Nawozy,nawożenie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Hibiskus czy róża chińska? Słabo rośnie :(

Post »

substral magiczna siła - do czego?

justy7 z nawozami też Ci poradzę :D są w zasadzie do kwaśnolubnych i niekwaśnolubnych. Przede wszyskim różnią się NPK (azot, fosfor i potas) i ich procentowym składem. Są takie, które maja tylko PK, są takie które mają NPK, są inne, które mają NPK+mikroelementy (im jest ich więcej tym lepiej). Im mniejszy % NPK (np NPK 7-5-6) tym roślina nie jest tak "pędzona" najkrócej mówiąc.
I w zależności czy bardziej ma rosnąć w liście czy w korzenie czy w kwiaty, czy ma służyć roślinie "kwitnącej" czy "zielonej" szuka się nawozu dla odpowiedniej rośliny po składzie % NPK+.. i do tego nawóz powinien być wydajny z długą data ważności (dlatego ja kupuję krystaliczne)

Tu np Florovit nawóz płynny do paproci N-P-K 7-5-6 + bor, miedz, żelazo, mangan, molibden, cynk spokojnie możesz zastosować do swojego hibiskusa
justy7
100p
100p
Posty: 107
Od: 19 gru 2010, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łomianki/Dziekanów Leśny

Re: Hibiskus czy róża chińska? Słabo rośnie :(

Post »

Szykuję mieszankę. Ziemia do azalii ma odczyn kwaśny i dlatego mam ją zmieszać z tą od orchidei i kaktusów (te ostatnie ziemie to po to by było przepuszczalne podłoże?)?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Hibiskus czy róża chińska? Słabo rośnie :(

Post »

Tak, powinno być ok, jeśli masz perlit/bardzo drobny keramzyt/ to sypnij garść, popatrz na korę w mieszance do orchidei, powinna się dać kruszyć (do mieszanki 0,5-1cm kawałki) jak surowa tzn że jest nieprzekompostowana, kory daj dużo. Mieszankę zalej później wodą, kora i perlit ma dobrze wchłonąć
justy7
100p
100p
Posty: 107
Od: 19 gru 2010, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łomianki/Dziekanów Leśny

Re: Hibiskus czy róża chińska? Słabo rośnie :(

Post »

Moniko ty się marnujesz!!! ;:108 Powinnaś napisac jakiś prosty w obsludze poradnik dla tak zaganianych osób jak ja ;:214 Mam zazwyczaj 15 min aby zobaczyć posty (na tyle pozwala mi dziecko po czym zaczyna walić w klawiaturę i kasować wszystko myszką ;:163 )a tu takie super konkretne rady od ciebie ;:138

Zrobiłam przegląd moich nawozów jeśli chodzi o zawartość żelaza i też zerknęłam na te dane które mi objaśniłaś:

1 biohumus to już wiesz co ma i nie ma żelaza
2 Agrecol do paproci NPK + mikroelementy (ale nie wymieniono jakie podejrzewam, że jest Fe) - płyn
3 Do orchideii Biopon NPK 6:4:5 z mikroskładnikami w tym Fe (0.02 procenta)schelatowane przez EDTA - płyn
4 Substral ogrodowy magiczna siła (ten jako jedyny w postaci proszku) NPK 27+15+12 z mikroelementami w tym Fe (0,15% schel. DTPA)

Czy któryś z trzech ostatnich nadaje się aby podlać i pryskać różę? Pytam, bo już jutro wysyłam tatę do ogrodniczego po potrzebne rzeczy.
justy7
100p
100p
Posty: 107
Od: 19 gru 2010, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łomianki/Dziekanów Leśny

Re: Hibiskus czy róża chińska? Słabo rośnie :(

Post »

Czytam, że ten florovit co mi podałaś do paproci ma podobny skład pierwiastków jak ten mój do orchideii (nie wiem jak to wygląda we florovicie procentowo). Ale poczekam z decyzją do twojej odpowiedźi. ;:224
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Hibiskus czy róża chińska? Słabo rośnie :(

