Orzeszki ziemne (Arachis hypogaea)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Niezbyt to wesołe :? Może faktycznie miał za wilgotno...

Co do moich to na razie też nic się nie dzieje. Ale w sumie, nie minął jeszcze tydzień od kiedy je posadziłem, więc mają jeszcze czas. Póki co nie rozgrzebuję, żeby nie uszkodzić ewentualnych korzonków.

A co do Twoich orzeszków, bądź dobrej myśli, zostaw je jeszcze, ponoć wschodzą do 3 tyg., więc też mają jeszcze czas. Być może tylko jeden orzech się zepsuł i właśnie na niego trafiłeś.
Pozdrawiam, Marcin ;)
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

U mnie NARESZCIE jedno z trzech nasion zaczyna wschodzić!
Na razie kiełek jest jeszcze mały i nie widać listków, tylko kawałek łodyżki, bo jest na nich łupka z nasiona.
Oto jak wygląda dzisiaj roślinka:

Obrazek

A jak Twoje orzeszki? Widać jakąś oznakę życia?
Pozdrawiam, Marcin ;)
Awatar użytkownika
camillo1718
100p
100p
Posty: 175
Od: 27 maja 2007, o 23:37
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Post »

Skubaniec!!!! u mnie jakoś tako cicho! moze głębiej je wsadziłem i dłużej schodzą (są bez łupek) ale moze już wkrótce :)
Pozdrowienia dla WSZYSTKICH!!!! :)
Awatar użytkownika
camillo1718
100p
100p
Posty: 175
Od: 27 maja 2007, o 23:37
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Post »

A te co zeszło było wsadzone w łupce czy obrane?
JA zasieje od nowa bo nie posadziłem w skorupce tylko same obłupione przez co szybciej zgniły :/
Pozdrowienia dla WSZYSTKICH!!!! :)
Awatar użytkownika
camillo1718
100p
100p
Posty: 175
Od: 27 maja 2007, o 23:37
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Post »

Faktem też jest to, że chyba zbyt mocno je podlałem raz i przemokły i to, żr przez jakiś czas były przykryte folia, co umożliwiło rozwój grzybów i pleśni! Zbyt duża wilgotność
A to twoje co zeszło to w łupce było?
Pozdrowienia dla WSZYSTKICH!!!! :)
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Wsadziłem nasiona w takim stanie, w jakim je otrzymałem, czyli obłupane. Oto jak wyglądały (zdj. na pierwszej stronie) :

Obrazek

Póki co na trzy posadzone nasiona wykiełkowało tylko jedno, więc albo tamte jeszcze mają czas, albo trafiłem tylko jedno dobre. Być może ty nie trafiłeś...
Poza tym, czytałem gdzieś, że nieprażone orzeszki są niesmaczne, więc być może, że wszystkie te, które dostępne są w sklepach (czy to solone w puszce, czy te na wagę w łupkach) są już prażone i przez to niezdatne do siewu...
Jednakże są to tylko moje przypuszczenia, poczekaj jeszcze trochę, może jednak się uda i nasionka wzejdą :D


---14 lis 2007, o 15:36 ---
Dzisiaj rano wyszły listki :D

Obrazek


Nasionka wsadziłem w łupce, ale bez skorupki :)

Możliwe, że roślina nie wzeszła, ponieważ została pozbawiona "warstwy ochronnej". Podobnie ma się sprawa w przypadku cebuli, czego kiedyś doświadczyłem. A mianowicie z cebul pościągałem kilka warstw "łupek", ponieważ uznałem, że nie są im potrzebne. I po posadzeniu cebule zgniły. Wyrosła tylko ta jedna, na której "łupki" zostawiłem.

Druga możliwość jest taka, że nie trafiłeś na nasiona zdolne do siewu. W końcu u mnie na trzy posadzone nasiona wyrosło tylko jedno, dwa pozostałe były widocznie "martwe". Mogło się przecież zdarzyć, że na to odpowiednie nasiono bym nie trafił...

Trzecia jest taka, że orzeszki były jednak prażone i w takim wypadku oczywiste jest, że nie wykiełkowały.

Czwarta jest taka, że, jeśli na przykład stoją na parapecie, może im być za zimno i dlatego nasiona nie wykazują oznak życia, czekając na lepsze dla nich warunki. Tak bywa z niektórymi nasionami (np. arbuza - kiełkują dopiero w temp. 13 st. i większej)

Dlatego, podsumowując, spróbuj posadzić orzeszki jeszcze raz, wyłuskaj je z twardych skorup, ale zostaw tą brązową skórkę, staraj się ich nie przelać aby nie zgniły i posadź ich do doniczki trochę więcej, później ewentualnie zostawisz najsilniejszą roślinkę.
Jednocześnie nie wyrzucaj tych, które już masz posadzone, daj im jeszcze trochę czasu, być może są po prostu bardziej leniwe i jeszcze się nie "obudziły" ;)


---16 lis 2007, o 16:50---

Mój arachis rośnie jak na drożdżach. Ale tamte dwa nasionka dalej nie kiełkują i chyba jednak już nie wzejdą...

