Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Jeśli masz temperaturę na parapecie w okolicach nie więcej, niż +15 stopni kwiat powinien dłużej się utrzymać.
Co do przesadzania, zrobiłem z tego samego względu - nie lubię produkcyjnego podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Norbercie, temperatura na parapecie zależy od pory dnia :D . Do ok.15 nikogo nie ma w domu - jest chłodniej. Po południu, jak wracamy, palimy w CO i jest ciepło. Szczerze mówiąc nigdy nie mierzyłam temperatury na parapecie :oops:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2837
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Doczekałem się w końcu i stary nn zakwitł co prawda jeden pęd i tylko 3 kwiaty ale miło oglądać go. Jeśli się nos wsadzi do środka to minimalnie pachnie. Nie tworzy cebul przybyszowych, nie ma również paska na liściach jak H. reticulatum. Zostały już tylko dwie cebule z 8 po babce. Nasiona produkuje płaskie jak pokazywał sauromatum
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Piękny kwiat z historią. Kolor mojego, to tajemnica.

---4 mar 2017, o 00:19---

Naczytałam się, naoglądałam i ... mam drugą cebulę z pędem i pięcioma listkami. Biedronkowa, ale cóż ... :wink: Jest mniejsza niż poprzednia i to wielokrotnie. Pierwszą jak przesadzałam, to obejrzałam pobieżnie, ale tą drugą już inaczej potraktowałam. Była gorsza "na wisus". Miała cały pęk martwych=zupełnie suchych korzeni owiniętych dookoła cebuli, brrr :evil: Musiałam je usunąć, z czym żadnego kłopotu nie było, bo odpadały po dotknięciu palcem. Zostało jej sześć grubszych korzeni. Cebulę obrałam z ciemnych "łusek" i warstwy zewnętrznych "listków", bo w jednym miejscu zauważyłam objawy zgnilizny, tak na wielkość opuszki kciuka. Miałam pietra, że to sięga głębiej, ale nie - tylko jedna warstwa. Obsypałam cynamonem to chore miejsce, korzenie i piętkę. Poczekałam trochę i wsadziłam do podłoża. Dałam przeźroczystą, storczykową doniczkę i stosowną osłonkę. Poprzednią cebulę troszkę podlałam, a tej nie. Podłoże Substral osmocote uniwersalne było mokre, bo z nowego worka dawałam. Wsypałam więcej perlitu i dość grubego żwirku. Poczekałam chwilę, by mieszanka odparowała choć trochę wilgoci. Na dno doniczki dałam keramzyt, później trochę ziemi i "siups" cebulę. Schowałam ją w podłożu naokoło 1/3. Obsypałam dookoła: garść ziemi i stuk doniczką, garść ziemi i stuk, itd. Stoją teraz dwie zwartnice, obok siebie, w miejscu, jakie mam najjaśniejsze. Jedna ma pęd kwiatowy długości 38 cm, druga (ta dzisiejsza) 25 cm. Jeżeli coś nie tak zrobiłam, to mówcie. Jestem gotowa na krytykę, jako, że hippeastrum nigdy nie miałam.
I tak na marginesie: uważajcie na ziemiórki. Jak dzisiaj kupowałam, to latały wokół roślin. Namierzyłam kilka. Dlatego bardzo dokładnie z produkcyjnego torfu otrzepałam roślinę, do gołych korzeni. Dokładanie, z lupą w ręku.
Ps.
Proszę o dołączenie tego posta do poprzedniego :D
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

ivonar, moim zdaniem zrobiłaś z cebulą dokładnie to co trzeba. Pochwal się koniecznie jak zakwitną Twoje pupilki.
Pozdrawiam
Ela
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Febronia, dziękuję. Będą fotki cebul. Mój M "zdjęciorób" ogarnia teraz podwórko. Po obiedzie go poproszę. Oczywiście kwitnieniem też się pochwalę, jak zwartnica przeżyje ze mną do tej chwili.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

A moja jedna z młodych, taka już całkiem niemała (5cm średnicy/15 w obwodzie), zaczęła zasuszać liście - po raz pierwszy w swoim życiu. Przestałam więc podlewać, a ona zrzuciła jednego, a po 3 tygodniach wypuszcza mi nowego. Chyba ją jednak trzeba podlewać w takim razie?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Jeśli cebula wypuszcza nowy liśc to ja bym podlewała, ale oszczędnie.
Pozdrawiam
Ela
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

onectica pisze:A moja jedna z młodych, taka już całkiem niemała (5cm średnicy/15 w obwodzie), zaczęła zasuszać liście - po raz pierwszy w swoim życiu. Przestałam więc podlewać, a ona zrzuciła jednego, a po 3 tygodniach wypuszcza mi nowego. Chyba ją jednak trzeba podlewać w takim razie?
Mam taki egzemplarz 8-) Lima- poprzestawiało mu się. Kwitnie latem, zrzuca liście i natychmiast wypuszcza nowe. Praktycznie jest "całoroczny" :wink: No jeśli mu to odpowiada, niech tak będzie 8-)
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Moja Lima też tak ma. 8-)
Pozdrawiam
Ela
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Mój ma być biało-czerwony, kundel :wink:
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Nie szkodzi :wink: Może jest jeszcze piękniejszy od Limy? I wymagania może mieć takie same. :D
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Oto obiecane fotki cebul zwartnicy :D
Rzućcie okiem i oceńcie, proszę.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”