Kalanchoe - problemy w uprawie (choroby, szkodniki)

ODPOWIEDZ
just89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 paź 2015, o 09:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kalanchoe - liście, co im dolega?

Post »

Cześć.

Jakiś czas temu sprawiłam sobie trzy kalanchoe. Jestem laikiem jeżeli chodzi o pielęgnację kwiatów tak w ogóle i stąd moja prośba o pomoc ;)
Dwa już przekwitły całkowicie, a trzeci powoli przekwita. Martwią mnie głównie liście - żółkną lub są suche na końcach.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie wiem jak temu zapobiec. A może to normalne?
Trzymam je głównie na parapecie, gdzie jest w ciągu dnia dość jasno. Na wieczór zabieram je z okna, bo kaloryfery wtedy mocniej prażą. Podlewam raz w tygodniu, choć wiem że można nawet rzadziej. Może są przelane? Czy takie liście należy usunąć?

Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc
Awatar użytkownika
atallanta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 28 wrz 2015, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Różne pytania o choroby i gatunki roślin

Post »

Witam!
Moje Kalanchoe ma taki sam nalot. Zastanawiam się czy można tego grzyba zwalczyć jakimiś bardziej naturalnymi metodami? Wyciąg z grejfruta na razie kiepsko działa :? Ewentualnie mam pod ręką Topsin, ale do chemicznej walki musiałabym wykorzystać mojego męża, który nie bardzo wie, jak się za to zabrać i średnio się pali do robienia przy kwiatkach czegoś innego niż podlanie ;)
Dodam, że jestem bardzo początkującą "kwiaciarą". Mamy ledwo 7 kwiatków doniczkowych, ale od czegoś trzeba zacząć.
Do tej pory z pomocą tego forum udało mi się uratować 2 z nich od niechybnej śmierci :)
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Mimo wszystko, przydałyby się zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzola
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 lut 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kalanchoe - choroba na liściach?

Post »

Kalanchoe ma takie liście... to się jakoś leczy (jak?) czy należy się pożegnać z kwiatem?
Obrazek
Dziękuję za porady.
Awatar użytkownika
skarpetka
100p
100p
Posty: 148
Od: 25 kwie 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Według mnie jest to efekt korkowacenia. Być może przez zbyt mocne nasłonecznienie.(Na jakim stanowisku stoi?). Nie jest to szkodliwe dla kwiatka, ale jeśli Ci przeszkadza po prostu usuń te listki.
?Uważamy kaktusa za roślinę, która walczy o przetrwanie we wrogim otoczeniu.?
trzola
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 lut 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Dzięki.
Dorotab
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 lip 2016, o 17:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Witam! może ktoś mi również coś doradzi. kupiłam kalanchoe w sklepie ogrodniczym trzy tygodnie temu, posadziłam na balkonie z wystawą południową. Po jakimś czasie zauważyłam że zmiękły mu liście, szczególnie te na dole. Podlałam i chyba pomogło. Ale teraz widzę ze te dolne liście czernieją i jakby się marszczą. Załączam zdjęcie. Czy ktoś wie jaki może być powód?? Czy może to być przesuszenie lub przelanie? Czy może jakiś szkodnik? Nic innego niepokojącego nie zauważyłam.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Nolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2256
Od: 28 maja 2012, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

To nie jest roślina balkonowa, a jeśli już koniecznie musi być na dworze, to na pewno nie na wystawę południową.
Poza tym jest sukulentem - musi więc rosnąć w odpowiedniej ziemi i nie można jej przelewać.
Awatar użytkownika
skarpetka
100p
100p
Posty: 148
Od: 25 kwie 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Przy podlewaniu uważaj też by nie zalewać liści. Ja swoje podlewam do podstawki. :wit
?Uważamy kaktusa za roślinę, która walczy o przetrwanie we wrogim otoczeniu.?
Awatar użytkownika
neska133
100p
100p
Posty: 180
Od: 6 lip 2014, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Na pewno posadzisz ją jesienią do doniczki i zabierzesz do domu? Tu gdzie teraz jestem właśnie kalanchoe rosną w ziemi wokół domów, mają bardzo dużo gorącego słońca, sucho i rosną jak drzewka. Jak pierwszy raz zobaczyłam nie mogłam uwierzyć, że to kalanchoe.
chavana85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 wrz 2016, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Bardzo proszę o pomoc. Moja kalanchoe dostała plam na liściach. Zaczęły żółknąc i opadac. Stoi w nasłonecznionym pokoju. Podlewam raz w tyg.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

W jakiej odległości od okna stoi i jak często podlewasz oraz w jakiej rośnie ziemi?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
chavana85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 wrz 2016, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalanchoe - problemy w uprawie

Post »

Około 1,5m od okna. Jakieś 1,5 miesiąca temu przesadziłam ją do ziemi uniwersalnej zakupionej w ogrodniczym. Podlewam ją raz na tydzień czasem rzadziej. Wcześniej rosła w zwykłej, ogrodowej ziemi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”