Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Mirek32

Za miesiąc na początku kwietnia możesz przyciąć tą trójkę według tego wzoru na krótko, aby roślina wypuściła dużo dolnych pędów, lub uciąć na dłużej, żeby roślina wypuściła minimum dwa, trzy pędy.

Tej roślinie skracałem rogi raz, po przycięciu jednego rogu potem po prawie dwóch miesiącach przyciąłem drugi róg jak widać na zdjęciu.

Obrazek

Po drugim cięciu, każdy z pędów ma po trzy nowe wierzchołki.

Obrazek

Pierwsze sadzenie adenium na kamień.

Obrazek

Dzisiaj to sadzenie wygląda tak.

Obrazek

Z drugiej strony.

Obrazek

To inne adenium w zeszłym roku wyglądało tak.

Obrazek

W tym roku zaczęło już rosnąć, ma po przeliczeniu około 100 nowych pędów.

Obrazek

Ten górny środkowy pęd, myślę czy go usunąć wraz z sześcioma odnogami, roślina byłaby wtedy niska z małymi pędami.

Obrazek

Jego kaudeks i grube pędy mają liczne dziwne wypustki.

Obrazek

Ta kwitnąca kiedyś na bordowy kolor roślina swój jeden strąk otworzyła.

Obrazek

W środku jak widać.

Obrazek

Po opróżnieniu tego strąka.

Obrazek

Tak wyglądają nasiona.

Obrazek

Po oczyszczeniu nasion z puchów.

Obrazek

Nasion jest ich tyle co na zdjęciu, połówka nasiona, po lekkim przesuszeniu za dwa dni posadzę pięć nasion, wtedy stwierdzę czy wykiełkuje.
Jakimi pyłkami, (są różne kwiaty) był kwiat zapylony, okaże się dopiero po zakwitnięciu kwiatu.

Obrazek
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
finflon
50p
50p
Posty: 77
Od: 18 paź 2014, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy

To pierwsze adenium z "rogami barana"
Ciekawie są zakrzywione.
Korzenie dwu krotnie i ładnie przybrały na masie i wybarwienie.

A ten z górnym środkowym pędem też sądze aby go ciachnąć i zrobić żeby był niski.

I te wypustki ciekawe co to są.
Pisz w języku polskim poprawnie nawet jeśli masz dysleksję.

Pozdrawiam was serdecznie.
mirek32
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 lut 2017, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Dzięki Jerzy za pomoc :)
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzyk pisze: / ... / Jego kaudeks i grube pędy mają liczne dziwne wypustki. / ... /
- Jerzy, na kilku moich tych najstarszych, również mam podobne "wypustki", podobnie jak Ty nie wiem co to jest, ale powiem szczerze nie szpecą, a wręcz przeciwnie są dekoracją rośliny. Fotka jednej z moich:

Obrazek

- przy "obsłudze" rośliny uważam, żebu nie oberwać, utrącić im tych "korali".
Jestem ciekaw czy uda się w naszym klimacie tak uformować ... korzenie Adenium: i otrzymać - ... tak kwitnące - próbować zawsze warto, próbowanie nic nie kosztuje.
Do formowania - "układania" - eksponowania korzeni, stosują ciekawe rozwiązania: ... coś takiego ... , ... i taki sposób ... .
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
mirek32
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 lut 2017, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

A te patyczki po co są tam powbijane?
Awatar użytkownika
Momus88
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 lip 2015, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Gdy przesadzasz roślinę to wyciągasz ją w górę aby odsłonić nieco korzeni. Będą one z czasem grubiały stając się częścią kaudeksu. Patyczki są powbijane tak aby nadać korzeniom kształt oraz ułożenie pożądane przez hodowce.

Nie mi polemizować z fachowcami ale uważam, że drewniane patyczki są doskonałym nośnikiem patogenów grzybowych. Mimo, że staram się zachowywać reżim wodny i nieczęsto podlewam to zawsze po wyjęciu patyków które były dłuższy czas w podłożu, widać objawy sinizny, a niekiedy maluteńkie strzępki grzybów pleśniowych. Uważam, że lepsze podpórki stanowią wszelkie tworzywa sztuczne (np. słomki do napojów itp)
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Przytrzymują rozłożenie korzeni w odpowiednim położeniu - miejscu w pojemniku. Unika się zbytniego zagęszczenia korzeni w jednym miejscu, rozłożone są na na całej powierzchni pojemnika.
Momus88 pisze:/ ... / Uważam, że lepsze podpórki stanowią wszelkie tworzywa sztuczne (np. słomki do napojów itp)
- jeżeli chodzi o nasz klimat, masz 100% racji, ale fotki które pokazałem nie są wykonane w takim klimacie jak nasz, to są fotki pokazujące jak hodowcy brazylijscy formują swoje rośliny, a mają się czym pochwalić. U nich klimat jest nie taki jak nasz, tz. podlane podłoże bardzo szybko przesycha - roślina ma się szybko napić, a podłoże szybko wyschnąć. Mają bardzo duże doświadczenie w opiece - hodowli Adenium. Mają piękne odmiany o pojedynczych kwiatach, a o pełnych to już my możemy tylko ... pomarzyć. Przede wszystkim mają klimat odpowiedni do uprawy tych roślin, co w znacznym stopniu ułatwia im opiekę nad Adenium. My musimy zmagać się przez większość roku - jak podlać, żeby nie przelać, co zrobić, żeby roślina miała więcej słońca. Oni tam, takich problemów nie mają, a rośliny mają super piękne, a takie kwiaty, takie, również takie, ja Ich podpatruję i maleńką część ich doświadczeń, staram się dopasować, adoptować do naszych warunków.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Kinia34

Perlitu zawsze dawaj podwójnie, reszta np. 0,5 l wymieszaj

Finflon doradzał mi również przyciąć tą roślinę.

Obrazek

To przyciąłem.

Obrazek

1234samnie

Skałę wulkaniczną dostaniesz w zmoderowano - nie podawaj linków do platform handlowych, regulamin par 4.8/mod. ale nie będzie ich przez trzy dni bo wyjeżdżają na Targi, piszą że lawy brak, ale jeszcze mają.

Mieczysław

Jednak najlepiej formują korzenie w Tajlandii , trzeba przyznać, że
potrafią przedłużać dosyć mocno korzenie.
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzy, zgadza się. W Tajlandii to już hodowcy z tradycjami, chociaż Brazylijczycy bardzo się starają, gonią Tajlandczyków i mają naprawdę już bardzo duże osiągnięcia w tym kierunku.
Piękne są te Adenium które pokazałeś, jednak do naszego klimatu nie nadają się, zbyt niskie mieszkania mamy, a przez cały rok na wolnym powietrzu by nie przetrwały. Musimy - możemy ich naśladować, ale w osiągnięciu roślin tylko w miniaturowych formach - rozmiarach.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Bardzo proszę o korzystanie z właściwych wątków, temat siania Adenium oraz pierwszych miesięcy uprawy siewek prowadzimy tylko i wyłącznie w tym wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=52644 .
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Pola22
100p
100p
Posty: 178
Od: 8 lip 2013, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzyk myślisz, że mogłabym swoje adenia podlewać nawozem do storczyków? Bo zawsze przy podlewaniu tych drugich, zostaje mi trochę rozrobionego nawozu.
Pozdrawiam Paula
Awatar użytkownika
Jerzyk
200p
200p
Posty: 486
Od: 29 gru 2008, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Tak możesz podlać adenium nawozem do storczyków ten ich skład jest podobny do nawozów używanych do adenium, choć mniej jest w nich fosforu i potasu.
?jeżeli chcesz być szczęśliwy jeden wieczór upij się, jeżeli chcesz być szczęśliwy przez rok ożeń się, a jeżeli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, załóż swój ogród?.
Jerzy
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jeżeli organoleptycznie prawidłowo oceniam to, co widzę na roślinie i co widać na fotkach, prawdopodobnie po pięciu latach od wysiewu nasion, będę mógł po raz pierwszy zobaczyć na moim Adenium arabicum z mojego wysiewu nasion w 2012 roku, jak będą wyglądały kwiaty na tej roślinie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”