Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 9  
Autor Wiadomość
ania3320
 Tytuł: Fikus spreżysty - choroby i szkodniki
PostNapisane: 16 lip 2009, o 16:52 
100p
100p

1 szt.
tak jak w temacie

Obrazek Obrazek Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

x-C-j
 Tytuł:
PostNapisane: 16 lip 2009, o 20:55 
---

więcej niż 1
Za słabe jakościowo zdjęcia ale wygląda albo na przędziorka albo na wciornastka. :wink:

ania3320
 Tytuł:
PostNapisane: 18 lip 2009, o 15:13 
100p
100p

1 szt.
czy spryskanie actelikiem pomoże?

x-C-j
 Tytuł:
PostNapisane: 19 lip 2009, o 08:39 
---

więcej niż 1
Jeśli jest szkodnik to tak, jeśli nie ma to nie, z tej jakości zdjęć nie określę dokładnie co dzieje się z Twoim fikusem. :wink:

margoderb
 Tytuł: Fikus sprężysty - problemy
PostNapisane: 18 paź 2009, o 19:11 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Witam. Dwa miesiące temu dostałam pięknego fikusa sprężystego (ok. 80 cm wysokości). Jakiś czas temu zauważyłam, że na niektórych liściach pojawiły się małe białe plamki - całe liście pokryte są tymi plamkami. Plamy są tylko na niektórych mniejszych liściach. Do tego niektóre dolne liście żółkną i opadają. Górne liście są cały czas mocno zielone. nie zauważyłam żadnych "obcych". Aczkolwiek po uważnym przypatrzeniu się na kilku dolnych liściach na spodniej stronie zauważyłam sporadyczne czarne kropki, które wyglądają jak maleńkie grudki ziemi, albo kurzu? - łatwo zdejmują się palcem.
Fikus stoi jakieś półtora metra od okna wychodzącego na południowy zachód. Mieszkam na 3 piętrze, latem mam bardzo dużo światła, teraz przy tej pogodzie jest dość szaro. (ale chyba jak wszędzie :( ) Fikus podlewany jest jak przeschnie, co wychodzi mniej więcej raz na tydzień. Gdzieś raz na dwa tygodnie go zraszam - może powinnam częściej? Czytałam, że suche i ciepłe powietrze sprzyja szkodnikom. W pokoju mam 19-20 stopni, może to i za ciepło na fikusa, ale muszę też myśleć o "ludzkich domownikach" :wink:
Czy ktoś wie co się dzieje z moim kwiatkiem i co robić (zwłaszcza teraz w zimie) żeby nie stracił na urodzie? ;:201

Załączam link do zdjęć:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/df3 ... a172d.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e9d ... 40dc5.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c02 ... 47647.html

Pozdrawiam serdecznie

x-M-8
 Tytuł: Re: Fikus sprężysty - problemy
PostNapisane: 22 paź 2009, o 00:11 
---

---
Pierwsza i druga fotka zbyt słaba żeby stwierdzić co to jest.
Należało by zrobić zdjęcie od spodu liścia i z wierzchu i to ze zbliżenia.
Z Twojego opisu i ostatniej fotki wygląda na to ,że to wciornastek
O tym jak go zwalczyć pisał Przemek :arrow: tutaj
Porównaj sobie czy wygląda tak samo.Moim zdaniem to trafna diagnoza.

Masz rację,że za rzadko go zraszasz..ja zraszam conajmniej 2 razy w tygodniu a i tak czasami jakieś robactwo się trafi.
Nagłe żółknięcie i opadanie liści to przejaw przelania .Czy ma ta doniczka otwór na spodzie??
Z wierzchu ziemia może być sucha a na spodzie może być błotko delikatnie mówiąc.
Jeżeli nie ma otworu na spodzie doniczki to szybko bym przesadził do czegoś innego żeby woda miała odpływ.
Możliwe,że ma też przerośniętą bryłę korzeniową.Dawno go przesadzałaś?
O fikusach i warunkach zobacz sobie :arrow: tu

