Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
3v3lka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 sie 2015, o 15:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Moje adenium obesum ma około 2 lat. Bardzo słabo rośnie. Stoi na wschodnim oknie. Ma na pewno za mało światła, stąd pewnie problem z jego wzrostem.
Ziemie ma dobrą - mieszanka ziemi do kaktusów z kermazytem. Jest luźno osadzone, troszkę się przewraca przez to. Nie jest na pewno przelane. Nigdy nie miałam żadnego z nim problemu - nigdy nie doprowadziłam do zmiękczenia caudexu. Podlewałam od święta wodą z mieszanką nawozu do roślin zielonych. Zauważyłam że najlepiej mu było gdy nie podlewałam go wcale - raz naokoło 1,5 miesiąca. Wtedy zanotowałam jego wzrost + obsypał się liściami. Adenium jest na pewno ciepło, temperatura zwykle + 20.

Tak wyglądał około sierpnia 2015 r.
Obrazek

Tak wygląda w tej chwili - 2 miesiące po ścięciu czubka. Czubek ścięłam aby trochę przybrał na wadze i to się udało. Natomiast martwi mnie, że nie puszcza nic. Zakładam że puszcza pod ziemią korzenie. Oglądałam je jakiś czas temu i ma dość pokaźne. Kilka również jakby zdrewniałych.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

/ ... / Stoi na wschodnim oknie. Ma na pewno za mało światła, stąd pewnie problem z jego wzrostem.
- u Twojej rośliny, nie jest problemem nieodpowiednia ilość naturalnego światła, gdyby to był podstawowy problem, roślina wyglądałaby na "wyciągniętą" - szukającą promieni słonecznych, problemem jest podłoże.
/ ... / Ziemie ma dobrą - mieszanka ziemi do kaktusów z kermazytem. / ... /
Obrazek Obrazek
- moim skromnym zdaniem, Adenium posadzone jest w podłoże o skrajnie nieodpowiednim składzie, tz. "kupne" podłoże do kaktusów nie jest najodpowiedniejszym podłożem dla Adenium, może być zastosowane w niewielkiej ilości, pod warunkiem zastosowania jeszcze innych składników, które wzbogacają - korzystnie wpływają na rozwój roślin. Keramzyt o takiej granulacji, jaką zastosowałaś, nadaje się tylko i wyłącznie jako drenaż na spód doniczki, a nie składnik rozluźniający podłoże dla tak małej rośliny.
Jest luźno osadzone, troszkę się przewraca przez to.
- Twoje Adenium, jego korzenie są zbyt płytko umieszczone w podłożu, w zasadzie Twoje Adenium "siedzi" na keramzycie, nie jest posadzone w podłoże, a korzenie podejmują "próbę" przerośnięcia, dostania się w głąb podłoża .
Kilka również jakby zdrewniałych.
- przy tak małej roślinie, korzenie przy odpowiednim podłożu i opiece, nie powinny być zdrewniałe, powinny mieć kolor biały ze sporą ilością drobnych bocznych korzonków. Opisywane przez Ciebie korzenie jako "zdrewniałe", mogą być już korzeniami martwymi - obumarłymi, które nie są w stanie czerpać składników pokarmowych z podłoża.
Jeżeli nadal to Adenium będzie rosło w tak skrajnie nieodpowiednim podłożu i niewłaściwie posadzone - umieszczone w podłożu obawiam się, że kwestią czasu jest kiedy "padnie". Jeżeli jesteś w stanie - masz możliwość zgromadzenia typowych - właściwych składników do sporządzenia w miarę prawidłowego podłoża, właściwie je posadzisz w podłoże to możliwe, ale to tylko możliwe, że Twoje Adenium zdoła "ruszyć" z wegetacją.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
3v3lka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 sie 2015, o 15:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dzięki wielkie za pomoc. Spróbuję go uratować.
Zrobię podłoże zgodnie ze znalezionym na forum wpisem z małą modyfikacją:

bimis drobny granulacja 2- 4 mm
seramis 3 - 6 mm
wermikulit granulacja 1 - 3 mm
keramzyt 1 - 3 mm
zeolit 4 - 8 mm
akadama 2 - 3 mm
agroperlit drobny

Planuję zamówić w/w rzeczy. Mam nadzieję, że ruszy.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Próbujące zakwitnąć jedno z moich Adenium zakupionych w Tajlandii, ma problem z doprowadzeniu do całkowitego rozwinięcia pąków kwiatowych i co gorsze nie mogę dociec, jaki jest tego powód:

Obrazek

- w tej fazie rozwoju, pąki są bardzo ciężkie, mocno odchyliły się od pierwotnej pozycji i nadal "odchylają" się od poziomu. Nie wiem, nie domyślam się, co jest przyczyną takiego zachowania pąków kwiatowych.
Bardzo szybko dorósł i rozkwitł pąk kwiatowy na Adenium z mojego wysiewu w 2010 roku:

Obrazek

Obrazek

- jest to już kolejne kwitnienie (chociaż bardzo mikre - skromne ilościowo) tej rośliny. Kolorystycznie kwiat jest identyczny jak kwiaty z ubiegłych lat, jest tylko trochę mniejszy.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ale ta Twoja, co kwitnie już kolejny raz, była przycinana?

