Jagodzian rambutan (Nephelium lappaceum) - uprawa, choroby

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Jagodzian rambutan (Nephelium lappaceum) - uprawa, choroby

Post »

Witam
Dzisiaj zdobyłem owoce rambutanu.
Kilka słów o ...
(cytuję z Wikipedii)
"Jagodzian rambutan, rambutan (Nephelium lappaceum L.) ? gatunek rośliny z rodziny mydleńcowatych. Występuje głównie w Malezji, Chinach i Indonezji, a także w całej tropikalnej części Azji. Nazwa rambutan pochodzi od malajskiego słowa ?rambutan?, który oznacza ?owłosiony?. W Wietnamie, jagodzian rambutan nazywany jest ?chôm chôm?, co w tłumaczeniu oznacza ?niechlujne włosy?, ze względu na kolce, znajdujące się na skórce owocu.


Pokrój
Drzewo wiecznie zielone, osiągające do 30 m wysokości, ma prosty pień do 60 cm szerokości o rdzawym kolorze. Korona jest zazwyczaj niska, gęsta rozrastająca się, natomiast gałęzie są o kolorze szarawo-brązowym.

Liście
Pierzaste, zimnozielone, o długości od 15 do 40 cm, złożone z 3 do 8 listków o kształcie lancetowatym lub owalnym. Blaszka liściowa jest cienka, nieco skórzasta, naga, o 7-9 bocznych żyłkach. Po wyschnięciu liście zmieniają barwę na brązowo-czerwoną. Nasada listków w kształcie klina, wierzchołek tępy albo trochę zaokrąglony, czasami niemal ostry.

Kwiaty
Zebrane w kwiatostany najczęściej rozgałęzione, prawie o takiej samej długości jak liście; pokryte kutnerem o żelazistej barwie. Poszczególne kwiaty małe, niepozorne, najczęściej zielonkawe. Szypułki kwiatowe krótkie. Kielich skórzasty o wielkości około 2 mm; działki kielicha jajowate, charakteryzujące się brakiem płatków korony. Pręciki o długości około 3 mm. Występują kwiaty: męskie, żeńskie i obupłciowe.

Owoce
Najczęściej o jajowatym kształcie i średnicy do 5 cm. Mają cienką, skórzastą skórkę, pokrytą brodawkami, z których wyrastają miękkie różowe lub żółte włoski. Owoce są jadalne ? mogą być w smaku kwaśne lub słodkie. Miąższ soczysty i barwy perłowobiałej otacza duże, ciemnobrązowe jądro, które nie nadaje się do spożycia".

Tutaj zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

nasiono zaczęło kiełkować w środku owocu!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Włoski są brązowe, a nie czerwone bo ma to związek ze świeżością.No to jutro sadzę. :wit
Czy ktoś z was hoduje rambutana?Jeśli tak to proszę o zdjęcia w hodowli.
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
Awatar użytkownika
Cyprian200
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 21 cze 2016, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Jagodzian rambutan (Nephelium lappaceum) - uprawa, choroby

Post »

Z tego co czytałem, to rambutan jest chyba z tej samej rodziny co liczi. Liczi z kolei jest bardzo wybredne. :P Skąd pozyskałes owoc ?
Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie.
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Jagodzian rambutan (Nephelium lappaceum) - uprawa, choroby

Post »

Witam :wit
Nasionko z owocu na zdjęciu powyżej nie wzeszło, ale kupiłem niedawno owoce i posadziłem dwa nasionka i pierwsze już kiełkuje ;:138 :

Obrazek

PS. Nawet nie wiesz jak to jest wybredne, u doświadczonych hodowców żyje kilka miesięcy,ale może mi zrobi wyjątek.Owocki pochodzą z Makro. Z Kiełkowaniem średnio (do kiełkowania potrzebuje 30 stopni i więcej + wilgoci i trzeba trafić na żywe nasiono o co w markecie trudno).

- ---2 sty 2017, o 14:36---


Witam
Kiełek rośnie ;:138 :

Obrazek
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
Awatar użytkownika
Cyprian200
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 21 cze 2016, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Jagodzian rambutan (Nephelium lappaceum) - uprawa, choroby

Post »

Bardzo się cieszę z Twojego okazu! Dzięki Tobie też pojechałem do makro i kupiłem rambutan. Niestety nie wykiełkowały- zabrałem się do tego bez wiedzy. Czy twoje nasiono też bardzo przylegało do miąższu i trudno je było oczyścić z resztek owocu?
Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie.
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Jagodzian rambutan (Nephelium lappaceum) - uprawa, choroby

Post »

Witam
Mi już powoli kiełkuje drugie nasionko ;:138 . Na kiełki trzeba czekać 2 - 4 tygodni. Ja też nie mogłem domyć z nasion miąższu, ale po kilku minutach płukania w ciepłej wodzie trochę pomogło. Nasionka moczyłem 24h i posadziłem do ziemi uniwersalnej na głębokość 1 cm, a na wierzchu posypałem piasku. Całość położyłem w temp. 28 - 30 stopni i wilgotności 70 - 89 %(ciepło i wilgoć jest niezbędna do kiełkowania rambutana).
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
Awatar użytkownika
Cyprian200
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 21 cze 2016, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Jagodzian rambutan (Nephelium lappaceum) - uprawa, choroby

