Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Malagenia
100p
100p
Posty: 155
Od: 1 lut 2011, o 22:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań, czyli enklawa ciepła - USDA 7a :)

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Pelasia pisze:
Pelasia pisze:Wyjęłam z doniczki cebulę Amarylisa. Uciełam jeden pozostały liść ,wyczyściłam z ziemi i teraz nie wiem co dalej.
Nie kwitła mi przez dwa lata. Cebula jest całkiem okazała w wielkości dużej mandarynki. Jak dalej mam z nią postąpić, żeby zakwitła?
Asia
No i zakwitł, jeszcze calkiem się nie rozwinął ,ale już jest piękny

Obrazek
Co mam zrobić ,jak już przekwitnie?
Asia
Asiu :wit
wspaniale zapowiada Ci się tak długo oczekiwane kwitnienie :uszy
Wyobrażam sobie Twoją radość, że ta cebulka jednak zebrała siły i postanowiła zrobić Ci niespodziankę ;:215 Może po to, byś nie stawiała na niej krzyżyka, a gdy zacznie przekwitać, nie ciachała jej bez zastanowienia i rozważyła poniższe. Masz tyle doświadczenia z różnymi roślinami, że nic Cię tu nie zaskoczy, tylko co najwyżej przypomni znane wcześniej prawidła :)

Moje hippeastrum to ja od kupienia ( miało tylko 10-cm pędy kwiatowe, bez liści ) przede wszystkim regularnie nawożę i będę nawoziła aż do zamarcia liści :!:
Moje biedronkowe 'Arctic white' o pełnych białych kwiatach, kupione z początkiem marca przepięknie kwitło i wypuściło aż 3 pędy z okazałymi kwiatami, lecz to oczywiście nie wskutek mego nawożenia ;:130 Myślę, że mogło ono tylko ewentualnie wspomóc urodę ostatnich kwiatów. Lecz bez dwóch zdań, cebula w poprzednim sezonie musiała mieć u hodowcy ekstra warunki, że tyle w sobie mocnych zawiązków utworzyła.
Natomiast, gdy kwiaty przekwitały, to obrywałam tylko same kwiaty, a łodygi zostawiałam. One bowiem przez pewien czas służą jeszcze cebuli jak liście, do jej wzmocnienia. Łodygi z czasem zaczną żółknąć i więdnąć, aż się zwieszą. Usuń je dopiero wówczas, gdy pociągnięte dadzą się oderwać od cebuli w całości, bo pozostawione resztki zaczną gnić i zakażą cebulę. Podobnie usuwa się kwiaty i żółknące liście np. u cyklamenów, odrywając je, ukręcając u samej cebuli.

Tak więc teraz zasilaj ją nawozem do kwitnących i nie przelewaj :!: Ja stosuję biohumus Ekodarpolu do pelargonii, biohumusem nie da się przenawozić, uszkodzić roślin.
Hippeastra kochają słońce, nie jest jeszcze ostre i nie zaszkodzi, zresztą tegorocznej wiosny to tak z nim różnie :wink: Moje stoi przy południowym oknie i ma się znakomicie :!:

Asiu, może Twojej cebuli brakowało właśnie zasilania i słońca do końca życia liści, bo cebule bardzo wyczerpują się kwitnieniem i już od podjęcia trudu wydania kwiatów potrzebują wsparcia ;:215 Tak długo jak po kwitnieniu żyją liście, tak też długo cebula się wzmacnia i potrzebuje nawożenia, bo to w tym czasie tworzy zawiązki następnych pędów kwiatowych.
Poza tym, nadzwyczaj ciekawie opisuje swoje doświadczenia Karol - sauromatum, który często się tu udziela i może warto prześledzić jego posty o hippeastrum, albo zajrzeć do jego własnego wątku.
Pozdrawiam serdecznie, Iza
Najmilsza kołysanka - kocia mruczanka
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Wystarczy też przeczytać cały wątek od początku, zawarte są w nim wszystkie podstawowe informacje na temat uprawy tej rośliny. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5829
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Obrazek
Jeszcze całkiem się nie rozchylił, a juz zachwyca swoim pięknem i kolorem. Może wiecie ,co to za odmiana? Jak się nazywa?
Piękne macie Amarylisy i cieszę się ,że i ja mam takiego.
dziękuję za instrukcje, mam biohumus do kwitnacych i bedę go za każdym razem nawozić, mam nadzieje ze znowu zakwitnie. 8-) ; ;:3
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Malagenia dziękuję za miłe słowa :wink: Ja lubię pomagać innym i dzielić się doświadczeniem.

