Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

W tym ponad rocznym adenium przyciąłem dość mocno kaudeks i docisnąłem do niego ucięty dosyć długi pęd z boczną gałązką, smarując wokół klejem Bond, może być inny tylko cyjanoakrylowy. Zdjęcie zrobione po dwóch tygodniach.

Obrazek

Po miesiącu.

Obrazek

Dzisiaj. Odnoga starego kałdeksu wypuściła nowy pęd a nowy doklejony pęd ruszył bocznym pędem i górnym.

Obrazek

Wczoraj zacząłem przycinać stare odnogi dosyć ładnego Siam Majestic (Black RCN), pędy nie są co prawda ciemne ale trudno.
Nóż trzeba odkażać spirytusem, tniemy po jednym pędzie, przecieramy potem cięcie np serwetką, kąt cięcia do dołu jak widać, żeby po smarowaniu klejem cyjanoakrylowym klej nie spływał po pędzie, klej smarujemy małym patyczkiem. Po podwiązaniu pędu drutem tniemy pędy na okrągło. Zostało mi cięcie ostatnich dwóch pędów na górze.

Obrazek

Tu już wszystkie są przycięte, każdy pęd jest podwójny, liczę znów na każdym po dwa nowe pędy, za miesiąc zacznę solidnie dawać roślinie nawozy i HESI ROOT COMPLEX, STYMULATOR WZROSTU KORZENI 100ML + HESI SUPER VIT WITAMINY DLA ROŚLIN 10ML STYMULATOR .

Obrazek

Dwa miesiące temu przyciąłem to adenium i posmarowałem cięcie klejem cyjanoakrylowym.

Obrazek

Po dwóch miesiącach ruszyły nowe pędy, cięcie wygląda ciągle tak samo, gładka okrągłość bez wysychania i zgnilizny.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy, śledzę z zainteresowaniem Twoje sposoby kształtowania koron Adenium. Podpatruję w jaki sposób - w jakie formy układasz korony Adenium obesum. Ja nie mam doświadczenia w kształtowaniu koron kwiatów, a przy mojej małej ilości Adenium, obawiam się przez zbyt nieodpowiednie przycięcie, utracić roślinę szczególnie, że są to rośliny z mojego wysiewu nasion. Już raz popełniłem błąd, tz. przyciąłem zbyt młodym sadzonkom, zbyt wcześnie stożki wzrostu, do dzisiaj część roślin Adenium arabicum nie może "normalnie" rozwijać się szkoda, bo na tych roślinach bardzo mi zależy. Moje Adenium arabicum, które mam będę raczej prowadził w formach jakie rośliny same będą kształtować, oczywiście dopuszczam małe, niewielkie ingerencje z mojej strony.
Jerzyk pisze:Obrazek
- Jerzy, widzę, że preferujesz dla swoich roślin "typowe" doniczki, tz. głębsze niż szersze. Wiąże się to z Twoim doświadczeniem czy masz na celu większy rozrost bryły korzeniowej ?
Jeszcze zapytam, jaka jest średnica doniczki w której posadziłeś Adenium na zacytowanej fotce ? Osobiście preferuję doniczki - misy, podpatrzyłem sadzenie Adenium w taki typ pojemników w Tajlandii i nie tylko.

Reakcja Adenium na przesadzenie w podłoże typowo mineralne lub w podłoże organiczne jest bardzo podobna. Moje dwa Adenium sprowadzone z Tajlandii przesadziłem w podłoże typowo mineralne, oparte na recepturze Jerzego, jedno w podłoże organiczne wg. mojej receptury. Są to rośliny najpóźniej przesadzone, powolutku budzą się do życia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- Adenium, które jedne z pierwszych były przesadzone w podłoże mineralne, już bardzo ładnie zareagowały - widać, że składniki pokarmowe zawarte w podłożu bardzo im odpowiadają. Rozpoczynające wegetację moje Adenium, oczywiście wraz ze mną, przesyłają ;:180 ;:180 ;:180 dla Jerzego za to, że był uprzejmy podzielić się - udostępnił skład mineralnego podłoża:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- jedno z najmłodszych moich Adenium, na którym próbowałem zaszczepić kilka lat wstecz, siewkę "albinosa", niestety bez powodzenia (brak podstawowych wiadomości o sposobie szczepienia Adenium. Dzisiaj prawdopodobnie, taka próba lepiej by się udała) :

