Bananowiec - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Bananowiec - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Martuś w sumie to miejsce pod względem wiatru ma najgorsze możliwe, przy ścianie południowej, wystawiony na wiatry wsch-zach, ponoć najsilniejsze możliwe (tak bynajmniej obiło mi się o uszy, gdy stawiałam folię). Trochę ma te liście potarmoszone, ale tragedii nie ma, a za rok coś mu dosadzę do osłony.
MartisM pisze:No widać, że mu u Ciebie spasowało :D
On po prostu jest z dobrej rodziny :D
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Kart
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 7 sie 2015, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

MartisM pisze:Mały banan też już wyrasta :) Ja już trzy takie małe wykopałam, ale nie chcą mi się coś ukorzenić. Rok temu udało się ukorzenić odrosty bananowca, z tym że jak je wykopywałam to miały już koło 60 cm.
U mnie dokładnie wyrastają cztery. Miałam je już oddzielić na tym etapie co są, ale chyba faktycznie poczekam, aż trochę podrosną, nawet do tych 60 cm. Fajnie by było mieć taki gaj :-)
Kart
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 7 sie 2015, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam, mam jednak problem z moim Maurelli. Przestałam je dodatkowo nawozić i faktycznie jeden liść rozwinął się prawidłowo. Niestety kolejny znów karłowaty i pomarszczony. Ten liść dobry, który wyszedł, żółknie na krawędziach a z czasem zacznie usychać, jak pozostałe.
Nie podejrzewam, że to choroba, tylko raczej brak jakiegoś składnika w ziemi. Sama nie wiem, co robić. Mam ochotę poucinać wszystkie liście, żeby wypuścił nowe, ale skąd mam mieć pewność, że nowe nie będą dalej pomarszczone. Nie mam pojęcia jak go ratować. Nawóz do bananowców, od zeszłego roku w tej samej donicy, przez zimę rósł w domu pięknie, od maja jak mu liście słońce przypaliło, nie może się jakoś pozbierać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Gethar
200p
200p
Posty: 219
Od: 10 lis 2012, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bananowiec - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Kart Rozwijające się zniekształcone liście świadczyłyby o niedoborze Boru, jednak plamy na kolejnych liściach świadczą o niedoborze wapnia w podłożu lub przelewaniu rośliny przy słabym oświetleniu.
Jakiego nawozu używasz, i jak często?
Znasz pH gleby?
Jeżeli możesz prześlij zdjęcie całej rośliny
Kart
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 7 sie 2015, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Obrazek

Bananowiec stoi w miejscu nasłonecznionym na tarasie od południowej strony, więc o braku światła nie ma mowy. Ma je praktycznie od 9-18, dostał nawóz do roślin tropikalnych w tym bananowców (składu nie znam niestety, kupiłam go razem z bananowcami) i od wiosny do końca lipca poprawiłam go jeszcze nawozem Compo Bio dwa razy w tygodniu.
Napisałam w tej sprawie także do sklepu, w którym kupowałam bananowca-odpisali mi zdecydowanie, że roślina jest przenawożona, trzeba zmienić całą glebę lub ją przepłukać. Ja jestem za wymianą, bo płukanie tu nic nie da. Wczoraj poobcinałam mu te uszkodzone liście, żeby nie tracił już na nie sił i w krótce, przed wstawieniem go na dobre do domu, dokonam przesadzenia. Widzę też, że mój Basjoo chyba też reaguje na moją akcję. Jemu też nie poskąpiłam nawożenia wiosną i latem. Liście ma bardzo gęsto zebrane w jeden pęk i wygląda jak palma kokosowa, a nowe odrosty brązowieją na końcach i właściwie od miesiąca nie zauważyłam przyrostu.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Bananowiec - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Najnowsze zdjęcia moich musa basjoo. Dwie sadzonki idą zimować w domu. Mam nadzieję, że obdarzą mnie kiedyś owocami :D

