Szukam energicznej rośliny na parapet

Rośliny doniczkowe
flamsteed
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 27 wrz 2016, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szukam energicznej rośliny na parapet

Post »

Od niedawna posiadam szeflerę. Jest niesamowita, tak bardzo różni się od moich poprzednich 'statycznych' roślinek, zakochałam się. ;:167
Uznałam dzisiaj, że przydałaby się jej towarzyszka podobna pod względem energii życiowej i siły ekspresji.
Mam tu konkretnie na myśli widoczne każdego dnia pozytywne (i spore) zmiany wyglądu - żadnego więdnięcia/opadania kwiatów/czegokolwiek, wyłącznie sam radosny, intensywny rozwój. Pomożecie? :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szukam energicznej rośliny na parapet

Post »

Nie do końca rozumiem Twojego zapytania, mogłabyś to bardziej prościej przedstawić?

Zacznijmy od tego, że jeśli szukasz jakiekolwiek rośliny, musisz wpierw znać jej podstawowe wymagania i czy możesz jej zapewnić odpowiednie warunki. Musisz podać, jaką masz wystawę do dyspozycji, bo jedne rośliny będą dobrze rosły tylko na stanowisku południowym, inne wręcz przeciwnie, ostre słońce może im zaszkodzić. Podobnie ma się z roślinami preferującymi stanowisko wschodnie albo zachodnie. Inne kwestie, to odpowiednia temperatura oraz równie ważna dla części roślin podwyższona wilgotność powietrza, nieosiągalna normalnie w naszych mieszkaniach.
Jeśli zapewnisz roślinie podstawowe warunki uprawy i będziesz ją należycie pielęgnować, wtedy będzie zdrowo rosła. I dlatego w tym kierunku musisz szukać roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
flamsteed
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 27 wrz 2016, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szukam energicznej rośliny na parapet

Post »

Podoba mi się to uczucie, kiedy podchodzę codziennie do szeflery i widzę gołym okiem, że przez noc nowe liście powiększyły się o kilka mm (kiedy patrzę na inne moje niekwitnące rośliny niczego takiego nie zauważam - są ciągle takie same, niektóre wyglądają identycznie od kilku lat).
Albo kiedy obrócę jej doniczkę i za jakiś czas patrzę, a ona te swoje liście lekko obróciła do światła - inne tego nie potrafią. :D
Chodziło mi też o to, że nie lubię takiego emocjonalnego rollercoasteru, jaki fundują rośliny kwitnące - najpierw euforia, że nowy kwiatek, a potem smutek, że musiał opaść. Wolałabym, by za każdym razem kiedy spojrzę na roślinę, poprawiała mi humor swoim zachowaniem.
Okno mam na wschód, a miejsce dla nowej rośliny albo na parapecie przy zasłoniętej rolecie, albo pod niezasłoniętym oknem, ale 20cm od kaloryfera. Temperatura w mieszkaniu oscyluje wokół 19-25st.C.
Czy wobec tego jest szansa, aby rosła zdrowo jeszcze jakaś inna roślina o opisanym przeze mnie charakterze? Szeflera jak na razie rozwija mi się w tych warunkach pięknie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szukam energicznej rośliny na parapet

Post »

Wszystkie rośliny obracają liście względem światła bo taka jest ich natura i podobnie jest z powiększaniem się rozwijających liści.
Jeśli masz wschodnią wystawę, to nie możesz zasłaniać rolet, bo rośliny potrzebują światła do życia. To nie są sztuczne kwiaty.
Najlepiej, żebyś wybrała też rośliny proste w uprawie: Pachira, filodendrony, palmy jak Chamedorea elegans, fikus sprężysty...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
flamsteed
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 27 wrz 2016, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szukam energicznej rośliny na parapet

