Mój ogród - Ewelina - 2008r

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Krysiu , Ty też jeszcze nie śpisz ?

Miałam przyjemność odwiedzić ogród Claude'a Monet'a w Giverny pod Paryżem.Zrobiłam masę zdjęć , z których tutaj tylko kilka - reszta jutro ( jeśli zdołam dokonać wyboru) w wątku " Ogrody botaniczne, parki..." , bo tam po temu miejsce.

Wiejski dom malarza przylega do ogrodu bajecznie kolorowego, romantycznego, nastrojowego , ale i bardzo prostego, obsadzonego popularnymi , niewyszukanymi roślinami. Pierwszą jego część stanowi ogród niewielki kwiatowy i sad, w drugiej dominuje wielki , malowniczy staw wielokroć malowany przez mistrza. Słynne nenufary niestety dopiero zaczynały się rozwijać , mimo to spacer nad brzegiem stawu, wśród bujnej roślinności i wzdłuż brzegów strumienia był nie lada przyjemnością :)

Obrazek Obrazek

Dom obrośnięty winobluszczem, dosłownie tonie w zieleni.Pelargonie i róże , irysy, floksy tworzą barwne kobierce pierwszego planu.

Obrazek Obrazek

Oto staw uwieczniony przez Monet'a na płótnach ponad 200 razy !


Obrazek Obrazek

Strumień i fragment rabat kwiatowych( ech mają tu klimat! Na pergolach róże piękne , jak nigdzie ...

Obrazek Obrazek

Na wielu obrazach widnieje ten oto mostek spowity kwitnącą biało i niebiesko Wisterią .


Obrazek Obrazek

Tyle na dziś dla "nocnych marków". Reszta będzie we wspomnianym wątku - może już jutro - zapraszam.
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Przepiękne miejsce,zdjęcia i relacja.
Ewelino nie spiesz się ale postaraj się ;:113 ;:109
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Siedzę na zacienionym tarasie...ptaszki śpiewają , słoneczko raz świeci, raz nie. Jest ciepło , jest pięknie. Odpoczywam, bo niestety jestem w nie najlepszej kondycji- zmęczona jakaś i " rozbita" , no i mam GIGANTYCZNY katar! Teraz , latem, gdy tak cieplutko ! Oczywiście nie wiem , gdzie i kiedy się przeziębiłam :(
Siedzę więc , popijam herbatkę z cytrynką, łykam kolejne aspiryny i klikam w laptopa ;:27

Pozwólcie - wkleję teraz zaległe zdjęcia, bo trochę ich jest. Nie wklejałam ich już ponad miesiąc , "archiwum "jest więc przepełnione... Nie wszystko nadal kwitnie, ale chciałabym pokazać , co kolejno zdobiło taras, ganek, parapety domu oraz ogrodowe rabaty i zakątki.

Obrazek Obrazek

Fothergilla już okwitła ale do posadzenia tego pięknego krzewu namawiam każdego, kto go jeszcze nie ma. Jest ładny gdy kwitnie, ale ciekawie wygląda też jesienią - wtedy liście przebarwiają się na kolory złota i burgunda.
Obok ostatnie zdjęcia różnokolorowych jaskrów , które kwitły w koszu przy wejściu.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek

Ostatnie kwiatki "wiosenne" : tulipany,bratki, magnolia...

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Po lewej obrośnięta hederą sosna. Niedawno musiałam wykonać akcję "poszukujemy kamieni" , bowiem bluszcz całkowicie je zagłuszył... jest bardzo ekspansywny , ale nie ma to jak dobry sekator :)

Obrazek Obrazek

Widoczek " ogólny taki" i kępa omiega wschodniego ładnie rozjaśniająca ciemną zieleń ,na tle której rośnie.

Obrazek Obrazek

Nadal wiosennie - tojad żółty i forsycja

Obrazek Obrazek

Brunnera i tulipanki

Obrazek Obrazek

Psiząb pagodowy żółty

Obrazek Obrazek

Różaneczniki (Yakush. "Dreamland"). Jego niezwykłe kwiaty zmieniają barwę w miarę rozkwitania: są najpierw intensywnie różowe, stopniowo stają się dwubarwne , aż do bladoróżowych /prawie białych w pełni rozkwitu. To odmiana niska , wolnorosnąca.
Obrazek Obrazek

Nowe fuksje - po lewej nowa odmiana o wąskich , czerwono-pomarańczowych kwiatach, po prawej znana wszystkim " ułanka".

