Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Mam problem z moim pierwszym hipciem. Kupiłam go w biedronce gdzieś tak na koniec lutego, zakwitł 2-krotnie (za pierwszym razem 4 kwiaty, za drugim 2). Następnie okazało się przez przypadek, że jest cały w czerwonych kropkach (syn grzebał paluchem w doniczce). Obrałam go z zarażonych łusek, odkrywając przy okazji, że ma zgniłe korzenie - oczyściłam, ostał się jeden malutki korzonek. Obecnie cebulka jest trochę większa od dorodnej hiacyntowej cebuli, ma ładne korzonki, ale nie ma liści. Tzn. ma jeden mały, 5-cm listki. Pozostałe zasuszył w trakcie chorowania ;:223 .

Czy mogę coś zrobić, żeby pomóc mu wrócić do formy jak najszybciej czy po prostu uzbroić się w cierpliwość?
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Ninia pisze:Ale ja je kupiłam wypuszczające już pąki w listopadzie, więc ... co w takim przypadku?
Nic. Obserwować i dostosować się 8-)
Wiele ze zwartnic kwitnie w okresie okołobożonarodzeniowym. Jak przekwitną, a zaczną zasuszać liście trzeba przestać podlewać, odstawić w chłodniejsze miejsce i czekać, aż zaczną wypuszczać języczki - jak każda cebula.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

onectica pisze:Jak przekwitną, a zaczną zasuszać liście trzeba przestać podlewać
Dopiszę jeszcze żeby nie było absolutnie żadnych niedomówień - okres od kwitnienia do zasuszania liści to wiele miesięcy (średnio około 10), a czasem rośliny liści nie zasuszają wcale. żeby ktoś nie wpadł na dziwny pomysł niepodlewania rośliny po kwitnieniu z nadzieją na zdrowy rozwój cebuli :wink:

Majajka, rozumiem, że czerwone kropki były na łuskach cebuli? to to nie jest choroba, nie trzeba było obierać cebuli :wink: Jeśli cebula obrana jest dożywej łuski to ona tez zacznie czerwienieć i proszę jej nie obierać przypadkiem :wink:
Gnijące korzenie to co innego. Zasuszanie młodych liści w trakcie kwitnienia lub też zaraz po to nic szczególnie niebezpiecznego. Część cebul tak ma. Jak cebula stwierdzi, że na nią czas to liście wypuści, proszę tylko uważać z podlewaniem żeby nie zaczęła gnić. U mnie zdarzało się wielokrotnie, że cebula zaczęła wypuszczać liście po czym je zasuszała i wzrost podejmowała np. po kolejnych 2 miesiącach i rosła zupełnie prawidłowo. Proszę tylko obserwować.
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Sauromatum to akurat były zdecydowanie chorobowe plamy, grzyb jakiś. Wyglądało to tak jak obrazki z plamistością czerwoną w necie (mimo, że pęd i liście były zdrowe). Teraz cebulka już na nowo zbrązowiała prześlicznie i (po za rozmiarem) wygląda naprawdę ładnie :) .
Podlewania też już bardzo pilnuję, bo to akurat byłam raczej moja wina, a nie sklepu... Najwyraźniej hipciowi podoba się jak ziemia jest ledwie-ledwie wilgotna.

Dziękuję wam ślicznie za uspokojenie mnie - całe życie byłam pewna, że u tych roślinek jest najpierw kwiat, a liście pojawiają się po przekwitnięciu. Jeśli zaś jeden samotny i sterczący maluszek nie jest niczym złym to już mogę spać spokojnie ;:172 .
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Agnesko, jak moje przekwitły, to usunęłam tylko kwiat. Łodygę od kwiatu zostawiłam do wyschnięcia. Na dwóch już zrobiły się całkowicie suche. Parę dni temu bez trudu usunęłam je z cebuli. Na trzecim, łodygi jeszcze nie stoją. Wyczytałam, by nie usuwać niewysuszonych łodyg, ponieważ w cebuli pozostają resztki, które gniją.
Norbercie, zapytałam o te liście, myśląc, że niebawem będą usychały. Byłam ciekawa jak długo pocieszę się ładnym widokiem rośliny (nie tak pięknym, jak podczas kwitnienia, ale zawsze...). Dzięki za odpowiedź.
Sauromatum i Onectica , dzięki za cenne uwagi.
;:3
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

:wit :wit

Pąki mi dalej rośnie. Nie jest za duży ale zawsze to coś. Interesuje mnie kwestia zapylania. Czy ktoś już próbował zapylać kwiat jak nie ma się drugiego? W sensie pyłek do prącia?? Ktoś mi pomoże w tej kwestii?? Byłabym wdzięczna
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

aryia1985 - zwartnice są częściej obcopylne, samozapylenie może się nie powieść ale warto próbować :wink:
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

aryia1985, z tym prąciem, to był żart :?: :wink:
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

To jak to u kwiatów ująć? Pręcik?
pozdrawiam
Kasia
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

U kwiatków mamy pręciki (to te "paczuszki" z pyłkiem") i słupki (tam, gdzie pyłek musi trafić) ;:306
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

aryia1985, poczytaj tu https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwiat
Mała powtórka z lekcji botaniki :)
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re:

Post »

Wysiałam nasiona po przekwitłej cebuli zwartnicy i po około 3 tygodniach zaczyna kiełkować.Jest jeszcze za małe aby robić zdjęcie więc pytam czy ktoś ma doświadczenia w siewie ?Czy coś urośnie z wykiełkowanych nasionek?
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

magda1975, skoro kiełkują to coś z tych nasion urośnie :wink: Jest co najmniej kilka osób na forum, które mają doświadczenia w siewie zwartnic. Między innymi ja :wink:

Np. to jedna z moich siewek:
Obrazek
W tym roku zakwitło mi sporo ponad 10 siewek, 2 stojące obok mnie na parapecie za kilka dni rozwiną równocześnie kwiaty. Wysiałaś w dobrym terminie więc masz dużą szansę na powodzenie.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”