Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

finflon pisze: Co do ilości słońca to cóż jest dzisiaj taka pogoda jaka jest posadzone są na wschodnim parapecie i przy słonecznej pogodzie mają dużo słońca

Na wschodniej wystawie jest za mało słońca dla Adenium.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Słuchajcie ,mam chyba mączlika na swoich Adenium jakiś dobry środek fajnej firmy zapodacie ? Najpierw pójdę do ogrodniczego a jak nie dadzą nic dobrego to przez Internet zamówić chcę.
Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

phantom

To nie jest żaden przędziorek jak pisał Akwelan, niektóre z adenium wypuszczają takie poskręcane listki gdy cierpią na niedobory wody. Wystarczy częściej podlewać i problem zniknie.
Marko8851
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 sie 2017, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Hej jestem tu nowy dawno temu miałem konto do którego nawet Nicku nie pamiętam niestety :(
Ale czytając cały dział o Adenium o podłożu i uprawie , cięciu i innych rzeczach zastanawiam się czy moja uprawa jest ok.?
Trzymam swe Adenium w ziemi uniwersalnej, na spodzie posypałem ziemi dla storczyków i na powierzchni mam korę. Dwa Adenia rosną, na zimę nawet liści nie gubią a niby powinny. Kilka dni temu postanowiłem wysiać nasiona różnych gatunków i z 36 wykiełkowało 34 jestem mega zadowolony z tego powodu , na dzień dzisiejszy mają od 1 cm do niecałych 2 cm po parze liści wystawiam je na słonko wietrze i widzę ze jest ok .


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Kwestie siania i pierwszych miesiącach siewek poruszamy w drugim wątku:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=52644
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Marko8851
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 sie 2017, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Panie Norbercie nic się nie stało , bardziej mi chodziło o wiedze jaka jest przekazana w watkach przeczytałem całe tutaj posty poświęcone Adenium a w tym co napisałem bardziej mi chodziło w czym ja je trzymam . Ale udało mi się wstawić foto tak wiec jestem tym bardziej zadowolony ze mogłem się podzielić z innymi :)
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Zanim napiszę, co się przytrafiło moim Adenium pod koniec ubiegłego lata -, pokażę kilka z tych, które ocalały - z siewu 2014

Obrazek


Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek

Te, które nie przeżyły, zamieniły się w galaretę. Coś takiego opisywała kiedyś Aleksandra bgd w swoim wątku, może tu zajrzy i będzie miała jakieś uwagi.
Najpierw zauważyłam , że na takiej "siedzącej dupce" porteczki jakby odstają, jak pomacałam, to okazało się, że w środku jest galareta.

Obrazek

Górna część rośliny była ok., liście zielone, dolna też w porządku, więc nie poszło to od korzeni." Galareta" była koloru jasnego. W ten sposób straciłam kilka roślin i cały czas zastanawiałam się, co to takiego. Kombinowałam, szperałam i doszłam do wniosku, że przyczyną był nadmiar potasu, nie ogólne przenawożenie, ale nadmiar potasu właśnie. Potas odpowiada, za gospodarkę wodną w roślinie, a to właśnie z tym coś było nie w porządku. Wyczytałam, że u roślin w rolnictwie przenawożonych potasem brzegi liści mają żółtawy kolor (w moich roślinach tak było, nie były to suche brzegi, tylko brązowawy odcień), a płody źle się przechowują i gniją (w roślinach, których nie wyrzuciłam od razu biała galareta robiła się brązowa i cuchnąca, jak zgniły ziemniak na przykład). Rośliny podlałam kilka razy nawozem do pomidorów -N 9, P9, K27. I z pewnością nie było to ogólne przenawożenie, pasuje mi jak ulał ten nadmiar potasu.
Może Aleksandra tu zajrzy i potwierdzi, (albo zaprzeczy,) że u niej było podobnie. Może komuś to też się przytrafiło? W każdym bądź razie przestrzegam przed stosowaniem nawozów wysokopotasowych.
Awatar użytkownika
xartix
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 22 wrz 2016, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Przypomniał mi się ten film z sekcji galaretowatego adenium: https://youtu.be/j7hKsyaERqA?t=24
BlackWhite
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 sie 2017, o 15:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam wszystkich, proszę o radę. Jestem takim małym maluchem w hodowli adenium jak moje roślinki. Otóż chciałam zakupić jakaś roślinkę aby poprowadzić jako bonsai. Gdzieś przeczytałam o adenium no i zakochałam się w tej roślinie . Uważnie przeczytałam co to za roślina wymagania itd. Postanowiłam że posadzę od nasionka, ale czas początek lipca to troszkę późna pora, na okres spoczynku była by zbyt malutka przy zbyt niekorzystnych warunkach ( stare budownictwo i ogrzewanie piecowe zbyt duże wahania temperatur ). Postanowiłam więc kupić sadzonki ok 5 cm, ale otrzymałam 3 cm oraz instrukcję aby przesadzić jak się zaaklimatyzuje. Moje pytanie czy powinnam i czy rozmiar doniczki 9 cm będzie dobra obecnie rosną w 5 cm, oraz czy dla nich najlepsza będzie mieszanka o składzie jakie podaje Jerzy choć wydaje mi się że to mieszanka prawie do hydroponiki no i ilość 9 l na trzy maluchy troszkę za duża. Ewentualnie jak długo można przechowywać ? A oto te sadzonki:

Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Trwało to dość długo, ale czekać było warto. Wygląd kwiatu, nie jest to jeszcze szczerze pisząc, "szczyt moich marzeń", ale wszystko w wyglądzie kwiatów "idzie w dobrym kierunku, ktoś lub coś na tym czuwa, tak postępował rozwój oczekiwanego kwiatuszka:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kwiat dzisiaj:

Obrazek

----9 sie 2017, o 09:19---

- kwitnące Adenium obesum Vsana, już w pełni zozwinęło pierwszy kwiat. W kolejce czekają następne:

Obrazek

Obrazek

- cieszy fakt, że kwiat posiada minimalne "niedoróbki" w kształcie płatków. Kolejne powinny być już bez "niedoróbek".

--- 9 sie 2017, o 14:51---

- gorąca słoneczna pogoda, dopinguje rośliny do rozkwitania w ekspresowym tempie pąków kwiatowych:

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

BlackWhite pisze:Moje pytanie czy powinnam i czy rozmiar doniczki 9 cm będzie dobra obecnie rosną w 5 cm, oraz czy dla nich najlepsza będzie mieszanka o składzie jakie podaje Jerzy choć wydaje mi się że to mieszanka prawie do hydroponiki no i ilość 9 l na trzy maluchy troszkę za duża. Ewentualnie jak długo można przechowywać ?
Nie mam aż takiego doświadczenia jak inni, ale tyle wiem, że lepiej zostaw adenium w 5 cm doniczce bo łatwiej kontrolować wilgotność podłoża. Za rok możesz przesadzić do 2 cm większej. Jeśli chodzi o ziemię to podejrzewam gdzie je kupiłaś i podejrzewam, że ziemia nie jest wystarczająco przepuszczalna. Możesz zastosować część rzeczy które wymienił Jerzyk, możesz dodać odrobinkę ziemi do kaktusów lub ją pominąć. Ja swoje mam w mieszance: Lava czerwona drobna, Zeolit, Akadama twarda drobna, Żwir rzeczny i odrobina ziemi do kaktusów. Jeśli chodzi o wysiew, to ja obecnie wysiałam 1 sierpnia i już ładnie wzeszły. Jeśli faktycznie przez zimę masz skoki temperatury to lepiej wysiać na wiosnę. Ja rok temu też późno wysiałam i przetrwały zimę, dlatego teraz też się zdecydowałam z pewnych powodów jeszcze raz (szybko) wysiać. Jednak roślinki z późnego wysiewu wcześniej przechodzą w zimowanie chyba że dasz rade utrzymać stałą temperaturę i będziesz doświetlać.
BlackWhite
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 sie 2017, o 15:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Bardzo dziękuję za podpowiedź. Fakt to podłoże mnie martwi najbardziej, ok 2 tygodni przy temperaturze 29 stopni Celsjusza muszę czekać by stwierdzić że jest na tyle sucho by podlać (mam wrażenie że obecna ziemia to suszony zmielony torf z dodatkiem drobnego perlitu ). Fakt, że jak na krótki czas ok półtora miesiąca z roślinki 3 cm tak urosły warunki chyba doskonałe, ale mogę się mylić bo nie wiem czy coś przez obecne podłoże złego nie zacznie się dziać z korzonkami. Postaram jednak bardziej prześledzić wątki z mieszankami ziemi i przesadzić jeszcze przed zimowaniem na tyle by swoje odchorowały i spokojnie się przygotowały do odpoczynku. Wczoraj zauważyłam że jedno adenium akurat obesum ( mam 3 gatunki) puszcza maleńkie listki z jednego uśpionego oczka, ciekawe czy to zwiastun rozkrzewienia? ;:131
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”