Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

No rzeczywiście variegatka :shock: , też bym nie uwierzyła, że z nasion. Masz już jakieś doświadczenie z adenium? Jak zamierzasz je zimować, tak zwyczajnie, jak zielone?
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ja je strasznie po macoszemu traktuję. Do tej pory zimowane w mieszkaniu, ale w tym roku myślę już o chłodnej klatce schodowej bo już powinny sobie poradzić. Nie wiem czy jeszcze nie zmięknę.... Ten jeszcze stoi na parapecie na zewnątrz.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jak to na zewnątrz :shock: , no to rzeczywiście zimny wychów. Czyli to jest siewka z ub. roku?
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Nieeee ona ma z 4 lata ale pamiętaj, ze u macochy rośnie. Całe lato stała pod chmurką, podlewana wyłącznie deszczem, przeżywają tylko twardziele ;:306
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Z fotki trudno ocenić wielkość, myślałam, że to siewka :) . Nie zmarnuj jej, bo tu chyba jeszcze nikt nie pokazywał takiej ślicznotki, tym bardziej z nasion.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

No to może znajdę jej kącik na parapecie w chałupie, niech ma ;:131
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Zebrałem wszystkie moje wypowiedzi i fotografie na temat tej rośliny sprzed 2013 roku.
Drzewko przed kształtowaniem wyglądało tak jak typowa roślina z siedmioma pędami, sadziłem je w końcu 2010 roku.

Obrazek

Listopad 13, 2013, 19:14:50 ?
Dzisiaj przyciąłem spore obesum, aby sprawdzić czy i ile młodych pędów wytworzy pod lampą led (lampa do wzrostu roślin, diody tylko niebieskie)

Obrazek

Po dwóch miesiącach doświetlania.

Obrazek

Po wyrośnięciu listki zostały przycięte, aby te słabe wzmocniły się i ładnie wyrosły.

Obrazek

Po czterech miesiącach doświetlania, wstępnie pędy rozszerzane styropianem.

Obrazek

Po okresie zimowym i doświetlaniu drzewko zyskało drugie piętro gałęzi, już uformowanych i przygotowanych do następnego cięcia.

Obrazek

Wczoraj zostało przycięte i zabezpieczone środkiem wysuszającym i grzybobójczym.

Obrazek

Drzewko ma obecnie dwa piętra gałązek, drugie piętro jest na poziomie zerowym czyli nie przekracza wysokości pierwszego piętra, gałązki są tak pochylone aby ograniczyć wysokość drzewka i aby korona rozszerzała się w szerokość. Jest teraz najlepszy okres na naturalne rozkrzewienie uciętych pędów i zakończenie jesienią kształtowania drzewka. Przycięcie odbyło się dwu fazowo aby cięcie pięciu pędów wypuściło co najmniej po dwa pędy na każdym cięciu.

Obrazek

Po półtora miesiącach nastąpiło kolejne przycięcie pięciu pędów i dalsze doświetlanie.

Obrazek

W październiku 2015 roku drzewko wystrzeliło w górę.

Obrazek

Wyciągnięty z ziemi, ma ładne korzenie.

Obrazek

Część górnych korzeni usunąłem, cięcia zamazałem nową maścią ogrodniczą.

Obrazek

Między korzenie wstawiłem wstawki ze styropianu aby je rozpierały po posadzeniu będą szersze w doniczce.

Obrazek

Do doniczki wstawiłem drugą, będzie mniejsze zużycie podłoża, i adenium będzie miało bardziej sucho.

Obrazek

Korzenie rośliny będą spięte i trzymane przez spięte dwa patyczki, aby roślina się nie przewróciła. Przepraszam za ziemię za paznokciem.

Obrazek

Dzisiejszy efekt końcowy po posadzeniu w podłożu mineralnym.

Obrazek

Po paru miesiącach podrosło nieco.

Obrazek

Na początku 2016 roku drzewko zostało kolejny raz przycięte, początkowo było wiosną doświetlane.

Obrazek

Te zdjęcia zrobiłem pod koniec października tego roku, jego kałdeks ma kształt spłaszczony, długi od brzegu doniczki do drugiego brzegu doniczki, ledwo w nim się mieści.

Obrazek

Kształty jego gałązek.

Obrazek

Druga strona jest dużo węższa, ale za to gałęzie dobrze rozbudowane.

Obrazek

Razem cztery przycięcia gałązek w ciągu czterech latach.

