Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Problem z pachirą nie wiem co mam zrobić

Post »

Przede wszystkim musisz koniecznie przesadzić roślinę, ma strasznie suchą i jałową już ziemię. Koniecznie w doniczkę z odpływami w dnie, jeśli system korzeniowy nie jest bardzo silnie rozwinięty możesz posadzić w tą samą doniczkę z tym że musisz w jej dnie wywiercić otwory, swoją drogą keramzyt lub żwir na dno jest bardzo wskazany, nowa ziemia jest konieczna. Nic nie odcinaj niech rosną te młode wyrostki z czasem je zapleciesz bo widać że strasznie ucierpiała roślina. Daj w jaśniejsze miejsce bo widać że ma mało światła i za sucho czyli za mało wody. Dodatkowo codziennie zraszanie byle nie jak świeci słońce po wtedy dojdzie do poparzenia liści. :wink:
gosiaczek122
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 24 lut 2010, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z pachirą nie wiem co mam zrobić

Post »

Czarodziej_ pisze:Przede wszystkim musisz koniecznie przesadzić roślinę, ma strasznie suchą i jałową już ziemię. Koniecznie w doniczkę z odpływami w dnie, jeśli system korzeniowy nie jest bardzo silnie rozwinięty możesz posadzić w tą samą doniczkę z tym że musisz w jej dnie wywiercić otwory, swoją drogą keramzyt lub żwir na dno jest bardzo wskazany, nowa ziemia jest konieczna. Nic nie odcinaj niech rosną te młode wyrostki z czasem je zapleciesz bo widać że strasznie ucierpiała roślina. Daj w jaśniejsze miejsce bo widać że ma mało światła i za sucho czyli za mało wody. Dodatkowo codziennie zraszanie byle nie jak świeci słońce po wtedy dojdzie do poparzenia liści. :wink:


Witam mam pytanko jaka ziemia jest najlepsza do tego typu roslinki?
Czy mogę posadzić wogół pachiry coś bo tak łyso jest od dołu?
Jakiej wielkości średnica najlepsza dla tego mojego kwiatka?
Dziękuję serdecznie za pomoc
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Problem z pachirą nie wiem co mam zrobić

Post »

Ziemia gliniasto-próchniczna o pH na poziomie 5-6,5. Możesz kupić ziemię dla palm i normalna gline w sklepie wędkarskim i zmieszać w proporcjach 3:1 (ziemia:glina). Jeśli system korzeniowy nie jest mocno przerośnięty w obecnej doniczce możesz posadzić w tą samą, jeśli korzenie są już przy samych ściankach doniczki daj o 4 cm większa w średnicy. Pachira nie lubi zbyt dużych doniczek i zbyt dużo przestrzeni. Osobiście nic bym do niej nie dosadzał bo cały urok pachiry właśnie jest w tym posplatanym pniu z czuprynką liści na górze - ta zapewne niebawem po odpowiedniej pielęgnacji Ci się utworzy. :wink:
gosiaczek122
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 24 lut 2010, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z pachirą nie wiem co mam zrobić

Post »

A jak nie mam dostępu do gliny? To ziemia do palm będzie odpowiednia bo jeżeli w uniwersalną bo taka posiadam to będzie źle a wrzucić kamyczki na spód także?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Problem z pachirą nie wiem co mam zrobić

Post »

Uniwersalna ziemia jest zbyt torfowa i najpewniej w taką jak posadzisz to zalejesz roślinę. Tak na dno doniczki daj również "kamyczki" jak to nazywasz, ew. keramzyt. Jeśli kupisz taką do palm to zamiast gliny jeśli nie masz do takowej dostępu możesz domieszać piasku w takich samych proporcjach jak gliny miałabyś dać. :wink:
cool_izabela
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 23 lut 2010, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira i Ficus Benjamina

Post »

Witam ponownie :)

Niestety nie wiem, jak tu wkleić zdjęcia, więc przesyłam linki:
nieaktywne

Na razie jeszcze nie mam doniczek, będą dziś późnym popołudniem, ale w tzw. międzyczasie chciałam pokazać tę pachirę i co jej dolega... niestety podejrzewam, że rzeczywiście jest za daleko od okna (ok. 3 - 3,5 m) i jeszcze przy bordowej ścianie... ale fakt faktem, że przez 5 miesięcy wyglądała i funkcjonowała wspaniale, zaczęła się rozrastać, ciągle nowe listki, piękna była... aż tu nowe listki przestały rosnąć, zaczęły więdnąć, niektóre sczerniały... doszłam do wniosku, że ją przelałam (niby tylko raz w tygodniu ale jej tam ładowałam połowę butelki półtora litrowej, może to za dużo?). A taką widoczną zmianę na gorsze zaobserwowałam w momencie podlania jej z nawozem (substral)... może to przypadek... a teraz jej nie podlewałam ze 3 tygodnie albo dłużej, końcówki niektórych listków podsychają, niektóre żółkną a na jednym coś czarnego wylazło (gardenię jak przelałam to też jej listki czerniały...). Co tu zrobić, żeby było dobrze? Najgorsze, że chciałam ją w ten weekend przesadzić, bo czas mam, ale nie mam jak doniczek pokazać teraz... czy mam poczekać do przyszłego tygodnia? Boję się, żeby mi całkiem nie padła... jest tam też obrazek ficuska :wink:
Proszę o pomoc ;:131
cool_izabela
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pachira i Ficus Benjamina

