Ciemnotka okrągłolistna

Rośliny doniczkowe
Tamara56764
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 paź 2009, o 14:00

Ciemnotka okrągłolistna

Post »

Mam w domu taką rośline jak ciemnotka okrągłolistna i od jakiegoś czasu opadają jej listki. Prosze o pomoc i z góry dziękuje.
Awatar użytkownika
SunFlower
500p
500p
Posty: 673
Od: 8 lis 2009, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

Nie przelałaś jej czasem? Akurat ta paproć nie lubi zbyt mokrego podłoża.
Tamara56764
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 paź 2009, o 14:00

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

Możliwe... i Dziękuje za pomoc....
Awatar użytkownika
SunFlower
500p
500p
Posty: 673
Od: 8 lis 2009, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

A i jeszcze jedno: gleba powinna mieć lekko zasadowy odczyn(pH 7-7,5). :D :wink:
Mulenbekia
50p
50p
Posty: 59
Od: 17 sty 2018, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

U mnie za to ciemnotka lubi mieć mokro i rośnie jak szalona! Dużo szybciej potrzebuje wody, robi się wtedy lekko przywiędnięta, ale po podlaniu od razu ożywa.
Marta
asiencja
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 kwie 2012, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

A u mnie z kolei usychały jej listki jak miała za ciemno, już miałam wyrzucić ale się powstrzymałam. I dobrze bo po kilku miesiącach ładnie odbiła.
Mulenbekia
50p
50p
Posty: 59
Od: 17 sty 2018, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

To w jakim miejscu stała, że było jej za ciemno? Bo czytałam, że ona ciemniejsze miejsca toleruje (w końcu ta nazwa :P). Chcę ją przenieść bardziej w głąb pokoju i zastanawiam się na jak dużo sobie mogę pozwolić w lekkim ograniczeniu jej światła.
Marta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

Musisz uwzględnić jedno, że pomimo tego że powszechnie paprocie uchodzą za rośliny cieniolubne, to w naszych mieszkaniach jest zwykle po prostu zbyt ciemno w głębi pomieszczenia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Paprocie z własnego doświadczenia lepiej rosną bliżej okna, a nawet na parapecie (wystawa wschodnia).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

Mulenbekia ta spolszczona nazwa nic nie znaczy, uprawa różni się od uprawy paproci chociażby z powodu pH podłoża. Ta lubi obojętne, czyli ok. 7 pH. To tropikalna roślinna. Lubi przepuszczalne podłoże i delikatne nawożenie. I na pewno nie lubi ciemności.
Poszukaj w necie informacji (przez tłumacza można spokojnie zrozumieć) o Button Fern https://www.google.pl/search?biw=1280&b ... kXJZNaZdTA (nie pomyl z Lemon Button Fern, bo ta ma inne warunki uprawy)
Mulenbekia
50p
50p
Posty: 59
Od: 17 sty 2018, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

Dziękuję bardzo za informacje. Na razie jest na północnym parapecie i radzi sobie świetnie. Obserwuję ją dokładnie i w razie czego zmienię jej miejsce. Jeszcze jej nie przesadzałam, na razie jest w ziemi, w której ją kupiłam. Zwrócę uwagę na pH.
Obrazek
Marta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

Jeśli masz północną wystawę to tylko parapet.
Poza tym po co chcesz zmieniać miejsce skoro na tym dobrze rośnie...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mulenbekia
50p
50p
Posty: 59
Od: 17 sty 2018, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

No tak, północne pomieszczenie to tylko parapet. Ale mam pokój południowy też, na razie wszystkie rośliny przy oknie a koniec pokoju pusty... Tylko dracena stoi, rośnie powolutku, ale źle jej się nie dzieje. I chciałabym, żeby ta część pokoju też się zazieleniła. Najdalszy punkt pokoju to 5 metrów od okna i drzwi balkonowych.
Marta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ciemnotka okrągłolistna

Post »

W takiej odległości od okna, to żadna roślina Ci nie przeżyje... tym bardziej dracena. Tam jest tylko kilka procent światła co na parapecie. Ale zawsze można postawić coś sztucznego, przynajmniej rośliny nie będą wegetować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”