Obrazek Obrazek

Klon palmowy już pięknie wybarwił liście , a na ostatnich zdjęciach poduchowaty , niski goździk skalny .


Obrazek Obrazek

c.d.n. :) :) :)
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Ewelino,prosze o uświadomienie ...co to jest goździk skalny?
Znasz może jego łacińską nazwę?
Jest to dla mnie coś nowego a bardziej przypomina floksa niż goździka.
Chciałabym wiedzieć bardzoooo :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Krysiu, wyraziłam się nieprecyzyjnie , bo sama tak tę roślinkę nazywam...to Phlox subulata( płomyk szydlasty)- rzeczywiście świetny do skalnych ogródków.

No to ciąg dalszy zdjęć ...

Różnobarwne, delikatne orliki


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Niestety, kwitnący w ubiegłym roku orlik żółty po zimie nie dał znaku życia, zaś czerwono- białe kwitły w czasie , gdy nie było mnie w domu i nie zostały obfotografowane :(
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Bogusia2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1222
Od: 26 maja 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ewelino, dziękuję za miłe słowa. Bardzo się ucieszyłam widząc powiadomienie o nowym Twoim wpisie. Przyznam, że byłam zaniepokojona Twoja tak długą nieobecnością na Forum. Jak już wspomniałam, mimo ze od niedawna osmieliłam się "ujawnić " swoją obecność, jestem zasiedziałą oglądaczką Twojego ogrodu i relacji z podróży. Co dziwne nasze drogi wiele razy się krzyżowały, Prowansja, ogród Ephrussi de Rothschild, Morawy i ich prowansalkie klimaty. Nie byłam w ogrodzie Moneta ale w kwietniu zwiedzałam ogródy w Villandry i Chenonceaux. Wyglada na to, że mamy podobne upodobania. Rh już sawno posadzone. Mam ich w sumie 10 z tego 8 posadzonych w tym roku, pod wpływem Twojego ogrodu. Nie użyłam obornika, ale wygłądają nieźle. Trzy posadziłam dookoła sosny. Moja sosna nie jest tak wysoka jak Twoje, więc pracowałam szpadlem a igły kłuły mnie po plecach. Mając jednal w oczach widok Twoich rodenedronów pod sosnami, nie poddałam się, ale nie było łatwo. Dwóm, które są na słońcu zwijają się liście ale po obfitym podlaniu wygladają lepiej. Dwa razy w tygodniu podlewam je z dodatkim łyżeczki Magicznej siły. Dizś opryskałam je roztworem siarczanu magnezu, siarczanu potasu i siarczanu fosforu. (po łyżeczce na 1 l wody). Twoje zdjęcia zarówno ogrodu jak i te z podróży, jak zawsze sprawiły mi ogromna przyjemność. Bardzo się cieszę, że już wróciłaś.
Bogusia
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu.
Bogusia
Awatar użytkownika
Babopielka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6087
Od: 9 wrz 2007, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Rypina

Post »

Ewelinko - ja też pozwiedzałam sobie Twój piękny ogród ,który bardzo mi się podoba :shock: piękna aranżacja i rośliny :wink:
Chciałam Ci się też pochwalić ,że ketmia syryjska się ukorzeniła co mnie bardzo cieszy bo kolor Twojej jest cudny :D no i jestem ciekawa czy to moje zielsko Ci przeżyło :roll:
Miło było Cię zobaczyć :D
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Chmurzy sie coraz bardziej i zrobiło się chłodniej , więc przenoszę się do mieszkania...Po małej przerwie na inhalację - kolejna porcja zdjęć :

Obrazek Obrazek

Lilak Meyera "Palbin" - niewysoki krzew , kwiaty liliowe, pięknie pachnie.Kwitnie dwukrotnie - po raz drugi w VIII ale mniej obficie .

Obrazek Obrazek

A tu jego szlachetny " biały brat" o pełnych kwiatach lecz mniej intensywnym zapachu...

Obrazek Obrazek

ZŁOTOKAP ( Laburnum watereri "Vosii") -niewielkie drzewko, jest u mnie trzeci sezon i z roku na rok obsypuje się większą ilością złotożółtych kwiatów zebranych w długie(do 40cm.!) grona. Po kwitnieniu lekko podcinam niektóre gałęzie , by uformować kształtną koronę.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Różaneczniki - już po nich niestety...