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam :D
Pozdrawiam, Marcin ;)
Awatar użytkownika
camillo1718
100p
100p
Posty: 175
Od: 27 maja 2007, o 23:37
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Post »

A te nasiona co otrzymałes w opakowaniu różniły się z takimi co można kupić w sklepie? były wyłuskane z tej skorupki brązowej?
Pozdrowienia dla WSZYSTKICH!!!! :)
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Widocznie były specjalnie spreparowane...

-- 5 gru 2007, o 17:47 ---

Dawno nie pisałem na forum, ale postanowiłem zaprezentować Wam moje orzeszki. Mogę powiedzieć orzeszki, bo wykiełkowało również drugie nasionko, jednak rośnie zdecydowanie wolniej w stosunku do tego pierwszego, dlatego nie wiem, czy coś z niego wyrośnie.

Obrazek
Roślinka w pełnym słońcu (listki rozłożone). Zdjęcie sprzed tygodnia.

Obrazek
A tutaj roślina wieczorem. Listki są, jak widać, złożone. Zdjęcie z dzisiaj

Ciekawą i bardzo widoczną cechą, którą zaobserwowałem jest to, że orzeszki arachidowe rozkładają swoje liście tylko w pełnym słońcu. Nawet w pochmurny dzień są one do połowy złożone.
Pozdrawiam, Marcin ;)
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Mój arachis zaliczył przeprowadzkę na kwietnik, bo (ach, te mrozy...) kiedy na parapecie zrobiło się chłodniej, w ogóle przestał rosnąć. Na szczęście teraz ruszył z powrotem.

Obrazek


A co do drugiej roślinki to mam spore wątpliwości, czy coś z niej wyrośnie (ma drobne, małe listki i jakaś taka wątła)

Obrazek


PS. Pietras, jak się mają Twoje orzeszki? :D
Pozdrawiam, Marcin ;)
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Komplet - wszystkie nasiona wykiełkowały :)

Post »

Witam!
Post rozpoczynam radosną nowiną, że kilka dni temu, po ponad dwóch miesiącach czekania wykiełkował ostatni, trzeci orzech. Orzech, ale nie orzech ziemny :shock:
Roślina wykazuje całkiem inne cechy niż powinna : posiada bardzo silny i gruby korzeń główny, w przeciwieństwie do orzecha arachidowego, który ma korzenie cienkie i liczne, jednak nie posiada korzenia głównego, ma pojedyncze, a nie poczwórne listki, nie posiada włosków na liściach i łodydze, listki mają inny kolor zieleni niż liście orzecha ziemnego.

Dlatego na podstawie tych informacji, stwierdziłem że roślinka, która wykiełkowała z nasiona o wyglądzie orzeszka arachidowego, nie jest tym orzechem - w takim razie czym? Czy może to być np. pistacja?

Poniżej załączam zdjęcia:
Obrazek Obrazek
____________________________________________________________________________

Natomiast orzech ziemny rośnie tak jak rósł - tzn. co kilka (2-4) dni wypuszcza nowego listka na pędzie głównym, w międzyczasie rozwijają się też pędy boczne na których, przypuszczam, w przyszłości rozwiną się kwiaty :)
Wczoraj przesadziłem go też do większej doniczki oraz postawiłem podpórkę, żeby się nie złamał.

Foto:
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Marcin ;)
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Niespodzianka! Kwiaty!

Post »

Dziś rano patrzę na parapet - i oczom nie wierzę! Na moim orzechu arachidowym pojawiły się dwa kwiaty :D Wczoraj były to tylko małe, zielone pączki (nawet nie wiedziałem, co się z nich rozwinie - liście, łodygi czy kwiaty), a dziś! Szkoda tylko, że o tej porze roku nie ma żadnych pszczół, więc pewnie nie zawiążą się owoce :( Ale kto wie...



Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam, Marcin ;)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Niespodzianka! Kwiaty!

Post »

wirtual24 pisze:Dziś rano patrzę na parapet - i oczom nie wierzę! Na moim orzechu arachidowym pojawiły się dwa kwiaty :D Wczoraj były to tylko małe, zielone pączki (nawet nie wiedziałem, co się z nich rozwinie - liście, łodygi czy kwiaty), a dziś! Szkoda tylko, że o tej porze roku nie ma żadnych pszczół, więc pewnie nie zawiążą się owoce :( Ale kto wie...
Nie czekaj na pszczoły - zapyl sam. :D
Pędzelek kupiony w kiosku lub patyczek do uszu z apteki lub zapałka owinięta odrobiną waty i
przenieś pyłek z jednego kwiatka na drugi i trzeci itd....
Ja zapylałam w ten sposób psianki i papryczki ogrodowe w czasach całkiem nieodległych - 4-5 lat temu,
kiedy jeszcze nie było odmian nie wymagających zapylenia .
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
wirtual24
200p
200p
Posty: 202
Od: 17 sie 2007, o 08:37
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Niespodzianka! Kwiaty!

Post »

Dzięki za radę, zrobiłem tak jak poradziłaś :D
Mam nadzieję, że mi się udało. Co prawda nie zauważyłem pyłku, tylko słupki, ale być może to z powodu małych rozmiarów kwiatków.
Dam znać jeżeli zauważę zalążki owoców :)
Pozdrawiam, Marcin ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”