Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  
Autor Wiadomość
asiazak555
 Tytuł: Re: Zamiokulkas (Zamioculcas) - jak rozmnożyć?
PostNapisane: 7 sty 2017, o 20:50 
50p
50p

1 szt.
No i warto pamiętać, że zamiokulkas lubi wilgotną ziemię :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

norbert76
PostNapisane: 7 sty 2017, o 22:11 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Chyba odwrotnie , od nadmiaru wilgoci może gnić. Należy pamiętać, że gromadzi wodę w bulwie.

asiazak555
PostNapisane: 8 sty 2017, o 08:30 
50p
50p

1 szt.
To mój jest chyba odmieńcem. Podlewam regularnie, a rośnie jak szalony. Może ze względu na swoje gabaryty więcej pije.

ivonar
 Tytuł: Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2
PostNapisane: 8 sty 2017, o 15:32 
200p
200p

---
Asiazak555 rozumiem, że dajesz mało wody do podlania. Ja też podlewam regularnie - zimą co 3-4 tygodnie ;:306

wiewioreqezg
PostNapisane: 11 sty 2017, o 17:51 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Co 3-4 tygodnie ale jaką ilość lejesz co taki czas?? Szklankę , pół szklanki , kieliszek?? Dobierasz do rozmiaru rosliny ilość wody?? Ja mam trzy różne.

ivonar
PostNapisane: 12 sty 2017, o 18:30 
200p
200p

---
Podlewam wg zasad "palec do doniczki" i "raz a dobrze", to znaczy przed podlaniem sprawdzam stan podłoża wkładając palec do doniczki i wlewam tyle wody, by przeleciało troszkę na podstawek. Czekam ok. 10 minut i wylewam wszystko z podstawka. Zamiokulkas gromadzi wodę w podziemnych bulwach i grubych liściach. Mam przepuszczalną ziemię, dałam sporo grysu akwarystycznego. Dwa stoją teraz na północno-zachodnim parapecie, jeden w pokoju z dużym oknem tarasowym, około metry od okna. Temperatura zimą ok. 18 stopni, bywa, że okresowo troszkę mniej. Nie są to wymarzone warunki świetlne :( , ale wytrzymują. Wyczytałam, że oznaką małej ilości światła jest jasno zielone wybarwianie się liści. Moje roślinki mają ciemnozielony kolor i nie zmieniają wyglądu. Najstarszy stoi u mnie drugą zimę i jest ok.Też mam 3 różnej wielkości, wszystkie podlewam wg tych samych zasad. Pozdrawiam.

norbert76
PostNapisane: 12 sty 2017, o 19:12 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
ivonar napisał(a):
...Wyczytałam, że oznaką małej ilości światła jest jasno zielone wybarwianie się liści. Moje roślinki mają ciemnozielony kolor i nie zmieniają wyglądu....

Oj coś chyba źle przeczytałaś albo jakiś był błąd. :wink:
Jasne liście są od słońca, w gorszych warunkach oświetleniowych mają je ciemne.

ivonar
PostNapisane: 12 sty 2017, o 19:35 
200p
200p

---
Hm... Sprawdziłam raz jeszcze. I tak jest napisane, jak podałam :( Listki jasnozielone i wyciągnięte - to mało światła. Może to i błąd, nie wiem. Ale moje roślinki nie zmieniają w ogóle koloru i wyglądu (w porównaniu z porą letnią), a to znaczy, że bardzo źle im nie jest, choć i do ideału też pewnie nie blisko :wink: Przy moich warunkach domowych muszę wybierać. Te rośliny, które muszą mieć więcej światła stoją na parapecie lub blisko okna, te, które aż tak wymagające nie są mają dalszą, choć nie najlepszą miejscówkę :oops:

norbert76
PostNapisane: 15 sty 2017, o 20:30 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Ja też sprawdziłem i wg mojego źródła jasne liście są od większej ilości światła, co ma potwierdzenie zresztą w tym że od słońca one płowieją. :wink:

wiewioreqezg
PostNapisane: 16 sty 2017, o 08:24 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Ok. już częstotliwość podlewania mam ustaloną. Jeszcze jedno moze z pozoru głupie pytanie, ale zadam je. Jak podlewacie to lejecie w jedno miejsce czy dookoła rośliny?

ivonar
PostNapisane: 16 sty 2017, o 14:50 
200p
200p

---
Norbercie, jak zwykłam powtarzać, nie jestem biegła w dziedzinie uprawy roślin. A co dopiero mówić o ich budowie i fizjologii. Myślę sobie jednak tak: skoro do ukończenia syntezy chlorofilu potrzebne jest światło (rośliny robią się zielone po wykiełkowaniu), to przy małej jego (światła) ilości, chlorofilu będzie mniej i zieleń będzie blada/jasna. Zamiokulas, prawidłowo uprawiany, ma liście ciemno zielone. I jeszcze tak kombinowałam. Jesienią liście drzew robią się żółte, ponieważ jest mniej światła i robi się zimno. Rośliny zaczynają oszczędzać i ustaje produkcja chlorofilu. Zielone spektrum światła nie jest odbijane. Do głosu dochodzą inne barwniki, np. karotenoidy. Pewnie idąc takim tokiem myślenia wytłumaczyłam sobie ten fragment publikacji o uprawie zamiokulkasa, który czytałam. Inna sprawa, że tekst napisany był przez specjalistę, dlatego przyjęłam, to za pewnik. Fragment dotyczył uprawy w okresie zimowym. Może od wiosny do jesieni sprawa ma się inaczej :?: Nie ma o co kopii kruszyć :wink: Choć sprowokowałeś mnie do tego, że jak tylko znajdę dłuższą chwilkę zacznę zgłębiać temat :D Mam co nieco do nadrobienia.
Wiewioreqezg, ja podlewam raz a dobrze, czyli woda jest na całej powierzchni ziemi, znaczy dookoła. Oczywiście nie leję bez opamiętania. Osobiście uważam, że nie ma głupich pytań :D Ja także dużo pytam na tym forum.

wiewioreqezg
PostNapisane: 26 sty 2017, o 11:29 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

1 szt.
Witajcie, Po przesadzeniu jak rozmawialiśmy na początku stycznia było ok. Od tygodnia we wszystkich trzech zamiokulkasach żółkną liście, zaczyna się od tego że cała łodyga marszczy się tak jakby usychała a następnie zaczynają żołknąć liście. W ciągu miesiąca podlane były tylko raz i to nie znacznie. Już niewiem co może im dolegać, zastanawia mnie dlaczego marszczą się łodygi.?

zaniepokojona
PostNapisane: 3 lut 2017, o 14:38 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam mam problem z Zamioculcas. Dostałam go w prezencie. Wszystko z nim było w porządku, zaczął puszczać nowe pędy co mnie bardzo ucieszyło i nagle jego pierwotne pędy zaczęły schnąć, nie żółknąć, tylko po prostu schnąć od góry. Wygląda coraz gorzej, czy da się go jakoś uratować? Co mam zrobić? Proszę o pomoc!

ivonar
PostNapisane: 3 lut 2017, o 15:02 
200p
200p

---
Najlepiej będzie jak wstawisz zdjęcia i opiszesz jak je uprawiasz: podlewanie, gdzie stoją, przesadzanie, podłoże, znaczy wszystko, co z nim robisz lub robiłaś :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 271 ]  Idź do strony nr...        1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: ElciaEl, iwa077, Joaquin, Nawar, onectica, Yahoo [Bot] i 65 gości