Poinsecja - gwiazda betlejemska,wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Witam, czy u poisencji można doprowadzić do samozapylenia?? Jeśli tak, to jak to zrobić?

Obrazek
Pozdrawiam, Gosia:)
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Co dolega moje poinsecji? Całe liście żółkną, usychają i odpadają. Stoi na szafce przy oknie zachodnim ,jest tam niezbyt jasno i jest tam ciepło ok.20 stopni, na razie ją nie zraszam i nie nawożę, nie ma dostępu do jakiekolwiek przeciągu (to na pewno nie przez to). Podlewam nawet umiarkowanie.
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
tammy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 mar 2015, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Witam, kiedy można rozmnożyć poisencję? Poczekać kiedy liście zaczną opadać czy już teraz? Wystarczy odciąć jedną z grubszych gałęzi i wstawić do ziemi?

Obrazek
iwodd123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 lis 2015, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Gwiazda betlejemska - do jakiej doniczki

Post »

Kupiłam ostatnio gwiazdę betlejemską i chcę żeby ładnie wyglądała na święta. Na razie jest w małej, plastikowej doniczce, która mi się nie podoba, więc planuję przesadzić do innej. Wiem, że ten kwiat potrzebuje temperatury 18-22 st., ale jednocześnie nie lubi mieć ani za wilgotno, ani za sucho. Na razie wybrałam taką ma 20cm średnicy i 18 cm wysokości - wystarczy? Dodam tylko, że ten model nie ma otworów na dnie. Mogę jej użyć, czy powinnam szukać dalej? Czym mam się kierować przy doborze?

Dopiero zaczynam przygodę z kwiatami i ogrodem, więc chętnie poczytam porady bardziej doświadczonych z Was.

Pozdrawiam forumowiczów.
tammy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 mar 2015, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Również jestem początkująca w dbaniu o kwiaty. Swoją poinsecję mam od dwóch lat (zdjęcie w poprzednim poście). W maju czy czerwcu została obcięta do minimum, ponieważ zrobił się z niej krzaczek:) Pozostały dwa małe kikuty bez liści (udało mi się również ją rozmnożyć). Obecnie ponownie robi się z niej krzaczek, puszcza liście gdzie tylko może. Od przełomu września i października, wieczorem zaciemniam ją do rana, by liście nabrały czerwony kolor. Najlepiej jej na oknie północnym. Podlewam ją z reguły raz dziennie (latem nawet dwa razy) lub gdy ziemia jest sucha.

Doniczka lepiej, aby miała otwory na dole, ale jeśli nie przelewasz ziemi to może być bez. W doniczce może zrobić dziurki (np.śrubokrętem rozgrzanym nad kuchenka gazową lub świeczką) i postawić na podstawce lub włożyć do osłonki.

Podlewaj raz dziennie lub gdy zobaczysz, że ma sucho (zwłaszcza latem rano i wieczorem).

Postaw ją najlepiej na oknie północnym (na południowym tylko zimą)

Nie jest to roślina sezonowa, jak uważają co po niektórzy, naturalne jest, że zrzuca liście, wtedy trzeba dać jej szanse i dbać jak dotychczas lub przyciąć

Jeśli rozrośnie się - możesz ją wiosną przyciąć nawet do minimum

Jeśli chcesz, by na przyszłe święta liście ponownie nabrały czerwonej barwy musisz codziennie, najlepiej od września, pozbawiać jej całkowicie światła na kilkanaście godzin
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Ojojoj!
Jeśli Tobie Tammy się udało, to gratuluję, nie gniewaj się, ale nie wszystkie Twoje porady są dobre. :)

Euphorbia pulcherrima to wilczomlecz - sukulent.
Doniczka absolutnie musi mieć otwory odpływowe.
Podlewanie raz dziennie, nawet w bardzo gorącym mieszkaniu wcześniej, czy później doprowadzi do gnicia korzeni. Podłoże musi być przepuszczalne, warto dodać perlit.
Może rosnąć cały sezon na oknie południowym, latem można ją wystawić do ogrodu na stanowisko półsłoneczne. Ale wtedy trzeba pilnować podlewania, bo liście jej więdną.
Z przycinaniem i cieniowaniem zgadzam się.