Ja dzisiaj przycięłam kilka swoich, mam nadzieję, że imto na dobre wyjdzie.
Ta pierwsza to z serii tych, które podcinałam i ukorzeniałam jakiś czas temu, druga i trzecia na swoim własnym korzeniu.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

A nędza, wrzucona do hydro walczyła dzielnie przez pół roku, ale ostatecznie została wyeliminowana z parapetu.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Doświetlanie roślin kończę na dzień dzisiejszy.
Mój pająk zdjęcie zrobione dwa lata temu, miał kaudeks króciutki wystający ok trzy centymetry nad ziemią.

Obrazek

W zeszłym roku jesienią był wyjęty i kaudeks został wystawiony trzy razy tyle, łatwo porównać z pierwszym zdjęciem.
Wystawiając wysoko kaudeks miałem problem z nogami które zrobiły sie krótsze, więc musiałem je solidnie naciągnąć do ziemi, znów musiałem użyć drut. Wczoraj zakwitł znowu kwiatuszek.

Obrazek

Ma ładne paski w kielichu.

Obrazek

Dwa lata temu ukorzeniłem pęd i w zeszłym roku go przyciąłem, wyrosły trzy pędy. Wczoraj zauważyłem na jednym pierwsze pączki kwiatowe.

Obrazek

Przy okazji na rocznym obesum, troszkę dziwne również pokazały się małe dwa pączki.

Obrazek

Kwitnie mi troszkę największe obesum.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
barbarella1409
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 kwie 2016, o 09:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Co się dzieje z moimi kwiatami pustyni, wypuszczają zasuszone liście:
Obrazek
SAMSUNG, SM-T110

-- 10 kwi 2016, o 09:15 --

Jeszcze jedno zdjęcie, do tej pory kwiaty były okazem zdrowia, miały po 14 kwiatów, kwitły prawie 8 miesiecy.
Obrazek
SAMSUNG, SM-T110
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Barbarella1409

Myślę, że brakuje Twojej roślinie jakiegoś składnika pokarmowego.
Mojej roślinie (dziewczynie) też coś brakuje, jak widać na zdjęciu.

Obrazek

Proponuję podanie albo Fertisalu lub Burzy kwiatów.
Oba są dobre ten pierwszy ma mniejszą ilość azotu 6% azotanowego koszt ok. 7 zł a burza kwiatów ma azotu całkowitego 10% w tym azotanowego 5,1% a amonowego 4,9%, który jest wykorzystany przez roślinę o wiele później niż amonowy.
Dwa nawozy posiadają mieszankę mikroelementów.
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Mojej roślinie (dziewczynie) też coś brakuje, jak widać na zdjęciu.
- u moich kilku Adenium, może nie aż tak "drastyczne" są te objawy, ale nowe wyrastające listki zwijają się, tak jakby miała to być inna ich forma - kształt. U moich roślin podejrzewam, że jest to efekt podjęcia zbyt szybkiego wzrostu - zbyt szybkiej wegetacji, chociaż nie jestem tego na 100% pewien.
Z dużym opóźnieniem, ale doczekałem się rozwinięcia pąków kwiatowych na Adenium obesum Hassade Red:

Obrazek

Obrazek

- wnioskuję, że zbyt duża ostrożność z mojej w podlewaniu w obawie przed przelaniem i możliwością spowodowania podgniwania korzeni, była przyczyną zrzucenia trzech pąków kwiatowych i takie opóźnienie w rozkwitaniu tych dwóch.
Nadal utrzymuje się kwiat na:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- rozwijają się pąki kwiatowe na kolejnej roślinie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- prawdopodobnie :?: z tego samego powodu kwiaty na roślinach z mojego wysiewu, nie są tak okazałe, jak podczas pierwszego inauguracyjnego kwitnienia. Mam w mieszkaniu niezbyt wysoką temperaturę, dlatego dość oszczędnie podlewam rośliny, w obawie możliwości przelania. Możliwe, że również stosuję zbyt długo "odstęp", między kolejnymi podlewaniami. Będę musiał w jakiś sposób zmodyfikować swoje postępowanie z roślinami. Do kwitnienia szykuje się kolejna roślina:

Obrazek

Obrazek

- w kolejce do kwitnienia ustawia się kolejna roślina, pąki kwiatowe są jeszcze zbyt małe, żeby można je pokazać na fotce.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
barbarella1409
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 kwie 2016, o 09:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Spróbuję z tym nawozem i jeszcze przesadzę rośliny- bo ostatnio dałam je do ziemi dla bonsai i być może to im się nie spodobało.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Nadal cieszą swoimi kolejnymi rozkwitniętymi kwiatami, Adenium z mojego wysiewu:

Obrazek

- jak również jedno Adenium (na razie) z zakupionych o pełnych kwiatach:

Obrazek

- nadal cierpliwie muszę wyczekiwać na rozkwitnięcie pąków na najstarszym moim Adenium, które nie jest z mojego wysiewu nasion:

Obrazek

- roślina "buduje" i ładnie kształtuje kaudex, co może mieć wpływ na dłuższy czas oczekiwania na kwiaty:

Obrazek

- bardzo liczę, że to Adenium arabicum z czasem ukształtuje swój kaudex w formę typową dla tych roślin. Bardzo nikły wzrost w górę, a znaczy przyrost na obwodzie w "pasie" daje nadzieję, że będzie to roślina o typowo ukształtowanym kaudexie. Chciałbym, żeby ta roślina wytworzyła kaudex "płaskiej kuli" z którego będą wyrastać gałązki. Obecny kształt rośliny, to efekt niezbyt odpowiednich warunków oświetleniowych, tz zbyt mało światła, roślina jako młoda sadzonka "wyciągała" się, żeby być bliżej źródła światła. Mam nadziję, że latem gdy będzie miała dostęp do naturalnego światła słonecznego, poprawi - skoryguje wygląd kaudexu:
Obrazek

Obrazek

- dokarmianie azotem ograniczę do koniecznego minimum, a zwiększę dawki potasu i fosforu.


---14 kwi 2016, o 17:25---

Na pierwszej fotce w poprzednim wpisie, popełniłem :oops: niezamierzoną gafę w treści opisu na fotce. Data wysiewu to 30.03.2010 r, a nie jak napisałem 30.03.2016 r - proszę o wybaczenie ;:180 . Nie mogę postu edytować i wymienić na fotkę poprawnie opisaną.

Jest nadzieja, że może rozkwitnie całkowicie drugi częściowo już rozkwitnięty kwiat na tym Adenium. Na płatkach kwiatowych nie widać cech więdnięcia, nawet pokuszę się o napisanie, że są bardzo "żywe", cały pąk kwiatowy utrzymuje się w takiej samej pozycji horyzontalnej, jak ten obok - czyli jest "normalnie" dokarmiany przez roślinę:

Obrazek

- wstawiłem również fotki Adenium, które w najbliższym czasie będą pokazywać swoje kwiaty. W pierwszej kolejności powinno pokazać kwiaty, moje najstarsze Adenium, które nie jest z mojego wysiewu nasion, zakupiłem jako małą sadzonkę. Długo czekałem, ale po ich wyglądzie "na dzisiaj" wnioskuję, że zapewne będą ciekawe kwiaty:

Obrazek

Obrazek

- trochę dłużej przyjdzie poczekać na kolejne już kwiaty na Adenium o pełnych kwiatach:

Obrazek

Obrazek


---16 kwi 2016, o 10:18 ---

Warto doglądać, dogadzać roślinie, być dla niej cierpliwym, wyrozumiałym i cierpliwie oczekiwać na taką "nagrodę".
:wit - finał sześcioletniego oczekiwania na pierwsze kwiaty:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W kwitnieniu "staruszka" wspiera Adenium z mojego wysiewu:

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Piękna gardziel na tym przedostatnim! U mnie kolor sprawia wrażenie takiego idącego w fiolecik, nie wiem, czy to monitor przekłamuje, czy rzeczywiście tak jest?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.8 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

U mnie kolor sprawia wrażenie takiego idącego w fiolecik, / ... /
- w oryginale przechodzi stopniowo w bardzo ciemne bordo, same obrzeża prawie czarne.


---19 kwi 2016, o 17:14 ---
?
Będą nowe kwiaty, ale to jeszcze nie tak
Będą nowe kwiaty, ale to jeszcze nie tak szybko - trochę to potrwa:

Obrazek

Obrazek

- roślina ma "podbudowę", ale nie jest zbyt "pracowita" :( , pąki kwiatowe tylko na jednej gałązce:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”