Pelasia - bardzo dobrze i zwięźle Malagenia napisała co robić po kwitnieniu. Z podlewaniem, szczerze mówiąc, też nie trzeba uważać :wink: Jeśli pogoda jest ładna i cebula stoi w słońcu (powinna stać w najjaśniejszym miejscu jakie mamy dostępne :wink: ) to możemy nawet 3 razy dziennie podlewać, jeśli pogoda nie dopisuje to można nie podlewać wcale - gdy światła jest mniej (podczas deszczowej pogody) to cebula dużo mniej wody zużywa. Najważniejszy jest umiar - zachować wilgotną ziemię, nie mokrą :wink:
Czerwonych odmian jest dużo, czerwonych krzyżówek bez nazwy tak samo więc ciężko je rozróżnić. Ja swoje czerwone nazywam "Red Lion" ale nie mam pewności, że to ta odmiana. Poza tym w tym roku zakwitły mi 2 moje siewki, czerwone, bardzo przypominające rodzica (właśnie ten 'Red Lion' to jeden z rodziców) i dla osób postronnych mogą wyglądać tak samo (choć da mnie każda ma cechy różniące je między sobą). Kolor na zdjęciu nie zawsze odpowiada rzeczywistości - a odmiany mogę różnić się nieznacznie odcieniem, wielkością kwiatów, wysokością pędu czy też ilością kwiatów na pędzie dlatego ciężko odpowiedzieć jaka to odmiana gdy chodzi o czerwone odmiany. Ze zdjęcia wnioskuję, że kwiat jest duży więc kto wie, może masz właśnie 'Red Lion' :wink:

I nie byłbym sobą gdybym nie napisał - nie nazywajmy zwartnicy amarylisem :wink: To są zupełnie 2 różne rośliny :wink: Twoja cebula to zwartnica Hippeastrum :wink:
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

:wit Biały kupowany był jako - "Marylin" - kwiaty są duże , pełne. Cebula przyszła ogromna , zdrowa i zgodna z tym co zamawiałam, chyba wrócę jeszcze do tego sprzedawcy.
Biedronkowy sweet pink który u mnie zakwitł również na biało , pełnym kwiatem ma zdecydowanie mniejsze kwiatki, choć i sama cebulka tez jest dużo mniejsza.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Czy ktoś miał sytuację, że pierwsze kwitnienie hippeastrum było inaczej wybarwione, niż kolejne (jak u sępolii na przykład)?
No bo nie wiem, czy to, co pokazałam wyżej jeszcze się zmieni w Apple blossom, czy już zostanie jak jest ;:218

Ambiance - jeszcze nie do końca rozwinięty, ale ponieważ pogoda niespecjalna, to być może to wszystko, na co go stać.
I chyba tym razem cebula zgodna z deklaracją sprzedawcy ;:131

Obrazek


---1 maja 2016, o 20:30---

Apple blossom - no i co Wy na to? ;:218

Obrazek
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Apple blossom chyba powinien być bardziej biały według mnie to co innego :roll:
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

No właśnie :roll:
Chociaż ten akurat bardzo mi się podoba, tylko nie wiem, czy się z czasem 'naprawi', czy mam znów szukac afrodyty ;:131

Ambiance się ładnie otworzył, a na łodydze sa w sumie 3 pąki:

Obrazek
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Ambiance piękny ;:167

Czy to może być Apple blossom? :roll:

Obrazek
kyra
50p
50p
Posty: 59
Od: 16 mar 2013, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

H.Picasso
:wit

Obrazek
Exodus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 kwie 2016, o 06:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Kyra piękny, bardzo mi się podoba.
Mi kwitnie drugi raz, tzn. pierwsze kwitnienie na listopad było nie udane. Pąk wyszedł i usechł :wink: przyczyna? Nie wiem.
Za to zakwitnie drugi raz. :wink:

Obrazek
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Chcę wam pokazać zdjęcie cebuli, które pokazywałem już w styczniu - cebula została wprowadzona w okres spoczynku w październiku, mamy połowę maja a ona dopiero nieśmiało zaczyna pokazywać pęd kwiatowy. W styczniu była wsadzona do ziemi i podlewana. I nic. Śpiąca królewna. Dopiero teraz zaczyna wegetować a to oznacza sporo ponad półroczny okres spoczynku. Jeśli wasze cebule nie chcę zacząć rosnąć po okresie spoczynku to trzeba uzbroić się w cierpliwość, cebula nie zawsze da się wybudzić tak, jak my chcielibyśmy :wink:
Obrazek
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Sauromatum może strzeliła focha! :D Najważniejsze, że budzi się do życia!
Kyra Twój Picasso piękniejszy od mojego :wink:

Proszę Was o pomoc w identyfikacji kolejnego nn-ka - podobny do Picasso, ale ma podwójny kwiat!

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”