Papaja - wysiew, pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
kali
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 1 wrz 2013, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Papaja - wysiew, pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Na północnym oknie roślina może ci się nadmiernie wyciągnąć. Nie trzymałabym jej tam długo.
qwerty123zaq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 12 sie 2015, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papaja - wysiew, pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tylko że teraz są takie dni, że od południa jest zbyt wysoka temperatura
Druska
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 27 lip 2015, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Papaja - wysiew, pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dla papai chyba zbyt wysoka temperatura nie istnieje :wink: moje stoją właśnie na oknie południowym i już tak się rozrosły, że dostały nowe doniczki.
qwerty123zaq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 12 sie 2015, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papaja - wysiew, pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Czytałem gdzieś, że temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni, a na parapecie w sloncu jest blisko 40


---22 sie 2015, o 20:46----

Wznawiam pytanie w sprawie nawożenia, kiedy zacząć. Roślina ma już 12 dni i wygląda tak. Jeśli można zacząć nawozić to w jakich ilościach?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Papaja - wysiew, pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wg mnie nadal za wcześnie. Pamiętaj, że w świeżej ziemi, przez pierwsze parę tygodni jest wystarczająca ilość składników mineralnych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
qwerty123zaq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 12 sie 2015, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papaja - wysiew, pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

To w takim razie skąd mam wiedzieć kiedy rozpocząć? :?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Papaja - wysiew, pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Zacznij nawozić nie wcześniej niż parę tygodni ok 4-6 tygodni od wschodu, na razie połową zalecanej dawki i to wtedy kiedy siewki będą miały więcej niż kilka liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
qwerty123zaq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 12 sie 2015, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papaja - wysiew, pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jak przebiega zimowanie papai, czytałem coś tylko o obniżeniu temperatury. Kiedy mam obniżać i jak się z nią obchodzić, by do wiosny przetrwała? Jeszcze jedno, czy koniecznie trzeba zimą doswietlać, czy wystarczy jej tyle swiatła ile ma zimowy dzień.
zwojtek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 11 sty 2015, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski
Kontakt:

Re: Papaja - wysiew, pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ja żyję :D
Też próbuję z papajami. Mam cztery doniczki po dwie sztuki w każdej.
Z tego co doczytałem, to są 2 główne rodziny papai: hawajskie i meksykańskie. Hawajskie częstsze są u nas w sklepach, ale meksykańskie łatwiejsze są w uprawie. Z polecanych za granicą odmian do uprawy domowo-tarasowo-pojemnikowej to:TR HOVEY, Red Caribbean i Solo. Ta ostatnia jest samopylna.
Czytałem, że ziemia dla papai w zimie powinna być bezwzględnie sucha. Na granicy omdlewania liści.
Inaczej złapie je zgnilizna korzeniowa.
Zdjęcia moich (niektóre liście poparzone słońcem):

Obrazek

Obrazek
qwerty123zaq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 12 sie 2015, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papaja - wysiew, pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Trzymasz je bez nakrycia? Ja moja trzymam pod butelka 5 litrowa, a po zdjęciu butelki naokoło 20 minut liście zostały poparzone, wiec nie wiem czy w ogóle ona wytrzyma bez okrycia.
zwojtek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 11 sty 2015, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski
Kontakt:

Re: Papaja - wysiew, pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nigdy ich nie nakrywałem. Kiełkowały na południowym tarasie przed domem. Tam było w słońcu 60 stopni. Jak się skończyły ciepłe noce to trafiły na parapet, gdzie stoją do dzisiaj. Trzeba będzie pomyśleć nad jakimś zimowym doświetlaniem.
Sprowadzam też wspomniane wcześniej nasiona z USA.
Gdzie trzymasz i ile już miesięcy mają Twoje papaje?
Ciekawe czy ktoś w Polsce doczekał się drzewka z owocami?
qwerty123zaq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 12 sie 2015, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papaja - wysiew, pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Moja papaja ma trochę więcej niż miesiac, trzymam ją na parapecie przy południowym oknie pod okryciem 5-litrowej butelki. Bardzo dobrze rośnie, tylko zdziwiło mnie, ze po zdjęciu butelki na chwile liście się poparzyly. Zreszta pewnie widziałeś moja papaje bo wrzuciłem post na inna stronke, gdzie również pisałeś
Hania47
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 wrz 2016, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papaja - wysiew, pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam!
Chciałabym się podzielić moimi spostrzeżeniami przy uprawie papai z nasionek.
Nasiona pozyskałam z owocu kupionego w hipermarkecie. Pierwsze wysiewy do doniczek udawały się, ale trwały do pierwszych dwóch listków, czyli do jakichś 3 cm wysokości. Potem roślinka robiła się wiotka i zamierała. Właściwie to poddałam się przed kolejnym eksperymentowaniem w przypadku papai. Mnie do uprawy doniczkowej skusiły jej walory zdrowotne. Liście mają właściwości prozdrowotne. Na owoce na razie nie liczę:)
Latem, podczas sprzątania natrafiłam na schowane nasiona papai i szkoda było mi ich wyrzucić, więc spróbowałam ponownie... aby plantacja nie padła tak szybko, wysiałam bardzo gęsto nasiona papai w pękatym, szklanym pojemniku. Oczywiście z przygotowaną ziemią dla siewek. Stało to "akwarium" na moim południowym oknie w pełnym słońcu (zraszana ziemia) i po pewnym czasie zaczęły wychylać się roślinki. Myślę, że papaje tak ochoczo rosną, bo mają po pierwsze odpowiedni mikroklimat w tej szklanej bańce, a po drugie jest ich dużo, więc rywalizują ze sobą o światło.
http://fotserv.pl/?topic=load&image=147 ... Papaja.jpg Zdjęcie z 14 sierpnia 2016 roku
http://fotserv.pl/?topic=load&image=147 ... papaja.jpg Zdjęcie z 18 września 2016 roku
Przepraszam za zamieszczanie niestandardowych dla forum linków, ale piszę z firmowego kompa i mam blokadę na te podane przez forum hostingi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”