Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Rośliny doniczkowe
maksiu01
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 gru 2016, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

Zgoda, będą miały odpoczynek nocny, w końcu to rośliny tropikalne, które produkują w nocy tlen.
Wyczytałem że zwiększona podaż niebieskiego sprzyja fotosyntezie, produkcji chlorofilu a, roślina jest niska, ma krótkie łodygi, grubsze ciemniejsze liście i łodygi, otwierają się aparaty szparkowe.
Teraz pytanie czy mogę pozbawić rośliny całego spectrum światła i zostawić tylko 430 nm?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują raczej pełnego spektrum światła. Jeśli mówimy o roślinach nie kwitnących, przewaga widma niebieskiego powinna być o ok. 1/3 większa od widma czerwonego. Do tego dochodzi moc lampy i odpowiednia temperatura barwowa - co zostało opisane dokładnie pod zamieszczonymi wcześniej linkami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
maksiu01
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 gru 2016, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

Muszę się przekonać w praktyce, sądziłem że ktoś tutaj ma jaką kol wiek wiedzę praktyczną z tego zakresu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

Nie rozumiem o jaką praktykę Ci chodzi, robienia z rośliny jakieś fabryki tlenu? Jeśli tak, to tak jak napisałem wcześniej, nie spotkałem się, żeby ktoś w coś takiego tutaj się bawił. My tutaj nie męczymy roślin do jakiś bezsensownych eksperymentów. Poszukaj najlepiej jakiegoś forum biologicznego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bober0
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 28 gru 2016, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

Być może maksiu01 zainspirował się tematem opisanym tutaj http://ekologo.pl/3-super-rosliny-donic ... naja-smog/ oraz prezentacją https://www.youtube.com/watch?v=gmn7tjSNyAA

Z nich faktycznie wynika że wymienione tam rośliny między innymi SANSEWERIA są w stanie dostarczyć wystarczająco dużo tlenu do życia człowiekowi.
maksiu01
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 gru 2016, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

Ile łącznie mi wystarczy tych roślin?
W artykule pisze że potrzeba 6-8 wężownic, ale czy one produkują tlen wyłącznie w nocy? Czy jednak przez całą dobę?
Lepiej kupić kilka wężownic i po sztuce pozostałych?
Polecicie mi gdzie najlepiej kupić te rośliny? Nie wiem jaki to wyjdzie budżet, zmieszczę się w 500-800zł?
Chciał bym już w przyszłym tygodniu zamówić.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

Nadal do końca nie rozumiem o co Ci chodzi z tymi roślinami. Mieszkasz w dużym mieście, przy ruchliwej ulicy, chcesz zniwelować zanieczyszczenia w powietrzu? Często otwierasz okna, również zimą?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
maksiu01
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 gru 2016, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

Mam stary dom, niema wentylacji, na osiedlu wszyscy palą w piecach więcc powietrze nie najczystsze. Przeczytałem artykuł, że jedna osoba w zamkniętym pokoju wytwarza tyle co2, żę co 2h trzeba wietrzyć cały pokój. W nocy z otwartym oknem niemożna bo do rana zamarznę. w dzień też nie dobrze bo dym na ulicach. Poza tym nawet na dworze w powietrzu stężenie co2 wynosi 400ppm, a 600ppm to już ilość przy której da się zauważyć różnice w koncentracji człowieka. Więc chcę by rośliny w moim pokoju zużywały całe co2, które wytwarzam czy to w nocy czy to w dzień.
W przyszłym tygodniu chciał bym kupić już wystarczającą ilość tych roślin o których wspomniał bober0. Tylko nie znam się i nie wiem w jakich sklepach najlepiej kupić.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

To bzdury, ze źródła typu Onet albo podobnym. Musiałbyś zamknąć się w całkowicie szczelnym pomieszczeniu, a mieszkania takie nie są. Bo albo masz stare nieszczelne okna albo/i masz w każdym po prostu kanały wentylacyjne, dzięki którym jest przepływ powietrza. I na pewno nie potrzeba otwierać z tego tytułu okien co dwie godziny., sorry ale takich bzdur to dawno nie słyszałem.
Natomiast, żeby nieco oczyścić powietrze wystarczy Tobie kilka, góra kilkanaście roślin. Natomiast nie ma potrzeby robić sobie dżungli z mieszkania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
maksiu01
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 gru 2016, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

