Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi, zapytania cz.2

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

:wit Jak już widzisz kolor i jest różowy to nie zmieni się na czerwony, może jedynie troszeczkę nabrać intensywności
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

sauromatum pisze:Agneska, jak najbardziej.
Ja tylko dodam, że niektóre kwitną własnie zimą, wtedy odpoczynek przypada na czas, kiedy na zewnątrz jest ciepło.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Dziękuję:) Bardzo mi się te rośliny podobają; spróbuję więc je hodować.
Pozdrawiam
Agneska
kaskash
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 sie 2016, o 21:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Witam serdecznie,

jest to mój pierwszy wpis na forum, więc prośba o wyrozumiałość. Jeszcze kilka miesięcy temu nie wiedziałam o hippeastrum właściwie nic, nie miałam żadnego. Zupełnie przez przypadek trafiłam na wątek o hippeastrum i zakochałam się w tych pięknych kwiatach. W ciągu kilku dni zakupiłam 3 w markecie kropkowym i 3 kolibry w Tes...
Dokonując zakupów kierowałam się kolorem opakowania (tzn. zakupiłam biały, różowy i czerwony :D ). Teraz po dokładnym przejrzeniu wątków już wiem, że należy kierować się wyglądem i kolorem pąków, łodygi i itp. Postąpiłam z nimi zgodnie z radami podawanymi na forum... teraz czekam z niecierpliwością na kwiaty. W jednym hippeastrum z marketu kropkowego pękł pąk i powoli ukazuje się kolorek - pączek ma zabarwienie różowo-czerwono-zielone, z opakowania wynika, ze ma być czerwony, ale raczej nie będzie ;:306 . Nie obrażę się na żaden kolor, oby tylko nie były takie same.

Pozdrawiam wszystkich wielbicieli tych pięknych kwiatów i będę tu na pewno częstym gościem :D
Halina
Pozdrawiam, Halina
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

onectica pisze: Ja tylko dodam, że niektóre kwitną własnie zimą, wtedy odpoczynek przypada na czas, kiedy na zewnątrz jest ciepło.

Hmmm, a czy okres spoczynku to nie jest okres przed kwitnieniem, czyli w okresie jesienno-zimowym?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

No przed kwitnieniem, zgadza się. Tyle, że niektóre kwitną mi w grudniu. Same tak decydują, a ja nie zmuszam ich na siłę do zmiany cyklu.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Amaryllis belladonna - wymagania,uprawa

Post »

W pośpiechu zamiast hippeastrum kupiłam amarylis belladonna ;:14
No i chyba będzie kłopot - sądząc po wpisach w tym wątku. Czy komuś bez problemów i regularnie udaje się doprowadzać amarylisa do kwitnienia w doniczce w domu?

--- 12 mar 2017, o 10:08 ---

Amarylis siedzi już w podłożu. Będę raportować co się dzieje.
Doniczka mała, aby tylko pomieściła cebulę. Cebula ok 1/3 wystaje nad podłożem. Przed sadzeniem namoczona w ciepłym roztworze rumianku przeciw grzybom i nicienion (gdzieś to wyczytałam). Na dnie doniczki dobry drenaż. Podłoże standardowe z rozluźniaczem. Solidnie podlałam. No i czekam na nagą łodygę z kwiatostanem lub liście (wolę to pierwsze :wink: ). Zeznania z netu różnią się; jednym wyrastał najpierw kwiatostan, innym liście...
Pozdrawiam
Agneska
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amaryllis belladonna - wymagania,uprawa

Post »

Mam amaryllisa belladonna już kilka lat. Jeszcze mi nie kwitł. Ma inny cykl niż hippeastrum- rośnie zimą, odpoczywa latem. Widziałam kwitnącego na innym forum. Mam nadzieję, że mnie też kiedyś zaszczyci kwiatami :wink:
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Kolejna stara odmiana z pozdrowieniami dla Szarotki ;:196
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

A mój jednak będzie czerwony. Jeszcze chwileczka, jeszcze momencik i ... wstawię fotkę. Z drugiej cebuli też pąk pęka powolutku. Ten będzie różowy, albo biało różowy. To oczekiwanie ma swój urok ;:108
finflon
50p
50p
Posty: 77
Od: 18 paź 2014, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

Obrazek

Mam nadzieje że w tym roku zakwitnie bo wyglada na to że tak będzie i zdaje mi się że z jednej strony jest lekkie zgrubienie.

Jest to mój pierwszy hippeastrum i uczę się na nim już drugi rok oraz mam dodatkowe dwie cebule od rośliny matecznej.
Pisz w języku polskim poprawnie nawet jeśli masz dysleksję.

Pozdrawiam was serdecznie.
Awatar użytkownika
aryia1985
200p
200p
Posty: 438
Od: 5 lip 2011, o 20:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hippeastrum/Amarylis - porady ,uwagi,zapytania cz.2

Post »

U mnie niestety nie zakwitnie kolejny rok :(
pozdrawiam
Kasia
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Amaryllis belladonna - wymagania,uprawa

Post »

Poczytałam trochę na temat uprawy amaryllisa belladonna w źródłach anglojęzycznych i wygląda na to, że:
- to bardzo chimeryczna roślina, nawet przy prawidłowej uprawie może nie zechcieć zaszczycić kwitnieniem przez dłuższy czas ;:195
- jest mniej przewidywalna z kwitnieniem w uprawie doniczkowej niż w gruncie (grunt oczywiście tylko w łagodniejszym klimacie)
- im dłużej jest poza podłożem tym trudniej może po tym kwitnąć (cebule z marketów są długo poza podłożem...) - były robione badania, które to potwierdziły
- generalnie nie lubi przesadzania i grzebania w korzeniach, po takim zabiegu może nie zakwitnąć
- w handlu rzadko dostępny jest już czysty gatunek, najczęściej są to mieszańce, które mogą zachowywać się nietypowo
- a tak w ogóle to patrz raz jeszcze na punkt pierwszy ;:191

Mój z O...i to też chyba mieszaniec a nie czysty gatunek bo łuska cebuli jest brązowawa a nie biało szara jak u gatunku...

No cóż, nie mam wielkich nadziei na kwitnienie w tym roku. Jak zakwitnie to będzie miła niespodzianka.

Ironia losu jest taka, że często ci, którzy chcą kupić prawdziwy amaryllis, dostają hippeastrum. A ja chciałam kupić hippeastrum, a w pośpiechu kupiłam amaryllisa. ;:306
Który na dodatek był podpisany zwartnica (amaryllis belladonna, zwartnica ;:154 ; na obrazku amaryllis belladonna a nie zwartnica). Ależ zamieszania robią producenci i sprzedawcy :!:


---17 mar 2017, o 06:47 ---

A jeszcze większa ironia losu może być taka, że chciałam kupić hippeastrum, kupiłam w pośpiechu amaryllisa, który okazał się hippeastrum! ;:191
Wygląda bowiem, że wraz z liśćmi rośnie gruby pęd kwiatowy. No chyba, że to jest taki już 'namieszany' amaryllis, że rośnie bardzo nietypowo.
Pozdrawiam
Agneska
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”