Post »

Wszystko ekstra ale te zdjęcia są za malutkie nic nie można na nich dokładnie zobaczyć. Zobacz sobie instrukcje korzystania z hostingu fotoo.pl - masz na niej dokładnie opisane jak dodawać łatwo zdjęcia tutaj kliknij, zamieść zdjęcia jako miniatury z możliwością powiększenia do rozmiarów minimum 1024x768 pikseli. Nic jej sie nie stanie jak posadzisz ja w tygodniu, jeśli będziesz kupowała doniczki to nowe w średnicy zarówno dla beniamina jak i pachiry powinny być większe max o 6-10 cm w średnicy mierzonej u góry doniczki. Kup sobie też keramzyt lub drobny żwir. W nowych doniczkach w dnach koniecznie muszą być odpływy więc musisz kupić również podstawki. :wink:
cool_izabela
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 23 lut 2010, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira i Ficus Benjamina

Post »

Dzięki za odpowiedź :)

Sorki, że tak z tymi zdjęciami wyszło, pierwszy raz korzystałam z tego programu, w takim razie pobawię się zaproponowanym przez Ciebie programem, ale dopiero w tygodniu będę mogła...

Dodam też zdjęcia tych doniczek, które mam przy kwiatkach, jedna jest ogromna naprawdę, ale już taka jest i taka musi zostać :wink: Pomyślałam, że może przesadzić np. benjamina w normalną plastikową za 5 zł, wsadzić w tą dużą ceramiczną i zamaskować na wierzchu, co o tym myślisz? Bo pachira w takim gigancie raczej nie będzie za dobrze wyglądała :wink: Mniejsza doniczka jest 2 cm większa od starej a większa 11 cm większa...

Teraz idę poszukać info o ziemi, którą mam kupić.
Pozdrawiam serdecznie
cool_izabela
fuska15
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 lut 2010, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira

Post »

Witam. Mam pytanie dotyczące pachiry. Dostałam ją w prezencie i nie wiem jak z nią postępować. Na pewno muszę przesadzić, doniczka ma średnicę 27 cm. Pachira wysokośc ponad metr, czy doniczka musi być większa? Ziemia do palm z domieszką glinki czy tak? I proszę o pomoc w sprawie liści są jakby pokaleczone, ale taką kupiliśmy. Pani w sklepie chciała się jej pozbyć. Kazała podlewać raz na 1,5 tygodnia. Czy to prawda? Proszę o odpowiedż :D Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pachira

Post »

Pachira lubi przyciasnawe doniczki,trzeba by ją delikatnie wyjąć z doniczki i zobaczyć na ile jest przerośnięty system korzeniowy, wtedy należy zdecydować czy przesadzać czy też nie. Pewnie będzie trzeba, co do ziemi jak najbardziej pisałem już kilka razy na forum o składzie a także o warunkach jakie wymaga, dodatkowo możesz poczytać tutaj oraz w tematach które były poruszane tutaj na forum wystarczy w wyszukiwarkę wpisać słowo pachira. :wink:
fuska15
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 lut 2010, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira

Post »

Ok, dzięki. A te plamy sinobrązowe na na liściach?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pachira

Post »

Moim zdaniem od mroźnego powietrza, te rysy to uszkodzenia mechaniczne. :wink:
cool_izabela
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 23 lut 2010, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira i Ficus Benjamina

Post »

Witam ponownie,

Strasznie mi głupio :oops: , że najpierw zawracam głowę a potem się nie odzywam ale... niestety nie miałam możliwości kontynuowania tematu, teraz jednak chciałabym do niego wrócić z wielkim HELP! Przesadziłam pachirę, wsadziłam w ziemię do palm z dodatkiem perlitu (nic innego nie mogłam dostać...), wlałam ok. 120 ml czystego biohumusu, doniczkę dałam o dwa cm wyższą i 2 cm szerszą, niż pachirka miała wcześniej i ginie w oczach... może powinnam się uzbroić w cierpliwość ale boję się, żebym nie przedobrzyła z tą cierpliwością, zanim mi kwiat cały padnie... aha, podlałam ją dwa dni później, podlewam raz w tygodniu, bo ziemię ma mokrą, tylko nie wiem, czy ta "mokrość" nie jest tylko na wierzchu. Donica ma na dole dziurkę, podstawkę...


Byłabym wdzięczna za pomoc, bo naprawdę nie wiem, czy ten kwiat jest przelany, przesuszony czy jaki? Mam niejakie podejrzenia, że ma za mało światła... pasuje mi w ten kąt, nie chciałabym go przestawiać, ale jeśli takie będą zalecenia to coś wymyślę :wink: (stoi ok. 3 m od okna ).

Pozdrawiam serdecznie
Iza
cool_izabela
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”