Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  
Autor Wiadomość
wiewioreqezg
 Tytuł: Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2
PostNapisane: 8 lut 2017, o 19:31 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Podlałem , dość mocno , z pół litra. Woda nie przeleciała nawet do podstawka, Pewnie oznacza to że ziemia jest mocno wysuszona. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Emilia
 Tytuł: Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?
PostNapisane: 10 lut 2017, o 10:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
W zeszłym roku w jakimś hipermarkecie pani wyrzucała połamane pędy i liście zamiokulkasów. Dała mi garść, wsadziłam je do ziemi. Pojedyncze wsadzone listki uschły, ale ...nie dają się wyjąć, więc chyba coś się wytworzyło w glebie.Obok kawałka gałązki wyrosło :heja

Obrazek

christinkrysia
PostNapisane: 19 lut 2017, o 13:25 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Emilio dałaś roślinie drugie życie brawo !!!
Masz dobrą rękę i cierpliwość .
Warto by było w tej doniczce zebrać delikatnie wierzchnią warstwę ziemi bo ... jakaś taka brzydka i dać nową.
Osobiście nie lubię widoku ziemi w doniczkach bo po jakimś czasie nieładnie wygląda dlatego wierzch wysypuję ładnym kolorem keramzytu, drobnymi kamykami lub bardzo drobną korą.
Estetycznie i z pożytkiem dla rośliny bo zatrzymuje parowanie .

norbert76
PostNapisane: 19 lut 2017, o 13:56 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Christinakrysia, akurat w przypadku Zamiokulkasów ograniczanie parowania nie jest za bardzo zalecane. Ziemia powinna dość szybko przesychać. A co do powierzchni ziemi powyżej, to są to wykwity soli wapnia - efekt podlewania zbyt twardą wodą. Zamiast zasłaniać czymkolwiek trzeba podlewać przegotowaną albo zmiękczyć ją np. paroma kroplami soku z cytryny.

Emilia
PostNapisane: 19 lut 2017, o 15:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
christinkrysia, masz rację w sprawie wyglądu tej ziemi, ale po 1/ jakoś intuicyjnie niczego bym nie nasypała - zgodnie z tym, co napisał Norbert, a po 2/ mam "setki" donic i doniczek i musiałabym kupić tonę żwiru :D Ponadto lubię palcem macać jaka jest wilgotność ziemi w doniczce :;230
Bardzo Wam dziękuję ;:138

Weronikak
PostNapisane: 24 lut 2017, o 14:10 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam, proszę o pomoc w przesadzaniu zamiokulkasa. Zacznę od tego że przygarnęłam go w grudniu w raczej kiepskim stanie, łodygi opadły na ziemię, mnóstwo poobcinanych łodyg. Po konsultacji z Panią w kwiaciarni postanowiłam poczekać z przesadzaniem do wiosny. Tym bardziej, że wypuścił aż 8 nowym łodyg. Niestety w tym czasie stare łodygi jeszcze bardziej opadły i zaczęły żółknąć liście. Podlewałam go tylko 2 razy i to niezbyt dużo. Dzisiaj wyciągnęłam go z doniczki i okazało się ze nie ma tam żadnej bulwy, tylko same kłącza. Nie wiem czy da się go jeszcze uratować? Dać go do ziemi tak jak jest czy może jakoś porozdzielać? Chciałbym odratować chociaż te nowe łodygi.
Pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ivonar
PostNapisane: 24 lut 2017, o 23:01 
500p
500p

---
Ja bym dała do nowego podłoża. Nie ma bulw? Nie wiem dlaczego, ale to dziwne. Skoro jednak ma korzenie, wydaje mi się, że zdrowe, to próbuj ratować.Każdą roślinkę w własną bryłą korzeniową dałabym do osobnej doniczki, nie za dużej. Nie mam wielkiego doświadczenia. Poradźcie coś, proszę, bo szkoda roślinki ;:303

Weronikak
PostNapisane: 25 lut 2017, o 00:23 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dziękuję za odpowiedź. Porozdzielałam jak się dało, dałam do dwóch doniczek i zobaczymy co z tego będzie. Liście które odpadły dałam do osobnej doniczki. Łodygi które nie wyglądały zbyt ciekawie podzieliła i też włożyłam do ziemi. Mam nadzieję, że któraś z tych kombinacji zadziała. Jutro jak zdążę to wrzucę zdjęcia.
I jeszcze przy okazji odkryłam, że ukorzeniły się listki, które posadzilam jakieś pół roku temu. Połączyłam je z dwuletnim zamiokulkasem, którego też wyhodowałam z listków.

ivonar
PostNapisane: 25 lut 2017, o 20:50 
500p
500p

---
Weronikak, o ile ja się orientuję, to co nazywasz łodygą, to są liście. Te podziemne bulwy, to kłącza. Z nich wyrastają liście z mniejszymi listkami. Nie spotkałam się jeszcze, by ukorzeniało się liście (to, co nazywasz łodygami :) ). Pojedyncze, mniejsze listki, owszem. Powiedz, co ukorzeniałaś poprzednim razem?

wiewioreqezg
PostNapisane: 26 lut 2017, o 23:47 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Jak to jest ?? Otóż zawssze jak jestem w jakims sklepie gdzie sa zamiokulkasy to tak odruchowo je oglądam i sprawdzam jaka maja mokra ziemie i stwierdzam że mają mocno mokrą nawet bardzo mokrą . I jak to jest że w sklepach nic nie żólknie ani nie gnije , zawsze są piękne ciemnozielone :D zastanawialiście sie kiedys nad tym ??

daro---
PostNapisane: 26 lut 2017, o 23:59 
50p
50p

---
Bo w sklepach jest rotacja towaru , rośliny z kartonów są wystawiane od razu do sprzedaży jeszcze podlane przez producenta a jak są już brzydsze to idą na przecenę żeby szybko się sprzedały albo na straty. W niektórych sklepach (tam gdzie nie przeceniają) widać już zmarniałe okazy.

norbert76
PostNapisane: 27 lut 2017, o 00:02 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Do tego trzeba dodać, że są napompowane przez producenta różnymi nawozami, żeby ładnie wyglądały i przetrwały transport oraz czas wystawienia w sklepach.

Borys951
 Tytuł: Usychający zamiakulkas?
PostNapisane: 1 mar 2017, o 19:41 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam
Mam problem z moim zamiokulkasem. Otóż problem polega na jakby to określić usychaniu liści, ale tylko przy "nowych gałązkach". Przy starych nie ma takiego problemu. Raz mogłem przelać ale idąc za radami przesuszyłem go i teraz podlewam mniej więcej raz na 2 lub 3 tygodnie i to mniej więcej szklanka wody.
Obrazek

norbert76
PostNapisane: 1 mar 2017, o 20:10 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Samo zmniejszenie ilości i częstotliwości podlewania może niewiele dać, jeśli Zamiokulkas nie ma odpowiednio przepuszczalnego podłoża i ma uszkodzone korzenie. Do tego oczywiście dochodzi odpowiednie stanowisko, czyli nie gdzieś w ciemnym kącie. Ponadto ważne też czy posadzone jest w doniczkę z odpływem, czy doniczka wsadzona w osłonkę.
Trzeba zajrzeć w korzenie, a w wątku było pisane wielokrotnie o podłożu.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 319 ]  Idź do strony nr...        1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości