Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 37  
Autor Wiadomość
onectica
 Tytuł: Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby
PostNapisane: 19 lut 2017, o 15:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
A ja jestem przed przesadzaniem i myślę o chipsach+żwirek+zeolit+trochę 'ziemi'. Zastanawiam się ile tej ostatniej - 50% objętości dobrze będzie?
Mam jeszcze w domu wermikulit i agroperlit, ale chyba sobie podaruję. Chipsy powinny przytrzymać troche wilgoć?

A w ogóle to mam za mało materiału - tylko kilkanaście roślinek. Dzisiaj zasiewam następne 8-)

Blues w kaktusach - część 1, część 2, cz.3-aktualna Różne zielone - Zielona bonanza

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Akwelan_2009
PostNapisane: 19 lut 2017, o 16:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
onectica napisał(a):
Zastanawiam się ile tej ostatniej - 50% objętości dobrze będzie?
- na tym etapie myślę, że decyzję musisz sama osobiście podjąć, ale osobiście dla mnie trochę za dużo.
onectica napisał(a):
Mam jeszcze w domu wermikulit i agroperlit, ale chyba sobie podaruję.
- polecam dodać te dodatki, rozluźnią podłoże, a wermikulit rozkładając się będzie "dokarmiał" Twoich podopiecznych.
onectica napisał(a):
A w ogóle to mam za mało materiału - tylko kilkanaście roślinek. Dzisiaj zasiewam następne 8-)
- czytam, że "idzie" ku lepszemu.
onectica napisał(a):
Chipsy powinny przytrzymać troche wilgoć?
- tak, przytrzymają, jedynie żeby nie za długo :wink: . Latem chipsy kokosowe również szybko oddają wilgoć do podłoża i dla roślin. Nawet sam byłem zaskoczony, że w słoneczne dni bardzo, bardzo szybko.

onectica
PostNapisane: 19 lut 2017, o 16:15 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
No właśnie nie mam doświadczenia z chipsami, zupełnie nie wiem, jak one się zachowują. Do kaktusów dodaję 'ziemi' w ilości 20-30% objętości, do sukulentów niewiele więcej, ale tam mieszam głównie ze żwirem, piaskiem i agroperlitem. Tak sobie wydedukowałam, że adenium powinno mieć więcej, niż kaktus :wink: No tylko te chipsy.
A może w ogóle ziemi nie dawać?

Blues w kaktusach - część 1, część 2, cz.3-aktualna Różne zielone - Zielona bonanza

norbert76
PostNapisane: 19 lut 2017, o 16:38 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Jerzyk kiedyś podawał skład mieszanki czysto mineralny, całkowicie bez ziemi. Wtedy należy wziąć pod uwagę, że trzeba częściej dokarmiać nawozami.

onectica
PostNapisane: 19 lut 2017, o 16:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Tak, ale Jerzyk nie używał do mieszanki chipsów.
Coś czuję, że jeszcze dzisiaj nie przesadzę - zanim przewertuję i przeanalizuję wszystkie tutejsze wątki... A jak znam życie i tak wyjdzie co innego ;:173

--- 19 lut 2017, o 19:11---

Nie posiałam, ale przesadziłam.
Chipsów nie użyłam z dwóch powodów: po pierwsze primo: uznałam, że roślinki/korzonki są jednak zbyt małe na takie coś, a po drugie, w co trudno uwierzyć - nie mam pojęcia gdzie ja upchnęłam te paczkę chipsów, którą kupiłam! :shock:
Podłoże więc jak zwykle: co było pod ręką- wermikulit, agroperlit, zeolit, keramzyt, żwireczek i ziemia.
Obrazek Obrazek

Korzenia palowego u żadnego nigdy nie przycinałam. Kilka roślin było obciętych dość wysoko z powodu jakiegoś choróbska, które niszczyło im podstawy kaudeksów, i ukorzenionych na nowo.
Mają pod spodem płaskie placki, a korzenie obrosły po okręgu. Jedna z nich:
Obrazek Obrazek

A tu dwa przykładowe z korzeniami bez ingerencji:
Obrazek Obrazek

Najstarsze moje adenia mają skończone 4 lata. Tak to mniej więcej wygląda:
Ten z trójką coś marny, ale jeszcze dycha, więc może coś z niego będzie. A ten ostatni uparł się leżeć na boczku, więc go nie prostowałam.

Obrazek Obrazek

Obrazek

Akwelan_2009
PostNapisane: 19 lut 2017, o 23:06 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja też mam dwa takie "leżące", również nie "prostowałem" ich na siłę, wręcz przeciwnie "wygodnie ułożyłem" na podłożu i dla ich tymczasowej "wygody", do czasu przerośnięcia podłoża przez korzenie, dałem im styropianowe "podnóżki". Z tego "leżącego" będziesz mogła uformować, jak podrośnie bardzo ciekawą w kształcie roślinę.

kinia34
PostNapisane: 21 lut 2017, o 20:30 
100p
100p

---
Mam ochotę ściąć czubek w celu pobudzenia wzrostu nie wiem jednak czy to dobry pomysł i roślinki nie zabije i czy już można ja przyciąć
Obrazek

norbert76
PostNapisane: 21 lut 2017, o 20:37 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Za wcześnie. Takie zabiegi robi się na wiosnę, choć uważam że Twoje Adenium jest jeszcze za młode na cięcie. Przede wszystkim jednak musisz uzbroić się w cierpliwość i dać roślinie spokojnie rosnąć. Adenium w naszym klimacie w okresie jesienno-zimowym przechodzi okres spoczynku i większość tak wygląda, chyba że będziesz doświetlać jak to robią Mieczysław i Jerzyk. To słońce i dużą dawka światła przede wszystkim pobudza rośliny do wzrostu i tyle.

finflon
PostNapisane: 21 lut 2017, o 21:02 
50p
50p

---
Ścinać tak małą roślinke raczej nie poczekaj uzbruj się , w cierpliwość i obserwuj jak rośnie jak już wyżej kolega powiedział za wcześnie to raz a dwa jest to młoda roślina.

A co do obserwacji patrz kiedy zacznie się , produkcja liści itd nie wiem jak inni ale dla mnie taka obserwacja jest najlepsza bo np jedna znacznie szybciej wypuści nowe liście a druga poźniej itd .

Pozdrawiam was serdecznie.

kinia34
PostNapisane: 22 lut 2017, o 15:40 
100p
100p

---
Wyniosłam w zimne i suche dziś i kupiłam nowe nasiona te co mam będzie do eksperymentów

Akwelan_2009
PostNapisane: 22 lut 2017, o 16:55 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
norbert76 napisał(a):
Za wcześnie. Takie zabiegi robi się na wiosnę, choć uważam że Twoje Adenium jest jeszcze za młode na cięcie. Przede wszystkim jednak musisz uzbroić się w cierpliwość i dać roślinie spokojnie rosnąć.
- podpisuję się dwoma rękoma pod tą wypowiedzią.

Z mojego osobistego doświadczenia, kategorycznie odradzam przycinanie tak młodych, jeszcze bardzo słabo wykształconych sadzonek. Piszę to na podstawie mojego doświadczenia z przed siedmiu lat. Przyciąłem sadzonki Adenium zbyt szybko, (nie miał kto podpowiedzieć, zabronić, żeby tego nie robić - zaczynaliśmy przygodę z Adenium) i do dzisiaj, część moich Adenium, szczególnie arabicum, nie rośnie tak, jak "powinno". Takie małe roślinki - sadzonki Adenium są zbyt małe i co się z tym wiąże, mają bardzo mało wykształconych na swojej "wysokości" uśpionych pąków z których po przycięciu, mogłyby wyrosnąć nowe gałązki. Sadzonki przed przycięciem - uszczknięciem stożka wzrostu, powinny mieć wykształcone - dobrze wyrośnięte kilka par liści, a u ich nasady będą znajdować się "uśpione" pąki - zadatek na nowe gałązki. Jeżeli tego warunku nie spełnimy, musimy się liczyć z utratą rośliny lub oglądać jej "anemiczną" egzystencję.

norbert76 napisał(a):
Adenium w naszym klimacie w okresie jesienno-zimowym przechodzi okres spoczynku i większość tak wygląda, chyba że będziesz doświetlać jak to robią Mieczysław i Jerzyk. To słońce i dużą dawka światła przede wszystkim pobudza rośliny do wzrostu i tyle.
- w moim przypadku, doświetlanie tak małych roślinek nie było doświetlaniem w pełnym tego słowa znaczeniu, ponieważ robiłem to zwykłą żarówką - świetlówką. Nasiona wysiewałem pod koniec zimy, chodziło mi żeby roślinki miały "widno" i ciepło. Ze zwykłego pudełka tekturowego zrobiłem "inkubator" wyłożony aluminiową folią spożywczą i w górnej części wmontowałem żarówkę energooszczędną, która dogrzewała i oświetlała moje sadzonki, przez 12 - 14 godzin na dobę. Dzisiaj zrobiłbym to znacznie, znacznie lepiej z większym pożytkiem dla tak małych roślin:

Obrazek

Obrazek

- ale i taka prowizorka zdała w jakimś stopniu egzamin.
Adenium, to rośliny dla cierpliwych, nietolerujące pośpiechu, "pośpiech wymagany jest tylko przy jednej czynności .... przy łapaniu p...ł".

kinia34 napisał(a):
Wyniosłam w zimne i suche dziś i kupiłam nowe nasiona te co mam będzie do eksperymentów
- tak mała roślinka wyniesiona do zimnego, niezbyt długo posłuży do przeprowadzania "eksperymentów", raczej "zrezygnuje" z oczekiwania na te "eksperymenty" - "ona" się po prostu jeszcze do eksperymentów nie nadaje :( .

mirek32
 Tytuł: Adenium początkujący
PostNapisane: 24 lut 2017, o 13:44 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam, poszukuję porad odnośnie roślinki adenium. Posiadam kilka sadzonek o rozmiarach od 20 do 40 cm, nie wiem co dalej z nimi robić proszę o rady. :)
Obrazek

norbert76
PostNapisane: 24 lut 2017, o 14:01 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Zapraszam do lektury chociażby tej ostatniej części wątku. :idea:

mirek32
PostNapisane: 25 lut 2017, o 09:40 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Przeczytałem trochę, ale w dalszym ciągu nie wiem jak to przyciąć, chodzi o to, że badyle już są bardzo długie i nie wiem w którym miejscu je uciąć. :(

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 509 ]  Idź do strony nr...        1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 37  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości