Nie ma jak u Seby

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Nie ma jak u Seby

Post »

Ja mam bluszcz i na wysokim pniu po orzechu włoskim, i na betonowym płocie. Oba pięknie rosną i nigdy nie wymarzły. Mam tez bluszcz o liściach marmurkowych ale on rośnie znacznie wolniej, nie nadaje się do okrywania takich powierzchni - ale tez jest plamiasty :wink:
Seba, jeżeli nie lubisz plamiastych odmian bluszczu to pozostają zielone - wśród nich masz odmiany o zróżnicowanych liściach (dużych, małych, bardziej lub mniej powcinanych, różniących się siła wzrostu). Nie wiem czy łatwo w Polsce zdobyć odmianowy bluszcz o zielonych liściach z nazwą odmiany. Z tego co zauważyłem to Polska jest dość mocno ograniczona jeśli chodzi o odmiany różnych roślin. To co u nas występuje w formie nominalnej i odmianie 'Variegata' to za granicą ma co najmniej 5 innych, znacznie ładniejszych odmian - w Polsce nie do zdobycia... U nas bluszcz sprzedawany jest z reguły jako bluszcz i koniec. Tak czy inaczej uważaj na winobluszcz czy rdestówke Auberta bo są naprawdę ekspansywne i wymagają zdecydowanie większego nakładu pracy na ich utrzymanie w ryzach niż bluszcz. U mnie bluszcz na betonowym płocie nigdy nie był cięty, na pniu jest obcinany 2 razy w roku żeby zachował formę.
Ewentualnie przy większym nakładzie pracy możesz zrobić stelaż ze sznurków czy linek i posadzić powojniki czy inne drobniejsze pnącza :wink:

Musisz sam zdecydować co będzie dla Ciebie najlepsze :wink: Rękę do roślin masz więc co nie posadzisz to i tak będzie ładnie.
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nie ma jak u Seby

Post »

To i ja dorzucę trzy grosze, bo mam i bluszcz, i winobluszcz. :) Oba rosną od nastu lat i mają się świetnie. Winobluszcz tak jak pisali poprzednicy to potwór, wyłazi wszędzie. Akurat u mnie rośnie przy tarasie, a dołem tarasu mam ażurową kratkę. Mniej więcej raz na tydzień muszę ją obejść i powyrywać wszystko co wyłazi naokoło. No i co jakiś czas tak w promieniu 5 metrów pojawia się jakiś nowy kawałek w rabacie, w trawniku itd. Ale idzie to ogarnąć. Bardzo szybko rośnie, w sezonie tnę go (pod tzw. linijkę) mniej więcej raz na tydzień. Za to tworzy wspaniały "daszek" - jak jest lekki deszcz, to ani kropli nie przepuści. Minusem jest moment kwitnienia, bo strasznie bałagani. Za to najpiękniejszy jest jesienią, jak się przebarwi na wszystkie odcienie czerwieni. Wygląda wtedy pięknie.
Bluszcz mam na kratce, tworzy super parawan. On rośnie wolno, przycinam go raz w roku, żeby zachował ładny wygląd. Ale trochę przemarza. Od strony wiatrów zasłaniam go włókniną na zimę i wtedy jest ok. W tym roku jakoś tego nie zrobiłam, to trochę podmarzł. Wypadło kilka gałęzi, ale szybko się odbudował. A zimy u mnie są mroźne, -30 stopni się czasami zdarzy.
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16500
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Nie ma jak u Seby

Post »

Piękne zdjęcia, Seba! ;:138 ;:138
Podziwiam mieczyki. ;:333 Takie dorodne! ;:63 A u mnie jakieś choróbska je dopadały i w tym roku zrezygnowałam z sadzenia tych - jak mawiała moja babunia - "ślachetnych kwiatów". ;:108
Nie mam też aksamitek, ;:185 ale to już inna para kaloszy. Ślimaczyska nie pozwoliły im wytrwać zanim ja się nimi zajmę należycie. ;:223
Piękna jest ta potargana aksamitka ;:215 i widzę, że takie też posiadasz. ;:303

Dobrej pogody życzę ;:167 i obfitych plonów z warzywnika. ;:138 ;:138
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
Blueberry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 7 kwie 2013, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.dolnośląskie
Kontakt:

Re: Nie ma jak u Seby

Post »

Świetne zdjęcia, piękne kolory ;:63 fotografuj jak najwięcej, teraz też tak robię, będzie zapas kwiatów na zimę ;:108
?Nadzieja to jest kwiat, który zakwita i rośnie gdy inni go podlewają.? Charles Martin
Truskawkowa działka cz.3 Zielona ferajna cz.4
Pozdrawiam, Natalia
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Nie ma jak u Seby

Post »

Sebastian nie ukrywaj się w ogrodzie, tylko pokaż co Ci pięknie wyrosło.
Na pewno masz co pokazać.
Chyba że buszujesz po lesie za grzybami. :wink:
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Nie ma jak u Seby

Post »

No właśnie Seba. :D

Ja tu zaglądam od jakiegoś czasu, by poczytać o Twoich planach warzywnych, innowacjach w warzywniku, a także o planach na warzywa giganty, a tu wątek zamknięty cały czas. Widzę jednak że wiosna już się zbliża, bo watek otwarty, więc śmiało nam tu pisz o swoich planach na ten sezon. :wit
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Nie ma jak u Seby

Post »

Proszę, kogo moje oczy widzą :wit . Witaj Seba ;:168 .
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Nie ma jak u Seby

Post »

A jednak :) cieszę się bardzo, że wróciłeś :) mam nadzieję, że na stałe :) czekamy na info jakie plany na wiosnę :) :wit
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Nie ma jak u Seby

Post »

Ojeju,jak się cieszę,że wątek zn?w czynny! :heja
Seba,wracaj do nas!
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Nie ma jak u Seby

Post »

Hej :)
Tęskniliście ? :wit
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Nie ma jak u Seby

Post »

;:138 ;:196 ;:196 ;:138
tylko troszeczkę ;)


A poważnie - nawet nie wiesz jak strasznie się cieszymy,źe znów jesteś. Z niecierpliwością czekamy na relację z ogrodu :)
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Nie ma jak u Seby

Post »

Jeju jeju... Wrociles!! Mój ulubiony wątek znowu ożyje... :):)
Awatar użytkownika
maniolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2784
Od: 21 gru 2016, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Nie ma jak u Seby

Post »

Seba zmian trochę poczyniłeś na działce :) nowa rabata różana - sporo ich wsadziłeś, nowe byliny :) ciekaw jestem jak na wiosnę wszystko będzie kwitło :) zbiory jesienne też niczego sobie :) :wit
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”