Kalanchoe - problemy w uprawie (choroby, szkodniki)

ODPOWIEDZ
morel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 sty 2011, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

@raflezja
No właśnie żadnego robala nie zauważyłem żeby kręcił się po moich żyworódkach, a plamy po prostu pojawiają się na kolejnych roślinach. Zebrałem nawet świeże i na oko wyglądające na zdrowe rozmnóżki, wsadziłem w oddzielną doniczkę i po kilkunastu tygodniach pojawiły się na nich plamy. Zastanawiałem się czy to nie jest jakiś grzyb, bakteria albo inna niewidoczna gołym okiem zaraza, chyba że te robale żerują w porach w których nie patrzę na roślinę, np. w nocy, w ciemności. Żyworódki stoją w towarzystwie innych kwiatów (sansewerie, zielistki, begonie, geranium, reo, aloesy) ale tylko na żyworódkach są te plamy, więc być może to zaraza tylko tego gatunku (to taka moja hipoteza, nie chciał bym nią zmylić).

@pietruncia
Mają podobne warunki. Jedna doniczka stoi na parapecie, druga pół metra dalej, na biurku, wśród innych kwiatów. Miałem też doniczkę która od wiosny, w lato i za ciepłej jesieni stała na balkonie, w porannym i południowym słońcu, ale te rośliny zalazły tymi plamami niemal w całości. Doniczkę przestawiłem do wewnątrz, ale teraz liście są praktycznie całe w plamach. Plamy w takiej ilości jednak pojawiły się już wtedy, gdy stała na balkonie.
x-p-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 176
Od: 20 lis 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

morel !
Jeśli niezależnie od tego gdzie stoją pojawiają się te plamy to faktycznie może to jakies ogólnożyworódkowe choróbsko.Jeszcze mogło być coś w ziemi w której rosną.
Latem oglądałam hodowlę (można tak powiedzieć bo z 10 doniczek stojacych na tarasie) żyworódek u mojej sąsiadki i nie widziałam żadnych plam.

A możesz zrobić jakieś zdjęcia bardziej bliskie ? jakieś makra ? ewentualnie chociaż nie miniaturkę tylko duże zdjęcie ?
x-p-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 176
Od: 20 lis 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

O cholera no to wygląda na jakiś "chory" problem.
Na jakiejś stronie o żyworódce znalazłam to co poniżej :

"Przy niewłaściwej pielęgnacji może chorować na plamistość liści lub mączniaka prawdziwego".

Nie sugeruje , że pielęgnujesz źle ale z tego wynika ,że plamistość i mączniak to są choroby na jakie może zapadać żyworódka.
morel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 5 sty 2011, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

No tak, ale przy plamistości plamy są na wylot liści, natomiast liście z mączniakiem obumierają bardzo szybko. No i mączniak wygląda jak nalot na lisciu, a to są jakby narośla. Ta zaraza jest na powierzchni liści (na wierzchu i na spodzie, ale nie wewnątrz) - więc nie plamistość, no i roślina nie obumiera - ten egzemplarz że zdjęcia może nie jest najlepszym dowodem bo rzeczywiście wygląda slabo i choroba zniszczyła go szybko, ale postaram się zrobić zdjęcia pozostałym które z tymi plamami trzymają się dobrze już kilka miesięcy.
Awatar użytkownika
Ruda2011
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 19 mar 2011, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe Warszawy

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

morel mam ten sam problem z moimi maluchami. Mają plamy. Czekam - i tak nie wiem jak je leczyć ;:131
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

Oprysk czosnkiem nie pomógłby im?
Próbowałyście może?
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

Jak dla mnie są to skorkowacenia po żerowaniu owadów. Przędziorków lub wciornastków.
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

Na moje oko to wygląda na plamy od wody,może podlewasz po liściach.Nie wiem czy o te plamki ci chodzi,bo nic tu innego nie widzę.Temperatura na pewno jej nie szkodzi.Ja w ubiegłym roku trzymałam żyworódki na dworze od wiosny do jesieni.Wniosłam do domu dopiero przed przymrozkami i nic im nie było.To jest naprawdę bardzo żywotna roślinka i łatwa w pielęgnacji.Nie lubi nadmiaru wody,więc dobra jest dla zapominalskich.
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

Teraz widzę wyraźniej,myślę że to jednak uszkodzenia słoneczne,tym bardziej,że dopiero od kilku dni stoją na zewnątrz.Muszą się przyzwyczaić do silnego słońca.Ja usunęłabym uszkodzone listki i obserwowałabym roślinę.Wygląda zdrowo.Sądzę,że nic jej nie dolega.Można przesadzić do większej doniczki,wtedy zacznie wypuszczać ładne ,duże liście.Przynajmniej tak jest u mnie.Pozdrawiam.
hutkow
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 856
Od: 24 sty 2011, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: działka na Roztoczu Zamojskim

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

Myślę,że trzeba czekać nie podlewać.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

Po pierwsze Kalanchoe pinnata jest sukulentem, powinno rosnąć w podłożu przepuszczalnym. Być może roślina straciła korzenie.
Po drugie sukulentów nie trzeba nawozić. Ich zaletą jest stosunkowo powolny wzrost (choć nie wszystkich) i kompaktowy pokrój uzyskiwany przez suchość podłoża, maksimum słońca (choć niektóre trzeba cieniować) i jałowość podłoża.
Może rozważ ucięcie sadzonki wierzchołkowej i ponowne ukorzenienie. Albo zaczekaj.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

Wygląda jakby lepiej.
Poczekać, obserwować i przede wszystkim przesuszyć.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Żyworódka pierzasta i wąskolistna

Post »

Jakie rozmnóżki?
Kalanchoe pinnata nie tworzy młodych roślinek na brzegu liścia tak jak K. daigremontiana.
Roślina rozmnaża się w ten sposób dopiero po zerwaniu liścia. Bardzo możliwe, że żyworódka ma wilgotno wokół i to są prawdopodobnie zawiązki młodych korzeni. Możesz zerwać taki liść, położyć na podłożu i spróbować rozmnożyć.
Ja jednak nic więcej Ci nie powiem, gdyż moje K. pinnata jest młode, nigdy nie rozmnażałam tej rośliny a wszystko co wiem, to teoria, którą przekazała mi koleżanka.

A takie K. pinnata spotkałam w miniony weekend w OB w Berlinie
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”