Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jeżeli masz doświadczenie z uprawą roślin w hydroponice to możesz próbować natomiast, jeżeli jest to twoje pierwsze "spotkanie" z tą metodą uprawy, szczególnie Adenium, to na Twoi miejscu nie ryzykowałbym. Adenium , jak jego polska nazwa wskazuje - róża pustyni, nie jest rośliną rosnącą w podłożu stale lub przez dłuższy czas wilgotnym. Hydroponika, jest metodą wymagającą "dyscypliny" , szczególnie w odniesieniu do Adenium, można uzyskać w dość względnie krótkim czasie roślinę o ładnym przyroście masy kaudexu i bryły korzeniowej, tak jak to zrobił Jerzy, ale można jeszcze w szybszym czasie stracić bezpowrotnie roślinę.

- po tegorocznym przycięciu Adenium zaczynają w miarę dobrze zagęszczać swoje "czuprynki":

- Adenium obesum wysiewu nasion w 2010 roku:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- Adenium obesum z wysiewu nasion w 2012 roku:

Obrazek

Obrazek

- i pogrubiają swoje kaudexy i wyeksponowaną nad podłoże część korzeni.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

W dziale adenium uprawa z nasion pokazywałem jak ukorzenić młode adenium, tutaj pokażę jak ukorzenić stare adenium z
brzydkimi korzeniami, które usuwa a to już powstały efekt.
Jeszcze druga metoda przy użyciu witaminy B kompleks, możliwe jest użycie również cebuli. Wybrałem z Indonezji.

Moje kwitnące kwiatki.

Obrazek

Wieczór.

Obrazek

Moje długie obesum.

Obrazek

Z ładnym wzorkiem kielicha.

Obrazek

Co można zrobić z rośliną o długim pędzie takimi jak ta moja , przedstawię różne sytuacje .......

Możemy zaszczepić małe szczepkikolorów około sześciu sztuk.

Możemy wykonać ładny wzorek cięcia, trzeba przygotować kawałek styropianu w kwadracie, roślina wytrzyma takie cięcie. .

Możemy zrobić "Grafting Adenium "O style" połączenie dwóch długich pędów - pomysły twórcze.

Ciekawie ukształtowane długie adenium, oprócz doniczki potrzebne jest dosyć gruby drut, plastikowy ściskacz i wycięte plastikowe kółko
BY BENDING METHOD - Metoda łukowania.

Wszyskie te metody Samsoe Adhi są bardzo interesujące. Jak połączyć trzy rośliny z czwartą, cara sambung akar adenium
Do czego to się przydaje, do tworzenia naprzykład ładnych zwierzaków

Jeszcze jedna metoda "Gałązki adenium w kombinacie"
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy - jestem pod wrażeniem obfitego kwitnienia Twoich Adenium. Wszystkie kwitnące Adenium są roślinami z Twojego wysiewu nasion w 2010 r (chyba w tym roku wysiewaliśmy wspólnie po raz pierwszy nasiona Adenium) i z późniejszych wysiewów ? Twoje rośliny mają wyjątkowo dobre warunki egzystencji w okresie wiosny, lata do późnej jesieni - pozostaje roślinom tylko prawidłowo odżywiać się, rosnąć, kwitnąć i cieszyć Opiekuna swoim wyglądem, a nam dzięki Twojej uprzejmości, oglądać pięknie kwitnące rośliny, za co bardzo dziękuję ;:180 . Mimo, że są to rośliny ze strefy klimatu tropikalno-pustynnego, jest również możliwość uprawiania ich w naszej strefie klimatycznej z bardzo dobrymi wynikami.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Akwelan_2009

Mieczysław Ty w 2010 roku sadziłeś pierwsze obesum a ja podglądając Ciebie, czytając Twoje opisy zacząłem rok później i pomału również sam zdobywałem wiedzę, dużo czytałem w necie.
Dwa lata temu posadziłem razem te cztery rośliny w jednej większej donicy. Temu z lewej chyba nie jest za wygodnie siedzieć okrakiem na tym starym pniu, ale musi tam wytrzymać, ma tylko dopiero roczek.

Obrazek

Teraz skończył już dwa lata i pokazał wreszcie swój nowy kwiat, miał być pojedynczy i tak wyszło.