Obrazek

Obrazek


- 15 lut 2017, o 14:34---

Dzisiaj kilka roślin posadzonych w "moje" organiczne podłoże i w podłoże typowo mineralne. Rośliny bardzo powoli "budzą" się, ale prawdopodobnie wpływ ma późniejszy termin przesadzenia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- Adenium przesadzone w późniejszym terminie w mineralne podłoże, również powoli wybudzają się z zimowego letargu, chociaż "szybkość wybudzania" w dużym stopniu zależy od rośliny:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- roślinom potrzebna jest większa ilość naturalnego słonecznego światła, zaczną może produkować pąki kwiatowe. Na jednym z moich Adenium zakupionych w Tajlandii, prawdopodobnie już są małe zalążki pąków kwiatowych, pokażę jak będę miał 100% pewność, że faktycznie są to pąki kwiatowe.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

xxxkrystian

Moje strąki z nasionami, podwójne mają 20 cm, mam nadzieję, że w ciągu miesiąca dojrzeją.

Mieczysław

Preferuję doniczki większe, nie dlatego, żeby weszło więcej ziemi ale po to aby wstawić w główną doniczkę, co najmniej cztery zwykłe małe doniczki, nawiercone na dole i na górze. to stanowi idealne napowietrzanie rośliny i łatwo odprowadza wodę z doniczki.

Obrazek

Duża doniczka 18 cm średnica, przy zastosowaniu tych środkowych doniczek zyskuje się, że oszczędza się w takim wypadku ilość potrzebnego
podłoża mineralnego a potem środkowe doniczki można kiedyś usunąć i posadzić wyrośniętą roślinę do tej samej doniczki, chyba, że adenium wyrośnie wyjątkowo wielkie, trzeba wtedy nową doniczkę.
To już zdjęcie po posadzeniu rośliny, od spodu widać włożone małe doniczki, w samym środku brak podłoża, widać po dużych otworach w doniczce.

Obrazek

Niedawno pisałem o szczepieniu który wykonałem 15 grudnia 2016 r dwa różne zrazy, w dole wybija trzeci stary kolor.

Obrazek

Zraz ciemne bordo kwiat, temperatura w pokoju troszkę za niska 20 stopni. Drugi szczep to malutkie obesum skrócony, sklejony.

Obrazek

Na dzień dzisiejszy wygląda tak.

Obrazek

Jego drugie szczepienie wygląda tak, dostało nowe listki.

Obrazek

A teraz roślina wygląda tak, ma prawie dwa lata, ma nowe korzenie, teraz nowe przyjęte szczepy, i nowy drugi pęd będzie trzeci kwiat.

Obrazek

Pięknie wyrosły.

Obrazek

Drugie szczepienie.

Obrazek

to już nowe szczepienie na tym samym szczepieniu.

Obrazek

Zaszczepiłem tylko kawałek o dwóch oczkach, no i ruszyły dwa oczka.

Obrazek

Na dzisiaj wygląda tak.

Obrazek

Zrosło się tylko połową szczepienia, trochę to wygląda dziwnie.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy - bardzo dziękuję za odpowiedź ;:180 i przyznam, że zaskoczyłeś mnie w jakimś stopniu swoją odpowiedzią. Przypuszczałem, że większy rozmiar doniczek, ma na celu rozrost bryły korzeniowej, którą będziesz później formował na swój sposób.
Jerzy, nadal podpatruję Twoje poczynania w szczepienia Adenium możliwe, że "odważę" się również, ale później coś na tym "odcinku podziałać. Uzależniam to od kwitnienia moich roślin, tz. żeby nie szczepić zrazami, kwitnącymi takimi samymi kwiatami.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Afrodyzjak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2016, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam, od niedawna zauważyłem na ziemi kokosowej takie białe plamy z bliska wygląda to jak kłębek nitki. Czy kiedykolwiek z Was miał coś podobnego ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ja nie miałem, ponieważ podłoże do wysiewu nasion prażyłem w piekarniku w temperaturze 200 st C, dodatkowo stosowałem chemiczne odkażanie podłoża i nasiona zaprawiałem środkami grzybobójczymi - przeważnie zaprawą nasienną.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
finflon
50p
50p
Posty: 77
Od: 18 paź 2014, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Adenium arabicum tak mi powoli rośnie ( zeolit po to aby stał prosto )
Obrazek
Pisz w języku polskim poprawnie nawet jeśli masz dysleksję.

