Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

A dlaczego delikatnie? Jak nie podlewałeś dłuższy czas, to powinieneś podlać konkretnie. Oczywiście zakładając, że masz posadzone w przepuszczalną mieszankę.
Nie patrz na inne egzemplarze, bo jeden od drugiego może inaczej reagować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Moja, która kwitła w listopadzie też po przekwitnięciu zaczęła się marszczyć -tylko ona (a mam kilkanaście sztuk). Mimo, że nadal jest pomarszczona to zauważyłam na niej...kilka pączków ;:202 -znów zakwitnie a pomarszczona jest nadal i też nie wiem dlaczego.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

A jak dawno jego podlewałaś?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Regularnie jest podlewany - tyle co zawsze i tyle samo co inne stojące obok a tylko ten ma takie liście ale skoro mimo to zebrało mu się na kwitnienie - to widocznie taki jego urok - w zeszłym roku tego nie zauważyłam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Poczekaj jeszcze trochę, może faktycznie przez to dodatkowe kwitnienie. Gorzej jak zaczną odpadać poszczególne człony, wtedy można się martwić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Alicja125
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2428
Od: 13 gru 2015, o 00:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Witajcie mam jednego grudnika i odpadają mu człony przesadziłam do innej ziemi podlałam go na choroby substralem jakby trochu przyhamował. Doradźcie czy podlać jeszcze raz??
Pozdrawiam Alicja
Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Działeczka ROD- zielony domek cz 2 ,Moje kwiaty,
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Rozumiem, że chodzi o Substral na choroby grzybowe? Myślę, że powinnaś postępować zgodnie z instrukcją. Czasami w przypadku preparatów trzeba powtórzyć oprysk/podlanie, a nawet jest to zalecane do ustąpienia objawów. Niemniej ja bym zajrzał do korzeni, czy nie zostały uszkodzone.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Alicja125
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2428
Od: 13 gru 2015, o 00:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

ok w takim razie powtórzę :) korzenie sprawdzone za bardzo się na tym nie znam, ale na pierwszy rzut oka wygląda ok.
Pozdrawiam Alicja
Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Działeczka ROD- zielony domek cz 2 ,Moje kwiaty,
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

U mnie w tym roku kiepsko z kwitnieniem a w zeszłym kwitły jak szalone. Zrobiłam dwie nowe rzeczy, które musiały na to kiepskie kwitnienie wpłynąć. Umieściłam moje grudniki w wiszących doniczkach 0.5 do 1 metra od południowo zachodniego okna (przedtem były na parapecie). W nowym miejscu są czasami poruszane - nie są zupełnie nieruchome i może troszkę zmieniać się kąt padania światła. To był błąd bo zauważyłam że zarzucają pąki.
No i przesadziłam je do troszkę większych doniczek - w starych były już same korzenie. Ziemia jest mniej żyzna - tym razem dla sukulentów plus dodatkowy rozluźniacz. One jednak lepiej radzą sobie w bardzo ciasnych doniczkach. I może w takiej ziemi dla sukulentów za bardzo się przesuszają?
Będę musiała przenieść je w stare miejsce. Problem w tym, że nie mieszczą się już dobrze na parapecie.
;:223
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
sangwinaria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3545
Od: 9 lip 2011, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt:

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Zakwitł mi z opóżnieniem Stephania

Obrazek




Obrazek

Thor Zita

Obrazek



wielkanocny z tamtego roku



Obrazek
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Sangwinaria, lepiej późno, niż wcale. Gratuluję tych piękności ;:63 Moje po kwitnieniu odpoczywają.
MoToKi
50p
50p
Posty: 83
Od: 6 lut 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Dzień dobry. Odkryłam u siebie miłość do grudników. Niestety już pod koniec ich kwitnienia, co skutkuje tym, że nie kupiłam żadnego. Tydzień temu widziałam w ogrodniczym zygokaktusy z pączkami (niestety zostały same bladoróżowe :( ). I od razu mówię, że jestem pewna, że to nie wielkanocnik. Pan nie potrafił mi wytłumaczyć dlaczego kwitną teraz, czy to taka odmiana czy co... Szwagierka ma dużego czerwonego grudnika, który kwitnie jej przez niemal cały rok. Moje pytanie brzmi jak to możliwe? :D Czy to jest jakaś inna odmiana, roślince pasują warunki i się odwdzięcza ciągłym kwitnieniem czy jak to jest?
Monika
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy - Schlumbergera cz.2

Post »

Moje kwitną pierwszy raz w okolicach końca listopada-grudnia a drugi raz właśnie teraz. To kwitnienie jest nieco dłuższe - mniej obfite ale rozciągnięte w czasie
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”