Post »

Substral ogrodowy magiczna siła co prawda ma dużo azotu ale może być, później korzystaj z nawozu do orchidei..ale czy nie pisze na opakowaniu dla jakiej rośliny jest ten substral? dla hortensji? dla róży?
i rób opryski, podlewanie nawozem po ok 3 tygodniach po przesadzeniu rośliny
justy7
100p
100p
Posty: 107
Od: 19 gru 2010, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łomianki/Dziekanów Leśny

Re: Hibiskus czy róża chińska? Słabo rośnie :(

Post »

Substral magiczna siła do ogrodu. Interwencyjny nawóz do całego ogrodu. Taka pomarańczowa saszetka. Napisane też że można stosować do roślin doniczkowych w domu.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Hibiskus czy róża chińska? Słabo rośnie :(

Post »

Raczej nie bardzo ogólnego stosowania. Sprawdź magiczną siłę do rododendronów albo florovit do rododendronów (zawartość żelaza), nawóz powinien być w miarę zrównoważony, żelaza jak najwięcej 0,12-0,33. Ew. interwencyjny ten Floramix chloroza stop i potem Twój do orchidei
Jeszcze ten mnie zainteresował Orchid - Food - nawóz do storczyków i orchideimoże być niezły, ale trzebaby poczytać opinie

Teraz oczywiście podlewanie tylko dolistne
justy7
100p
100p
Posty: 107
Od: 19 gru 2010, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łomianki/Dziekanów Leśny

Re: Hibiskus czy róża chińska? Słabo rośnie :(

Post »

Widzę że tata kupił mi ziemię do paproci pH 5-6 pewnie nie było do azalii (to mały sklepik) ale też chyba może być? Mam topsin i chcę zalać ziemię przed wsadzeniem kwiatka tak jak podpowiadalaś. Tylko pytanie: mam go rozpuścić w 4 litrach. Wiadomo, że tyle nie zużyję na jedną małą doniczkę, czy może reszta postać w zamkniętej butelce, nie tracąc właściwości?

A i jeszcze mam nową cebulkę amarylisu (też tata kupił :D ;:196 :heja )
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Hibiskus czy róża chińska? Słabo rośnie :(

Post »

a dlaczego w 4l? pól l nie starczy?
justy7
100p
100p
Posty: 107
Od: 19 gru 2010, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łomianki/Dziekanów Leśny

Re: Hibiskus czy róża chińska? Słabo rośnie :(

Post »

Środek ma 5 ml. W zależności od szkodnika i rośliny te 5 ml rozpuszcza się w 3, 4, 2,5 lub 1 litrze wody. Ja wybrałam opcję rośliny ozdobne - mączniak, plamistości liści, szara pleśń, fuzariozy na 4 litry. Oczywiście mogę tę dawkę podzielić matematycznie, ale wiesz tak się zastanawiałam czy nie pójść na łatwiznę....bo jak zacznę szukać miarek, przelewać...

2,5 litra - agrest porzeczki, jabłoń, wiśnia itd
3 l - pomidor pod osłonami
1 l - cebulowe rośliny ozdobne (choroby: fuzariozy, szara pleśń)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Hibiskus czy róża chińska? Słabo rośnie :(

Post »

0,5 litra wody+0,5-1ml(max) Topsinu - to pewnie ze dwie krople, lej z buteleczki kroplami - z wyczuciem :wink:
Awatar użytkownika
Zeberka12
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 paź 2011, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nie daleko ciebie...

Post »

Hej hej :)
Jak pisze gdzieś że nawozimy jakąś rośline np:. co 2 tygodnie...To ktoś ma na myśli nawóz sypki czy w płynie? :arrow: :?:
W kwiaciarni w moim mieście jest tylko nawóz w płynie do kwitnących zielonych itp.Czy będzie ten nawóz w płynie dobry dla kalanchoe i grudnika?Bo nawóz sypki to spłyniony nawóz sypki?:?: Nie rozumiem :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”