Obrazek

Przyznam, że podobają mi się nie tylko pełne kwiaty, ale też pojedyncze bo takie też zamawiałem. Ten jest chyba niebrzydki.

Obrazek

Kwiat w powiększeniu.

Obrazek

To juz moje obesum z zaszczepionymi 12 zrazami, trzynasty ma być razem z dwoma.
Widoczne są trzy różne kwiatuszki, czwarty fioletowy już przekwitł, może na wiosnę razem zakwitną wszystkie.
Widoczny na dole z prawej strony to oryginalny okrągłe kwiatuszki adenium, dwa górne, czerwony z ostrymi kwiatami, biały pełny.

Obrazek

Biały kwiat wyjątkowo duży, szerokość na dziesięć i pół cm.

Obrazek

To jest moja dama pierwsza, zdjęcie zrobione rok temu.

Obrazek

Zdjęcie zrobione wczoraj.

Obrazek

Tu już z innej strony.

Obrazek

Tu jeszcze z drugiej, posadzona w dużej donice ceramicznej, szklanka zwykła obok.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy - jestem pod wrażeniem Twoich kompozycji z Adenium. Bardzo oryginalne są kompozycje roślin z korzeniami drzew ;:138 .
Jerzyk pisze:Przyznam, że podobają mi się nie tylko pełne kwiaty, ale też pojedyncze bo takie też zamawiałem. Ten jest chyba niebrzydki.
- nie tylko Tobie podobają się takie kwiaty, są po prostu piękne. Ten kwiat wygląda jakby go "artystka - przyroda", od niechcenia popryskała "farbą" w symetryczne wzory.
Dość długo oczekiwałem na już kolejne kwiaty na tym moim Adenium i moja cierpliwość i wyczekiwanie zostało nagrodzone. Niezbyt często pokazuję kwiaty na moich Adenium, dzisiaj pozwolę sobie pokazać kilka fotek, jak rozwijał się pąk kwiatowy, na jednej z moich roślin, wyrosłej z nasionka wysianego 30.03.2010 r:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- widok dzisiaj w godzinach rannych:

Obrazek

Obrazek

- po m/w czterech godzinach, zobaczyłem coś takiego:

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
troubled
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 wrz 2017, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dzień dobry,
Czy jest ktoś w stanie zaznaczyć mi miejsce cięcia i informacje kiedy je wykonać? To najwyższe/środkowe adenium chyba już tego wymaga.

Jeśli to ważne to na razie zależy mi na zwiększeniu obwodu caudexu.

Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Twoje Adenium rosną w samym keramzycie czy to tylko wierzchnia posypka wokół roślin ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
troubled
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 wrz 2017, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Tylko z wierzchu wysypałem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

A pod spodem pewnie zwykła ziemia?
Co do przycinania to najkorzystniejszy okres to wiosna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
troubled
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 wrz 2017, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Do sukulentów i kaktusów.
OK. A w których miejscach ciąć? Szczególnie to środkowe. I do wiosny to już może to być dużo wyższe - nie wygląda to dobrze.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Sukulentów, a szczególnie adenium nie sadzi się bezpośrednio do ziemi, nawet tej dedykowanej do sukulentów. Najlepsze podłoże to takie zawierające jak najmniej ziemi, a większą część stanowi żwirek oraz inne dodatki: wermikulit, lawa, seramis,...

Podobnie rzecz się ma z cięciem - o tej porze roku nie powinno przeprowadzać się tego zabiegu. Do wiosny bardziej nie urośnie, gdyż w okresie jesienno - zimowym adenium przechodzi okres spoczynku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
troubled
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 wrz 2017, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Przesadzić w tym miesiącu czy na wiosnę? Gdy je dostałem były faktycznie w samych "dodatkach", ale wydaje mi się że bardzo ładnie/szybko rosną.
OK, cięcie na wiosnę. Ale skoro wiele nie urośnie teraz to czy możesz wskazać miejsce cięcia? Szczególnie tego środkowego.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18664
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Właśnie posadzenie do samej ziemi oraz okres letni mogło spowodować to, że te adenium tak wybujały. W każdym razie problemy z tym związane mogą wyjść w okresie jesienno-zimowym, więc najlepiej teraz je przesadzić.
Do tego Adenium powinny mieć słoneczny, południowy parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”