Poinsecja - gwiazda betlejemska,wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maszkowa
50p
50p
Posty: 95
Od: 23 kwie 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gwiazda betlejemska traci liście

Post »

Witam, gwiazda przechowała mi się baaardzo ładnie bez przycinania i przesadzania. Tzn jak jakiś badylek ewentualnie padał to w ciągu roku uszczypywałam i cześć. Obecnie jest bardzo ładna i gęsta. Dzięki wątkowi dowiedziałam się o zacienianiu i zamierzam jej to zapewnić.

Ale mam z nią problem.... cyklicznie pojawiają się na niej hmm... coś jakby małe białe muszki (mają taki wydłużony kształt ziarka ryżu, ale są naprawdę malutkie) Obecnie to jest trzeci raz. Próbowałam oprysku za pierwszym razem ale gucio to dało. Pomaga wyniesienie na ogród zlanie na maksa wodą z węża (jajeczka? się wypłukują a dorosłe odlatują) Zostawiam ją na ogrodzie w pełnym słońcu na 2 tyg i pasożyt znika na kilka miesięcy. A potem pojawia się znów. Dodam że nie przenoszą sie te muszki na inne kwiaty. Moja gwiazda puszcza krople białego soku. Domyślam się że ma to coś wspólnego z tymi białymi muszkami. Co to jest jak to zwalczyć? Wolałabym żeby w wigilie nad talerzem mi to cholerstwo nie latało...
Pomóżcie proszę...
PS. Obecnie stoi moja gwiazda na ogródku od tygodnia. Nocą mamy ostatnio zimno... a jej nic nie jest. Chyba nie za bardzo jest to prawda, że nie wytrzymuje temp poniżej 15 stopni.
Twórczość i pasja http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=63&t=82818" onclick="window.open(this.href);return false;
Tu mnie trafia szlag ! http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=3&t=82946" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Wiktoria_W
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2365
Od: 21 sty 2011, o 03:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gwiazda betlejemska traci liście

Post »

Ja swoją zabrałam do domu trzy dni temu, bo zapowiedzieli w nocy 4*C, ale pewnie też jeszcze mogłaby posiedzieć na zewnątrz.
Co do tych muszek to jedyne, co mi przychodzi do głowy to mączliki szklarniowe :roll: .
Miłego dnia, Wiktoria
Dom w odcieniach zieleni
Poszukuję
Expired
50p
50p
Posty: 73
Od: 29 paź 2012, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żary

Poisencja

Post »

Hej :)

Kupiłem sobie parę dni temu poisencję i czytałem o jej hodowaniu i jedni zalecają ją zraszać inni nie. Macie może poisencję w domu? Może ktoś podpowie? :)
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Poisencja

Post »

Można zraszać ale nie może stać na nieogrzewanym oknie od którego zawiewa może wtedy zrzucić listki i przemarznąć (wiem to z własnego doświadczenia :( )
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
Expired
50p
50p
Posty: 73
Od: 29 paź 2012, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żary

Re: Poisencja

Post »

U mnie ona cały dzień stoi na parapecie ale okno jest szczelne i nie chłodzi z zewnątrz a potem zabieram ją na stół bo zaczyna grzać kaloryfer a one czytałem że nie lubią suchego powietrza i grzejnika blisko. A podlewam ją co 2-3 dni

aaa jeszcze pytanie - jeśli zraszać to po tych czerwonych liściach też można?
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Poisencja

Post »

Robisz dobrze ale ziemia przesycha między podlewaniami? I to prawda nie lubią ciepła zraszaj śmiało ale tylko do południa :D ;:224
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
mnjamnjam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 gru 2012, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poisencja

Post »

Moja poinsecję kupiłam kilka dni temu, stoi na komodzie jakiś metr od okna, temperatura jest w porządku, regularnie ją podlewam a mimo to końcówki liści robią się ciemne i wysychają (jak na zdjęciach) Wybaczcie za jakość ale mój telefon jest po przejściach :) Jak uratować moją poinsecję?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Poisencja

Post »

A czasem jej nie przemroziło podczas transportu? :D
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
mnjamnjam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 gru 2012, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poisencja

Post »

Starałam się ją opatulić gazetą na te 5 minut drogi, ale może faktycznie za mało to pomogło. W każdym razie co mogłabym zrobić żeby nie uschła całkiem?
Awatar użytkownika
Damiano12318
200p
200p
Posty: 317
Od: 26 lip 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk, Zgorzelec, Siekierczyn

Re: Poisencja

Post »

Czas pokaże obserwuj bacznie roślinę i informuj nas o niej jak się miewa :D
Pozdrawiam. Damian
Mój zielony parapet
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21723
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Poisencja

Post »

Tutaj poznacie tajemnice jej uprawy
Zapraszam tam i proszę korzystać z wyszukiwarki przed założeniem kolejnego wątku na ten sam temat.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
x-i-a
---
Posty: 270
Od: 23 wrz 2009, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gwiazda betlejemska

Post »

Moja ciocia ma gwiazdę już od kilku lat (teraz to już spore drzewko),
stoi u niej na parapecie południowym,
traktuje ją jak wszystkie inne swoje
i ona jej co roku kwitnie (znaczy czerwienieje).
Czasem nawet kilka razy w roku :)
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Gwiazda Betlejemska - POINSECJA - PIELĘGNACJA

Post »

Zrobiłam dziwną rzecz mojej 2 letniej Gwieździe (mam jeszcze małe doświadczenie z uprawą roślin). Mianowicie kilka dni temu obcięłam same czubki u kilku pędów. Chciałam chyba uzyskać efekt rozkrzewienia, ale zrobiłam to chyba trochę bezmyślnie.
O zakwitnieciu na te śwkięta mogę zapomnieć, bo o tym jak to zrobić przeczytałam dopiero dzisiaj, a już jest za późno na zaciemnienie. Poza tym bez czubków chyba to nie bedzie możliwe, prawda?
Chciałam więc zapytać co zrobić, planuje nareszcie ofiarować swojej gwieździe stan spoczynku, aby się zregenerowała i może uda się aby za rok zakwitła.
O ile dobrze zrozumiałam, to dopiero po przekwitnięciu rozpoczyna się prace związane z uśpieniem roślinki (przycięcie, oszczędne podlewanie, miejsce jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, temp ok 18stopni ) <- i to ma być z początkiem marca, tak?
Tylko że ja już uciełam te czubki, a np na zdjeciu które poniżekj zamieściłam widać, że te pędy są dość długie i chyba korzystniej by wyglądało jakby jednak niżej to przycięcie nastąpiło. Jak myślicie? Czerwonymi kreskami zaznaczyłam przykladowe miejsca.
Zostawić tak jak jest teraz (już nic nie przycinać) i do tego marca niech sobie rośnie tak jak rosła do tej pory, a potem przyciąć co wyrośnie, ukorzenić i mieć już może ładnie rozkrzewione sadzonki?
W ogóle jak ukorzenić gwiazdę, ma ktoś z tym doświadczenie? czy można w wodzie czy w ziemi i czy to jest trudne?
A może zrobić coś innego z tą moja gwiazdą? Macie jakieś pomysły?
Nie wiem, może już teraz niżej przyciąć (pędy do wysokości 15cm tak jak to zaznaczyłam na czerwono), a to co odetnę (nawet te z tymi czubkami odciętymi) już teraz spróbowac ukorzenić? Ma to sens?

No nie wiem, pomóżcie zielonej koleżance, ponoć kto pyta nie błądzi, a ja bardzo nie chce zbłądzić.

Bardzo podoba mi się ta moja gwiazda, nawet bez kwitniecia jest dla mnie ozdobą, śliczie się zieleni, jest gęsta, zreszta widać na zdjęciu że raczej nie szpeci (chyba :)) - chciałabym aby jeszcze z nami wiele lat pobyła, ona i być może jej sadzonkowe dzieci :D

i zdjęcia, moja gwiazda boczkiem z tymi czerwonymi kreskami gdzie może powinnam przyciąć roślinkę tylko nie wiem kiedy (czy teraz czy w marcu) oraz od góry, gdzie widać przy tych dwóch większych pędach obcięte czubki i białe mleczko (ten trzeci pęd oszczedziłam i nie obcięłam czubka jak widać :))


Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”