Tak wygląda posadzony w pełnym słońcu:
Obrazek

A tak dla porównania wygląda posadzony w cieniu pod czereśnią:
Obrazek
Różnica jest wielka, wygląda jak 2 różne odmiany :wink: Roślina rosnąca w pełnym słońcu kwitnie również znacznie obficiej. Na dolnym zdjęciu widać też jeden pęd trawy - to jest Hakonechloa macra 'All Gold'. Na wcześniejszych zdjęciach pokazywałem dużą kępę tej samej odmiany w kolorze żółtym - tamta kępa rośnie w częściowo słonecznym miejscu, jak widać w cieniu liście ma jasnozielone, nie żółte.
Wniosek? Jeśli kupujecie rośliny o barwnych liściach to one zawsze wymagają większej ilości światła niż odmiany o liściach zielonych, warto mieć to na uwadze jeśli chcemy cieszyć się w pełni z ich walorów :wink:
kropelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5533
Od: 30 kwie 2008, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kiedyś to będzie raj ;)

Post »

Bardzo ciekawy ten Twój barwinek. Faktycznie nie wpadłabym na to, ze to ta sama odmiana tylko inne warunki świetlne.
A podziwiam Cię za cierpliwość. To akurat chyba jedna z moich ostatnich cech... wszystko chciałabym mieć już, z natychmiastowym efektem.
w domu i w ogrodzie, cz.2, cz.3, cz.4
pozdrawiam serdecznie, Mariola
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kiedyś to będzie raj ;)

Post »

kropelka - ten barwinek też uczył cierpliwości :wink: Pierwsze 3 lata miałem ochotę go po prostu usunąć, rósł źle, po bezśnieżnej zimie traci wszystkie liście, wyglądał rachitycznie. Dopiero po 3 latach, gdy rozrósł się trochę zaczął pięknie kwitnąć i rosnąć bardzo szybko. Ma to chyba związek z tym, że gdy pokrył szczelnie kawałek ziemi to automatycznie ten kawałek przestał tak szybko wysychać, zrobiły się lepsze warunki dla wzrostu i zaczął wtedy bardzo szybko przyrastać. Teraz to prawie wiadrami usuwam przyrosty żeby nie zarósł mi połowy ogrodu :wink:
kropelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5533
Od: 30 kwie 2008, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kiedyś to będzie raj ;)

Post »

Ja tak miałam z trzmielina oskrzydlona. Najpierw włączyłam żeby się przyjęła a później z maczeta karczowalam...
w domu i w ogrodzie, cz.2, cz.3, cz.4
pozdrawiam serdecznie, Mariola
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”