Ficus elastica 'Tricolor' - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Jak go przesadziłam po kupieniu dałam mu piasek na dno, podstawkę ma. Powinnam była do zdjęcia wyjąć go z osłonki. Doniczka kwadratowa 13X13x13. Od tygodnia nie podlewany a nadal ma wilgotno. Jak wyjęłam go z doniczki zobaczyłam, że w świeża ziemię puścił już korzonki, a na dnie została tylko warstwa piasku.
Podlewam swoje kwiaty przegotowaną wodą z własnej studni. Studnia 7m głęboka. Woda zdatna do picia. Rzadziej podlewam nieprzegotowaną. Czasem też deszczówką, jak zbierze się wystarczająco.
Czy można do mieszanki ziemi dodawać piasek tzw. budowlany? Taki, który stosuje się do wyrobu betonu.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Można ale na dno doniczki daje się żwir nie piasek bo ten nie pozwoli odpływać wodzie i roślina czasem zgnije. I ma na pewno za dużo wody, pytanie jeszcze w jaka ziemię posadziłaś skoro po tygodniu nadal jest wilgotna a nie przeschnięta. Czy była prawidłowa? :D
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

To co biorę na drenaż się fachowo nazywa żwir 0,6. Ja na to mówię piasek.
Ziemia z ogrodniczego do roślin doniczkowych. Postawię go na parapet to szybciej będzie przyschał.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ma najprawdopodobniej zbyt torfową w składzie ziemię jak to bywa z ziemiami uniwersalnymi, poczytaj sobie o warunkach jakie powinnaś mu zapewnić tutaj kliknij, ziemia bazowa może być np. dla palm a torf jako dodatek. :D
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Tak, tak. Czytałam. Już podawałeś ten link wcześniej. Fakt, nie wiedziałam jak je traktować zimą.
Cytat z twojego linku jest mniej optymistyczny dla mojego sprężystego, ale nic jak poczekać na efekty zmian w podlewaniu.
"Duże, brązowe plamy, powiększające się od brzegów, są objawem choroby powodowanej przez grzyb z rodzaju Gloeosporium. Porażone liście należy usunąć, a pozostałe chronić przed infekcją opryskując dostępnymi na rynku fungicydami systemicznymi."
Chore liście pozostawiłam. Na pierwszy rzut oka gości plam nie widać, a przynajmniej nie jest goły u dołu.
Wiosną kupię ziemię dla palm :). Dotychczas nie zależało mi na bujnym wzroście fikusów, bo na parapecie niewiele się zmieści. Co wiosnę ostro je ciachałam. Ze względu na powiększenie powierzchni życiowej i zwiększoną liczbę parapetów itp. dam im swobodnie rosnąc. Spore i zdrowe krzaczory mile widziane :)
Dotychczas miałam 3 odmiany beniamina i nie kaprysiły. Co roku tylko w okolicy pochmurnych dni grudnia spuszczały trochę liści. Widać ze sprężystym nie tak łatwo.
ewao
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 2 gru 2008, o 20:02
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Wydaje mi się, że mam podobny problem z kolegą, który trafił pod mój dach w dniu wczorajszym. Nie mam pojęcia jakie miał wcześniej warunki. Czytałam wskazany link, więc wiem co mu potrzeba.
Ma 13 listków (z czubka rosnie mu maleńki listek, jest na razie cienką rurką) z czego 5 :( ma takie właśnie plamy.
Ma około 70 cm do wierzchołka najwyższego liścia.
To zdjęcie najsłabiej wyglądającego liścia.
Obrazek
Czy w jego przypadku mamy do czynienia z "Duże, brązowe plamy, powiększające się od brzegów, są objawem choroby powodowanej przez grzyb z rodzaju Gloeosporium. Porażone liście należy usunąć, a pozostałe chronić przed infekcją opryskując dostępnymi na rynku fungicydami systemicznymi."? Czy też może dolega mu coś innego?
Ewa
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nie, to nie jest ta choroba bo to wygląda na suchą nekrozę liścia, najprawdopodobniej jest to spowodowane złymi warunkami jakie miała roślina zapewniona wcześniej, wytnij to nożyczkami przy zdrowej tkance (wiem że liście nie będą efektownie wyglądały ale i tak z czasem roślina je straci), przesadź, zapewnij odpowiednie warunki i zrób oprysk np. Bravo 500 SC 0,15% (1,5ml środka w1l wody) lub Topsin M 500 SC 0,1% (1ml w 1 l wody). Oprysk powtórz po 5 dniach a po kolejnych dwóch powycieraj mu dokładnie liście wilgotną szmatką bawełnianą i letnią wodą. :wink:
soniag25
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 7 sty 2009, o 01:33
Lokalizacja: Rzeszów

Różowe liście fikusa dlaczego?

Post »

Może ktoś wie dlaczego mój fikus tricolor wypuszcza silnie zaróżowione liście. Mam takie już trzy u szczytu rośliny. Proszę o jakąś podpowiedź bo czuje sie bezradna. :cry: Obrazek
Awatar użytkownika
eba
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1242
Od: 22 lip 2008, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Sochaczewa
Kontakt:

Post »

Zdjęcie jest niewyraźne...
Czy na liściach są jakies zgrubienia bądź wklęśnięcia? Czy można tam dostrzec jakieś owady?
Czy roślina miała w tym czasie jakąś zmianę warunków, np. przestawienie na większe światło?
soniag25
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 7 sty 2009, o 01:33
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Nie miał zmiany miejsca od początku mieszka u mnie na parapecie. Owadów nie widze. Liście wygladaja na zdrowe tylko kolor i te kropki różowe Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Możesz zamieścić lepszej ostrości zdjęcie z obydwu stron liścia? czy to wystąpiło tylko na tym jednym liściu czy rozprzestrzenia się na inne liście również? :wink:
soniag25
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 7 sty 2009, o 01:33
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Trzy górne liście są prawie takie same. Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Proponuję urwać jeden z tych liści i wybrać się do najbliższego Piorin-u, prawdopodobnie jest to Pseudomonas syringae i roślina będzie do spalenia. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”