Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

dziadek22 pisze:...
Wszystkie powyższe funkcje spełniają też zwykłe polskie paprocie pokojowe (nie kupuj importowanych).
Hmmm, a czym się różnią paprocie importowane od krajowych? Czyżby importowane nie wytwarzały tlenu? :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

norbert76,
Przed kilkunastu, może nawet już teraz, kilkudziesięciu laty, w czasopismach ogrodniczych pisano o tym, że zaimportowane z bardziej wilgotnych krajów Europy Zachodniej paprocie masowo usychały, być może, z powodu zbyt niskiej wilgotności powietrza w polskich mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, lub z jakiś innych przyczyn.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

Dziadek22 to masz mocno nieaktualne dane. Dziś rośliny, które są masowo produkowane w krajach UE są tak samo przystosowane do uprawy w mieszkaniach, jak egzemplarze wyhodowane w Polsce, kwestia ingerencji w genetykę. Z drugiej strony zdecydowana większość roślin, które rosną w naszych domach to rośliny głównie z UE, głównie z Holandii.
A jeśli chodzi o uprawę, to jeśli chodzi o paprocie, to i tak pomimo zagwarantowania podstawowych warunków uprawy, nie ma gwarancji, że będzie w domu dobrze rosła. To są z natury kapryśne rośliny i tak czy owak potrzebują podwyższonej wilgotności powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bober0
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 28 gru 2016, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

Maksiu01,
badałem tez temat ponieważ mieszkam w mieście gdzie przez ponad 200 dni w roku jest przekroczona norma zapylenia. Wg mnie to ciężko jest w ogóle nie wietrzyć, bo potrzeba aby jednak jakaś cyrkulacja powietrza w mieszkaniu/domu była, ale mając rośliny wymienione w filmie i wymienione przez dziadek22 można trochę poprawić sytuację.

Jeśli masz dom to nie masz problemu z ilością miejsca może wystarczy przy oknie ustawić kilka (3-4) roślin bez doświetlania.
Jak będą dobrze rosnąć to za miesiąc dokupisz kolejne kilka itd. Jak kilkanaście/kilkadziesiąt lat żyłeś z pyłem w powietrzu to kilka tygodni nic nie zmieni, a zobaczysz czy masz dobre warunki dla roślin. Jak kupisz nieodpowiednie rośliny do Twojego mieszkania to mogą wszystkie zmarnieć i wtedy nie będzie ani budżetu ani roślin.

Ja bym kupił 3-4 rośliny na początek i zobaczył czy będą się dobrze rozwijać w dziennym świetle. Dodatkowe rośliny i oświetlenie zawsze możesz dokupić za chwile.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

norbert76 pisze:Z drugiej strony zdecydowana większość roślin, które rosną w naszych domach to rośliny głównie z UE, głównie z Holandii.
A jeśli chodzi o uprawę, to jeśli chodzi o paprocie, to i tak pomimo zagwarantowania podstawowych warunków uprawy, nie ma gwarancji, że będzie w domu dobrze rosła. To są z natury kapryśne rośliny i tak czy owak potrzebują podwyższonej wilgotności powietrza.
Cieszę się, że masz o paprociach z Zachodniej Europy taką samą opinię jak ja.

Kiedyś poproszono mnie abym pomógł przy zakupie paproci do nowo wybudowanego domu jednorodzinnego z centralnym ogrzewaniem. Zaproponowałem, że na wiosnę dam im za darmo swoje, które są w mojej rodzinie od zawsze i które planowałem podzielić. "E ty masz takie zwykłe. Ja chcę takie ze sklepu ogrodniczego."
Paprocie w sklepie ogrodniczym wyglądały przepięknie. Kupiliśmy.
Kolega nie był z zakupu zadowolony. Po pewnym czasie zaczęło coś się dziać z nimi. Reklamacja była nieskuteczna. Okazało się, że trzeba było im zapewnić takie warunki jakie miały w sklepie - wysoka wilgotność powietrza, codzienne zraszanie, specjalną ziemię i nawozy itd ...
Skończyło się się to tym, że kolega zaklepał u mnie paprocie z następnej akcji rozsadzania.
Moje paprocie są bezobsługowe. Raz dziennie rano je podlewam i od czasu do czasu zbieram z ziemi zeschłe listki. Co kilka lat rozsadzam do nowej ziemi. Rosną zarówno na oknie wschodnim jak w głębi pokoju w cieniu.
Kolega skwitował te swoje przygody tym, że woli mieć moje paprocie niż żadne,
maksiu01
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 gru 2016, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

Chcę już coś kupić ale widzę, że przez internet się nie da...
Szukam jednej wysokiej rośliny Areka żółtawa, ale nigdzie nie ma.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jakie rośliny wykorzystują najwięcej CO2?

Post »

No to chyba źle szukałeś, bo ja znalazłem dwie oferty, jeśli chodzi o Arekę...
Tylko musisz pamiętać o jednym, Areka nie jest dla amatora, trzeba jej zapewnić określone warunki uprawy, podwyższoną wilgotność powietrza - powyżej ok. 60% i ciepło. Inaczej długo nie pociągnie. Jeśli nie masz żadnego doświadczenia z roślinami skup się na Sansevieriach, są bardzo łatwe w uprawie, jedynie są wrażliwe na przelanie.
Poczytaj tutaj :
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=51690
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”