Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ajania
1000p
1000p
Posty: 1184
Od: 10 lut 2011, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Poprzednia część wątku znajduje się Tutaj


Mam pytanie do Fiołkowo doświadczonych , co może być przyczyną żółknięcia listków fiołków, głównie dotyczy to dolnych partii rośliny i liści starszych, w środku rozety są raczej zielone :

Zdjęcia nieaktywne/mod.
Awatar użytkownika
Gracjella
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1422
Od: 16 kwie 2014, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Powiedziałabym, że brak składników pokarmowych :idea:
Przesadż do nowego podłoża zasobnego w odpowiednie do rozwoju składniki.
Pomyśl o dostarczaniu składników pokarmowych poprzez podlewanie wywarem z pokrzywy, zamiennie Humvit - Eko i systematycznie dokarmiaj nawozem do kwitnących.
Zapraszam do moich wątków:
Kwiaty w sercu; Kwiaty w sercu II Sprzedam, wymienię nadwyżki
Jeśli w Twoim ser­cu wy­rośnie kwiat- świat wokół Ciebie sta­je się ogrodem.
Awatar użytkownika
ajania
1000p
1000p
Posty: 1184
Od: 10 lut 2011, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Tylko, że to rośliny stosunkowo niedawno posadzone do podłoża dla paproci, które jest dość zasobne w składniki pokarmowe ;:218 . Oczywiście mogę się mylić, bo nawożę nieregularnie, ot jak mi się przypomni. dziękuję za rady, zaraz nazrywam pokrzywek :D .
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

ajania pisze:co może być przyczyną żółknięcia listków fiołków, głównie dotyczy to dolnych partii rośliny i liści starszych
Może po prostu za mało podlewasz i roślinka wysycha. Moje muszą mieć cały czas wilgotną ziemię, bo nie rosną jak mają za sucho. Kiedyś też bawiłam się z pokrzywą, ale zauważyłam że to nic nie daje. Fiołki nie lubią dużo nawozów. Wystarczy podlewać ich odżywką do kwitnących co 2 tyg. podczas kwitnienia. Oberwij wszystkie zżółkłe listki.
Awatar użytkownika
Gracjella
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1422
Od: 16 kwie 2014, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Pozostaje jeszcze opcja:
- za dużo światła,
- niedobór magnezu (przy podlewaniu dodaj trochę soli z Epsom; 1 łyzka na 3,78l wody.Kupisz w aptece),
- prostsza opcja: użyj nawozu z przewagą azotu do kilku podlewań
Zapraszam do moich wątków:
Kwiaty w sercu; Kwiaty w sercu II Sprzedam, wymienię nadwyżki
Jeśli w Twoim ser­cu wy­rośnie kwiat- świat wokół Ciebie sta­je się ogrodem.
Awatar użytkownika
ajania
1000p
1000p
Posty: 1184
Od: 10 lut 2011, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Za dużo światła to opcja bardzo prawdopodobna. Mam je na oknie południowym, niby cieniowane zazdrostką ale bywa bardzo słonecznie. W każdym razie postaram się regularnie nawozić i trochę bardziej osłonić. Za rady bardzo dziękuję ;:108 .
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

I może chodzi właśnie o za dużo słońca, bo w moim nowym mieszkaniu zrezygnowałam z uprawy fiołków, mam tylko południowe okna i niestety sadzonki umarły :( mimo nawożenia odpowiedninimi pożywkami
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

ajania pisze:Za dużo światła to opcja bardzo prawdopodobna. Mam je na oknie południowym
Wystawa południowa, to zabójstwo dla fiołków...już się o tym przekonałam. ;:108
Awatar użytkownika
Mariola O
100p
100p
Posty: 191
Od: 25 sie 2011, o 07:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świdnik

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

illonka
Czym skutecznie przysłaniasz fiołki na oknie południowym, jaki masz na to sposób?
Mój zielony dom http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=46962" onclick="window.open(this.href);return false;
Sprzedam, kupię, zamienię się http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 91&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Fajny sposób, to firaneczka (zazdroska). Mam taką bawełnianą szydełkową na południowym oknie i jest ok :wink:
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
Mariola O
100p
100p
Posty: 191
Od: 25 sie 2011, o 07:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świdnik

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

A firanka wolaowa się tu nie sprawdzi?
Jak wysoka ta zazdroska powinna być?
Mój zielony dom http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=46962" onclick="window.open(this.href);return false;
Sprzedam, kupię, zamienię się http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 91&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
illonka
500p
500p
Posty: 717
Od: 25 mar 2011, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Mariolu,
moje fiołki są przysłonięte przez loggię, nie mam nic dodatkowego. Problemem południowego okna oprócz bezpośredniego nasłonecznienia jest też suche powietrze i wysoka temperatura, więc myślę, że oprócz osłonięcia warto też podnieść wilgotność powietrza ustawiając doniczki np na mokrym keramzycie.
Awatar użytkownika
Mariola O
100p
100p
Posty: 191
Od: 25 sie 2011, o 07:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świdnik

Re: Sępolia - fiołek afrykański cz.3

Post »

Moje jedno okno też jest przysłonięte przez loggię - i tu fiołki mają się dobrze.
Niestety - drugie okno jest niczym nie przysłonięte, a gazety w oknie nie wyglądają dobrze :(
Mój zielony dom http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=46962" onclick="window.open(this.href);return false;
Sprzedam, kupię, zamienię się http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 91&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”