Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy, Twoje Adenium maja super warunki do wzrostu, co widać po ich wyglądzie i kwiatach. Piszesz po powtórzeniu szczepień na "szlachetnych" zrazach wcześniej zaszczepionych na "podkładkach". Jaki sobie zakładasz - stawiasz do osiągnięcia cel, stosując taki sposób uszlachetniania roślin ? Domyślam się, że "podkładka" jest również rośliną kwitnącą ładnymi kwiatami.
Część Twoich szczepień dokonałeś zrazami o średnicy większej niż średnica podkładki (gałązki), czy w jakiś sposób zabezpieczałeś miejsce różnic średnic przed wysychaniem ?
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
edytabv
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 30 maja 2010, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

kinia34"

Jak często ją podlewasz?
"Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów"
Lucy Maud Montgomery
PostwarDream
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 maja 2012, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Hej! Swoją przygodę z Adenium zaczęłam jakieś 7 lat temu (byłam wtedy w licuem), kupiłam sobie nasionka i wysiałam. Roślinka wzrosła i sobie rosła. W międzyczasie musiałam wyjechać na studia, gdzie nie miałam warunków na Adenium, mieszkanie było zimne :( Teraz po studiach przeprowadziłam się w końcu do ciepłego i zabrałam ją ze sobą. Niestety przez te lata ani razu nie byłą ona podcinana, jak sobie rosła tak rosła. Jest teraz takim dość długim "kikutem" z 4 liśćmi na czubku. Zastanawiam się co powinnam zrobić - czy podciąć a jeśli tak to w którym miejscu? Czy ta roślinka na pewno się odrodzi jak obetnę jej łodygę z liśćmi? Trochę się martwię i nie chcę jej zepsuć jeszcze bardziej :( Czy jest może gdzieś jakiś skompresowany poradnik, w którym mogłabym poczytać o podstawach pielęgnacji róży pustyni? A może Wy bylibyście w stanie mi coś doradzić? Załączam zdjęcie poglądowe :)
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Nie ma skompresowanego poradnika, wystarczy tylko poczytać przynajmniej dwie ostatnie części tego wątku. Wiele razy były poruszane kwestie zarówno przycinania, podłoża itd. To jest kopalnia wiedzy w kwestii uprawy Adenium, zapraszam do lektury.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
PostwarDream
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 maja 2012, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ok, dziękuję za odpowiedź. Ostatnie 2 części wątku to obecnie około 100 stron, 1500 postów (sprawdziłam na szybko :) :) ) sądziłam, że jest może jakiś zbiorczy post dla laików, tak jak w niektórych miejscach. To będę sobie podczytywać, może coś znajdę. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
edytabv
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 30 maja 2010, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

PostwarDream

wydaje mi się, że należało by wymienić ziemię i przy okazji podnieść kaudeks do góry.
Spokojnie możesz ściąć. Roślina ma sporo uśpionych oczek więc powinna ładnie odbić. Teraz jest ciepło i słonecznie więc nie powinno być problemu.
Ja również swoje róże bałam się ciąć i to był błąd. W tym roku się odważyłam i pięknie zaczęła się rozkrzewiać.

Lektura wcześniejszych części i stron tego wątku na pewno dużo Ci pomoże i rozjaśni.

powodzenia :)
"Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów"
Lucy Maud Montgomery
PostwarDream
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 maja 2012, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

edytabv dziękuję! W takim razie już się nie boję ciąć. :) Oczywiście czytam wątek, choć wyrywkowo i ciężko jest mi trafić na podobne problemy do moich (są dość elementarne a to o czym piszecie to już raczej zaawansowane poziomy. Jeśli to nie problem czy mogłabyś mi jeszcze doradzić w którym miejscu najlepiej przyciąć roślinkę? Myślałam o tym, żeby przyciąć ją w połowie, ale nie wiem czy to nie będzie zbytnie szaleństwo? Dla poglądu wrzucam jeszcze jedno zdjęcie, bo na poprzednim nie było widać jednej odnóżki. Dzięki jeszcze raz za wskazówki. Pozdrowienia :))
Obrazek
Awatar użytkownika
edytabv
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 30 maja 2010, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

W sumie najlepiej byłoby ją ściąć gdzieś na poziomie końca odnóżki. Wtedy nowe odnóżki stworzyły by finalnie gęstną koronę. Natomiast wydaje mi się, że tam jest za mało uśpionych oczek.
Ja bym policzyła 6-10 uśpionych oczek licząc od tej dolnej odnóżki i w tym miejscu być ścięła.
I koniecznie wymień ziemię na nową, przepuszczalną. Ja trzymam swoje w ziemia do kaktusów 1/3, włókno kokosowe 1/3 i bims 1/3.
Mieszanki są różne i na forum jest dużo różnych kombinacji więc będziesz miała z czego wybierać :)
"Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów"
Lucy Maud Montgomery
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Po prawej stronie u góry masz okienko: "Przeszukiwarka poniższego wątku", wystarczy wpisać żądaną frazę, np. "podłoże" i wyszuka wtedy posty, w których była poruszona kwestia podłoża. Podobnie można wpisać cięcie, przycinanie, itd. :idea:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
PostwarDream
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 maja 2012, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dziękuję za podpowiedzi! :) Przeszukałam wątek i znalazłam dużo ciekawych mieszanek podłoża, będę kombinować. :)
Awatar użytkownika
Marcinnno
100p
100p
Posty: 109
Od: 27 lis 2016, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

A jak często podlewacie swoje adenium ?
To jest sukulent i chyba powinien przeschnąć przed ponownym podlaniem ?
Za każdym zakrętem czai się przygoda ...
Awatar użytkownika
edytabv
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 30 maja 2010, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ja podlewam przeważnie raz na tydzień, ale niezbyt obficie lub jak kaudeks zaczyna robić się miękki.
"Pamiętaj, że wszystko można zacząć od nowa. Jutro jest zawsze świeże i wolne od błędów"
Lucy Maud Montgomery
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ja zdecydowanie rzadziej. Lepiej niech przeschnie ciut dłużej, niż ma mieć zbyt wilgotno.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”