margoderb
PostNapisane: 23 paź 2009, o 11:29 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Jako przykładny forumowicz o fikusach już wszystko przeczytałam, zanim wysłałam post ;:132 Stąd właśnie moje obawy że może mieć u mnie ten kwiatek za ciepło zimą. No u mnie te plamki są jakby mniejsze niż te na zdjęciu w linku o wciornastkach. Załączam zdjęcia najlepsze jakie udało mi się zrobić, już większego zbliżenia nie jestem w stanie zrobić :(
Ale może u mnie są jeszcze te robaki małe?
Doniczka ma otwór, nie praktykuje takich bez otworu właśnie ze strachu przed błotkiem.. Przesadzałam go dwa miesiące temu, jak dostałam, ale mniej więcej do takiej samej objętościowo doniczki. Może mieć już trochę ciasno, bo wtedy było tak ledwo akurat..
Czarodziej opisywał dość trujące preparaty.. Nie ma czegoś łagodniejszego? Mieszkam w bloku, nie mam garażu gdzie mogłabym wykonać oprysk, a na balkonie teraz chyba za zimno..
PS. Listek na zdjęciu normalnie jest bardziej zielony, tu wygląda jak uschły prawie, bo dużo światła rzuciłam żeby zdjęcie wyszło..

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

x-C-j
PostNapisane: 25 paź 2009, o 00:23 
---

więcej niż 1
Stawiam na przędziorki, oprysk Magusem dawka 1 ml na 0,75 ,l wody i nawożenie dolistne poprzez opryski połową zalecanej dawki przez producenta jakimkolwiek nawozem dla fikusów lub roślin zielonych. Dwa dni po oprysku Magusem powtórka taką samą dawką, po kolejnych dwóch dniach znów oprysk Magusem (możesz pryskać w domu bez szkody dla domowników i bez smrodu) po trzech opryskach zetrzyj osad z liści wilgotną szmatką, dokładnie wytrzyj również dolną stronę liści a następnie przez listopad cztery opryski nawozowe (dawka jak pisałem wcześniej) co siedem dni, ograniczenie wody na zimę i powinno być dobrze. :wink:

pestka
 Tytuł: Chore liście fikusa spężystego
PostNapisane: 6 lis 2009, o 06:28 
1000p
1000p

1 szt.
Co dzieje się z moim kwiatem że ma takie liście które opadają :?:
Obrazek

ARHIZ
 Tytuł: Re: Chore liście fikusa spężystego
PostNapisane: 6 lis 2009, o 17:27 
500p
500p

---
Może niedozywienie? Wtedy brzegi liści żółkną, te brązowieją, ale może to być to.

x-C-j
PostNapisane: 7 lis 2009, o 01:32 
---

więcej niż 1
pestka a opisz podlewanie, stanowisko i czy nawozisz lub nawoziłaś czymś?

pestka
PostNapisane: 7 lis 2009, o 23:13 
1000p
1000p

1 szt.
Czarodzieju podlewałam różnie jak wszystkie moje kwiaty gorzej z tym nawożeniem raczej nie nawoziłam dopiero teraz włożyłam pałeczki nawozowe do każdego mojego kwiatka które się nawozi raz na 2 miesiące stał przy południowym oknie na podłodze a teraz go przeniosłam w głąb pokoju bo przy oknie teraz grzeją kaloryfery ale nie wiem czy mu będzie dobrze czy nie za ciemno poradż mi czy dobrze zrobiłam czy nie ale mam go już 3 lata i do tej pory nie miałam z nim kłopotu

x-C-j
PostNapisane: 9 lis 2009, o 08:18 
---

więcej niż 1
Moim zdaniem za dużo wody dostał w pewnym momencie, nastąpiło zatrzymanie asymilacji i stąd takie objawy, suche powietrze do tego dołożyło swoje, przeczytaj w naszej forumowej Encyklopedii o fikusach są tam opisane warunki jakie powinny mieć fikusy. :wink:

ingga
PostNapisane: 12 lis 2009, o 13:40 
500p
500p

1 szt.
Mam ten sam problem z fikusem

Jak zaczął się sezon grzewczy odsunęłam go od okna w głąb pokoju i tez zastanawiam się czy nie brakuje mu światła. Musze wygospodarować mu lepsze miejsce ale ponieważ jest spory jest to trochę trudne.

Zaczęłam go tez podlewać nawozem i czekam na poprawę.

I tez musze zainteresować się jakie warunki mu najlepiej by pasowały, bo na razie zajmuje się kwiatami trochę na wyczucie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 121 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 9  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Exabot [Bot], wiewioreqezg i 37 gości