Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 23  
Autor Wiadomość
christinkrysia
 Tytuł: Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2
PostNapisane: 2 wrz 2016, o 23:12 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Teresko brawo dla znajomej bo zamiokulkas uprawiany w domu kwitnie bardzo rzadko, a szanse na zawiązanie nasion są równe zeru.
Jednak jej udało się jeśli te małe kropeczki na zdjęciu są nasionkami.
Cytuj:
Pytanie brzmi: czy z tych nasionek może wyrosnąć nowa roślinka?
Odpowiedź prosta - aby dowiedzieć się tego wystarczy je posiać i ... cierpliwie czekać :D
Rozmnażałam go z podziału bulw, przez ukorzenianie pędu i z liścia tak z ciekawości .

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Teresa600
PostNapisane: 3 wrz 2016, o 17:06 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Krysiu miła odpowiedż godna profesjonalisty . ;:138 . Takąż samą odpowiedź dałam znajomej. Liczyłam na to że komuś już się udało z nasionek wyhodować .
A wiesz co :D może wezmę od niej taki zasuszony kwiat i sama posieję , a potem do hydro :;230
O wyniku poinformuję i będzie jasność. Mnie cierpliwości nie brakuje ,znajomej raczej tak :D Pozdrawiam Cię serdecznie.

limonkaa
PostNapisane: 15 wrz 2016, o 09:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
U mojej znajomej ma dwa kwiaty zamiokulkas ...stoi na parapecie i ma prawie cały dzień bez słońca , a liscie ma zielone , ciemnozielone nawet mocno , widac takie warunki mu dobrze służą

ivonar
PostNapisane: 22 paź 2016, o 10:38 
500p
500p

---
Jestem na etapie ratowania 2 zamiokulkasów zabranych z pracy. Tak naprawdę ratuję to, co po nich zostało. A zostały bulwy i troszkę korzeni. Liści nie ma w ogóle, bo zgniły. Zostały po nich tylko ucięte kikuty, choć twarde. Jedna z bulw była w części zgniła. Tą zdrową bulwę z kikutem liścia posadziłam do nowej mieszanki ziemi i grysu akwarystycznego z porządnym drenażem z keramzytu, w doniczce z dużymi otworami na dnie (produkcyjna). Tą uszkodzoną bulwę, też z kikutem liścia, przycięłam do zdrowej tkanki (niestety z dużą ilością korzeni, bo tak akurat rosły), spryskałam środkiem grzybobójczym i posadziłam jak poprzednią. To było jakieś trzy tygodnie temu. Stoją na parapecie południowego okna. Światła mają sporo, a pogoda teraz taka, że słońce ich nie uszkodzi. Dzisiaj wsadziłam palucha do ziemi, bulwy są twarde, nie gniją. Kikuty liści cały czas są takie same, nie gniją. No i co dalej? Mam być cierpliwa, to wiem. Jak je podlewać :?: Czy dawać jakiś nawóz :?: Mam klosz ogrodowy - czy mam je przykryć :?: Ładnie proszę o poradę :D

norbert76
PostNapisane: 22 paź 2016, o 12:57 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Na pewno żadnego nawozu. Raz na trzy, cztery tygodnie możesz delikatnie je podlać. Ponadto zapewnij ciepło - najlepiej powyżej 20 stopni i uzbroić się w cierpliwość. Istnieje mała szansa, że coś z tego będzie.

ivonar
PostNapisane: 22 paź 2016, o 18:57 
500p
500p

---
Dziękuję za poradę. Spróbuję poeksperymentować i tak nic nie tracę :D

Buka85
PostNapisane: 23 paź 2016, o 15:59 
50p
50p

---
Ivonar ja też ratowałam takiego zamioculcasa. Wyrzuciłam wszystkie nadgniłe bulwy, te zdrowe dałam do nowej ziemii i przez miesiąc w ogóle nie podlewałam, potem zaczęłam po troszku wody dawać. Po prawie czterech miesiącach pokazały się pędy :) zamioculcas wymaga cierpliwości :)

ivonar
PostNapisane: 23 paź 2016, o 18:46 
500p
500p

---
Dzięki Buka85 :D Tak, jak pisałam, podejmuję próbę. Podobają mi się zamiokulkasy. O wynikach będę informować. Wiosna mnie przy tym zastanie, ale co tam :wink: Pozdrawiam wszystkich.