A ty cały czas na nie. Nie potrafisz uszanować czyjejś decyzji i po prostu pomóc.
Nie wchodzę na onet i tym podobne bo tam nic nie ma. Stary dom ale nie drewniany. Okno szczelne, nie ma żadnego przewiewu.
http://wentylacja.org.pl/pages-62.html?profile=1
Tu są normy co do wentylacji. Jesteś pewien, że mała dziurka w oknie spełnia wymogi?
Nie mam kanałów wentylacyjnych.
Ponawiam czy ktoś poleci gdzie najlepiej zakupić owe rośliny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

To nie chodzi, że jestem na nie tylko wydaje mi się, że mówimy o przynajmniej dwóch różnych sprawach. Jedno to wentylacja, która jest, jak wiadomo istotną rzeczą. Ale z drugiej strony piszesz, że gdzieś wyczytałeś że w przypadku jednej osoby wytwarza ona tyle CO2, że trzeba wietrzyć pomieszczenie co dwie godziny, co tutaj jest kompletną bzdury. Tak jak napisałem wcześniej trzeba by zamknąć się w małym całkowicie szczelnym hermetycznym pomieszczeniu, w innych okolicznościach nie na to większego sensu.
Natomiast co do wentylacji, nie masz w mieszkaniu wywietrznika w kuchni czy łazience? To są przecież właśnie kanały wentylacyjne.
Wiem, że teraz w mediach jest temat smogu i zanieczyszczenia powietrza, ale jak to w mediach bywa jest to mocno przesadzone. Szczerze, to żyję już ponad 40 lat i nigdy się nie zastanawiałem jaki mam przepływ powietrza w mieszkaniu, zimą mam rozszczelnione okna, a od wiosny do jesieni cały czas uchylone albo otwarte i... żyję. Aha, oczywiście mieszkam w mieście.
A rośliny kupisz, jak nie w markecie to na allegro.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

maksiu01 pisze:Witam
Chcę hodować w pokoju jakieś rośliny w celu obniżenia stężenia dwutlenku węgla.
Mam 3m2 wolnej powierzchni w pokoju.
Chcę oświetlać je ledami bez przerw by zachować ciągłość zużywania co2 nawet w nocy.
Czy te ledy się nadają czy poszukać lepszych?
Aby mieć "lepsze powietrze" w mieszkaniu wystarczy przed snem otworzyć szeroko okna i najlepiej zrobić przeciąg, Po minucie, dwu zamknąć.
Aby usunąć z powietrza pył należy kupić elektryczny odpylacz powietrza. zmoderowano,link/Adm.Ja mam z Diory kupiony przed wielu laty. Ma filtr węglowy antyzapachowy, filtr mechaniczny zgrubny i filtr elektrostatyczny. Ponadto generuje on jony ujemne poprawiające samopoczucie.
Wszystkie powyższe funkcje spełniają też zwykłe polskie paprocie pokojowe (nie kupuj importowanych). Najlepiej poproś kogoś znajomego o sadzonki. Już wkrótce będzie można przesadzać i dzielić paprocie pokojowe. Paprocie zapewniają właściwą wilgotność powietrza.
Oprócz paproci mam w pokoju araukarię chilijską. Wszystkie domowe araukarie też generują jony ujemne poprawiające samopoczucie.
Mam też geranium. Jego olejki zwalczają bakterie i wirusy.
Do oświetlania roślin w nocy należy używać żarówek LED'owych o dziennym świetle i mocy około 9 W na metr kwadratowy upraw.
Aby sen był zdrowy musisz spać w ciemnym pokoju bez jakiegokolwiek światła.
To co napisałem powyżej stosuję w moim mieszkaniu.
Warto też mieć aloes, miętę pieprzową, melisę, szałwię, majeranek, rozmaryn (mam na oknie w kuchni).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

dziadek22 pisze:...
Wszystkie powyższe funkcje spełniają też zwykłe polskie paprocie pokojowe (nie kupuj importowanych).
Hmmm, a czym się różnią paprocie importowane od krajowych? Czyżby importowane nie wytwarzały tlenu? :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”