Obrazek
Obrazek

A tak wygląda roślina - matka :D

Obrazek
andrzej2910
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 3 cze 2015, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wie ktoś czy bananowiec musa acuminata lepiej rośnie sam gdy sie mu odcina odrosty czy jeśli jest kilka sztuk w doniczce bez odcinania odrostów?
Kart
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 7 sie 2015, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bananowiec - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Gethar pisze:Kart Rozwijające się zniekształcone liście świadczyłyby o niedoborze Boru, jednak plamy na kolejnych liściach świadczą o niedoborze wapnia w podłożu lub przelewaniu rośliny przy słabym oświetleniu.
Jakiego nawozu używasz, i jak często?
Znasz pH gleby?
Jeżeli możesz prześlij zdjęcie całej rośliny
Chyba jednak Ty masz rację. To raczej nie do końca może być przenawożenie. Dziś, z uwagi na chłodną noc, wciągnęłam swoje bananowce do domu. Ku mojemu zdziwieniu, nie tylko Maurelli ma problwm z liśćmi, musa zaczyna mieć także ( robi się jaśniejszy przy rdzeniu liścia), moje acuminaty też zaczynają brązowieć na rantach a tych nie przenawoziłam na pewno. Sprawdziłam pH gleby, we wszystkich wynosi 5-6, tylko jedna acuminata ma między 4-5. Jakiego zatem preparatu użyć jeśli chodzi o braki boru i ewentualnie inne, żeby stan rzeczy poprawić? Musa wypuścił mi nowe sadzonki, ale widzę, że od miesiąca nie rosną, jedna poczerniała i podeschła na końcach.
kilervirago
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 19 paź 2008, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bananowiec -sadzonka, prośba o radę .

Post »

Mój bananowiec muso kilka tygodni temu wypuscił z ziemi przy łodydze sadzonkę która szybko rośnie i ma w tej chwili ok 20 cm. Chciałbym ja oddzielić i zasadzić osobno,lecz nie jestem pewien czy można ją tak bezkarnie oderwać. Czy ktoś z Was ma jakiś doświadczenia w tym temacie ? Będę wdzięczny za radę :uszy
maniak rowerów ,ekologii i wegetarianizmu.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Bananowiec - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ja bym jeszcze poczekała, aż sadzonka się lepiej ukorzeni. Kilka razy już oddzielałam boczne pędy od głównej rośliny i zazwyczaj łatwiej przyjmowały te większe sadzonki (miały jakieś 70 cm). Niedawno wykopałam z gruntu bananowca, którego sama łodyga ma ok. 120 cm wysokości i wygląda na to, że się przyjął. Na wiosnę znowu trafi do gruntu :)
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Bananowiec - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wkrótce pojawią się u mnie pierwsze mrozy, więc czas na pożegnanie z bananowcem w tym roku.

To zdjęcie sprzed 2 tygodni:

Obrazek

A tak wyglądał dzisiaj - widać, że ostatnie mroźne noce mu dokuczyły :(

Obrazek
Awatar użytkownika
Sky12
200p
200p
Posty: 258
Od: 10 wrz 2016, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie - Kraina lasów i jezior

Re: Bananowiec - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Pomocy!!!! Bananowiec mi zaczął schnąć! Wszystko było dobrze aż nagle prawie wszystkie liście zaczęły żółknąć. Bananowiec stoi w pokoju na podłodze, w pokoju jest suche powietrze ale ten bananowiec ma około 3-4 lat i nigdy tak bardzo nie sechł. Z boku puszcza "potomka".
Obrazek

Obrazek


Jest dość duży jak na domowe warunki. A tu system korzeniowy, według mnie wszystko jest ok.
Obrazek


Co mam zrobić??!! Proszę o rady! ;:145
Awatar użytkownika
Piotrek_85
50p
50p
Posty: 88
Od: 24 sty 2014, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Bananowiec - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Sky12 to norma w zimie, gdy nie ma światła, może jak był mniejszy i stał na oknie miał się lepiej, nie ma co panikować, nadejdzie wiosna nadejdą lepsze czasy :)
Pozdrawiam, Piotrek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”