Borg
 Tytuł: Re: Zamioculcas marnieje
PostNapisane: 27 lis 2016, o 19:24 
200p
200p

---
Mam problem z zamioculcasem. Ewidentnie w jednym rogu doniczki pędy gniją od bulwy tak jakby roślina była przelana, mimo że z wierzchu ziemia jest zupełnie sucha.

Obrazek

Obrazek

Z drugiej strony doniczki natomiast niektóre pędy się marszczą, jakby miały za mało wody?

Obrazek

Kwiat stoi na wschodnim parapecie. Podlewany jest nie częśćiej niż raz w tygodniu (o ile wierzchnia warstwa ziemi jest sucha), a ostatnio nawet raz na kilka tygodni.
Pędy które już zgniły u nasady obciąłem do zdrowej tkanki i włożyłem do szklanki z wodą, ale nie jestem przekonany, czy w ten sposób je ukorzenię, skoro roślina nie lubi nadmiaru wody?
No i zastanawiające jest to, że w drugiej części rośliny pędy się marszczą..
Jakieś pomysły, podpowiedzi co z tym zrobić?
Może nie powinien stać przy oknie?
Roślina jest duża, bardzo ładna, ma jeszcze sporo zdrowych pędów i szkoda by mi było ją stracić. Help!

Obrazek

Przepraszam za "położone" zdjęcia, ale odkąd mam win 10 nie jestem w stanie wgrać ich pionowo. ;/

ivonar
PostNapisane: 27 lis 2016, o 19:47 
500p
500p

---
Jak na zamiokulkasa, to dość częste podlewanie. Ja zimą podlewam 1x na 3-4 tygodnie "raz a dobrze". Ta donica ma odpływ? Może ziemia z wierzchu jest sucha, a głębiej jest błoto. Skoro tylko w jednym rogu donicy bulwy gniją, a w innym się marszczą, to może to kwestia rozprowadzenia wody w tak dużej donicy.Następna rzecz, to ziemia. Jakie podłoże? Kiedy był przesadzany? Ja bym wyjęła z donicy i obejrzała bulwy i korzenie - szkoda rośliny, jest ładniutka. Pora nie jest odpowiednia, ale to zabiegi ratujące. Zgniłe bulwy trzeba usunąć. Nie jestem doświadczoną "kwiaciarką", więc może niech się inni wypowiedzą. Zamiokulkasa trudno zabić, no chyba, że wodą.

Borg
PostNapisane: 27 lis 2016, o 19:56 
200p
200p

---
Przesadzany był jakoś w okolicach czerwca, lipca. Ziemia, jeśli dobrze pamiętam, uniwersalna.
Doniczka ma w środku wkład zapewniający odpływ wody i jest od spodu wyłożona kamieniami.

ivonar
PostNapisane: 27 lis 2016, o 20:07 
500p
500p

---
A jakiś rozluźniacz w tej ziemi jest, np. grys akwarystyczny. Ziemia uniwersalna mogła się zbić i nie przepuszcza powietrza, a woda w niej pozostaje dłużej. No i jeszcze o jakimś środku na infekcję grzybową trzeba pomyśleć.

norbert76
PostNapisane: 27 lis 2016, o 21:49 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Przede wszystkim, niewłaściwe podłoże, gołym okiem widać że jest zbita na kamień. Ziemia uniwersalna nie nadaje się do uprawy Zamiokulkasa. Prawidłowa to najlepiej mieszanka ziemi do palm oraz żwirku albo agroperlitu w proporcji ok 2:1.
Zimą, jak zauważyła wyżej ivonar podlewamy rzadziej, raz trzy tygodnie będzie wystarczająco.
Wyjmij z doniczki, sprawdź korzenie i przesadź do w/w mieszanki. Ewentualne chore, nadgniłe korzenie poodcinaj i posyp cynamonem. Jeśli bryła korzeniowa jest bardzo mokra, zostaw do obeschnięcia poza doniczką z dwa, trzy dni. Doniczkę wymień na normalną z podstawkiem.

Borg
PostNapisane: 27 lis 2016, o 21:55 
200p
200p

---
A wiesz, że to chyba nie była uniwersalna tylko właśnie do palm, juk i dracen. Ale bez żadnego dodatku.
Dzięki, jutro postaram się tak właśnie zrobić.

A czy włożenie tych odciętych pędów do wody w oczekiwaniu na ukorzenienie to ma jakiś sens?
Może lepiej od razu do doniczki?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 319 ]  Idź do strony nr...        1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 23  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: ElciaEl i 45 gości