Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Wielkość okna ma tutaj mniejszy wpływ. Może będzie jedynie dawać nieco więcej światła, ale jego natężenie będzie spadać podobnie.
Grzejnik nie będzie przeszkadzał, przecież one rosną we wschodniej i południowo-wschodniej Afryce. To są sukulenty i dobrze sobie radzą nie tylko w suchym powietrzu, ale także w przesuszanym podłożu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pszczola004
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 maja 2017, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zamiokulkas - białe robaki

Post »

Witam, mam problem z kwiatem zamiokulkas, ma białe robaki tak jak na zdjęciu. Dokładnie go umyłem i mam wrażenie że przybyło ich dużo więcej w ciągu 2 tygodni. Proszę o pomoc jak się ich pozbyć.
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Nolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2256
Od: 28 maja 2012, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Zamiokulkas - białe robaki

Post »

To po prostu mszyce. Trzeba kupić jakiś preparat - gotowy w spryskiwaczu lub do rozrabiania z wodą.
Awatar użytkownika
Paulinaaa
1000p
1000p
Posty: 1134
Od: 9 sty 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Tak dokładnie trzeba zrobić tak jak napisała Nolinka ;:108
Dodatkowo wydaje mi się, że na roślinie oprócz mszycy masz wełnowce.
Białe paprochy które widać na liściach wskazują na ich obecność.
Bez oprysku chemią niestety się nie obędzie.
Do tego czasu odizoluj roślinę od pozostałych. Profilaktycznie możesz zrobić oprysk również reszcie swoich roślin znajdujących się w pomieszczeniu.
fad0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 maja 2015, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam, proszę o dość szybką podpowiedź. Ostatnio mojej roślince zaczęły marszczyć się łodygi i opadać ku dołowi. Możliwe że wina była zbyt duża wilgoć, ponieważ w wysokiej osłońce na dnie była woda, lecz ziemia była sucha. Wyjąłem go z doniczki przepukałem z drenażu i ziemi. Mam pytanko czy taka zbita bryła korzeniowa jak na zdjęciu to normalna rzecz, czy należy jakość uszczuplać bryłę korzeniową. Bryła korzeniowa ma około 13 cm średnicy. Czy wystarczy mu doniczka o średnicy od 12 do 16 cm?

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dokładnie rok temu pisałem Tobie żebyś wywalił osłonkę: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 4#p5553304 , ale postanowiłeś zrobić po swojemu i masz efekty...
Korzeni nie powinno się skracać o ile nie są uszkodzone.
Te rośliny lubią ciasne doniczki, bryłę korzeniową możesz taką zostawić, jedynie odciąć martwe miękkie korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Paulinaaa
1000p
1000p
Posty: 1134
Od: 9 sty 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

fad0 moim zdaniem taki efekt korzeni jest związany z nieprawidłowym podlewaniem rośliny i nie ma to związku z zalegającą wodą w osłonce o ile korzenie nie są w niej bezpośrednio zanurzone.
Koniecznie poodcinaj zgniłe korzenie.
Taka doniczka w zupełności mu wystarczy tym bardziej, że teraz roślina musi odbudować znaczną część korzeni.
Zamiokulkas to roślina która nie lubi mieć ciągle mokrego podłoża, podlewamy umiarkowanie, małymi ilościami wody :wink:
wiewioreqezg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 sty 2015, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witajcie :) mam takie pytanko, mam 4 zamiokulkasy wszystkie wypuszczają nowe gałązki które od razu się rozwijają tzn rozkładają listki. A jeden ma tak że wypuszcza łodygę, ale listki są złożone długo a wkońcu cała nowa łodyga żółknie . W tej chwili ma 8 nowych łodyg i 3 stoją w miejscu złożone , reszta pomału się otwiera. Ktoś coś może wie ,spotkał się z takim czymś? Pozdrawiam.
fad0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 maja 2015, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Kolego norbert76, wiem że osłonki są nie dobre, ale w tej mojej osłonce doniczka nie miałą styczności z dnem, wisiała nad nią około 13 cm. Chyba że woda która zalegała na dnie parowała i dostarczała za dużo wilgoci do korzeni. Kwiatek został wsadzony w nową ziemię z drenażem lecz ziemia była bardzo mokra. Po jakim czasie podlać ją pierwszy raz, czy po prostu sprawdzać aż się ziemia przesuszy i dopiero trochę podlać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Trzymanie w osłonce ogranicza dodatkowo dostęp powietrza do bryły korzeniowej, przez co jej dół przesycha wolniej. Dodatkowo stojąca woda w niej jeszcze bardziej spowalnia ten proces.
Po przesadzeniu poczekaj parę dni, a potem normalnie podlej.
Mam nadzieję, że nie posadziłeś do samej ziemi, ale zmieszałeś ją uprzednio z agroperlitem/żwirkiem?