Obrazek

Kształt gałązek ma formę bonsai, lekko spłaszczonych, takie jak pokazują na Konkursie świątyni Si Pho. Prowincja Ayutthaya 2560 ich rok - Indonezja.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Większość roślin doświetlam bo mają jeszcze parę pączków kwiatowych, za miesiąc ledy wygaszę i zlikwiduję doświetlanie aby drzewka weszły w fazę wypoczynku. Jedna z kwitnącej rośliny obesum.

Obrazek

Kaudeks dolny mocno się rozrasta, jest podwójny.

Obrazek

Drzewko ma kształt choinki i zostało wczesną wiosną gałązki przycięte, zaczęły pędy wytwarzać podwójne gałązki, widać na czubkach.

Obrazek

Drugie ciekawe obesum czubek główny przyciąłem, który przeszczepiłem drugiemu. Roślina ma wyjątkową ilość nowych pędów, ponad sto jedna z nich dwa tygodnie temu utworzyła pączki kwiatowe, poczekamy na kwiat.

Obrazek

Zagęszczenie jego jest niewiarygodne ?????

Obrazek

Trzecie drzewko to Arabicum BD : Black Dragon prowadziłem go dość nietypowo zgięte mocno w dół, ma 10 ramion.

Obrazek

Z których każdy ma po dwa, trzy a nawet cztery ramiona.

Obrazek

Jak jeszcze troszkę podrosną to po wiosennym przycięciu może zechcą zakwitnąć.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
henbane
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 lis 2017, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

adenium obesum

Post »

Kochani pomocy! Co to może być?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium - problemy

Post »

Zdecydowanie problem leży po nieodpowiednim zbyt zbitym podłożu oraz przelewaniu. Jeśli kaudeks (łodyga) jest miękki, zaczęła po prostu gnić.
Poczytaj ten wątek do którego przeniosłem Twój post, to znajdziesz informacje o prawidłowej uprawie tej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Nieubłaganie nadchodzi kres sezonu wegetacyjnego w naszej strefie klimatycznej. Część roślin już zaakceptowała zmiany pogodowe i przygotowuje się na "przymusowy spoczynek" przez najbliższe miesiące, część nawet jeszcze o takich przygotowaniach nie myśli.

- żeby nie "rozciągać" wypowiedzi, będę wstawiał po kilka fotek jednocześnie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- rośliny na pierwszych trzech fotkach rosną w typowym organicznym podłożu, pozostałe dwie w podłożu organicznym, którego skład wzorowałem na składzie podłoża, jakie stosuje Forumowicz "Jerzyk". Moje Adenium, mimo pewnych modyfikacji składu podłoża, dobrze zaakceptowało taki jego skład.
Skład podłoża organicznego, wzorowałem na składzie podłoża jaki stosują hodowcy w Tajlandii, oczywiście składniki takie, jakie są dostępne w naszym kraju.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam. Długo tu nie zaglądałam. Muszę przyznać, że namawiano mnie bym swoją różę skróciła o połowę by się rozkrzewiła. Nie miałam odwagi, bałam się, że nie zakwitnie. Miała wtedy ok 60cm. Teraz ma już 83cm i skończyła 3 lata we wrześniu od wykiełkowania. Zakwitnąć próbowała już 4 razy ale tylko raz kwiat się rozkwitł i jest zasuszony na pamiątkę w książce. Pozostałe pąki uschły z braku słońca. Tak mi się wydaje. Drugie adenium nie urosło zbyt wiele ale za to rozkrzewiłam je. Też ma trzy latka i ma dopiero 20cm i jeszcze nie zakwitło, choć jest tak samo traktowane jak pierwsze.
Obrazek

Obrazek
Marzena
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Wydaje mi się, że Adenium na fotkach niżej, są najładniejszymi roślinami w moim małym zbiorku, zarówno pod względem "budowy" kaudexu, koron i ich wielkości (chociaż ktoś z Forumowiczów oglądających fotki, może mieć inne zdanie, chętnie przeczytam uzasadnienie):

- Adenium na fotce niżej, od samego początku bardzo intensywnie rosło w kaudex i w ilość gałązek. Jest to roślina o największym (najwyższym i najgrubszym) kaudexie. Adenium na trzech pierwszych fotkach, rosną w doniczkach: misach o średnicy 20 cm rośnie w misie o średnicy 20 cm, czwarte i piąte w doniczce - misie o średnicy 18 cm. Na fotce drugiej i czwartej, Adenium mają styropianowe "stołeczki", jeszcze nie zdecydowałem się na ich wyjęcie chcę, żeby korzenie w znacznym stopniu przerosły podłoże i już na stałe ustabilizowały roślinę w "zaplanowanej" pozycji:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”