Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

U mnie grudnik też powtarza kwitnienie.Będzie ładniej na parapecie.
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Mój grudnik po zeszłorocznym kwitnieniu nie zakwitł w tym roku (kupiłam go rok temu). Na końcach ma teraz jakieś jasnozielone kuleczki. Czy jest szansa żeby jeszcze zakwitł? jak mu ewentualnie pomóc? (2 tyg temu włozżyłam do doniczki pałeczki z nawozem - po raz pierwszy)
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Szansa jest :) , te małe kuleczki to pączki. Nie przestawiaj go teraz, bo może je zrzucić. Pomóc możesz- nie szkodząc, nie podlewaj nadmiernie, nie kręć doniczką, a powinno się udać.
Awatar użytkownika
andziula30
200p
200p
Posty: 338
Od: 9 kwie 2012, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Odmłodziłam wiosną swojego starego grudnika ,który jest u mnie już ponad 20 lat. Stary w zeszłym roku się zbuntował i zrzucił pączki,w tym roku kwitł w grudniu . Młoda sadzonka zakwitła dopiero teraz.

Obrazek
I niech patrzą liście, tak łatwo upaść jak one wszystkie.
Niech kwiaty zobaczą, że ludzie choć tańczą razem, sami płaczą...
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Mój grudnik niedawno przekwitł, nie wypuszcza nowych liści. Proszę powiedzcie, jak często go teraz podlewać i czy nawozić?
Pozdrawiam
Ela
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Grudnik po kwitnieniu potrzebuje okresu spoczynku. Nie wolno wtedy go nawozić, należy mniej go podlewać, no i dobrze jest go przestawić w trochę ciemniejsze miejsce.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Dzięki, Agnieszka, tak zrobię. :D
Pozdrawiam
Ela
Awatar użytkownika
Alicja125
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2450
Od: 13 gru 2015, o 00:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

witajcie sliczne ci kwitnie ja teraz ukorzeniam grudnik samba brazil już się przyjął bo wypuścił maleńki listek ale mam dwa duże spróbuje może mi zakwitnie pozdrawiam
Awatar użytkownika
Beata_T
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 lut 2016, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

cieszę sie Agneska, że twój okaz tak pięknie zakwitł. Tego roku kupiłam w Biedronce dwa malutkie okazy, ale niestety, nawet pojawiające sie ukwiecenie zniknęło. Mam takie pytanie: postanowiłam je przesadzić i jestem w trakcie. Ziemia tak mokra, że trudno oddzielić od korzeni, a więc wyciągnęłam z doniczek i się suszą. Pytanie tyczy się ziemi, co znaczy, że ziemia powinna być bardziej mineralna. Sukulentami zajmuję sie od tego roku i choć żaden jeszcze nie padł to i tak jest to zbyt krótki okres czasu. Biorę ziemię do kaktusów(gotowiec sklepowy) mieszam z piaskiem, drobnym żwirkiem(akwariowym), perlitem i keramzytem. Może powinnam w coś się jeszcze zaopatrzyć, mam tych sukulentowych maluchów trochę, choć widzę już jakie błędy popełniłam, kilka wyrosło za bardzo.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Beata T, choć szlumbergera to sukulent, ale nietypowy bo wcale nie rośnie w suchych i jałowych ziemiach. Wręcz przeciwnie. To epifit rosnący w wilgotnych, organicznych resztkach w konarach brazylijskich drzew. Więc ziemia nie do kaktusow ale dobra, żyzna ziemia do roślin doniczkowych ze sporym dodatkiem jakiegoś rozluzniacza np wermikulitu. Najlepiej lekko kwaśna np z małym dodatkiem kwasnego torfu. Doniczka z drenażem, przyciasna bo w takiej lepiej kwitną. Nie zalewaj bo zgniją korzenie ale też w okresie wegetacji nie przesuszaj. Jak sucho spryskuj. Tylko po kwitnieniu spoczynek i mniej podlewania przez ok 2 miesiące. Podlewanie i spryskiwanie przegotowaną, odstałą wodą (jak najmniej wapnia).
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Z tą żyznością podłoża to bym nie przesadzał. Na powierzchni kory drzew nawet w dżungli humusu nie ma za wiele. Rośliny z rodzaju Schlumbergera można sadzić w podłoże dla storczyków. Jedne i drugie rośliny to epifity.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Tomku, nie znam się na storczykach i podlożach do nich. Czy przy takim storczykowym podłożu nie ma problemu z utrzymaniem odpowiedniej wilgotności?

Z własnego doświadczenia wiem, że szlumbergera dobrze rośnie w zwykłej, uniwersalnej ale dobrze rozluźnionej - aby uniknąć przelania - ziemi; podłoża do storczyków nigdy jeszcze dla niej nie próbowałam. Czy Ty właśnie w storczykowym podłożu uprawiasz swoje szlumbergery? To ciekawa opcja.
Pozdrawiam
Agneska
KaraibskieMango
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sty 2016, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Czy szlumbergery TRZEBA przesadzac? Kupiłam w styczniu 3 grudniki, nie są one moimi pierwszymy. Kiedyś kupiłam w Ikei, nigdy nie przesadzalam a rosły i kwitły jak szalone. Moje szlumbergery są w stanie spoczynku, od jakiegoś czasu nie podlewam, mają dosyć sucho i przestawiłam w inne miejsce. Chciałam je trochę podlać, ale teraz się zastanawiam czy nie lepiej je przesadzić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”