wiewioreqezg, może korzenie w tym jednym są uszkodzone?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
fad0
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 maja 2015, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Tak jest z agroperlitem i na dno dodatkowow warstwa keramzytu. Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Uprawa roślin, to nie tylko pasmo sukcesów. Prawie zabiłam drugiego zamiokukasa. O pierwszym pisałam na poprzedniej stronie, 21 kwietnia. W drugim zaczęły bardzo blednąć liście. Przesadzałam w marcu. Dałam wemikulit i keramzyt na dno. To była duża roślina. Właściwie moja chluba. Po ok. miesiącu liście były sztywne i błyszczące, ale robiły jasno zielone, jakby chciały niebawem żółknąć. Zaczęłam przestawiać bliżej okna, później dalej od okna. I nic. W końcu zajrzałam do doniczki. I :shock: :shock: :shock: Jedna bulwa zaczęła gnić i zajęły się nią skoczogonki. Takiego mrowia robali to jeszcze w doniczce nie widziałam. Żałuję, że nie mogłam zrobić zdjęcia, jako materiał edukacyjny dla innych. Pozostałe dwie bulwy były dobre, a liście z nich wyrastające miały właściwy, ciemno zielony kolor. Wyrzuciłam całą ziemię. Zdrowe bulwy i korzenie spryskałam chemią na robale, usunęłam miękkie i suche korzenie. Posadziłam do nowej ziemi z wermikulitem, dałam mniejszą, doniczkę i keramzyt na dno. To było 5 dni temu. Póki co jest dobrze. Biedak stoi sobie trochę z boku południowo-wschodniego okna, słońce ma w godzinach 13-15, ale jest przysłonięty przez inne rośliny. Potrzymam go tak kilka tygodni, aż trochę odchoruje wszystkie stresy. Po przesadzeniu jeszcze nie podlewałam. Zastanawiałam się, co zrobiłam nie tak? Chyba wiem. Do poprzedniego przesadzania wykorzystałam podłoże znanej i dobrej firmy, ale kupiłam w dziwnie niskiej cenie. Podłoże do roślin doniczkowych za niecałe 6 zł za 5 litrów. Normalnie zapłaciłabym około 9 zł. Po otworzeniu opakowania ziemia była bardzo mokra (prawie z niej kapało) i taka ciężka, jakby tłusta. To był pierwszy błąd. Drugi to taki, że podlałam, i to sporo, dzień lub dwa po przesadzeniu. No i mamy komplet błędów ;:223 Nie pomógł rozluźniacz i keramzyt na dnie doniczki. Liście z bulwy, która zgniła odcięłam. Tkanka była zdrowa, jasna i twarda. Poszły do ukorzenienia - eksperymentalnie w wodzie. Może macie jeszcze inne pomysły dotyczące prowadzenia mojego zamiokulaksa "po przejściach" ;:218
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Jeśli chodzi o ziemię, to nigdy mi się nie udało kupić ziemi z "dodatkiem". Jeśli chodzi o rośliny zielone kupuję ziemię z osmovitem dostępnej w Tesco.
Co do Zamiolulkasa no to w zasadzie znalazłaś błędy i znalazłaś rozwiązanie. Człowiek uczy się na własnych błędach. Jedno, co mogę dodać to nie zmieniaj mu teraz miejsca. Myślę, że teraz wiosną - latem to jest teraz najlepszy czas na regenerację. Jeśli liście są sztywne, a łodygi nie pomarszczone możesz poczekać jeszcze parę z dni z pierwszym podlaniem. Potem możesz podlewać normalnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”