Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Do tego trzeba dodać, że są napompowane przez producenta różnymi nawozami, żeby ładnie wyglądały i przetrwały transport oraz czas wystawienia w sklepach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Borys951
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 mar 2017, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychający zamiakulkas?

Post »

Witam
Mam problem z moim zamiokulkasem. Otóż problem polega na jakby to określić usychaniu liści, ale tylko przy "nowych gałązkach". Przy starych nie ma takiego problemu. Raz mogłem przelać ale idąc za radami przesuszyłem go i teraz podlewam mniej więcej raz na 2 lub 3 tygodnie i to mniej więcej szklanka wody.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Samo zmniejszenie ilości i częstotliwości podlewania może niewiele dać, jeśli Zamiokulkas nie ma odpowiednio przepuszczalnego podłoża i ma uszkodzone korzenie. Do tego oczywiście dochodzi odpowiednie stanowisko, czyli nie gdzieś w ciemnym kącie. Ponadto ważne też czy posadzone jest w doniczkę z odpływem, czy doniczka wsadzona w osłonkę.
Trzeba zajrzeć w korzenie, a w wątku było pisane wielokrotnie o podłożu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

A mój całkiem zwariował kwitł na koniec ubiegłego roku , a teraz znów

Obrazek

Obrazek
Viola
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Viola123, gratuluję. Zamiokulkas u nas kwitnie raczej rzadko. Ile lat ma Twoja roślina?.
A tak w ogóle mam pytanie. Gdzieś był wątek o rozmnażaniu zamiokulkasa, ale nie mogę go znaleźć, więc napiszę tu. Podczas przesadzania uszkodziłam jeden liść ;:223 - oderwałam od bulwy. Odcięłam listki i włożyłam do podłoża. Nakryłam odciętą butelką po napoju, zakrętkę oczywiście zdjęłam. Postawiłam w najcieplejsze miejsce w domu na parapecie. Jak mam te sadzonki podlewać? Tak sobie myślałam, że od dołu, na podstawek, ale pewna nie jestem. Podłoże ma być wilgotne, czy też traktować jak dorosłą roślinkę?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
k-asia
100p
100p
Posty: 178
Od: 5 mar 2015, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Mój zamiokulkas też kwitnie. Wygląda to jak kwiat skrzydłokwiatu. Odciąć czy zostawić? Słaby to walor estetyczny...
Za mały ogród, za dużo marzeń...
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

norbert76 pisze:Ja też sprawdziłem i wg mojego źródła jasne liście są od większej ilości światła, co ma potwierdzenie zresztą w tym że od słońca one płowieją. :wink:
Czy w sytuacji płowienia rośliny radzisz odsunięcie jej od okna?Czy może przestawienie na ciemniejszy parapet,cieniowanie? Czy też pozostawienie tam gdzie jest? Jak wiadomo przestawienie rośliny wiążę się ze stresem. około ile tygodni należy liczyć na odstresowanie się rośliny po ewentualnej zmianie miejsca???
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Trzeba tutaj odróżnić jasniejsze wybarwienie liści od ich przypalenia. Jaśniejsze liście nie wpływają negatywnie na rozwój rośliny. Po prostu tak reagują na większą dawkę światła. Natomiast trzeba reagować wtedy, kiedy na liściach pod wpływem promieni słonecznych robią się wyraźne plamy. Ostre słońce jest niekorzystne dla Zamiokulkasów, szczególnie na stanowisku południowym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Pokazywałam roślinkę, która wyrosła mi z kawałka ułamanej łodyżki z listkami. W innej doniczce wsadzone liście uschły, ale wychodzi już czubek z ziemi ;:138 ;:138 ;:138

Obrazek
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
honorata0
100p
100p
Posty: 123
Od: 13 cze 2011, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Emilio, bardzo ładny wiosenny pędzik. Czy mogłabyś napisać ile czasu minęło od wsadzenia listków do pojawienia się tego pędu?pozdrawiam
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Honorata, zabij mnie - nie pamiętam kiedy... Z pewnością już po powrocie z działki na początku grudnia. Gdzieś się chwaliłam tymi badylkami, więc jak znajdę dłuższą chwilę, to poszukam.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
wiewioreqezg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 sty 2015, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witajcie .Dostałem zamiokulkasa . A z racji że mam w domu już trzy ten jest czwarty i nie mam za bardzo gdzie go postawić , to jednak znalazłem miejsce gdzie ładnie wygląda.A mianowicie parapet północny nad grzejnikiem. Czy taka miejscówka takiej roślinie nie zaszkodzi?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”