Roślina ta rośnie w ciepłych krajach w pełnym słońcu, zwykle ma sucho i często osiąga spore rozmiary.
Obrazek

Obrazek
tammy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 mar 2015, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Nie mam o co się gniewać. Tak jak napisałam wyżej, jestem początkująca w uprawie kwiatów. U mnie gwiazda przypadkowo trafiła na parapet okna północnego i okazało się, że jest jej tam najlepiej. Podlewam ją codziennie, ponieważ ziemia się szybko przesusza. Jak ma sucho przez dwa dni, to liście zaczynają ?oklapywać?. Gdy stoi na oknie południowym, to z kolei ma poparzone liście. Stąd u mnie takie a nie inne metody i jak na razie są skuteczne?
Awatar użytkownika
Mojekwiatki1108
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 7 gru 2015, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Piękne są, ale czy warto po przekwitnięciu uprawiać ją dalej? :D
Obrazek
Taka ja
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Po przekwitnięciu roślina wypuści nowe, zielone liście i co roku można doprowadzać do wykształcenia czerwonych liści.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

Dlaczego mojej małej Poinsecji żółkną liście?
Tydzień temu kupiłam ją w Obi, nie była przesadzana ani nic. Stoi na biurku niedaleko okna, pilnuję żeby miała wilgotne podłoże. Dlaczego tak się dzieję? Za mało światła? Może za suche powietrze w pokoju?
Obrazek
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Gwiazda Betlejemska (Poisencja) - pielęgnacja

Post »

A jaką temperaturę masz w pokoju? Może ma za ciepło? W kwestii światła, to w okresie zimowym możesz ją spokojnie postawić na okno, pod warunkiem, że kaloryfer pod oknem nie grzeje tam pełną parą.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Gwiazda betlejemska traci liście

Post »

Ja zakupiłem gwiazdę betlejemską na pniu,to chyba nowość bo wcześniej się z nią nie spotkałem.Pani w kwiaciarni powiedziała tylko żeby ją podlewać trzy razy w tygodniu do podstawki i że jest ona wieloletnia.Co zrobić żeby ta roślinka ucieszyła moje oczy gdy ponownie zakwitnie i stała się rzeczywiście wieloletnią?Jak o nią dbać?
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Gwiazda betlejemska traci liście

Post »

Po pierwsze, to nie daj się zwieść, kiedy roślina po zimie zrzuci wszystkie liście. Wtedy przytnij na kilka cm - tak żeby zostało kilka oczek, z których gwiazda wypuści nowe łodygi. Piszesz, że jest na pniu - ja tej formy nie spotkałam, więc nie wiem, czy zachowanie tej formy jest możliwe, czy nie. W tym roku ją przesadź, w następnych latach można przesadzać co dwa, trzy lata, coraz rzadziej. Podlewanie umiarkowane. Nie lubi za bardzo przeciągów. Temperatura 18-25 stopni Celsjusza. Wtedy gwiazda powinna wypuścić łodygi z nowymi liśćmi. I to wystarczy, by roślinę przetrzymać jako wieloletnią.
Druga sprawa to kwestia wyprowadzenia czerwonych liści w następnym roku. Ja ją na przełomie września/października stawiam do pomieszczenia (temperatura 19-21stopni), w którym nikt wieczorem nie zaświeca światła, stąd roślina ma tylko tyle światła, ile pada jej przez okno. Kto nie ma takich warunków bawi się w zakrywanie jej kartonem, kiedy widzi, że za oknem już ciemno. Zapraszam Cię też do zajrzenia raz na jakiś czas do mojego wątku, mam kilka gwiazd betlejemskich (kilkuletnich) i możesz obserwować, jak to u mnie wygląda.
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”