Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Wełnowiec.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Norbert dzięki za identyfikację, profilaktycznie spryskałem 'Decisem', ale teraz jak wiem co to za "dziadostwo" wezmę się za to ostro.
(jak się zdenerwuję to mi się rymuje) ;:306
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

W zeszłym tygodniu wykopałam cebule z ogrodu. Niestety ślimaki zeżarły całe liście, ale przyrosty cebul nie tragiczne. Natomiast jedna cebula wytworzyła ok 10 nowych, jedna 3, i jedna 2. I mam z 15 maluchów z siewu. Ale i tak nie przeszkodziło mi to w szaleństwie zakupienia 6 nowych w Aldim - 5 białych i jednej różowej. Wszystkie mają po dwa pędy, a pierwsza biała, która rozkwitła jest pełna ;:oj .
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

ivonar pisze:
onectica pisze:A ja zakupiłam Elvasa.Mam nadzieję, że będzie zgodna, bo jeszcze nie mam 8-)
Pąk już idzie,więc niedługo sie okaże.
Onectica, daj zdjęcie. Nie bardzo wiem o czym mówisz :oops: Znawca ze mnie żaden, ale uczę się :wink:
Sorki, przysypało mi posta 8-)
Z polskiego na nasze to tak: kupiłam w ogrodniczym cebulę odmiany Elvas. Niedługo się okaże, czy to rzeczywiście Elvas bo juz ma pąka i za jakiś czas zakwitnie. Pomyłki wśród nazw hippeastrum są bardzo niestety częste - juz 3 razy kupowałam cebulę Aphrodite, a potem, jak zakwitła, to okazywało się, że to coś całkiem innego.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Naoglądałam się Waszych cebul i dopadła mnie hippeastromania. Kupiłam łącznie 11 nowych cebul, zobaczymy jak będzie ze zgodnościa odmianową.
sauromatum pisał wcześniej, że często się zdarza, że sprzedawcy zmuszają cebule do spoczynku. Widać że część moich cebul właśnie została do spoczynku zmuszona, liście im przycięto. Te liście z obciętymi czubkami zaczynają teraz z niektórych cebul rosnąć. Oby urosły też kwiatostany a nie tylko same liście.
Pozdrawiam
Agneska
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

A co należy zrobić jeśli liście nie zaschły? Mam takie hippeastrum, które zakupiłam w zeszłym roku w listopadzie, pięknie kwitło, po kwitnieniu zaschła tylko łodyga, do czerwca podlewałam normalnie, w tym to też czasie liście urosły bardzo długie. Później ograniczyłam podlewanie tzn. podlewałam dosłownie kilka kropelek co 3 tyg (tak wyczytałam w różnych źródłach) - a mimo to, te liście nadal nie zaschły. Już myślałam, by te liście obciąć (bo, jak wcześniej napisała Agneska tak robią sprzedawcy i moje nowo zakupione hippeastrum ma właśnie tak przycięte zielone liście tuż przy cebuli), bo czy ono puści pęd kwiatowy skoro cebula całą swoją energię przekazuje tym zielonym, długim liściom?
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Zdarzają się takie przypadki, że roślina nie odpoczywa.

Moje nie podlewane od sierpnia, niektóre uparcie jeszcze zielone. Ale nie ścinam na siłę. :roll:
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Moje w tym roku mają bardzo ładne liście i dalej zielone, z tymże dopiero od połowy października są na sucho i zimowane w niskiej temperaturze. W zeszłym roku pojedyncza cebula na jesieni straciła liście po przymrozkach, w tym najniższą miałem w okolicach zera, więc liście nie ucierpiały. Ogólnie nie jest powiedziane, że liście musi stracić na jesieni, hippeastrum może je trzymać i to przez całą zimę, aż do wiosny zielone. Te co mam w gromadce, miały jeszcze zielone podczas wypuszczania nowych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

A to moje hippeastrum ma liście zielone już prawie 12 miesięcy i nie chce ich zasuszyć, pomimo, iż ziemia w doniczce jest wysuszona jak pieprz. Nie widzę niestety żadnego pędu kwiatowego i obawiam się, że mi nie zakwitnie. Na razie na pocieszenie kupiłam sobie 3 szt. w Aldim, ale jednak chciałabym by i to moje również zakwitło.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Cebule nie sterowane w kwestii zakwitnięcia powinny zakwitnąć późną zimą, wiosną. U mnie działa wystawienie wiosną na słońce na zewnątrz (po przymrozkach). W tym roku to jedno hippeastrum zakwitło niemal jednocześnie czterema kwiatami. Wydaje się, że do zainicjowania kwitnienia oprócz przesuszenia podłoża potrzebują zimowania w niższej temperaturze. Nie wiem tylko czy to reguła przy dzisiejszej hybrydyzacji ,że muszą być spełnione oba warunki.
Oczywiście trzeba też uwzględnić regularne nawożenie w sezonie.
U mnie nie kwitną cebule posadzone kilka razem w jednej doniczce ,dlatego wczesną wiosną chcę je rozsadzić, ciekawe czy wtedy zakwitną, jak będą miały więcej przestrzeni wokół siebie w doniczce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Bogutka5
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 lis 2017, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Moje cebule odpoczywają od połowy września. Niektórym wyschły liście a innym nie. Najtrudniej o niska temperaturę dla nich. W bloku jest jak jest. Pokój nieogrzewany. Jestem tez ciekawa, które zakwitną mi ponownie. Kupiłam kilka nowych w tym odmiany, na które bardzo polowałam: chico, evergreen, rio negro i inne.
Obrazek
a tutaj kilka ubiegłorocznych kwiatków


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Bogutka
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Pierwsze moje hippeastrum zabiera się za kwitnienie tej jesieni. Kilka nowych posadzonych zaczyna wypuszczać liście / kwiatostany. No i sporo czeka jeszcze na sadzenie.

Obrazek

Zdjęcia usunięto z hostingu.
bab...
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Agneska, ależ będzie u Ciebie kwiecia :D A swoja drogą, lubisz doniczki "palmówki" ;:108
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”