Post »

Ja moje moczyłem dłużej niż 24h ... Nie zapewniłem im też odpowiedniej temperatury i wilgotności. Spróbuję z kolejnymi nasionami!
Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie.
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Jagodzian rambutan (Nephelium lappaceum) - uprawa, choroby

Post »

Witam
Tak rambutan wygląda obecnie ;:138 :

Obrazek

--- 14 sty 2017, o 19:49---

Witam :wit
Jagodzian rambutan dalej rośnie ;:138 :

Obrazek

PS. Kupiłem jeszcze kilka owoców rambutanu, jutro sieję nasionka. :wit

---21 sty 2017, o 11:38 ---


Witam :wit
Rambutanowi rosną listki ;:138 :

Obrazek


----28 sty 2017, o 18:34---

Witam
Tak teraz wygląda rambutan :

Obrazek

Obrazek

--- 3 lut 2018, o 10:06---

Witam
Idzie wiosna, więc czas po raz kolejny spróbować sił w uprawie rambutanu. Wczoraj w Auchanie zakupiłem owoce, a dzisiaj sieję nasiona.

Obrazek


---18 lut 2018, o 19:06---

Witam
Pierwszy rambutan już kiełkuje ;:138 :

Obrazek

--- 10 mar 2018, o 10:13---

Witam
Tak aktualnie wygląda rambutan :

Obrazek

---22 mar 2018, o 22:58 ----

Witam

Tak aktualnie prezentuje się Rambutan :

Obrazek

Obrazek

---31 mar 2018, o 21:29--

Witam

Rambutan podrósł :

Obrazek



Witam
Rambutan trochę przysycha, ale jednak coś tam rośnie :

Obrazek

---12 cze 2018, o 16:16---

Witam
Rambutan niestety wyzionął ducha, ale na szczęście kiełkuje już nowy :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

---- 17 cze 2018, o 22:06----

Witam
Wszystkie 3 rambutany wykiełkowały :

Obrazek

---13 lip 2018, o 09:52---

Wszystkie 3 rambutany :

Obrazek


---27 lip 2018, o 16:22---

Rośnie drugie piętro :D :

Obrazek




Rambutan :D

Obrazek


----31 sie 2018, o 10:46---

Rambutan ślicznie rośnie i dostał nawet nową doniczkę :D :

Obrazek

Obrazek
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Jagodzian rambutan (Nephelium lappaceum) - uprawa, choroby

Post »

Witam po przerwie. Wszyscy pewnie zastanawiają się co się stało z moim rambutanem. Otóż nadal żyje i ma już 12 miesięcy!! To najdłużej rosnący u mnie rambutan jaki pamiętam. Zwykle wygasały po 7-8 miesiącach, a tu proszę. Obecnie rambutan nie ma liści, ale uaktywniają się pędy boczne. Czubek zasuszył przez moje zakrywanie folią. Jest naprawdę ładny i zdrewniały. Jakoś z 2 tygodnie temu wymieniałem mu ziemię w doniczce i przeżyłem szok - miał pięknie rozwinięty system korzeniowy!! Szkoda, że nie zrobiłem zdjęć. Oto jego zdjęcie :

Obrazek
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Jagodzian rambutan (Nephelium lappaceum) - uprawa, choroby

Post »

Znasz przyczynę tego brązowienia i opadania liści?
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Jagodzian rambutan (Nephelium lappaceum) - uprawa, choroby

Post »

Podejrzewam, że to taki jego kaprys. Mimo że, wilgotność powietrza miał dobrą dalej ciągle przysychał. Nawet po przeniesieniu do szklarni usychanie nie ustępowało. To po prostu trudny gatunek w hodowli. Myślę, że tylko w rejonie, gdzie naturalnie występuje taki "kaprys" nie miałby miejsca. Miałem duże szczęście, że w końcu trafiłem na tak silne genetycznie nasionko, z którego wyrósł rambutan, który nadal rośnie i ma się dobrze. Najtrudniejszy był 1 rok hodowli. Teraz, gdy jest zdrewniały będzie już "z górki", o ile przeżyje zimę.
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Jagodzian rambutan (Nephelium lappaceum) - uprawa, choroby

Post »

Awokado też,więc zaczynam podejrzewać ze to jakas ichniejsza egzotyczna przypadłość. Bo o ile ja mogłam coś zawalić to wy raczej prowadzicie roślinę w jak najlepszym porządku. No i też takie dziwne, że to tak nagle się dzieje. Pięknie rośnie, a tu fik, brazowy i go już nie ma.
Mam nadzieję,że faktycznie ten rambutan Ci już nie zrobi przykrej niespodzianki,bo naprawdę ładny jest :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”