Post »

norbert76 pisze:Wszystkie rośliny obracają liście względem światła bo taka jest ich natura i podobnie jest z powiększaniem się rozwijających liści.
No, ale u innych nie jest to aż tak wyraźnie widoczne.
norbert76 pisze: Jeśli masz wschodnią wystawę, to nie możesz zasłaniać rolet, bo rośliny potrzebują światła do życia.
Zasłaniam tylko połowę, przy której stoi biurko, a robię to, bo rano bezpośrednio razi moje oczy słońce wschodzące, a po południu odbite od okien w bloku naprzeciwko. Naprawdę można oślepnąć. A drugą stronę okupują już kaktusy i storczyk i nie ma tam już miejsca na nic innego.
norbert76 pisze: Najlepiej, żebyś wybrała też rośliny proste w uprawie: Pachira, filodendrony, palmy jak Chamedorea elegans, fikus sprężysty...
Zależy mi na roślinie, po której widać, że naprawdę żyje. Posiadam jeszcze dracenę, fikusa, jukę i hoję, no i po nich akurat słabo to widać.
Dziękuję za pachirę - z pewnością jest podobnie energiczna jak szeflera.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szukam energicznej rośliny na parapet

Post »

Te rośliny co wymieniłaś, a które u Ciebie rosną są bardzo dobre dla amatora. Stąd moje takie, a nie inne propozycje. I takim wyborem powinnaś się kierować. Wybierając rośliny, tylko takie które będą spełniać Twoje warunki, a będą trudniejsze w uprawie, możesz sobie z nimi nie poradzić. Tak więc, może być ciężko ze wskazaniem innych propozycji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Szukam energicznej rośliny na parapet

Post »

flamsteed pisze:
norbert76 pisze:Wszystkie rośliny obracają liście względem światła bo taka jest ich natura i podobnie jest z powiększaniem się rozwijających liści.
No, ale u innych nie jest to aż tak wyraźnie widoczne.
Bo być może nie zapewniłaś im takich warunków, jakich potrzebują i dlatego rozwijają się słabo.
drugą stronę okupują już kaktusy i storczyk
I ten zestaw stoi w pełnym słońcu?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
majar
1000p
1000p
Posty: 1028
Od: 26 sty 2011, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk/Koszarawa/Bytom

Re: Szukam energicznej rośliny na parapet

Post »

No i wystraszyliście pełnego entuzjazmu flamsteeda. :wink: Coby nie było, że nie na temat - polecam zielistka mojej babci.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Szukam energicznej rośliny na parapet

Post »

Dla mnie ekspansywną, mało wymagającą jest hoja pubicalyx (u mnie silver), cholernicy nie potrafię okiełznać, wszędzie nowe przyrosty, codziennie więcej i codziennie w innym miejscu. Ludzie kochani toż to cudak jakiś jest ;:306
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Szukam energicznej rośliny na parapet

Post »

Tylko czy autor wątku chciał 'energiczną' czy 'ekspansywną' roślinę? :wink:
Bo jeżeli 'energetyzującą' to ja też miałabym typ, chociaż energetyzuje raczej kolorem kwiatów niż całą sobą. Ale że to kwiatorób, to energii z niej sporo 8-)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szukam energicznej rośliny na parapet

Post »

Najbardziej energiczna jaką miałem to Tetrastigma voinierianum . Dzienne przyrosty w sezonie nawet kilkanaście milimetrów.
Buka85
50p
50p
Posty: 73
Od: 6 lis 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Maaseik, Belgia

Re: Szukam energicznej rośliny na parapet

Post »

Polecam Ci scindapsusy i epipremnum- jeśli na parapet to mniejsza odmiana- n'joy.
Ten pictus rok temu miał pędy po kilkanaście cm, teraz drabinka o wysokości 80cm jest całkiem zarośnięta i roślinkę musiałam zdjąć z okna :)

Obrazek

Na parapecie mam jeszcze jedną odmianę pictusa, o większych liściach- on też rośnie w oczach,a nawet zrobił sobie wyprawę w stronę rosnącego obok epipremnum marble queen- nie próbuję ich już rozdzielać, niech sobie rosną razem :)


Obrazek

A tu widać, jak marble queen wspina się po oknie

Obrazek

Epipremnum n joy też jest bardzo dekoracyjne i rośnie w oczach- jak już mi bardzo zarośnie to przycinam porządnie jak tą na zdjęciu, a szczepki rozdaję znajomym


Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szukam energicznej rośliny na parapet

Post »

Jest jeszcze wiele innych możliwości. Mogą być doniczkowe kwitnące albo niektóre odmiany paproci, które nie rosną zbyt duże.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”