Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
andziula30
200p
200p
Posty: 338
Od: 9 kwie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Moje dwa hippeastra postanowiły zakwitnąć po raz drugi. Pierwszy jest biały,ma cztery kwiaty ,poprzednio kwitł dwoma. Czerwony jeszcze w pąku .

Obrazek

Obrazek
I niech patrzą liście, tak łatwo upaść jak one wszystkie.
Niech kwiaty zobaczą, że ludzie choć tańczą razem, sami płaczą...
katj
50p
50p
Posty: 76
Od: 6 cze 2012, o 15:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Konina

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Huuuura moje hippeastrum o których pisałam około 2 miesiące temu że nie chcą kwitnąć itp wypuszczają pędy.
Co zrobiłam? Wyniosłam je na prawie dwa miesiące do chłodniejszego pomieszczenia i bingo :D
Moje pytanie na teraz czym odżywiacie cebule? Jakiś nawóz czy co? Zależy mi aby moje hippeastrum były coraz piękniejsze ;:167
Awatar użytkownika
Asik1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 6 lut 2016, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

katj, i bardzo dobrze zrobiłaś, ponieważ hipeastrum potrzebuje odpoczynku w chłodnym pomieszczeniu :) W czasie kwitnienia swoje cebule nawożę nawozem do roślin kwitnących, a przed i po kwitnieniu dostają nawóz uniwersalny.
Pozdrawiam,
Asia
"Wszystko jest możliwe, a co nie jest, zajmuje tylko trochę więcej czasu." (Arre Dahl)
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Mój Ambiance, którego pokazywałam na poprzedniej stronie, był biały w czerwone maziaje. Rozwinęły się właśnie kwiaty na drugiej łodydze - znów ma 3, ale tym razem są zamiast białe to bladziutko zielono-seledynowe! Idzie trzecia łodyga z pąkami, już się zastanawiam, jakie będą kolory.
Od czego to może zależeć? No bo przecież stoją w tym samym miejscu cały czas.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
andziula30
200p
200p
Posty: 338
Od: 9 kwie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Zakwitł czerwony pełny .Zimą nie wykształcił mu sie pęd do końca,teraz zaszczycił mnie dwoma, po cztery kwiaty na pędzie.
Ktos podpowie nazwę tego cuda? :)

Obrazek

Obrazek
I niech patrzą liście, tak łatwo upaść jak one wszystkie.
Niech kwiaty zobaczą, że ludzie choć tańczą razem, sami płaczą...
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

To przepiękny Red Peacock. ;:63
Pozdrawiam
Ela
kyra
50p
50p
Posty: 59
Od: 16 mar 2013, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Zakwitł biały, niestety niezidentyfikowany.



Obrazek
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

:wit
Dziś zobaczyłam, że mój hippeastrum po okresie spoczynku, który mu zaserwowałam od ok lutego zaczął puszczać nowe liście (główna cebula i przybyszowa). Mam nadzieje że wraz z liśćmi puści także kwiatostan . . .
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

:wit

Widze że moja cebula poszła w liście zamiast w kwiaty ;:145 ;:145


Obrazek
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1699
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

aryia1985 - pęd kwiatowy może wyrosnąć później lub po prostu cebula nie miała warunków na kwitnienie (za mało światła w poprzednim sezonie wegetacyjnym, za mało nawożona, niewłaściwy okres spoczynku lub wszystko na raz i jeszcze inne :wink: ). Na kwitnienie wpływa przede wszystkim to, jakie warunki miała roślina przed okresem spoczynku. Dodatkowo dopowiem, że przesadziłbym tę cebulę - rosnąca cebula potomna będzie uciskana przez doniczkę, która za jakiś czas będzie sporo za mała na rosnącą roślinę. I dałbym też wyższą doniczkę ponieważ w tej korzenie nie mają zbyt dużej ilości miejsca na rozwój :wink:
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Szkoda mi jej teraz przesadzać a zarazem się tego obawiam . . .
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1699
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Znaczy nie rozumiem obaw :D Hippeastrum to nie jakaś licha roślinka, naprawdę trzeba się postarać o uszkodzenie zdrowych okazów. A Twoja cebula nie wygląda w żaden sposób na słabą. Ja wczoraj przesadzałem (i rozsadzałem - a to wiązało się z rozrywaniem korzeni i usuwaniem ziemi) młode cebule zwartnic - im to nie szkodzi a może pomóc (u mnie za szybko przyrosły i zaczął robić się tłok w doniczkach i każda cebula musiała dostać własne lokum :wink: ). Zwartnice można przesadzać w pełni kwitnienia i nie ma obaw, że zrzucą kwiaty czy zwiędną - jak już napisałem - trzeba naprawdę się postarać żeby cebula ucierpiała przy przesadzaniu. Przypuszczam, że jak odwrócisz doniczkę do góry nogami i wyciągniesz cebule to donica będzie cała przerośnięta korzeniami - nie musisz ich ruszać bo nie ma potrzeby - po prostu z całą bryłą posadź do nowej, większej doniczki. Gwarantuję, że nic roślinie nie będzie ponieważ tak naprawdę nie uszkodzisz jej w żaden sposób. Ja już tak robiłem dziesiątki, jak nie setki razy więc wiem, że roślina na tym nie ucierpi a im więcej miejsca dla korzeni tym ich większy rozrost i rozwój całej rośliny. A im lepszy rozwój rośliny tym więcej liści, a i więcej liści tym więcej pędów kwiatowych :wink: Wbrew dziwnej, zaczytanej gdzieś opinii, że zwartnice lubią ciasne doniczki powtarzam każdemu żeby cebule sadzić do dużych donic - wiem, że odwdzięczają się ładnym wzrostem i kwitnieniem a ciasne doniczki nie mają uzasadnienia przy tej roślinie. Dodatkowym atutem dużych donic jest to, że nie trzeba przesadzać cebuli co roku, może zimować w tej donicy i rosnąć w niej w kolejnym sezonie - i nawet jeśli miałaby 3 pędy kwiatowe po 6 kwiatów na pędzie to cebula się nie wywróci :wink:
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania

Post »

Jaka jest najlepsza ziemia dla zwartnic? W domu mam tylko uniwersalną. Chyba że potrzebują jakiejś konkretnej ziemi?
pozdrawiam
Kasia
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”