Pozdrawiam was serdecznie.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Zeolit to mu akurat nie zaszkodzi nawet, jak będzie 'zamieszany' w podłoże.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Afrodyzjak
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 gru 2016, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ładnie rośnie :) Chyba popełniłem ten błąd, że nic z tym podłożem nie zrobiłem. Najwyżej jak będę przesadzał to zrobię to samo co Ty :)
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Moje też jakby lepiej
Obrazek
Kinia34
finflon
50p
50p
Posty: 77
Od: 18 paź 2014, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Afrodyzjak

To podłoże w arabicum jest 100% organiczne.
Ziemia jest jej tu dość sporo włókna kokosowego, które dodatkowo nożyczkami ciąłem aby lepiej się wymieszało (to są długie włókna), perlit i wermikulit.
No i trochę piachu z akwarium, bo trochę mi zostało.
Zeolit na wierzch co dałem, bo się sam przekrzywia a chcę aby stał na baczność. Wiem, że można też zeolit wymieszać z podłożem, ale poczekam aż będą większe i przy przesadzaniu dodam.

Podlewam je raz na tydzień i to nowe podłoże dość szybko schnie i jest bardzo przepuszczalne, a nadmiar wody z osłonki wylewam do innej roślinki.
Pisz w języku polskim poprawnie nawet jeśli masz dysleksję.

Pozdrawiam was serdecznie.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

finflon pisze:Afrodyzjak/ ... / ZiemiaJest jej tu dość sporo włókno kokosowe które dodatkowo nożyczkami ciąłem aby lepiej się wymieszało ( to są długie włókna ) perlit i wermikulit / ... /
- do podłoża w którym uprawiane są rośliny jest dodawane włókno kokosowe z takiej sprasowanej kostki - wygląda tak, jak "trociny" o różnej, drobnej granulacji. Po zakupieniu włókna w formie kostki, oddzielamy potrzebną część, zalewamy gorącą wodą. Włókno pobierając wodę pęcznieje, po odciśnięciu nadmiaru wody mamy gotowy produkt - dodatek do podłoża. Czy włókno kokosowe otrzymane z pocięcia "długiego" nadaje się do podłoża nie wiem, nikt raczej na Forum o tym nie pisał. Włókno kokosowe o którym ja piszę, jest otrzymywane ze skorup orzecha kokosowego i wygląda jak już pisałem, jak trociny - "trzyma" w swoich strukturach - cząsteczkach wodę.

Dzisiejszy mój wpis, jest ukłonem dla Jerzego, że był uprzejmy podzielić się swoim doświadczeniem i podał skład mineralnego podłoża dla Adenium. Podłoże mineralne dla moich Adenium nie jest w 100% identyczne, ale wzorowane ja składzie - podpowiedzi Jerzego. Przesadzając rośliny nie wiedziałem, jaka będzie reakcja moich roślin na taką zmianę szczególnie, że rosły w skrajnie różnym - odmiennym podłożu. Po zachowaniu roślin w czasie jaki upłynął od ich przesadzenia w nowe podłoże, mogę jedynie krótko napisać, to podłoże bardzo im odpowiada. Na fotkach są rośliny najwcześniej i jedna z ostatnich, którą przesadziłem w takie podłoże. Dla zobrazowania jakiej wielkości są liście roślin, wstawiłem fotki roślin zrobione z "góry":

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jerzy - bardzo dziękuję za podpowiedź odnośnie składu podłoża ;:180 ;:180 ;:180 .
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
finflon
50p
50p
Posty: 77
Od: 18 paź 2014, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Za to ja nie stosuje sprasowanego włókna kokosowego " trociny".
Tylko włokno w formie "nitek".
Pisz w języku polskim poprawnie nawet jeśli masz dysleksję.

Pozdrawiam was serdecznie.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”