Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Aneczka1992
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 10 maja 2020, o 02:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Dziękuję za odpowiedź:) Kupiłam go w obi więc myślę, że kundelek. To zostawię go w takim stanie do wiosny. Na wiosnę wezmę się za oddzielnie wszystkich rozet:)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Nie musisz czekać do wiosny, fiołki można przesadzać o każdej porze roku.
Pozdrawiam:)
satoriaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 wrz 2019, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Cześć wszystkim, przeszukałam forum ale nie znalazłam odpwowiedzi więc prosze o pomoc. Co dzieje się z fiolkiem kiedy najpierw żółkną a potem zasychją mu listki od czubków?

https://imagizer.imageshack.com/img922/2610/ljNQYq.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/5056/HlTCdF.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/8505/2Vadl0.jpg
Awatar użytkownika
szymond
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 mar 2020, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Czy miały kontakt z wodą, tak u mnie się dzieje.
lukasz33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 mar 2019, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

wciornastki

Post »

Cześć.Cały czas walcze z wciornastkami, 80% udało mi sie wyeliminować. Mam jedno pytanie, na dwóch moich fiołkach o dwubarwnych kwiatkach wytworzyło sie ostatnio mnóstwo pąków, jak nigdy przedtem. Problem w tym, że na 20 pąków powiedzmy 5 się rozwinie ładnie, 5 rozwija sie2 karłowato, 5 to zasuszone pąki a kolejne 5 to pąki które są białe, otwierają sie bardzo długo a jak się otworzą to są karłowate i niewybarwione.
Czy to jest również objaw grasowania wciornastków?
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Wciornastki żywią się głównie kwiatkami, a ściślej rzecz biorąc pyłkiem kwiatowym. Powodują bardzo szybkie przekwitanie kwiatów. Być może jedzą też rozwijające się pąki kwiatowe. Co roku mam wciornastki na fiołkach i wtedy usuwam wszystkie kwiaty i pąki kwiatowe. Do ziemi wkładam pałeczki "tarcznik ultra". Jeżeli mam pod ręką, to robię oprysk Polysectem (ta sama substancja jest w Mospilanie). U mnie to działa. Pałeczki zabezpieczają moje fiołki przed wciornastkami na długi czas, czasem nawet wystarczają na cały sezon.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
szymond
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 mar 2020, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Witam
Na te muszki użyłem żólte lepy, które wcześniej były polecane.
Potwierdzam działają i pomagają.
Pozdrawiam ;:138
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

A ja ponawiam pytanie, które zadałam: TUTAJ.
Obejrzałam kwiatek przez lupę i wygląda jakby był obsypany grubym pyłkiem. Oberwałam wszystkie kwiaty i dolne liście, przesadziłam i podlałam środkiem: PROPLANT 722 SL. Czy nikt nie wie co mu dolega :?:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
szymond
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 mar 2020, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Na twoje pytanie chyba to jest Mączniak Prawdziwy
Przeczytaj to na tym forum: http://www.floraforum.eu/floraforum/ind ... pic=9521.0
Powodzenia w ratowaniu roślin
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

satoriaa pisze: Co dzieje się z fiołkiem kiedy najpierw żółkną a potem zasychają mu listki od czubków
Za sucho.
szymond pisze:chyba to jest Mączniak Prawdziwy
Nie sądzę, kiedyś miałam Mączniaka na fiołkach i wyglądał zupełnie inaczej...liście były obsypane ?mąką?. Od przesadzenia (23.07.) nie widzę oznak choroby, ale na razie nie kwitnie, więc nie wiem czy wyzdrowiał. Pożyjemy - zobaczymy.
Pozdrawiam:)
iwona ha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 lis 2020, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

moja sępolia ma dziwnie podwinięte liście

Post »

Hej, dzieńdobry,
jestem na Waszym forum po raz pierwszy.
Czy moglibyście mi podpowiedzieć, co dzieje się z moim fiołkiem: ma w charakterystyczny sposob podwinięte pod spód liście:roślina wydaje się zdrowa ale liście bardzo się wydłużyły, są dość sztywne.
Fiołek stoi na północnym oknie, na którym inne fiołki rosną normalnie i ładnie kwitną.
Ten fiołek dostałam od mamy, która ma kłopoty z pamiecią i podejrzewam ją o to, że wetknęła do ziemi za dużo pałeczek nawozowych.
No cóż, na zdjęciach widać najlepiej o co chodzi..
https://photos.app.goo.gl/CyTR2aJnyUihehGb9
nerwicamurowana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 kwie 2021, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Dzień dobry,
jestem tu nowa wiec wybaczcie że nie przeczytałam wszystkich wątków na temat sępolii bo to chyba trzeba mieć tydzień na samo czytanie..

Hoduję ot tak różne fiołki (sępolie) i ostatnio dostałam takiego który ma już b. długą "łodyżkę", czyli stary po prostu jest. Ale że kolor fajny, bo taki prawie czerwony i ma kwiatuszka to nie uśmiecha mi się rozmnażanie z listka (bo jednak trwa to ileś miesięcy w zależności od odmiany a farmę maluchów mam już wypchaną) więc chciałam tutaj znacznie bardziej doświadczonych i biegłych dopytać:
- czy istnieje może jakaś metoda na odświeżenie fiołka inaczej, czy da się przykładowo pozdejmować stare pożółkłe liście, ściąć go na jakiejś wysokości i nie wiem, co, wsadzić do ziemi żeby się ukorzenił, czy do wody? Czy ta łodyżka wypuści korzenie czy nie?

Bo z liścia to sobie poradzę ale szukam krótszej czasowo alternatywy.

Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Na kwiatach moich fiołków pojawia się biały mączysty nalot. Pojawia się on tylko na płatkach kwitów, liście są zdrowe. Mączniak prawdziwy raczej to nie jest, gdyż w przypadku mączniaka prawdziwego kwiaty rozwijają się bardzo zdeformowane lub nie rozwijają się wcale. Poza tym mączniak prawdziwy atakuje również liście, które u mnie są zdrowe. Kwiaty na moich fiołkach rozwijają się pięknie i w dużej ilości, a po pewnym czasie pojawia się na nich ten nalot.
Rośliny stoją na parapecie zachodnim, podłoże przepuszczalne z rozluźniaczami (perlit, wermikulit i żwirek), drenaż jest, osłonki brak, podlewane, gdy przeschnie podłoże.
Kilka miesięcy temu pryskałam Topsinem, lecz problem powrócił.
Co to może być? Proszę o poradę.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
G.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”