Obrazek Obrazek

Późna odmiana "Old Port".

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


Jeszcze różaneczniki


Obrazek Obrazek

a tu rosnący "po sąsiedzku" żarnowiec (cytisus "Boskoop Ruby").

Obrazek Obrazek

CHIASTOFIL NAPRZECIWLISTNY ( Chiastophyllum oppositifolium)

Obrazek Obrazek

Piwonie...ciemno-bordowa

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

i piwonia bladoróżowa - Anetko, poznajesz?

Obrazek Obrazek

Na koniec jeszcze budka lęgowa, w której , niestety, nie zamieszkał żaden ptak :( może za rok?
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Babopielka pisze: Chciałam Ci się też pochwalić ,że ketmia syryjska się ukorzeniła co mnie bardzo cieszy bo kolor Twojej jest cudny :D no i jestem ciekawa czy to moje zielsko Ci przeżyło :roll:
Miło było Cię zobaczyć :D
Ketmia się ukorzeniła? To świetnie :) Pokażesz zdjęcie?
Ja kupiłam w tym roku mały krzaczek ketmii lawendowej- gdy zakwitnie ( jeśli zakwitnie) pochwalę się zdjęciem.
Tetrastigma od Ciebie " stoi" i ani drgnie , choć to już 8 tygodni

;:207 Zrobiłam , jak radziłaś . Nic , czekam dalej. Na razie sadzonka nie padła, więc nie tracę nadziei...

Bogusiu Tak, rzeczywiście , mamy wspólne zainteresowania... może wreszcie kiedyś te nasze drogi się przetną? Chętnie zobaczyłabym zdjęcia Twojego ogrodu i tych nowych Rh.

Pozdrawiam cieplutko.:)
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Bogusia2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1222
Od: 26 maja 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Niestety, nie mogę zrobić zdjęć, bo aparat wraz z moim synem jest chwilowo poza domem. Mam nadzieje sprawic sobie osobisty aparat i wtedy będę mogła obfotografować moj ogród. W każdym razie po zakup rh pojechałam do pana Ciepłuchy i spędziłam cudowny dzień w jego rododendronowym ogrodzie. Kupiłam z czerwonych Mieszko i Franceskę, z lila 2 Libretto, 1 Catawbiense Grandiflorum, ciemny róż Nova Zembla, Roseum Elegans, bialy z czerwonym Hachmann's Charmant. Poza Hachmann's Charmant wszystkie maja ładne przyrosty i sa foremne, więc nic nie cięłam. H. Charmant jak na razie nie zyczy sobie rosnąć, ale wierzę głęboko, że wkrótce zmieni zdanie. Poza rh kupiłam 2 azlaie wielkokwiatowe, Fajerwerk i Klondike. Niestety nie było Gibraltaru. I jeszcze kilka azalii japońskich. A w ogóle mam kłopot. Przed chwila mój pomocnik ogrodnika, czyli moja trzyletnia psica, mieszaniec colli, oberwała gałązkę hortensji ogrodowej, dopiero co posadzonej. Gałązka jest lekko zdrewniała na końcu i oczywiście zakończona pięknym kwiatem. Czy jest szansa żeby zrobić z niej sadzonkę i ją ukorzenić? Mogę spróbować przesłać zdjęcie Kaji ale nie wiem czy mi się uda. SOS w sprawie ułamanej hirtensji. Pozdrowienia Bogusia
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu.
Bogusia
Awatar użytkownika
anczarn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1121
Od: 13 sie 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Chełmiński
Kontakt:

Post »

Ewelinko u Ciebie jak zawsze cudnie :wink: Patrząc na Twój ogród zastanawiam się kiedy mój będzie skończony...
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Aniu, byłyśmy " u siebie" nawzajem z wizytą nieomal w tym samym czasie :)

Bogusiu- to dobra pora na ukorzenianie hortensji, więc spróbuj...Zdjęc jestem bardzo coikawa, więc , gdy tylko będziesz mogła to je zrób !
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Ewelinko piękne zdjęcia.... a jeżeli chodzi o budkę to może za bardzo pachnie nowością ale w przyszłym roku z pewnością ktoś się wprowadzi. Tosz to prawdziwa willa prawie z basenem. :D
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”